Temel İtaat Eğitimi

Anasayfa / Temel İtaat Eğitimi

KÖPEK EĞİTİMİ

İyi bir köpek sahibi olmak için köpek eğitimi çok önemlidir gerek köpeklerde tuvalet eğitimi gerekse köpeklerde itaat eğitimi minik dostunuzla sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Eğitim eksikliği; saldırganlık ve sürekli havlama dahil olmak üzere bir dizi davranış sorununa yol açabiliyor. Ayrıca eğitim eksikliği köpeğiniz için de tehlikeli olabilir; Örneğin çağrıldığında gelmeyi öğrenmezse, kaybolabilir veya zarar görebilir. Büyüklüğü ne olursa olsun, iyi eğitimli bir köpek, kötü davranışa sahip olandan çok daha hoş bir arkadaştır.

Temel İtaat Eğitimi
Temel İtaat Eğitimi

Temel İtaat Eğitimi

Köpeklerde temel itaat komutlarına hakim olmak, sorumlu bir köpek sahibi olmanın hayati bir parçasıdır. Bu temel komutlar, hayvan ve hayvan sahibi arasındaki ilişkide gezinmeyi çok daha kolay hale getirir ve acil durumlarda hem sizi hem de evcil hayvanınızı güvende tutar. Temel itaat eğitimi özellikle sizler için yararlıdır çünkü köpeğiniz ve sizin uyum içinde yaşamanızı sağlar.

Temel Köpek Eğitimine Ne Zaman Başlamalı?

Köpeğinizin temel itaat eğitimine 3-9 aylıkken başlayabilirsiniz. Özellikle Alabai, Kangal, Rottweiler, Cane Corsa, Mastif, Chow Chow, Husky, Samoyed gibi inatçı ve güçlü köpek ırklarında 3 aylık olduğunda temel itaat eğitimi almasını öneriyoruz. Köpeklerin yaşı ilerledikçe itaatlere uymaları ve eğitim almaları zorlaşır çünkü köpeklerin karakterleri oturmaya ve kasları güçlenmeye başlar. Yavru köpekler hızlı öğrenir ve çevrelerine hızlı bir şekilde adapte olurlar. Bu yaşta merak korkudan ağır basar. Bu kritik dönemde eğitilmezlerse köpek yavruları korkutucu ve agresif hale gelebilir. Ancak ileri yaş köpekler de daha zor olmakla birlikte elbet eğitilebilir. Köpeğinizi eğitirken; yavruları mümkün olduğunca yeni insanlarla, yeni yerlerde ve hayvanlarla olmasını sağlayın. Evcil hayvanınızın temel komutlarını ve uygun davranışlarını öğretmeye başlayın, ancak hemen öğrenmelerini beklemeyin. Ustalık aşamalı olarak gerçekleşir. Köpeklerde temel itaat eğitimi yaklaşık 4 hafta sürmektedir ve genel de eğitimlerin üç haftası köpek eğitmenleri ile son hafta ise hem eğitmenimiz hemde sahibi ile geçer.

Temel köpek itaat eğitimi otur, yat, otur bekle, yat bekle, takip ve hayır komutlarını içerir

Otur komutu ile köpeğinizin gösterdiğiniz yere oturmasını sağlarsınız ve bu komut sayesinde istediğiniz anda köpeğinizi duraklatabilirsiniz. Köpeğiniz fazla heyecanlandığında ya da şımardığında bu komut ile sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Otur komutu otur bekle komutunun temelini oluşturur. Yat komutunda köpeğiniz komutu aldığında sol tarafınıza ya da gösterdiğiniz yere yatar. Otur bekle  komutu köpek eğitiminde en kolay ve en önemlisidir. Otur komutu ile köpeğiniz oturur ve bir sonraki komuta kadar sizi o şekilde bekler. Her hangi bir dış etken gözetmeksizin köpeğiniz sakin bir şeklide oturur. Köpeğiniz yanınızda iken kısa işlerinizi kolayca yapabilmeniz için önemli komutlardan biridir. Yat bekle komutu ile köpeğinizin sizin belirlediğiniz yere yatıp bir sonraki komuta kadar sakince beklemesini sağlayabilirsiniz. Yat bekle komutu da otur bekle komutu gibi kısa işlerinizi yaparken köpeğinizin size izin vermesini sağlamak için güzel bir komut. Bu komutu verdikten sonra siz ortamdan uzaklaşsanız bile köpeğiniz sizi uzaktan da olsa gördüğü sürece o şekilde kalır. Hayır komutu ile ise sizin istemediğiniz davranışları köpeğiniz yapamaz. Hayır komutu köpeklere verilmesi gereken en önemli temel itaat kurallarından biridir. Hayır komutunu köpeğiniz ile geçirdiğiniz her an kullanabilirsiniz. Hayır komutu sayesinde köpeğiniz sizin o davranışı istemediğinizi anlayacaktır ve bu davranışı yapmayacaktır. Ayrıca köpeğinizin istemediğiniz bir hareket yapacağını düşünüyorsanız öncesinde hayır komutunu vererek köpeğinizin o davranışı yapmasını engelleyebilirsiniz. Köpek temel itaat komutlarının başlıcaları bunlardır ve köpek eğitiminin olmazsa olmazlarıdır. Köpeğinizle iyi anlaşmak istiyorsanız temel itaat komutlarını köpeğiniz öğrenmeli.

Köpek eğitimleri olan köpekler tuvalet eğitimi, temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimi gibi eğitimler için profesyonel olarak destek almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek