alabay-eğitimi-ve-özellikleri

alabay-eğitimi-ve-özellikleri

Bu dev köpek türü ailesine çok bağlıdır. Sevgi dolu ve vefalı bir tür olmasıyla dikkat çeken Alabay, ailesi ile ne kadar çok vakit geçirirse o kadar mutlu olacaktır. Çok küçük olmayan çocuklarla ve diğer petlerle çok iyi anlaşırlar.

Oyunlar sırasında büyük cüssesinden dolayı küçük çocuklara zarar verebilirler bundan dolayı çok küçük çocuklarla yalnız bırakmamasını tavsiye ediyoruz. Tanımadığı insanlar dikkatli yaklaşırlar ve her zaman tetikte olurlar.

Koruyucu ve sahiplenici bir karakteri vardır. Çoban köpeklerine uzak olan bir insanın Alabayla dost olması zor olacaktır.

alabay-eğitimi-ve-özellikleri
alabay-eğitimi-ve-özellikleri

Alabay Cinsi Köpek Eğitimi

Orta Asya Çoban Köpeği olarak da bilinen Alabay ‘a liderin siz olduğunu kabul ettirmelisiniz. Bağımsız ve özgür ruhlu bir köpek olduğu için arada sırada kendinizi ona hatırlatmalısınız. Bir Alabayla uzun yıllar beraber yaşamak istiyorsanız Köpek Eğitimi, Tuvalet Eğitimi gibi eğitimleri ona vermeniz gerekir yada bu konuda köpek eğitim uzmanlarından destek almalısınız. Alabay çok büyük bir köpektir bunun yanında tam bir görev köpeğidir.

Avcılık içgüdüleri çok gelişmemiş olsa da sürüsünü korurken vahşi hayvanların kokusunu çok uzaklardan alabilir. Bekçilik eğitimi ve koruma köpek eğitimlerine çok müsait olan bu köpek sahibini korumak için var gücü ile mücadele edecektir.

Kendisini sahibine adayan bu köpek için eğitim en önemli konusunda hem köpek sahibi hemde sosyal çevresi için büyük tehditler oluşturabilecek olan Alabay ırkı Köpekler için Köpek Eğitimi konusunda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

alabay-eğitimi-ve-özellikleri
alabay-eğitimi-ve-özellikleri

Alabay Bakımı

Bu tür sadece bahar dönemlerinde tüy döker bu dönemlerde taranmaya ihtiyaç duyarlar. Ancak diğer dönemlerde çok az taranma çok az fırçalanma ya ihtiyaç duydukları için bakımları pekte zor değildir. Sürü köpeği olduğu için aslında pek fazla bakıma ihtiyaç duymaz sağlığı için dönem dönem tüyleri tımarlanabilir.

Alabay Karakter Yapısı

Alabay çok zeki ve cesur bir türdür. Doğaları gereği çoban köpeği iç güdülerine sahiptir. Sahiplerini ve diğer petleri korurlar. Dünyanın farklı bölgelerinde çoban köpeği olarak kullanılmaktadırlar. Alabay türü organize olmayı bilen ve hiyerarşiye önem veren bir köpektir. Aynı anneden olan yavruların farklı özelliklere sahip olması mümkündür.  Yabancı köpeklere karşı saldırgan olabilirler. Eğer bir aile tarafından sahiplenecekse mutlaka küçükken sosyalleştirilmelidir. Eğitimleri konusunda sıkıca çalışılmalıdır.

Alabay Yaşam Alanı

Alabay dışarıda serbest olmayı seven bir köpek türüdür. Alabay için yetersiz büyüklükte olan bir alanda çok fazla rahat edemez ve istenmeyen davranışlar sergileyebilir. Onun için en uygun yaşam çitli geniş bir bahçe içerisinde istediği gibi gezinmek olacaktır. Boş gezmeyi sevmezler bir sürü ile ilgilenmek onlar için çok keyif verici olacaktır.

Alabay Tüy Yapısı

Uzun ve kısa karışık ancak gür tüylere sahiptir. Tüy renkleri beyaz, açık kahverengi, kırmızı, kahverengi, siyah beyaz bulunabilir. Alabayların yüzü genelde maskelidir. Tüy dökmeyen köpek cinslerine sitemiz üzerinden bakabilirsiniz.

Alabay Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Yüksek

Alabay eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz ve daha önce ele aldığımız Köpek eğitimleri, ile alakalı olan bloğumuza göz atmanızı öneriyoruz.

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.