fbpx
Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpek sahiplenmek büyük bir sorumluluk. Aslında bu sorumluluk sadece köpek sahibine yüklenmiş bir sorumluluk değil köpeklerinde bazı konularda dişini sıkması gerekmekte ve sürece ayak uydurması gerekmektedir. Ancak köpeğimiz sorumluluklara kendi başına aksiyon alamaz. Bunun için konuda profesyonel bir köpek eğitimi süreci gerekir.


ilgili yazı! Köpek sahibi olmanın sorumlulukları yazısını okumanızı öneriyoruz.


Köpeklerde eğitim genel olarak Tuvalet eğitimi ile başlamaktadır. Bizimle yaşayacak olan köpeğimize nereye tuvalet yapması ve nasıl yapması gerektiğini öğretmemiz gerekir.

 

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

İlk olarak köpeğin ev içinde tuvalet pedine mi yoksa dışarıya mı tuvalet yapması gerektiğine karar verilmelidir. Küçük boy köpeklerde genelde ev içinde tuvalet pedine tuvaltini yapması tercih edilir.

Ev içinde tuvalet eğitimi

Köpeğimizi ev içinde beslemeye karar verdikten sonra en büyük problemlerden birisi köpeğin tuvaletidir. Çünkü köpekler nerede ihtiyacı gelirse orada karşılamak isteyecektir. Bu durum ev içinde gerginliğe ve kötü bir kokuya neden olabilir. Eğer köpeğiniz yanlışlıkla bir yere tuvaletini yaparsa orayı iyice temizlemelisiniz çünkü orada koku kalırsa içgüdüsel olarak tekrar oraya tuvalet yapacaktır.

Öncelik olarak ev içinde köpek tuvalet eğitimi için bir nokta seçmeliyiz. Ve tam tuvalet noktasının zeminini gazete kağıdı ile doldurmalıyız. Yemeklerden sonra köpeğinizi bu bölgenin yakınında bulundurun ve tuvalet eğitiminin ilk birkaç günü tuvalet alanının olduğu odada kalmasına özen gösterin dışarı çıkması gerekirse bile mutlaka ihtiyaçlarını gidermiş olsun. Köpekler genel olarak yemek ve su içme işleminden 1 saat sonra ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu bizim için önemli bir bilgidir. Yemek yedikten sonra ve su içtikten sonra köpeğimiz bu tuvalet alanında olmalıdır ve ihtiyaçlarını giderene kadar buradan çıkmamalıdır. Köpeğiniz bu alanda bir süre sonra kendi kendine tuvaletini yapacaktır. Zemin tamamen tuvalet kağıdı ile kaplı olduğu için etrafı pisletmiş olmayacak. Sizde mevcut tuvalet kağıdını değil sadece üzerinde ki pisliği atmalısınız. 2. Gün zeminde ki tuvalet kağıdı sayısını azaltmalısınız. Eğer köpeğiniz 2. Günde farklı bir gazete kağıdına tuvaletini yaparsa hedefleri çoğaltmamak için o gazete kağıdını 1. gazete kağıdının üzerine koyarak bunu engellemelisiniz. Birkaç gün böyle devam edin en son gazete kağıdı sayısını bire indirin. Ve bu süre zarfında hep aynı noktaya yapmasını sağlayın zaman içerisinde yerde ki gazete kağıdının tuvalet noktası olduğunu öğrenecektir.

Köpekler Ev Dışı Tuvalet Eğitimi

Eğer köpeğinize tuvale eğitimi vermeden önce aldığınız karar ev dışı tuvalet ise köpeğinizin dışarıda tuvalet yapmasını alıştırmakta sizin göreviniz. Yukarıda yazdığımız gibi köpekler yemek ve su işleminden 1 saat sonra tuvalet yapma ihtiyacı duyarlar. İlk önce köpeğin beslenme zamanlarını düzene oturtarak köpeğin ne zaman ihtiyacını gidereceğini öğrenebiliriz. Yavru köpekler genelde 3 öğün yemek yediği için köpeğimiz yavru ise 3 kere tuvalet gezisi yapmamız gerekir. Her öğünden 15 dakika sonra dışarı çıkıp köpeğimizin kakasını yapmasını beklemeliyiz köpeğimiz kakasını yapınca her seferinde ona ödül maması vererek onun neden dışarı çıktığını onun anlamasını sağlayabiliriz.

Köpek tuvalet eğitimi konusunda destek ve bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha önce ele aldığımız Yavru köpek bakımı yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimi konusunda ayrıntılı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek