Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? Ev İçi [Video]

Köpeklerde eğitim genel olarak Tuvalet Eğitimi ile başlamaktadır. Sizinle yaşayacak olan köpeğimize nereye tuvalet yapması ve nasıl yapması gerektiğini öğretmemiz gerekir.

Köpek sahiplenmek büyük bir sorumluluk. Aslında bu sorumluluk sadece köpek sahibine yüklenmiş bir sorumluluk değil köpeklerinde bazı konularda dişini sıkması gerekmekte ve sürece ayak uydurması gerekmektedir. Ancak köpeğimiz sorumluluklara kendi başına aksiyon alamaz. Bunun için konuda profesyonel bir Köpek Eğitimi süreci gerekir.


1 Aylık Köpeklerde


Tuvalet Eğitimi her ne kadar 3. aydan sonra verilmesi önerilse de köpek evinizde yaşamaya başladığı andan itibaren iyi bir gözlemci ve iyi bir lider olarak ona 1 aylıkken bile köpek tuvalet eğitimi verebilirsiniz. 1 aylık olan köpekler daha yavru olduğu için sizi pek anlamayabilir ancak bu dönemlerde köpeğe iyi bir liderlik yapabilirseniz köpek ileri dönemlerde tuvalet eğitiminde daha başarılı olacaktır. Kısaca tuvalet eğitimi öncesi iyi bir alt yapı oluşturabileceğiniz dönemlerdir. 


2 Aylık Köpeklerde


Köpek wc eğitiminde 2. ay oldukça önemlidir. 2 aylık köpek eğitimi pek çok köpek sahibi tarafından erken olarak görülür ancak bu dönemde Tuvalet eğitimine ufak ufak başlayan köpekler 3. ve 4. aylarında daha kolay tuvalet eğitimi alabileceklerdir. Köpeklerde de insanlarda olduğu gibi eğitimin yaşı yoktur ve ne kadar erken başlanırsa köpek eğitimi o kadar verimli olur. 2 aylık köpekler tuvalet eğitiminde 1 aylık köpeklere göre daha iyi yol alırlar.

Köpek eğitimi söz konusu olunca insanlar genelde bu eğitimi uzun bir süre ertelerler ancak bu pek çok köpek eğitmeni tarafından yanlış görülmektedir. Köpeklerde eğitim ne kadar erken başlarlarsa o kadar çok verim alırlar. 


3 Aylık Köpeklerde


Köpekler doğar doğmaz annesinden bir takım eğitim alırlar ancak bu bizim beklentilerimizin yanından bile geçecek seviyede değildir. 3 aylık bir köpeğin tuvalet eğitimi almak için oldukça uygun dönemlerdedir çünkü sindirim sistemi ve algısı biraz daha gelişmiştir. Komutları daha net anlayabilirler ve doğru hareketlerinin sonunda ödül aldıklarında bu ödülün neden verildiğin kavrayabilirler. Eğer 3 aylık bir köpeğiniz varsa ve Tuvalet Eğitimi hakkında bilgi almak istiyorsanız o zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.


3 Aylık köpeklerde tuvalet eğitimi doğru bir şekilde uygulanırsa kısa sürede verim alınabilir ancak bu noktada önemli olan köpeğin profesyonel köpek eğitmenlerinden eğitim almasıdır. Eğer 3 aylık bir köpeğe tuvalet eğitimi verecekseniz; 

  • İyi bir gözlemci olun
  • Disiplini abartmadan uygulayın ki köpek sıkılmasın
  • Saygı ve sevgiyi asla göz ardı etmeyin ki köpekle aranız da ki güven ortamı kırılmasın
  • Köpeğin sağlıklı bir biçimde tuvalet eğitimi alabilmesi için mutlaka profesyonellerle çalışın
  • Süreç boyunca sabırlı olanız gerekir çünkü yavruluk döneminde olduğu için pek çok kez hata yapabilir
  • Tuvalet eğitiminde başarılı adımlarda mutlaka köpeği ödüllendirin
  • Ödülleri abartmadan ve vaktinde vermelisiniz 
  • Ödül maması, tebrik ve sevmeler iyi ödül türleridir
  • Köpeğinizi ertelemeyin, ona vakit ayırın

Daha önce ele aldığımız Yavru köpek eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimi konusunda ayrıntılı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Köpeğiniz 1 aylık , 2 aylık , 3 aylık , 4 aylık , 5 aylık veya 6 aylık iken mutlaka köpek eğitmeniz Buğra Zinnur ile mutlaka iletişime geçiniz. Köpek tuvalet eğitimde köpeğiniz genç yaşta iken müdahale edilmesi ve öğretilmesi evcil dostunuzun için daha iyi olacaktır.

Yavru Köpeklerde Tuvalet (Çiş-Kaka) Eğitimi

İlk olarak köpeğin ev içinde tuvalet pedine mi yoksa dışarıya mı tuvalet yapması gerektiğine karar verilmelidir. Küçük boy köpeklerde genelde ev içinde tuvalet pedine tuvaletini yapması tercih edilir. tuvalet-egitimi

Ev İçerisinde Tuvalet Eğitimi

köpeklerde tuvalet eğitimi

Köpeğimizi ev içinde beslemeye karar verdikten sonra en büyük problemlerden birisi köpeğin tuvaletidir. Çünkü köpekler nerede ihtiyacı gelirse orada karşılamak isteyecektir. Bu durum ev içinde gerginliğe ve kötü bir kokuya neden olabilir. Eğer köpeğiniz yanlışlıkla bir yere tuvaletini yaparsa orayı iyice temizlemelisiniz çünkü orada koku kalırsa içgüdüsel olarak tekrar oraya tuvalet yapacaktır. Öncelik olarak ev içinde tuvalet eğitimi için bir nokta seçmeliyiz. Ve tam tuvalet noktasının zeminini gazete kağıdı ile doldurmalıyız.

Yemeklerden sonra köpeğinizi bu bölgenin yakınında bulundurun ve tuvalet eğitiminin ilk birkaç günü tuvalet alanının olduğu odada kalmasına özen gösterin dışarı çıkması gerekirse bile mutlaka ihtiyaçlarını gidermiş olsun. Köpekler genel olarak yemek ve su içme işleminden 1 saat sonra ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu bizim için önemli bir bilgidir. Yemek yedikten sonra ve su içtikten sonra köpeğimiz bu tuvalet alanında olmalıdır ve ihtiyaçlarını giderene kadar buradan çıkmamalıdır.

Köpeğiniz bu alanda bir süre sonra kendi kendine tuvaletini yapacaktır. Zemin tamamen tuvalet kağıdı ile kaplı olduğu için etrafı pisletmiş olmayacak. Sizde mevcut tuvalet kağıdını değil sadece üzerinde ki pisliği atmalısınız.2. Gün zeminde ki tuvalet kağıdı sayısını azaltmalısınız. Eğer köpeğiniz 2. Günde farklı bir gazete kağıdına tuvaletini yaparsa hedefleri çoğaltmamak için o gazete kağıdını 1. gazete kağıdının üzerine koyarak bunu engellemelisiniz.

Birkaç gün böyle devam edin en son gazete kağıdı sayısını bire indirin. Ve bu süre zarfında hep aynı noktaya yapmasını sağlayın zaman içerisinde yerde ki gazete kağıdının tuvalet noktası olduğunu öğrenecektir.

Köpeklerde Dışarıda Tuvalet Eğitimi

tuvalet-egitimi-pet-egitimi

Önemli: Dışarıda tuvalet eğitimi öncesinde bilmelisiniz ki dışarıyı da sanki evimiz mi gibi temiz bırakmanız gerekir. Köpek tuvalet poşeti ile tuvaletini ortadan kaldırıp çöpe atmanız en doğrusu olacaktır.

Köpeklerde dışarı tuvalet eğitimine başlamak için öncelikle köpeğin 3. ayını tamamlaması gerekir. Oyun oynamak için dışarı çıkardığınızda eğer tuvaletini yaparsa onu ödüllendirin ve zamanla dışarıda tuvalet yapmasının doğru olduğunu anlamasını sağlayın. Başlangıç dönemlerinde günlük mama saatlerini aynı zamanlar olmalı ve besin seviyesi de aynı seviyelerde olmalıdır. Belli bir programa uygun şekilde aynı saatler dışarı çıkılması daha uygun olacaktır.

Sıkıcı olabilir ancak 3 - 4 ay boyunca bu rutini bozmadan devam etmeniz en doğrusu olacaktır. Tuvalet eğitiminde ilk süreçte günde 4 kere en az 30 dakika dışarıda vakit geçirerek onun tuvalet ihtiyacını gidereceksiniz.

Zamanla sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kereye düşecektir. Tuvalet eğitimi alan köpeklerde sahiplerinin yaptığı en sık rastlanan hata köpeği her seferinde farklı bir yere götürmek olmaktadır.

Köpek heyecanla sağı solu izlerken tuvaletini unutmaktadır. Bunu engellemek için köpeği sürekli aynı parka götürmelisiniz. Ve güvenli tuvalet noktası keşfeden köpeğinizin aynı yere tuvalet yapmasını sağlamalısınız.

İlk başta evde tuvalet yapmaya alışan köpeğiniz dışarıda olduğu zamanlarda mutlaka tuvalet ihtiyacını giderecektir. Bu anlarda onu ödüllendirirseniz eğer devamı çok hızlı bir şekilde gelecektir.

Eğer köpeğinize tuvalet eğitimi vermeden önce aldığınız karar ev dışı tuvalet ise köpeğinizin dışarıda tuvalet yapmasını alıştırmakta sizin göreviniz. Yukarıda yazdığımız gibi köpekler yemek ve su işleminden 1 saat sonra tuvalet yapma ihtiyacı duyarlar. İlk önce köpeğin beslenme zamanlarını düzene oturtarak köpeğin ne zaman ihtiyacını gidereceğini öğrenebiliriz.

Yavru köpekler genelde 3 öğün yemek yediği için köpeğimiz yavru ise 3 kere tuvalet gezisi yapmamız gerekir. Her öğünden 15 dakika sonra dışarı çıkıp köpeğimizin kakasını yapmasını beklemeliyiz köpeğimiz kakasını yapınca her seferinde ona ödül maması vererek onun neden dışarı çıktığını onun anlamasını sağlayabiliriz.

Dışarı köpek tuvalet eğitiminde düzenli ve disiplinli olun!
Dışarı tuvalet eğitiminde düzenli ve disiplinli olun!

Dışarı tuvalet eğitiminde düzenli ve disiplinli olun!

Köpek eğitimlerinin tamamında bir düzeniniz olmalıdır. Köpeğiniz bu düzenin farkında olursa otoritenizi de kabul edecektir. Ve Tuvalet Eğitimi konusunda bu düzenin büyük faydaları olacaktır. Disiplin ve düzen gerçekten önemlidir ancak bunların yanında sabırlı olmanız gerekir. Çünkü köpeklerin tuvalet algıları gerçekten çok farklıdır. Bu algıyı değiştirmek için emek vermek gerekir.  

Tuvalet Eğitimi Sırasında Sabırlı Olmalısınız

Tuvalet Eğitimi Sırasında Sabırlı Olmalısınız
Tuvalet Eğitimi Sırasında Sabırlı Olmalısınız

Minik dostunuza tuvalet alışkanlığı kazandırmak onun ırkına, büyüme eğrisine eğer yetişkin ise geçirdiği yavruluk dönemi gibi farklı faktörlere bağlıdır. Köpeklerimize tuvalet eğitimi verirken devamlı olarak sabırlı olmalısınız ve onu hemen cezalandırmak veya her küçük başarısında ödül vermek süreci olumsuz etkileyebilir ve daha önce bahsettiğimiz köpekle ilişkiniz zarara uğrayabilir.  

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Zaman Alır ?

Tuvalet Eğitimi konusunda en fazla merak konusu olan ve sık sık sorulan konuların başında “Köpeğimin Tuvalet Eğitimi ne kadar sürer ?” sorusu gelmektedir. Bu soruya net bir cevap veremeyiz çünkü eğitim sürecini Irk, büyüme hızı, yetiştirilme biçimi ve eğitimin nasıl ve hangi koşullarda verildiği etkilemektedir. Ancak genel olarak şunu söyleyebiliriz ki minik dostumuz ergenliğe erişene kadar yani ilk 3 aylık zamanı geçene kadar tam anlamıyla tuvalet alışkanlığını kazanamadığı ve yetişkin köpeklerde ise sürecin daha da uzayabileceği ifade edilir.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Zaman Alır ?
Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Zaman Alır ?

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Köpek eğitimlerinin tamamı sakin, dikkatli ve sevgi ile uygulanmalıdır. Köpeğiniz hangi yaşta olursa olsun ona tuvalet eğitimi verirken dikkatli olmalısınız süreç tamamen düzenli uygulama ve sabırla işleyen bir süreç olacaktır. Köpeğinize şiddet uygulamanız veya köpeğinize bağırmanız yanlış davranışlar olduğu bilincinde olmalısınız.

Unutmamalısınız ki köpeklerle yaşadığınız böyle kriz anları onların asla aklından çıkmayacak ve size olan bağlılığını azaltacaktır ki sizin zaten köpek sahibi olduğunuz yada olacağınız için bunun bilincinde olduğunuzu düşünüyoruz.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi İçin En Uygun Zaman

Bize pek çok köpek sahibi "köpeğime ne zaman tuvalet eğitimi vermeliyim?" şeklinde sorular yöneltiyor. Köpeklerde insan bebekleri gibi yavruluk döneminde bilinç açısından çok kuvvetli değildir.

İlk 3 ay içerisinde büyük bir gelişim gösteren köpek beyini 3 aylık olduğunda tuvalet eğitimini tam anlamıyla algılayabilecek seviyeye gelecektir. Ancak bu köpeğinizin ırkına göre de değişecek bir durumdur. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Köpekler Tuvalet Eğitimi
Köpekler Tuvalet Eğitimi

köpeklerde tuvalet eğitimi ilk paragrafta anlattığımız gibi kolay ve zahmetsiz olarak algılanabiliyor ancak önemli noktalarda yapılan bazı hatalar yüzünden minik dostunuzla aranızın bozulmasına neden olacak davranışlarda bulunabilirsiniz. Bu durum köpeğinizin ve sizin keyfinizi kaçırabilir. Bu nedenle köpeklerde Tuvalet eğitimine başlamadan önce; eğitim boyunca minik dostunuza sevgiyle yaklaşmalısınız.

Tuvalet Eğitimi Sürecinde Köpeğinize Ait Bir Alan Oluşturun

köpeklerde tuvalet eğitimi
Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimine başlamadan önce minik dostumuzun sizinle tanıştığı, evinize geldiği ilk andan itibaren tüm eğitim süreçlerinin yanında yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştireceği, evde yalnızken vakit geçirebileceği, yorgun olduğunda uyuyabileceği, beslenebileceği ve oyun oynayabileceği bir alanın oluşturulmasıdır.

Hatta minik dostumuz eve gelmeden bu alanın oluşturmanız Tuvalet Eğitimi sırasında her şeyi kontrol altına almanızı kolaylaştırabilir. Bu bölge minik dostumuzun sizin evinizde sahip olduğu özel bölge olacaktır. Bu nedenle onun oyuncakları, yatağı, yemek ve su kabı gibi tüm ihtiyaçları bu noktada olmalıdır. Böyle bir bölge onun kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Saydığımız ürünlerin haricinde bu bölgede köpeğiniz için tuvalet peti ‘de bulundurmanız gerekmektedir hem temizlik ve hijyen için hem de eğitim sürecinde köpeğinize tuvalet alışkanlığını bu petler sayesinde kazandırmak için bu alanda tuvalet peti bulundurmanız gerekmektedir.

Tuvalet eğitimi köpeğinizin, sizin sosyal hayatınıza adapte olmasını sağlamak iki taraf içinde daha konforlu bir birliktelik yaşamak için verilen bir eğitimdir.

İlk zamanlar köpeğimiz için ayırdığımız bu alanın tamamında bulunan tuvalet petleri zamanla yavaş yavaş alandan uzaklaştırılmalıdır eğer köpeğimiz tuvalet petlerinin ne amaçla orada olduğunu anladığında bölgesinden uzakta bulunan tuvalet petine giderek ihtiyaçlarını orada karşılayacaktır. Tabi ki bu uzun zaman, sevgi ve disiplin gerektiren bir süreç olacaktır. Daha önce bahsettiğimiz gibi disiplin, sevgi ve sabır yetişkin ve yavru köpeklerde tuvalet eğitiminde başarıyı getirecek anahtar kelimelerdir. Bu üç unsur doğru bir şekilde kurgulandığında sonuç her zaman başarı olacaktır.

köpeklerde tuvalet eğitimi
köpeklerde tuvalet eğitimi

Köpeklerde eğitim süreci oldukça zahmetli olabilir disiplin, sabır ve sevgiyle birlikte sürdürülen Köpek eğitimlerinde başarı kaçınılmazdır. Köpek Eğitiminden bahsedilince ilk akıllara gelecek olan eğitim kesinlikle Tuvalet Eğitimidir.

Tuvalet eğitimi basit bir süreç gibi gözükebilir ancak doğru bir şekilde uygulanmadığı zaman minik arkadaşınız ile dostluğunuzun zarar gördüğüne şahit olabilirsiniz. Bu yüzden eğitim sürecinde köpeğiniz ile aranızda ki bağın zarar görmemesi için disiplin ve sevgiyi doğru oranda ona yansıtmalı eğitim süreci boyunca sabırlı olmalısınız.

Köpek Eğitmeni Buğra Zinnur Tuvalet Eğitimi Hakkında

Buğra Zinnur köpek eğitmeni tuvalet eğitimi hakkında bilgilerini burada aktarmaktadır. Detaylı bilgi için 0 530 399 63 53 arayabilirsiniz.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Sık Sorulan Sorular

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Kaç Aylıkken Başlar?

Köpeklerde tuvalet eğitimi anne karnından Yavru tuvalet eğitimi 2 aylıktan itibaren başlar sindirim ve bağışıklık sistemini kontrol edebilmeniz ilk önce köpeğinizi tanımalısınız. Eğitim size köpeğinizin sindirim sistemini tanımanıza yardımcı olur.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Yavru köpek tuvalet alışkanlığının kazanabilmesi için sahibinin istikrarlı ve düzenli bir şekilde eğitmeninin verdiği program doğrultusunda ilerleyerek alışkanlığını çok kısa sürede tamamalayabilir

Köpeğim Tuvalet Eğitimi Almıyor Ne Yapmalıyım?

Yavru bir köpeğinizin sizden tuvalet eğitimi alabilmesi için onun metabolizmasını bilmeniz gerekmektedir. Köpeğinizin tuvalet yapmasın ve eğitim alamamasının nedeni bilgi sahibi olmamanız ve uzmanlara danışmamanızdır.

Köpeğim Evi Pisliyor Ne Yapmalıyım?

Köpeğiniz tuvaletini ev içerisinde yapıyorsa. Bir uzmandan acil destek almanız gerekmektedir. 0 530 399 63 53 arayarak ev içerisinde ve dışarıda tuvalet eğitim hizmet alabilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 18 Ortalama: 4.7]
Comments are closed.