King Charles Irkı Köpekler Eğitimi ve Özellikleri

King Charles Irkı Köpekler Eğitimi ve Özellikleri

King Charles ırkı köpekler çocuklara karşı çok iyi niyetli yaklaşım sergiler ve onlarla çok iyi arkadaş olurlar ama çekme, vurma gibi davranışlardan hoşlanmazlar ancak bu durumda bile çocuklara karşı sabırlı bir tutum sergileyeceklerdir. Yabancı insanlara karşı eğer iletişim için bir tehdit barınmıyorsa asla agresif davranmazlar.

King Charles ırkından bir köpek sahiplenmek istiyorsanız eğer köpeğinizi mutlaka sosyalleştirmelisiniz, böylece diğer insanlar ve hayvanlarla çok iyi anlaşacaktır.


İlginizi Çekebilir: Köpek isimleri yazısını okumanızı öneriyoruz.


King Charles Irkı Köpekler Eğitimi ve Özellikleri
King Charles Irkı Köpekler Eğitimi ve Özellikleri

King Charler Irkının Boyut Ölçüleri

Irk Boyutu :

 • Küçük Boy

Yükseklik :

 • Erkek 30 - 33 cm
 • Dişi 30 - 33 cm

Ağırlık

 • Erkek 5 – 8 Kg
 • Dişi 5 – 8 Kg

Ortalama Yaşam :

 • 10 – 15 yıl
King Charles Irkı Köpekler Eğitimi ve Özellikleri
King Charles Irkı Köpekler Eğitimi ve Özellikleri

King Charles Cinsinin Karakteri

Cavalier King Charles enerjik, oyuncu ve sevimli bir köpektir. Ailesi ile oyunlar oynamayı çok sever, sportif bir ırktır. Ailesi ile geçirdiği vakitlerde oyuncu karakterini ön plana çıkartır. Zeki bir ırk olduğu için temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimlerini kolayla alabilecek bir köpektir. Köpek evinize geldiği andan itibaren kurallar uygulanmalıdır bu ileri dönemlerde disiplinsiz davranışlarını engelleyecektir. Günümüzde popüler bir ev köpeği olsa da eski dönemlerde aktif olarak avlarda av köpeği olarak kullanılıyordu bundan dolayı koku ve görme yeteneği çok gelişmiştir.

Cavalier King Charles'ın Tüy Yapısı

Tüy Uzunluğu: Orta seviyede
Tüy Yapısı: İpeğimsi, Düz & Dalgalı karışık
Fırçalanma İhtiyacı: Bir hafta içinde 2 kere fırçalanmalı
Tıraş ve Banyo: ayda bir kere banyo ya da kuru şampuanla banyo yaptırılabilir. Kulak ve parmak arasında ki tüyleri dönem dönem kırpılmalıdır
Tüy Dökümü: Diğer ırklara göre orta derecede dökülür.

King Charler ırkı evde bakım için çok fazla tercih edilmeyen ırklardan olsa da tüy dökme sorununu fazla yaşatmayan bir köpektir. Orta seviyede uzunluğa sahip olan tüylerinin dökülmemesi için bakım yapılması şarttır. Düzenli bakımı, taraması ve yıkanma işlemleri yerine getirildiğinde tüy dökme oranı en düşük seviyelere indirilecektir. King Charler tüyleri ipeksi bir yapıya sahiptir. Yavru köpeklerde olduğu gibi yumuşak ve parlak bir tüye sahiptir.

Apartman Dairesinde Bakılabilecek en uygun Irk: Cavalier King Charles


İlgili Daha önce ele aldığımız Evde beslemek için en uygun ırklar yazısını okumanızı öneriyoruz.


Bu ırk evde bakılabilir bir ırk olduğundan son dönemde çok fazla tercih ediliyor. Bu konuda tek kusuru tüy dökme dönemlerinde fazla tüy döküyor.

Havlama özelliği çok olmasa da içgüdüleri nedeni ile bu ırka mensup olan köpeklerde havlama özelliği görülebilir bu iyi bir köpek eğitimi ile aşılabilir. Boyutunu nedeniyle evlerde yaşamak için uygundur ancak egzersizleri ve yürüyüşler aksatılmamalıdır.

Tuvalet pedini kullanmayı pek fazla tercih etmeyen bu ırk köpeklere erken dönemlerde tuvalet eğitimi verilmelidir ve sabırlı olunmalıdır. İnsanlar, diğer hayvanlar, köpekler ve en önemlisi çocuklarla çok iyi anlaşır ev içinde yaşamak için aranan tüm özellikler bu köpekte bulunur. Ancak küçük çocuklar köpeklere oyuncak gibi davrandığı için dikkat edilmeli ve küçük köpeklerle vakit geçirmemelidir.

cavalier king

King Charles’in Özel Özellikleri

 1. İnsanlarla çok iyi anlaşır, arkadaşlık ve dostluk yapabilme ihtimali çok yüksektir. İnsanlara özellikle ailesine çok bağımlıdır bundan dolayı gün içinde çok fazla yalnız kalmamalıdır.
 2. İlkbahar ve Sonbahar dönemlerinde mevsime uygun tüyleri çıktığı için çok fazla tüy dökerler. Bu dönemlerde tarama ve fırçalama işlemleri aksatılmamalıdır ayrıca düzenli bakım uygulanırsa tüy dökümü en az problemle aşılır.
 3. Eğer bahçeli bir evde yaşıyorsanız köpeğinizi bahçede saldığınızda küçük hayvanları avlamak için çaba sarf ettiğini göreceksiniz, içgüdüleri büyük oranda avcılığa yatkındır ve bundan dolayı koklama ve görme duyuları çok yüksektir.
 4. Bu ırk uzun dönemdir ev içinde beslenen bir köpektir. Dış alan için çok fazla uyumlu değildir. Gün içinde gerekli egzersizleri uygulamak için dışarı çıkılmalıdır ancak dış ortam köpeği değildir. Özel ilgi ve bakım isteyen bir köpektir.
King Charles Irkı Köpekler Eğitimi ve Özellikleri
King Charles Irkı Köpekler Eğitimi ve Özellikleri

Cavalier King Charles Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Samimi
Başka petlerle geçinme Samimi
Çocuklarla anlaşma Çok İyi
Yabancılara davranış Samimi
Eğitebilirlik Kolay
Koruma özelliği Düşük

King Charles Irkı Hakkında Pek Fazla Bilinmeyenler

 1. Amerika’da en popüler saf ırklar kategorisinde King Charles 18. Sırada yer almaktadır.
 2. Kral İkinci Charles, beraberinde köpekleri olmadan hiçbir yere gitmediği bilinir. Hatta o dönemde kralın köpeklere vakit ayırmaktan krallığı ihmal ettiği düşünülürdü.
 3. Aslında yüzyıllar boyunca bu ırk köpeklerin benzerleri kullanıldı. Ancak Cavailer King Charler ırkı 1920’li dönemlerde ortaya atıldı. Bu köpek Amerikan köpek klübü üyesidir. 1995 yılında AKC Tarafından tanınmıştır.
 4. 1985 tarihinde Amerika başkanı Ronald Reagan karısına Rex isminde bir King Charles hediye emiştir.

Daha önce ele aldığımız İngiliz Setter yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile alakalı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.