Tüm Köpek Cinsleri ⭐️ Küçük Türler

Anasayfa / Tüm Köpek Cinsleri ⭐️ Küçük Türler

Tüm Köpek Türleri A’dan Z’ye aşağıda bulabilirsiniz. Tüm köpeklerin karekter yapısı , yaşı , boyutu ve genel özelliklerini bulabilirsiniz.

Büyümeyen 4 Küçük Köpek Türleri

Toy Poodle , Pug , Pomeranian , Shih Tzu

Yukarıda büyümeyen köpek ırklarına yer verdik. Apartmanda veya evde evcil hayvan beslemek istiyorsanız mutlaka bu yazımızı okuyunuz. Büyümeyen Köpek Irkları

7 Süs Köpeği Cinsi

Tibetan Spaniel , Cavalier King Charles , Minyatür Schnauzer , Yorkshire Terrier , Minyatür Pinscher , Bichon Frise , Papillon

En Büyük 14 Köpek Cinsi

Newfoundland , Danua , İngiliz Mastiff , Cane Corso , Bernese Dağ Köpeği , Kuvasz , Landseer , Leonberger , Akbaş , Boerboel , Kangal , Dogo , Bully Kutta , Saint Bernard

Köpek Türleri ve Özellikleri

Köpek; köpekgiller familyasına mensup olan görünüş itibariyle diğer türlerden ayrılan ve 400’den fazla ırkı olan, etçil, memeli bir hayvan türüdür. Bu sevimli hayvanlara kendi evinizde bakmayı düşünüyorsanız ilk olarak özelliklerini bilmenizde fayda var.

İnsanların en iyi dostu olarak bilinen köpekler, cana yakın bir varlık olmalarıyla bilinirler. Dünyada sadece insanlarla bu yakın bağı kurabilen köpekler oldukça sadık, korumacı ve eğlenceli kişilikleriyle sevimli bir karakter özelliğine sahiptirler. Ancak köpeklerin kendi cinsleri içerisinde de dünyaya tepki verme biçimleri büyük ölçüde farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar doğduktan sonra nasıl bir eğitim verildiği ya da nasıl bir muamele gördüklerine göre değişkenlik gösterir.

Kendi türüne göre ayrışan ve farklı kişilik özelliklerine sahip olan köpekler; bekçilik, avcılık, mankenlik ve hatta oyunculuğa kadar birçok farklı işleve sahiptir. Ayrıca dış görünüşleri bile nasıl bir özelliğe sahip olduğunun habercisidir.

Doberman köpeği sizi koruma görevini görürken, minyatür boyuttaki bir köpeği çantanızda bile gezdirebilirsiniz. Burada önemli olan nokta köpek sahiplerinin nasıl tüylü bir arkadaş istediğidir. Yanınızdayken güven mi versin yoksa siz mi köpeğinize güven duygusunu vermek istersiniz? Bu tamamen kişinin kararına kalmış bir şeydir. Siz de ailenize yeni bir üye almaya karar verdiyseniz nasıl bir köpek seçmek istediğinize yardımcı olacak bu yazımı sizler için derledim. İşte, birbirinden sevimli köpekler ve türleri…

Köpek Cinsleri ve Özellikleri

Hayatınızı bir köpek alarak güzelleştirmeye karar verdiyseniz şimdi cinsini seçme zamanı. Bu zorlu kararı verirken size yardımcı olması adına bir kaç köpek türünü sizler için derledim. Size en uygun köpeği seçme konusunda rehberlik edecek bu yazımı detaylı incelemenizde fayda var.


1-Afkan Tazısı

afgan-tazisi

Afganistan tazısı adeta zarafetle özleşmiş bir köpektir.  Afganistan kökenli olan bu eşsiz köpekler diğer köpek ırklarından farklıdır. Sevecen ve uyumlu olan bu sevimli canlılar, siyah, gri, kırmızı, mavi, krem, beyaz,  altın sarısı, kahverengi gibi birçok renklere sahiptir. Saçlarıyla nam salan bu hayvanların süs köpeği olarak yetiştirilmenin dışında iyi bir av köpeği olduğunun da bilinmesinde fayda var.  Atik hareketleri ve güçlü sıçrayışlarıyla iz sürebilen birkaç hayvandan bir tanesidir. Bu nedenle evcil bir hayvan olarak tercih edecekseniz apartman dairesinde yaşayabilecek bir türde köpek olmadığını söylemeliyim.

Afkan Tazısının Özellikleri

Ortalama yaşam süresi: 12–14 yıl

Köken: Afganistan

Mizaç: Clownish, İlgisiz, Ağırbaşlı, Mutlu, Bağımsız

Renkler: Siyah, Krem Rengi, Kırmızı

Boy: Erkek: 68–74 cm, Dişi: 60–69 cm

Kilo: Erkek: 26–34 kg, Dişi: 26–34 kg


2- Akita Köpeği

Akita Inu Eğitimi ve Özellikleri
Akita Inu Eğitimi ve Özellikleri

Japon kültüründe özel bir yere sahip olan Akita köpekleri, spitz türünde en büyük Japon bekçi köpeği olarak adlandırılır. Eski Japon geleneğine göre yeni bir çocuk doğduğunda ailelere akita heykeli hediye edilirdi. Bu uzun yaşamı ve sonsuz mutluluğu ifade eden bir heykeldir. Hachiko adlı meşhur köpeğin türü Akitadır ve Japonya’nın en sevilen sembolleri arasındadır.

Akita Köpeğinin Özellikleri

Biçimli vücudu ve kendine has görüntüsü ile diğer ırklardan oldukça farklıdır. Güçlü kaslara, büyük bir başa ve kısa bir çeneye sahiptir.

 • Yaşam süresi: 10 – 15 yıl
 • Boy: Erkek: 64 – 70 cm (Yetişkin, Omuz başından, Japon Akitası), Dişi: 58 – 64 cm (Yetişkin, Omuz başından, Japon Akitası)
 • Kütle: Erkek: 32 – 39 kg (Yetişkin, Japon Akitası), Dişi: 23 – 29 kg (Yetişkin, Japon Akitası)

3- Pug Köpeği

Pug Karakter Özellikleri
Pug Karakter Özellikleri

Sevimli görüntüsü ve sevecen kişilikleriyle Puglar, Çin kökenli bir süs köpeği ırkına mensuptur. Görüntü itibariyle kırışık bir yüze, basık bir burna ve sarmal bir kuyruğa sahiptir. Çeşitli renklere sahiptir. Kısa ve parlak bir kürkü olması dışında iyi gelişmiş, kaslı ve köşeli bir vücudu vardır.

Pug Köpeğinin Özellikleri

Şaşırtıcı ve haylaz tavırlarıyla bilinen Pug, güçlü kaslarının yanı sıra uyumlu bir kişiliğe sahip olmasıyla çocuklu aileler için ideal bir evcil hayvan olduğunun bir göstergesidir. Sahiplerini memnun etmeyi çok sevdikleri için eğitilmesi çok kolaydır.

 • Ortalama yaşam süresi: 12–15 yıl
 • Kariyerine başladığı yer: Çin
 • Üst sınıf: Köpek
 • Mizaç: Uysal, Alımlı, Akıllı, İnatçı, Sosyal, Oyuncu, Sessiz, Dikkatli
 • Renkler: Siyah, Fawn, Kayısı Rengi, Silver Fawn
 • Boy: Erkek: 30 cm (Omuz başından), Dişi: 25 cm (Omuz başından)

4- Rottweiler Köpek Cinsi

En Meşhur Köpek Irklarından Rottweiler; Eğitimi ve Özellikleri
En Meşhur Köpek Irklarından Rottweiler; Eğitimi ve Özellikleri

Rottweiler, Almanya kökenli bir bekçi köpeği ırkına mensuptur. İsmini Almanya’nın Rottweil kasabasından almıştır. Güçlü, atletik bir köpek olan Rottweiler, insanlarla iyi geçinse de erkekleri biraz daha hırçın ve sinirli olabilir. Hiperaktif ve zeki köpek oldukları için eğitilmesi biraz daha zordur.

Rottweiler Köpeğini Özellikleri

Görünüm itibariyle büyük kafa yapısına, sarkık kulaklara ve kare şekilli ağzı yapısına sahiptirler. Rottweiler’ler genel olarak kahverengi lekelerle birleşmiş siyah renge sahip köpeklerdir.  İlk kez köpek almak isteyenler için Rottweiler tavsiye edilmez. Bunun için önceden köpek besleme konusunda bir tecrübe edinmeniz çok daha iyi olacaktır.

 • Ortalama yaşam süresi: 8–10 yıl
 • Köken: Almanya
 • Mizaç: İyi Huylu, Bağlı, Kendinden Emin, İtaatkâr, Sakin, Korkusuz, Atik, Emin, Cesur
 • Boy: Dişi: 56–63 cm, Erkek: 61–69 cm
 • Renkler: Siyah, ten rengi, Mahogany
 • Kilo: Dişi: 35–48 kg, Erkek: 50–60 kg

5- Jack Russell Terrier

köpek-oteli
jack russell köpek otelimizden

Jack Russell Terrier, ismini İngiltere’nin en iyi tilki avcısı terrier türlerinden birini yetiştiren Rahip John Russell’dan almıştır. Bu köpek türünün isminin anlamı,  köpeğin tilkiyi sürekli havlayarak avlaması gerektiği, ancak avını asla öldürmediği anlamına gelir. Jack Russell, 1800’lerin başından günümüze kadar avcılık için yetiştirilmiştir.

Jack Russell Teriyer Köpeğinin Özellikleri

Jack Russell, avlanma iç güdüsüne sahip bir köpek olduğu için oldukça atiktirler. Bir yerleri keşfetme istekleri olduğu için bu da gezinme ihtiyacını doğurur. Sıkı bir kas kütlesine sahiptir ve 8 ila 12 metre uzunluğundadır. Genellikle 7 ile 12 kg arasındadırlar. Ne kadar aktif olsalar da bir o kadar sıcakkanlı ve uysaldırlar.

 • Ortalama yaşam süresi: 13–16 yıl
 • Boy: 25 – 38 cm (Yetişkin, Omuz başından)
 • Kütle: 6,4 – 8,2 kg (Yetişkin)
 • Köken: İngiltere
 • Mizaç: İnatçı, Enerjik, Zeki, Korkusuz, Atletik, Vocal
 • Renkler: Beyaz, Siyah Beyaz, White & Tan

6- Belçika Malinois Köpeği

Belgian Malinois Eğitimi ve Özellikleri
Belgian Malinois Eğitimi ve Özellikleri

Malinois, Belçika kökenli köpek ırkından gelir. Adını, Mechelenli kelimesinin Fransızca karşılığından alır. Zeki ve sadık olan Belçikalı Malinois, günümüzde daha çok polis köpeği olarak kullanılır. Sağlam koku alma yetisiyle uyuşturucu, bomba, arama kurtarma gibi görevlerde yer alır. Bu tip köpek sahibi olmak isteyenlerin daha önce deneyim sahibi olmasına ihtiyaçları vardır.

Belçika Malinois Köpeği Özellikleri

Güçlü ve dayanıklı bir köpek olan Belçikalı Malinois’in, asabi ve saldırgan bir mizacı vardır. Hız bakımından diğer köpeklere nazaran daha aktiftir. İyi bir eğitim verildiği takdirde sahibiyle çok yakın bir bağ kurar. Korumacı bir içgüdüye sahiptir. Sahiplerine iyi bir arkadaş olabilme potansiyeline sahiptir. Ancak çocuklu bir aile için bu cins köpekler uygun değildir.

 • Ortalama yaşam süresi: 12–14 yıl
 • Köken: Belçika
 • Mizaç: İnatçı, Atik, Emin, Hard-working, Dost Canlısı, Aktif, Koruyucu, Uyanık
 • Renkler: ten rengi, Mahogany, Black-tipped Fawn
 • Boy: Erkek: 61–66 cm, Dişi: 56–61 cm
 • Kilo: Erkek: 29–34 kg, Dişi: 25–30 kg

7- İngiliz Cocker Spaniel Köpeği

köpek-pansiyonu-istanbul
Cocker

Diğer köpek cinsleri arasında özellikle uzun kulaklarıyla ayrışan İngiliz asıllı köpeği, dikkat çeken bir köpek cinsidir. Hantal olmayan, tam aksine güçlü kaslı yapısıyla en etkin spor köpeğidir. Dış görünüş olarak oval ve koyu renkli gözleriyle dikkat çekici bir köpek olan İngiliz Cocker Spaniel, cana yakın ve zeki hareketleriyle kendini sevdirir. Orta uzunlukta tüylere sahip olması en belirgin özellikleri arasındadır. Bunun yanı sıra bir diğer dikkat çekici özelliği, sırt çizgisinin omzundan kuyruğuna neredeyse dimdik bir şekilde çizilmiş olmasıdır.

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri

Cana yakın ve samimi olabilmesi sayesinde sahibine kendini sevdirebilir. Cocker Spaniel köpeği, çocuklarla arası iyi olmasına rağmen agresif yapısından kaynaklı ve kızdıklarında farklı bir tutum sergileyebileceği için çocuklarla yalnız bırakılmaması, dikkat edilmesi gereken önemli bir detaydır. Yabancılara karşı gayet sıcakkanlı davranan İngiliz Spaniel köpeklerinin erkekleri, dişilerine göre daha işbirlikçi köpeklerdir.

Ortalama yaşam süresi: 12–15 yıl

Köken: İngiltere

Mizaç: Sevecen, Oyuncu, Dost Canlısı, Faithful, Sessiz, Eğitilebilir

Renkler: Siyah, Blue Roan, Siyah ve Bronz, Orange Roan, DAHA FAZLA

Boy: Dişi: 36–41 cm, Erkek: 38–43 cm

Kilo: Dişi: 12–15 kg, Erkek: 13–16 kg


8- Belçika Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği Karakter Özellikleri
Alman Çoban Köpeği Karakter Özellikleri

Belçika’da yetiştirilmiş olan çoban köpeği ırkına mensuptur. Uzun boyu ve bol tüyleriyle atik bir yapıya sahip olan Belçika çoban köpekleri, karşılıklı sevgi bağı kurduklarında kolaylıkla eğitilebilen cinslerden biridir. Omuzdan yere yüksekliği yaklaşık 60 cm, ağırlığı ortalama 25 kg’dır. Güçlü yapısı ve sert duruşuyla sahibini güvende hissettirebilen ve bu iç güdüye sahip bir köpektir. Bir tehlike söz konusu olduğunda hiç düşünmeden direkt olarak karşı atağa geçebilen bu hayvanlar, yüzme konusunda da oldukça iyidirler. Diğer hayvanlarla uyum içinde yaşayabilen Belçika Çoban Köpeği, sahibiyle son derece güzel vakit geçirmekten hoşlanır.

Belçika Çoban Köpeğinin Özellikleri

Tek başına vakit geçirmektense sahibi ile uzun yürüyüşler yapmayı tercih eden Belçika Çoban Köpeği, karakteristik özellikleri bakımından, en sevimli cinsler arasında yer alır. Belçika çoban köpeği eğitimi konusunda ise sahibinin istikrarına bağlı olarak son derece kolay eğitilebilir ve yeteneklerini sergileyebilir. Yüksekliği yaklaşık 60 cm, ağırlığı ortalama 25 kg’dır.

Bilimsel adı: Canis lupus familiaris

Ortalama yaşam süresi: 10–14 yıl

Köken: Belçika

Üst sınıf: Köpek

Boy: Erkek: 61 – 66 cm, Dişi: 56 – 61 cm

Kütle: Erkek: 25 – 30 kg, Dişi: 20 – 25 kg


9- Labradoodle Köpek Cinsi

Evine köpek almak isteyenlere önerebileceğimiz en iyi köpek cinslerinden biri de Labradoodle’dur.  Melez bir ırka olmasından kaynaklı Amerikan Kennel Kulübü tarafından tescil edilemeyen Labrador Retriever,  Poodle köpeği ile çiftleştirilerek ortaya çıkmıştır köpektir. Labradoodles cinsi en fazla 14 yıla kadar yaşayabilir ancak sağlığına dikkat edildiğinde ve iyi bakım sağlandığında ömrünü biraz daha uzatmasını sağlayabilirsiniz.

Labradoodle Özellikleri

Labradoodles’ın, üç farklı saç tipi vardır; düz, dalgalı ve kıvırcık. Bu saç tipleri oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir. En yaygın renkleri çikolata, kahverengi, krem, siyah ve gümüştür. Sahiplerine ve yakınlarına karşı oldukça düşkün bir karakter yapısına sahip olan Labradoodle’ın çocuklarla da arası iyidir.

Standart Labradoodleların boyları 53 ila 61 cm ve 23 ila 27 kg ağırlığındadır. Akıllı ve sosyal bir karakter özelliğine sahip olan bu köpekler hem sahiplerine hem de çevreye karşı uyumlu bir yapıya sahiptir. Arkadaş canlısı, hareketli ve en önemlisi de çok zeki bir canlıdır. Suyu çok fazla sevdikleri için iyi bir yüzme yeteneğine sahiptirler. Kolay adapte olabilen bu köpeklerin eğitimi oldukça kolaydır.

 • Bilimsel adı: Canis lupus Familiaris
 • Üst sınıf: Köpek
 • Kariyerine başladığı yer: Avustralya
 • Ana vatanı: Australia
 • Takson Basamağı: Irk

10- Pekinez Köpeği

Pekingese Nerede Yaşayabilir?
Pekingese Nerede Yaşayabilir?

Köklü bir tarihi olan Pekinez cinsi, eski zamanlarda kraliyet ailesinin soylu bir köpeği olarak tanınan bu sevimli köpek yaklaşık 700 yıl gibi bir geçmişe sahiptir. Eski bir Çin cinsi köpek türüdür ve bu köpeğin tarihi, Budizm’in yükseliş dönemine tekabül eder. Aslana benzemesinden dolayı Budizm’in sembollerinden biri sayılan bu köpek gibi aslana benzeyen diğer köpekler de yine Budizm inancında önemli semboller olarak kabul edilmektedir.

Pekinez diğer hayvan ırkları arasında kısa boyu ve uzun tüyleriyle dikkat çeker. Çin ırkına sahiptir ve günümüzde en popüler olan köpeklerden biridir. Ezilmiş bir yüzü olmasına rağmen son derece etkileyici gözleri ve birçok renkte kalın bir postu vardır. Sessiz, sakin yapısıyla aşırı uysal olan bu sevimli canlılar sahipleri tarafından sevilmek isterler. Çevreye karşı da uyumlu yapısıyla dikkat çeken Pekinez, oldukça kolay eğitilebilir.

Anadolu Köpek Cinsleri

Anadolu Köpek Cinsleri

Türkiye’de ve dünyada kendini kanıtlamış anadolu köpek cinsleri ve özelliklerini sizler için araştırdık.. Aşağıdaki anadolu köpek ırk listesini ve bilinmesi...

Toy Poodle Cinsi Köpek Fiyatları

Toy poodle cinsi köpekler, diğer ırklara bakıldığında pelüş oyuncak gibi duran bir cinstir. Kısa boyları, orta boylu kıvırcık tüyleri ve...

Afgan Tazısı Köpek Cinsi Özellikleri

Afgan Tazısı Köpek Cinsi Özellikleri

Afgan tazısı asil ve zarif görünümüyle en dikkat çeken köpek türlerinden biridir. Eğer sizde Afgan tazısı köpeği sahiplenmek istiyorsanız sizler...

Basenji Irkı Eğitimi ve Özellikleri

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Evcil hayvanlar arasında en çok beslenen türler köpeklerdir. Ancak bunların tüy dökme sorunu, pet sahiplerinin canını sıkmasına yeter. Biz de...

Newfoundland Eğitimi

Newfoundland Eğitimi

Newfoundland oldukça zeki ve çevik bir köpek ırkı olup Newfoundland eğitimi  hakkında yüksek standartlarda beklenti oluşturmaktadır. Bu beklentinin temelini Newfoundland...

Kangal Eğitimi

Kangal Eğitimi

Kangal benzersiz bir ırk olan kangalların en sağlıklı şekilde yaşamına devam etmesi için verilmektedir. Kangal ırkı günümüzde adını en çok duyurmuş...

Bully Kutta Eğitimi

Bully Kutta Eğitimi

Köpek eğitimleri konusunda , profesyonel eğitim tesisleri veya köpek eğitmenlerini tercih etmeniz en sağlıklı eğitim şeklidir. Amerikan ırkı olarak bilinen...

Papillon Eğitimi

Papillon Eğitimi

Papillon eğitimi, diğer köpek eğitimleri ile kıyaslandığı zaman belki de en eğlenceli olan köpek eğitimidir. En eğlenceli köpek eğitimlerinden biri...

Leonberger Köpek Cinsi Eğitimi ve Özellikleri

Leonberger Köpek Cinsi Eğitimi ve Özellikleri

Leonberger türü köpekler, Almanya’nın Leonberg kentinde, sonradan ortaya çıkmış bir ırktır. Büyük ırkların çiftleştirilmesi sonucu oluşturulmuştur. 1800’lü yıllarda hükümetin yürüttüğü...

Kuvasz Eğitimi ve Genel Özellikleri

Kuvasz Eğitimi ve Genel Özellikleri

Köpek sahiplerinin atlamaması gereken en önemli konulardan biri köpek eğitimidir. Köpeğin yetenekleri doğrultusunda sorumluluk bilincinin geliştirilmesi daha sağlıklı bir iletişim...

Köpek Türleri Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Büyümeyen Köpek Cinsleri Nelerdir?

Toy Poodle, Shih Tzu, Malta Teriyeri, Pug ve Pomeranian ırkları büyümeyen cinsler arasında yer almaktadır.

En Akıllı Zeki Köpek Cinsleri

Border Collie , Poodle , Alman Kurdu , Golden Retriever , Doberman , Labrador ve Papillon Türleridir.

Dünyanın En Büyük Köpek Türleri Hangileridir?

Hulk, Pit Bull , Freddy, Danua , Zorba, İngiliz Mastifi , CH Samson, Napoli Mastifi , Zeus, Danua , Newfoundland , İrlanda Kurt Köpeği , Leonberger , Kafkas Çoban Köpeği ve Anadolu Çoban Köpeği en büyük ırklardır.

Süs Köpek Cinsleri Hangileridir?

En çok önerilen süs köpeği cinsleri Yorkshire terrier , Pekinez , Maltese terrier , Pug , Minyatür Pischer

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.

Hemen Ara
Whatsapp Destek
petzzshop