Evde Köpek Eğitimi

Anasayfa / Evde Köpek Eğitimi

Köpek sahibi olmaya karar verdinizde bunun ne kadar büyük bir sorumluluk olduğunu biliyor olmalısınız. Ama bu sorumluluklar tüm ilişkilerde olduğu gibi minik dostunuzla karşılıklı olarak gerçekleşmesi gereken sorumluluklardır. İşte tam bu nokta da köpek eğitimi devreye girmektedir.
Köpekler her ne kadar akıllı varlıklar olsa da bir insan gibi bir zeka’ya ve öğrenme şekline sahip değillerdir. Evde köpek eğitimine başlamadan önce köpeğiniz için evinizde özel bir alan oluşturmanız gerekmektedir. Köpeğinizin bedenine göre 5 ila 15 metrekare bir alan yeterli olacaktır. Bu konuya yavru köpek eğitimi yazısında ayrıntılı olarak değindik. Köpeğimizin evde yalnız kalacağı zamanlarda ağlamaması ve etrafa zarar vermemesi için evde köpek eğitimine başladığınızda evde olsanız dahi onu gün içerisinde 1-2  saat yalnız bırakıp yalnız kalmaya alışmasını sağlayın bu süreci pelüş bir oyuncak ve sizin kokunuzu bulunduran bir atkı ile aşabilirsiniz. Bu şekilde yalnızlık onun için korkutucu değil eğlenceli olabilir.

 Evde köpek eğitiminde en fazla zorlanılan konulardan biri kesinlikle tuvalet eğitimidir. Bu konuda çoğu köpek sahibi profesyonel olarak köpek tuvalet eğitimi desteği almaktadırlar. Daha önce ele aldığımız köpekler için tuvalet eğitimi yazısından daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Köpekler için evde tuvalet eğitimi zorlu bir süreçti bu süreçte sabırlı, disiplinli ve sevgi dolu olmalısınız aksi halde minik dostunuzla aranızda soğuk rüzgarlar esebilir ve size olan güveni kırılabilir.

Köpekler neyi yemesi neyi kemirmesi gerektiğini asla bilmeyen canlılardır ve sizin minik dostunuz yavruysa bunu hiç bilmiyor olabilir. Bu yüzden önünde bulduğu her şeyi yiyebilir veya kemirebilir bu yüzden onu evde köpek eğitimi sürecinde sık sık gözlemleyiniz ve ona ayrılan bölümde zehirlenmesine yol açacak, zarar vermemesi gereken ürünleri, eşyaları bulundurmayın.

Köpeğinizin saldırgan ve huysuz olmasını istemiyorsanız yavruluk döneminde ve evde köpek eğitimi sürecinde sürekli gezdirin bu süreç içerisinde çocuklara, yabancılara, seslere, araçlara, otobüslere farklı şehir hayatı unsurların alıştırın eğer evde eğitim sürecinde bu alışkanlıkları veremezseniz gelecekte sık sık farklı problemler karşılaşabilirsiniz.

Evde köpek eğitimi sürecinde her ne konuda eğitiyor olursanız olun bir şeyi çok iyi bilmelisiniz köpekler ödüllerle eğitim almaya daha yatkın canlılardır. Evde köpek eğitiminde köpeğinizin olumsuz hareketlerini cezalandırmak yerin olumlu hareketini ödüllendirin bu köpeğinizin öğrenme ve alışma sürecine hız katacaktır. Olumsuz hareketlerine sürekli bağırarak tepki verirseniz eğer minik dostunuz ile aranızda güven problemi başlar ve dostunuz sizinle vakit geçirmek yerine yalnız başına takılmayı tercih edebilir bu durumu toparlamak inanında daha zor olacaktır.

Minik dostunuzla sürekli egzersizler ve yürüyüşler yapın bu onun ruhsal ve fiziksel gelişimi için çok gereklidir. Farklı zeminlere basıp yeni zeminler  tanıması da önemlidir. Evde eğitim sırasında köpeğinize mutlaka box alışkanlığı da kazandırın çünkü köpeğinizle seyahat ederken problem yaşamak istemeyeceğinize eminim. Köpeğinizin box alışkanlığı için box’u onun yatağı olarak kullanabilirsiniz böylece box’a biraz daha alışkan olacaktır. Evde yalnız kalacağı zamanlar için sık sık yeni oyuncanlar alın sürekli farklı oyuncaklarla oynamak köpeğiniz için ruhsal ve bedensel sağlını olumlu yönde etkileyen faktörler arasında yer alır. Köpeğiniz eve gelir gelmez evde eğitim sürecine başlamalısınız köpeğiniz eğitimlere ne kadar erken başlarsa o kadar verimli sonuçlar alırsınız.

Evde Köpek eğitiminde köpeğinizle yaşadığınız komik anları sık sık kayıt altına alın bunlara gelecek yıllarda bakmak inanın çok keyifli bir aktivite ve eğitim sırasında sizi ne kadar kızdırırsa kızdırsın onun siz olmadan yaşayamayacağını hatırlayın ve minik dostunuzdan asla vazgeçmeyin.

Evde Köpek Eğitimi için profesyonel insanlarla çalışmak için bilgi almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Köpek eğitimleri olan köpekler tuvalet eğitimi, temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimi gibi eğitimler için profesyonel olarak destek almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek