İşte! Chow Chow Eğitimi ve Özellikleri

İşte! Chow Chow Eğitimi ve Özellikleri

Diğer hayvanlara üstünlük kurmak isterler bu tamamen içgüdüsel olarak liderlik özelliğidir. Ancak çocuklarla iyi geçinirler. Küçük dönemlerde sosyalleştirilmelidir ve köpek eğitimi almalıdır. Yabancılara karşı sıcak olamazlar ama onlara asla saldırmazlar.

Chow Chow yada çin aslanı olarak isimlendirilir. Genel olarak agresiftir ailesini korumak isteyecek bir köpektir. Chow Chow ırkı üyesi köpekler gerçekten sabırsızdır. Kendilerine karşı aşırı sert davranışları sevmezler. Küçük çocuklar yerine daha büyük ve akıllı çocuklarla oyun oynamayı tercih ederler. Chow Chow köpek eğitimi alırsa eğer çok iyi bir aile köpeği olur.

Chow Chow Irkının Kökeni

Bu ırk Çin ve Asya Türklerine ait olduğu konusunda bilgiler vardır. Chow Chow köpeğinin tarihteki ilk kayıtları ise Han İmparatorluğunun milattan sonr 206 senesine ait çanak ve çömleklerde yer almaktadır. Dönemin çin imparatorunun 2.500 çift Chow Chow ‘a sahip olduğu anlatılır. O zamanlar avlanma, korunma gibi pek çok nedenle Chow Chow beslenirdi.


Irk Boyutu : 
Büyük Boy
Yükseklik :
Erkek 46 – 56 cm
Dişi 46 – 56 cm
Ağırlık :
Erkek 20 – 32 Kg
Dişi 20 – 32 Kg
Ortalama Yaşam :
15 yıl


Chow Chow Eğitimi
Chow Chow Eğitimi

Chow Chow Eğitimi

En uysal köpek ırklarından olan Chow Chow hızlı öğrenme yeteneği ile pek çok kez sahibini şaşırtacaktır. Bazı köpek uzmanları uzun kürkü olan Chow Chow köpeklerinin kısa kürklü olanlardan daha iyi öğrendiğini iddia etmektedir. Öğrenim yeteneği ne kadar iyi olursa olsun köpek eğitimi bu ırklarda çok önemlidir kendi kafasına buyruk bir karakteri olabilir. Köpek eğitimi konusunda profesyonel olarak destek almak istiyorsanız eğer bizimle iletişime geçmenizi öneriyoruz…

İlgili Yazı! Köpek sahibi olmanın sorumlulukları yazısını okumanızı öneriyoruz…

Chow Chow Bakımı
Chow Chow Bakımı

Chow Chow Bakımı

Chow Chow ırkında dirsek Displezyası riski vardır. Diz –  kalça gibi bölgeleri sürekli kontrol halinde tutulmalıdır. 13-16 yıl ömürleri olan bu ırkın kürkü düzenli bakım istemektedir.

Chow Chow Karakter Yapısı
Chow Chow Karakter Yapısı

Chow Chow Karakter Yapısı

Özgür bir karaktere sahiptir. Yavaş gibi gözükse de uyanık ve zekidir. Kabarık tüyleri, kocaman görüntüsüyle farklı bir görüntüsü vardır. Kendi sahiplendiği alanı korumayı sever diğer köpeklere üstünlük sağlamak ister. Başarılı bir Chow Chow sahibi köpeğinden daha baskın bir karakter olmalıdır, ona patronun kim olduğunu fark ettirmelidir.

Genel olarak bu ırk hakkında agresif, özgür ve inatçı gibi tanımlamalar yapılır. Ancak iyi bir köpek eğitimi geçiren Chow Chow sahibinin sözünden asla çıkmaz. Soğuk kanlı, sessiz ve gururlu bir duruşu olan bu ırk pek çok ailenin en iyi arkadaşı konumundadır. Asil tavırları kraliyet ailesinden geldiklerini resmen kanıtlamaktadır.

Ev içinde yer alan diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır ama diğer köpekler ve yabancılara karşı bunu söylememiz pek mümkün değildir. Söz konusu olan ailesini korumaksa o zaman onu durdurabilecek bir güç yoktur.

Chow Chow Tüyleri
Chow Chow Tüyleri

Chow Chow Tüyleri

Chow Chow ırkında kürk konusunda 2 farklı tür vardır. Düz, tırtıklı ve uzun olanlar ve kısa, tırtıksız olan tüyler. İki tür tüyde sık bir biçimdedir. Boyun bölümü daha sıkı ve kalındır, yele görüntüsü vardır. Her renkte olabilen bu ırk çok farklı renklere aynı anda sahip olamazlar.

Chow Chow ve Egzersiz İhtiyacı

Chow Chow ırkı genel olarak çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar ancak sahibi ile dışarıda vakit geçirmekten keyif alacaktır. Günlük olarak biraz yürüyüş yada korunaklı bir bahçede olmak onun için yeterli olacaktır. Yaz dönemlerinde serin yerlerde olmak isteyecektir. Sıcağı sevmeyen bu köpek ırkı apartmanda yaşam için çok uygun olan köpeklerdendir.

Chow Chow Yaşam Alanı

Chow Chow için gerekli olan yürüyüş ve egzersizler yerine getirilirse apartman ve evde yaşam için uygun köpeklerdir. Küçük bir bahçede vakit geçirmekten keyif alacaktır. Gerekirse dışarıda yaşayabilir. Ev içinde yaşamadan önce mutlaka köpek eğitimi almasını öneriyoruz. Eğer köpek eğitimi alırsa ev içinde daha kontrollü davranacaktır. Köpek eğitimi konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha önce ele aldığımız evde köpek eğitimi istanbul yazısını okumanızı ve konu hakkında bilgi sahibi olmanızı öneriyoruz.

Chow Chow Karakter Özellikleri

Enerji DüzeyiYüksek
Egzersiz ihtiyacıYüksek
OyunculukOrta
Başka köpeklerle geçinmeOrta
Başka petlerle geçinmeOrta
Çocuklarla anlaşmaİyi
Yabancılara davranışMesafeli
EğitebilirlikOrta
Koruma özelliğiİyi

 

 

Daha önce ele aldığımız İngiliz Bulldog Eğitimi ve Özellikleri yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile alakalı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

 

Hemen Ara
Whatsapp Destek