Basenji Irkı Eğitimi ve Özellikleri

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Evcil hayvanlar arasında en çok beslenen türler köpeklerdir. Ancak bunların tüy dökme sorunu, pet sahiplerinin canını sıkmasına yeter. Biz de bu yazımızda, tüy dökmeyen Köpek Cinsleri hakkında siz değerleri okurlarımıza bilgi vererek, sevecen pati edinirken hangisinden yana tercih yapacağınız konusunda sizlere yardımcı olmak istedik…

Kabarık tüylü köpekleri görmeye daha fazla alışkın olduğunuzu biliyoruz ancak tüy dökmeyen köpeklerin varlığından haberiniz var mı? Bu sevimli dostlar diğer ırklara nazaran daha sıra dışı ve uysal canlılardır. Yumuşak bir tüye sahip olmasına rağmen tüy dökmemeleri onları diğer cinslerinden ayrıştırarak kendine has bir özellik kazandırır.

Sadık dost olarak nam salan bu sevimli hipoalerjenik (alerjik reaksiyona karşı duyarlı) köpekler, günümüzde çok fazla tercih edilen köpekler arasındadır. Köpek sahibi olmak isteyenler bazen köpek tüylerine karşı alerjik reaksiyon gösterebiliyor. Bu nedenle tercihlerinin arasında tüy dökmeyen köpekler yer alıyor.

Hatta sırf bu ırk türüne sahip olmak için insanlar milyonlarca dolar para ödüyor. Bulunmaz Hint kumaşı değeri gören bu sevimli canlılara sahip olmak isteyenler için bir liste oluşturduk. Tüy dökmeyen köpek ırkları arayışındaysanız sizler için faydalı olacağını düşündüğüm yazıma mutlaka incelemelisiniz.

Tüy Dökmeyen Köpek Irkları

Eğer ailenize yeni bir üye almaya karar verdiyseniz ancak köpek tüylerine karşı alerjik reaksiyon gösteriyorsanız hipoalerjenik köpekler tam size göre!

tüy dökmeyen hipoalerjenik köpek ırkları,  alerjiye sahip olan insanlarla diğer köpek ırklarından daha uyumlu olduğu iddia edilen bir köpek ırkıdır. Tüy dökmeyen bu sevimli köpekler, alerjisi ve astım sorunu olan kişiler için yanında hapşırmayacağı bir can yoldaşına sahip olmak mükemmel bir tercihtir. Bunun yanı sıra çok fazla titizliğe önem veren kişiler için de tercih edilir. Kıyafetlerinizin tüy olmasına katlanamıyorsanız ve köpeklerin neden olduğu hapşırma bombardımanına maruz kalıyorsanız, tüylerini ortalığa saçmayan ve size tüm sevgisini verecek bu sevimli dostları incelemeye ne dersiniz?

İlk olarak bu sevimli köpek türünün ne olduğuna değineceğim…

Hipoalerjenik Köpek Nedir?

Pek çok insan köpeklerin sıcakkanlılığı ve güven verme hissi nedeniyle sahiplenmek ister. Ancak çeşitli alerjilerden dolayı bu sevimli dostların yanına yaklaşamaz. Bu nedenle hipoalerjenik köpekler diğer köpek ırklarından farklı olarak alerjilere karşı mücadele edebildikleri için daha uyumlu ırklardır. Bu tür köpekler kısaca tüy dökmeyen ancak tüyleri olan köpeklerdir. Köpeğiniz ne kadar çok tüy dökerse aynı oranla da temizlik yapmanız gerekecek. Bu nedenle tüy dökmeyen köpek sahiplenmek en ideal tercihtir.

 1. Tüy dökmeyen köpekler genel olarak tüyleri daha az sarkan tüylere sahiptir.
 2. Saçları çok azdır bu nedenle, tüylerin köpeğe yapışma ihtimali diğer köpeklere nazaran daha azdır.
 3. Kısa, tek katmanlı tüyleri oldukları için tüyleri dökülmez.

Bazı köpek türleri, genetik yapıları itibariyle çok fazla tüy döküyorken bazıları diğerlerine göre daha az döker. Köpek almak istiyor ve dökülecek olan tüylerinden çekiniyorsanız size önereceğim sevimli dostlarımızı sahiplenmeyi düşünebilirsiniz.

Bazen köpek sahipleri için en ideali tüy dökmeyen bir ırka sahip olan sevimli bir can dostuna sahip olmaktır. Peki, hangi ırk bu özellikleri sahip?


1-) Affenpinscher Köpeği

Affenpinscher, Almanya ırkına mensup hayvanlardır ve maymun köpek anlamına gelmektedir. Bu küçük teriyer köpeklerin, 1500’lü yıllara dayanan bir geçmişe sahiptir. Süs köpeği olarak adlandırır ve ince tüy yapısın sahip odluları için çok fazla tercih edilen köpekler arasındadır.

Affenpinscher Köpeğinin Özellikleri

Bu köpekle ırkları kendine güvenen neşeli hareketler sergileyen, eğlenceli karakter özelliklerine sahiptir. Hızlı bir şekilde büyümedikleri için boyutları küçüktür. Tam kucağında oturtup sevmeli bir ev arkadaşıdır. Sevginizi ve ilginizi belli ettiğinizde aranızdaki bağ çok kalıcı olur. Diğer hayvanlarla uyumlu ilişkiler gösterdikleri için apartman hayatına uyumludur.

 • Ortalama yaşam süresi: 12–14 yıl
 • Yavrulama Sayısı: 2–3 adet
 • Tüyleri: Wire
 • Boy:: 23 – 30 cm (Yetişkin, Omuz başından)
 • Mizaç: İnatçı, Meraklı, Oyuncu, Aktif, Adventurous, Fun-loving
 • Renkler: Siyah, Tan, Gri, Gümüş Rengi, Belge, Kırmızı

2-) Afgan Tazısı Köpeği

Afganistan tazısı, tüy dökmeyen köpekler arasında yer alır ve çok zarif hayvandır.  Afganistan kökenli olan bu eşsiz köpekler diğer köpek ırklarından farklıdır. Neşeli ve iş birliğini seven bu sevimli canlılar, siyah, gri, kırmızı, mavi, krem, beyaz,  altın sarısı, kahverengi gibi birçok renklere sahiptir. İpeksi saçlarıyla nam salan bu hayvanlar genelde süs köpeği olarak yetiştiriliyor.

Afgan Tazısının Özellikleri

Muhteşem görünümüyle dikkatleri üzerine çeken Afgan tazısı sosyal bir köpektir. Düzenli olarak saçlarını tımar olmasını ister. Sahibini benimsediği takdir de aralarında ulaşılamaz bir bağ olur. Ancak tanımadığı kişilere karşı temkinli yaklaşır. Düzgün bir eğitim verildiğinde evcil havyan eğilimi gösterir. Tüy dökmeyen bu zarif görünümlü canlılar tercihleriniz arasında olabilir.

 • Ortalama yaşam süresi: 12–14 yıl
 • Köken: Afganistan
 • Mizaç: Clownish, İlgisiz, Ağırbaşlı, Mutlu, Bağımsız
 • Renkler: Siyah, Krem Rengi, Kırmızı
 • Boy: Erkek: 68–74 cm, Dişi: 60–69 cm
 • Kilo: Erkek: 26–34 kg, Dişi: 26–34 kg

3-) Minyatür Schnauzer Köpeği

Minyatür Schnauzerlar, ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında Almanya'da yetiştirilen bir köpek türüdür. Genel yapısı itibariyle sert, neşeli küçük boyutta köpeklerdir. Affenpinscher ve Standard Schnauzerların soyundan gelirler.

Minyatür Schnauzer Köpeğinin Özellikleri

Minyatür Schnauzer köpeği; neşeli ve atik hayvanlardır. Boyutları erkeklerde 12 ila 14 metre uzunluğunda ve 11 ila 18 ağırlığında; dişileriyse 11 ila 13 metre boyunda ve 10 ila 15 ağırlığındadır.

Köpeğin dikdörtgen şeklinde kafa yapısına, gür kaşlara ve bıyıklara sahiptir. Güçlü tüy yapısına sahip oldukları için tüy dökmeyen köpek ırklarından biridir. Eper tüyleri uzun süre kırpılmadığı takdir de kulaklar öne doğru katlanır. Uysal bir hayvan oldukları için çocuklu aileler için uyumludur.

 • Kökeni Almanya
 • Ortalama yaşam süresi:12–15 yıl
 • Mizaç: İtaatkâr, Zeki, Spirited, Korkusuz, Atik, Dost Canlısı
 • Kilo: Dişi: 5,4–8,2 kg, Erkek: 5,4–9,1 kg
 • Renkler: Siyah, Beyaz, Salt & Pepper, Siyah ve Gümüş
 • Boy:: Dişi: 30–36 cm, Erkek: 30–36 cm

4-) Perulu İnka Orkide (Orchid) Köpeği

Perulu İnka Orkide Köpeği, tüysüz köpeklerin çeşitli türlerinden biridir. Peru'ya özgü olan bu köpek türü genellikle evcil hayvan olarak yetiştirilir. Resmi olarak Peru’ya ait kültürel mirasının bir parçası olarak kabul edildi. Köklü bir tarihi mensup bu köpek ırklarının en eski evcileştirilen köpek ırklarından biridir.

Perulu İnka Orkide Köpeğinin Özellikleri

Genel olarak mizaçları sahiplerine karşı son derece sadık ve şefkat doludur. Ancak tanımadıkları kişilere güvenmedikleri için şüpheci yaklaşımlar sergilerler. Benimsediği kişilere karşı oldukça korumacı içgüdüye sahip oldukları için sadık bir can yoldaşıdır. Çocuklarla oldukça iyi geçinir ve sahiplerine karşı son derece samimidirler. Tüyleri dökülmedikleri için bakımı çok kolaydır ve sahiplerini uğraştırmaz. Hiç şüphesiz Perulu İnka Orkide Köpeği en yaygın ve popüler tüy dökmeyen köpekler arasındadır.

 • Bilimsel adı: Canis lupus Familiaris
 • Kökeni Peru
 • Ortalama yaşam süresi: 11–12 yıl
 • Boy: 40 – 50 cm (Yetişkin, Orta boy)
 • Mizaç: Sevecen, Hayat Dolu, Zeki, Noble, Atik, Koruyucu
 • Renkler: Siyah, Beyaz, Tan, Gri, Kahverengi, Pink

5-) Portekiz Su Köpeği

Portekiz su köpeği, yüzyıllar boyunca Portekiz'in özellikle güney kıyılarında yaşamış hayvanlardır. Bir balıkçının en iyi can yoldaşı olarak görülür.  Yüzme konusunda çok iyi oldukları için ağları sürmeye, suya düşen eşyaları almaya ve tekneden tekneye yüzme konusunda yeteneğe sahip oldukları için balıkçıların en iyi dostudur.

Portekiz Su Köpeğinin Özellikleri

Büyük bir neşeye sahip olan Portekiz su köpekleri yüksek enerjiye sahip köpeklerdir. Meraklı, arkadaş canlısı,  ve yüksek zekaları en spesifik özellikleri arasındadır. Küçük boyutta bir köpek olmasına rağmen kıvrak ve atik yapısıyla dikkatleri üzerine çekmeyi sever. İsminden de anlaşılacağı gibi suda çok fazla vakit geçirmeyi sevdiği için tüm egzersiz ihtiyaçlarını bu şekilde karşılar. Güçlü tüylere sahiptir ve kolay kolay tüyleri dökülmez.

 • Ortalama yaşam süresi: 12–15 yıl
 • Kariyeri: Portekiz
 • Mizaç: Uysal, Neşeli, Sadık, Zeki, Cesur
 • Renkler: Siyah, Beyaz, Siyah Beyaz, Kahverengi ve Beyaz, Kahverengi
 • Boy: Dişi: 43–52 cm, Erkek: 50–57 cm
 • Kilo: Dişi: 16–23 kg, Erkek: 19–27 kg

6-) Tel Tilki Teriyeri Köpeği

New York City'deki yıllık Westminster Kennel Club Dog Show’da tarihi bir galibiyete sahip olan Wire Fox Terrier, hem hipoalerjenik hem de arkadaş canlısı bir aile arkadaştır. Bitmek bilemeyen enerjiye sahip olan bu hayvan ırkı, çocuklarla iletişimi gayet iyidir ve kolayca eğitilebilir. Beyaz, siyah ve ten rengi gibi çeşitli renklere sahiptir.

Tel Tilki Teriyeri Köpeğinin Özellikleri

Tel tilki teriyeri, minimal bir yapıya sahip küçük bir köpektir. Erkekleri yaklaşık 18 kilo ve dişileriyse genellikle 16 kilodur. Boyları 13 ila 15 metre arasındadır. Bu tip hayvan ırklarının sert, ince tüylere sahiptir. Bu tüyler çok fazla dökülmez ve özellikle kısa tutulduğunda çok az bakım gerektirir. Çocuklu ailelerin tercihleri arasında başında gelir. Sahiplerini memnun etmeyi ve korumayı severler.

 • Ortalama yaşam süresi: 13–14 yıl
 • Kökeni İngiltere
 • Mizaç: Gözüpek, Hevesli, Korkusuz, Atik, Dost Canlısı, Quick
 • Kilo: Erkek: 7–9 kg, Dişi: 6–8 kg
 • Boy: Erkek: 36–41 cm, Dişi: 33–38 cm
 • Renkler: Beyaz, Üç Renk, Siyah Beyaz, White & Tan

7-) Boston Terrier Köpeğinin Özellikleri

Boston Terrier Özellikleri ve Eğitimi
Boston Terrier Özellikleri ve Eğitimi

Ortalama 13-15 yıl arası yaşayan Boston Terrier, Boxer, Bullterrier ve Fransız Bulldog türlerinin çiftleştirilmesiyle oluşan dalgalı, siyah ve beyaz tüylere sahip olan bir köpek türüdür. Bu köpek cinsi, ilk zamanlarda dövüş köpekleri olarak yetiştiriliyordu. Dövüşçü özellikleri bu türün kaslı ve güçlü bir yapıya sahip olmasını sağladı. Fakat günümüzde oldukça nazik, sevimli ve şefkatli arkadaşlar olmuşlardır. Aynı zamanda tüy dökmeme özelliğine sahip oldukları için bakımı da daha kolaydır. Küçük yapılarına rağmen cesur ve maceracı olan bu köpekler sahiplerinden ilgi görmeye bayılırlar.

Boston Terrier köpek türü, hemen hemen her tür evde, hatta apartman dairelerinde bile ailenin tüm üyeleriyle iyi geçinen son derece sevecen köpeklerdir. Bunun yanı sıra, bu oyuncu yavruların bol miktarda egzersize ihtiyacı vardır. Düzenli egzersiz ve spor yaptırarak ihtiyaç duyduğu hareketliliği ona sağlamalısınız. Ayrıca oyun oynamayı da çok seven bu köpeklerle oynayarak keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Boston Terrier’lara bolca sevgi ve fiziksel aktivite sağlayabilirseniz, hayranlık uyandırıcı ve sadık bir arkadaşınız olur. Fakat bu sevimli canlılar hakkında dikkat etmeniz gereken bir husus var. Çok nazik, zeki ve sevimli olmalarına karşın aynı zamanda da çok inatçı olabilirler. Bu yüzden Boston Terrier Eğitimi sırasında oldukça sabırlı olmanız gerekir. Aynı zamanda tüylerinin düzenli aralıklarla fırçalanması, düzenli olarak kesilmesi ve sağlıklı tüylere sahip olmaları adına oldukça önemlidir.

 • Boy: 38 – 43 cm (Omuz başından)
 • Ortalama yaşam süresi:  13/15 yıl
 • Kütle: 4,5 – 11 kg
 • Köken: Amerika Birleşik Devletleri
 • Mizaç: Hayat Dolu, Zeki, Dost Canlı
 • Renkler: Siyah Beyaz, Brindle& White, Seal& White

😎 Malta Terrier Köpeğinin Özellikleri

Maltese Terrier
Maltese Terrier

Tüm neşesi ve sevimli karakteriyle Malta Terrier… Yaklaşık 12-15 yıl arası yaşam sürdüren bu köpekler, çok nazik bir görünüme sahip olmasına rağmen genelde canlı ve hareketlidirler. Uysal, sevecen, hayat dolu, zeki ve duyarlı olmaları, onları en çok sevilen köpek türlerinden biri yapıyor.

Bu köpeklerin en önemli ve dikkat çeken özelliği ise çok fazla hipoalerjenik olmalarıdır. Dışarıdan bakıldığında çok fazla tüylü olarak görünseler bile diğer köpeklere oranla çok daha az tüy dökme özelliğine sahiptirler. Tüylere karşı alerjisi olan insanlar için sahiplenebilecek en iyi köpek türüdür.

 • Ortalama yaşam süresi: 12–15 yıl
 • Renk: BEYAZ
 • Köken: Akdeniz Havzası
 • Mizaç: Uysal, Sevecen, Hayat Dolu, Zeki, Duyarlı, İyi Huylu, Korkusuz, Oyuncu, Aktif, Nazik
 • Boy: Erkek: 21–25 cm, Dişi: 20–23 cm
 • Kilo: Erkek: 3–4 kg, Dişi: 3–4 kg

9-) Shih-Tzu Köpeğinin Özellikleri

Shih Tzu Sosyal Özellikleri
Shih Tzu Sosyal Özellikleri

Shih-Tzu köpek türü, hipoalerjenik bir tür olması nedeniyle çok fazla tercih edilen ve sevilen bir türdür. Hem sevimli olmaları, hem de tüy dökmüyor olmaları sahiplerini çok memnun eder. Görüntüleri her ne kadar bu durumun aksini iddia ediyor gibi görünse de aslında tüysüz diyebileceğim kadar az tüy döker. Apartman yaşamına çok uyumlu olmasının yanı sıra çocuklarla ve yeni insanlarla çok çabuk kaynaşır ve çok hızlı bir şekilde kendini sevdirir. Bakımı ve beslemesi kolay olan bir köpek türüdür. Sabırlı ve kararlı olduğu gibi aynı zamanda da az havlamaya meyillidirler. Akıllı, sevecen, hayat dolu, zeki, cesur ve sadık olan ShihTzu ırkı, tüy dökmeyen bir köpek sahiplenmek isteyenler için en ideal seçenektir.

 • Ortalama yaşam süresi: 10–16 yıl
 • Mizaç: Akıllı, Sevecen, Hayat Dolu, Zeki, Spunky, Mutlu, Bağımsız, Canayakın, Sadık, Oyuncu, Atik, Dost Canlısı, Aktif, Nazik, Cesur
 • Boy: Erkek: 20 – 28 cm (Yetişkin, Omuz başından), Dişi: 20 – 28 cm (Yetişkin, Omuz başından)
 • Renkler: Siyah, Beyaz, Karaciğer Rengi, Kaplan Desenli, Liver& White, Light Brown, Dark Brown, Siyah Beyaz, Mavi, Altın Rengi
 • Köken: Çin, Tibet
 • Kütle: Dişi: 4 – 7,2 kg (Yetişkin), Erkek: 4 – 7,2 kg (Yetişkin)

10-) Yorkshire Terrier Köpeğinin Özellikleri

Biewer Yorkshire Terrier Eğitimi ve Özellikleri
Biewer Yorkshire Terrier Eğitimi ve Özellikleri

Yorkshire Terrier cinsi tüy dökmeyen köpekler, evde köpek beslemek isteyenlerin en çok tercih ettiği köpek türlerinden biridir. Çok sevimli ve masum bir görünüşe sahiptirler. Küçük ve hassas yapılarına rağmen çok cesur ve macera seven kişilik özelliklerine sahiptirler. Sahiplerinden ilgi ve şefkat görmeye bayılan bu köpekler, ortalama 13 ve 16 yıl arası bir yaşam sürerler.

Tüy dökmeme özelliğine sahip olsalar bile düzenli olarak bir köpek fırçası kullanılarak tüylerine bakım yapılması gerekir. Zeki, bağımsız, kendinden emin ve cesur yapılarıyla oldukça fazla ilgi çekerler. Evde çok rahat beslenebilecek bakımı kolay ve apartman yaşamına uyum sağlayabilen bir köpek türüdür. Ancak tuvalet eğitiminde zorlanabileceklerini de belirtmeliyim. Ama sabırlı ve eğitmeyi seven bir yapıya sahipseniz Yorkshire sahiplenerek çok iyi bir yaşam dostu kazanabilirsiniz.

Bu sevimli canlıların bir olumsuz yönü var. O da havlamayı seviyor olmalarıdır ve özellikle de uzun süre yalnız kaldıklarında çok fazla havlamaya meyilli olabilirler. Bu özelliklerini görmezden gelebilirseniz ve beklediği ilgiyi göstermeyi başarabilirseniz sahiplenmek için ideal bir cinstir. İlgi ve sevgi görmeye bayılan Yorkshire Terrierlar kusursuz bir bekçi köpeğidir. Tüy dökmeyen sevimli ve sadık bir dost arıyorsanız Yorkshire Terrier ırkı tam da size göre!

 • Ortalama yaşam süresi: 13–16 yıl
 • Boy: Erkek: 18 – 23 cm (Yetişkin, Omuzdan)
 • Köken: İngiltere
 • Mizaç: Gözü pek, Zeki, Bağımsız, Emin, Cesur
 • Renkler: Mavi ve Ten, Blue & Gold, Siyah ve Bronz, Black & Gold

11-) Papillion Köpeğinin Özellikleri

Papillon Eğitimi

Papillion köpek cinsi, tüy dökmeyen köpekler arasında en popüler ve en çok ilgi görenler arasında yer alır. Enerjik, zeki, mutlu ve dost canlısı olan bu köpekler, ortalama 13-15 yıl arası bir yaşam sürerler. Kökeni İspanya’dır ve adını kulaklardaki uzun ve saçaklı saçlarından alırlar. Hem temiz hem de kokusuz olmaları da sahiplerini çok memnun eder ve onu beslerken çok fazla yorulmazsınız.

Çeviklik ve itaat konusunda oldukça aktif ve harika rakiplerdir. Aynı zamanda apartman yaşamına çok hızlı uyum sağlarlar fakat uzun süre evde tek başlarına kalırlarsa biraz fazla havlayabilir ve apartman sakinlerini rahatsız edebilirler. Bu nedenle bu köpeklere beklediği ilgiyi ve şefkati gösterebileceğinizden eminseniz sahiplenmenizi önerebilirim.

Papillion cinsi köpekler, çok ışıltılı bir kişiliğe sahiptirler ve bu sayede de herkesin dikkatini çekmeyi kolaylıkla başarabilirler. Papillons'u kucak köpekleri olarak düşünseniz bile, bu köpekler aktif ve eğlencelidir. Bu nedenle de sizinle bütün gün hareketsiz yatmayı başaramayabilirler. Bununla birlikte, arkadaşlığı severler ve her zaman insanlarının olduğu yerlerde olmaya çalışırlar.

Bu köpeklerin bir diğer özelliği de ilgisizliğe ve yalnızlığa gelememeleridir. Eğer onunla bol vakit geçiremeyecek ve yanında olamayacaksanız diğer türleri sahiplenmeniz daha uygun olacaktır. Fakat eğer sahiplendiyseniz, Papillionların ihtiyaçlarını karşılayın ve yanınızdan ayrılmak istemeyen sevgi dolu bir dost edinin!

 • Ortalama yaşam süresi:  13/15 yıl
 • Mizaç: Enerjik, Zeki, Mutlu, Atik, Dost Canlısı
 • Renkler: Beyaz, Kahverengi ve Beyaz, Fawn& White, Samur, Siyah Beyaz, Kırmızı ve Beyaz
 • Boy: Dişi: 20 – 28 cm (Yetişkin, Erkek), Erkek: 20 – 28 cm (Yetişkin, Dişi)
 • Kütle: Erkek: 3,6 – 4,5 kg (Yetişkin), Dişi: 3,2 – 4,1 kg (Yetişkin)
 • Köken: Fransa, Belçika, İspanya

12-) Basenji Köpeğinin Özellikleri

Basenji Irkı Eğitimi ve Özellikleri
Basenji Irkı Eğitimi ve Özellikleri

Tüylere karşı alerjisi olan biriyseniz hipoalerjik olan bu köpek türü tam da size göre! Basenji ırkı, çok tüylü görünüme sahip olabilirler fakat bu görünüşleri sizi tedirgin etmesin. Çünkü bu tür, neredeyse hiç tüy dökmez ve bu nedenle de bakımı oldukça kolaydır. Kısa tüylere sahip olan Basenjilerin sevimli ve cana yakın tavırları kalbinizde büyük bir yer etmelerini sağlar.

Bu sevimli canlılar evi kirletmez ve tam aksine korur. Fakat tembelliği biraz seven bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle de onların ihtiyaç duydukları oyunları ve egzersizleri yapmalarını sağlamalısınız. Aksi takdirde kolaylıkla şişmanlayabilirler ve bu durum sonucunda da çeşitli hastalıklar baş gösterebilir.

 • Ortalama yaşam süresi: 12–16 yıl
 • Köken: Demokratik Kongo Cumhuriyeti
 • Mizaç: Sevecen, Enerjik, Zeki, Meraklı, Oyuncu, Atik
 • Boy: Erkek: 41–43 cm, Dişi: 38–41 cm
 • Renkler: Siyah, Kaplan Desenli, Üç Renk, Tan, Siyah Beyaz, Kırmızı
 • Kilo: Erkek: 10–12 kg, Dişi: 9–11 kg

13-) Kaniş Köpeğinin Özellikleri

Fransa'nın Milli Köpeği; Kaniş
Fransa'nın Milli Köpeği; Kaniş

Zeki, kolay eğitilebilir ve dost canlısı bir cins olan Kaniş köpek türü, tüy dökmeyen hayvanlar arasında en sevimli ve cana yakın olanları arasındadır. Yoğun ve kıvırcık tüy yapısına sahiptirler. Fakat bu tüy yapısı gözünüzü korkutmasın. Çünkü görünüşlerinin tam aksine hiç tüy dökmeme özelliğine sahiptirler.

Tüylere karşı alerjiniz varsa bu sevimli canlıları rahatlıkla sahiplenebilirsiniz. Boyutları ortalama 28 cm ile 45 cm arasında olan bu köpekler, şirin, zeki ve kolay eğitilebilen hayvanlardır. Fakat tüy dökmüyor olsalar bile tüm köpekler gibi onların da tüylerine düzenli bakımı yaparak tüy sağlığına dikkat etmeniz gerekir. Tüylerine gerekli bakımı yapmanız hem köpeğiniz açısından daha faydalı olacak hem de daha az tüy dökmesini sağlayarak bakımı kolaylaştırarak sizi daha az yoracaktır.

 • Ortalama yaşam süresi: 12–15 yıl
 • Boy: Toy Poodle: 24 – 28 cm, Minyatür Poodle: 28 – 35 cm, Standart Kaniş: 45 – 60 cm, Medium Poodle: 35 – 45 cm
 • Renkler: Siyah, Beyaz, Kayısı Rengi, Krem Rengi, Samur, Siyah Beyaz, Mavi, Gri, Gümüş Rengi, Kahverengi, Kırmızı
 • Mizaç: Zeki, Atik, Aktif, Faithful, Instinctual, Eğitilebilir
 • Köken: Almanya, Fransa

14-) West Highland White Terrier Köpeğinin Özellikleri

West Highland White Terrier, tüy dökmeyen bir özelliğe sahip olmasının yanı sıra çok sevimli ve dikkat çekici bir yüze sahiptir. Özünde av köpeği olan bu tür, evde de kolaylıkla beslenebilir. Seyahat etmeyi seven biriyseniz ya da çeşitli nedenlerle yolculuk yapan biriyseniz sizin için en ideal köpek türüdür. Yine diğer köpek türlerinde de bahsettiğim gibi tüy dökmüyor olsalar bile tüy bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Gerekli bakım yapıldığında daha az tüy dökerler ve daha sağlıklı bir kürke sahip olurlar.

 • Ortalama yaşam süresi: 12–16 yıl
 • Renk: BEYAZ
 • Köken: İskoçya
 • Mizaç: Hardy, Bağımsız, Atik, Dost Canlısı, Aktif, Neşeli, Cesur
 • Boy: Dişi: 23–28 cm, Erkek: 25–30 cm
 • Kilo: Dişi: 6–7 kg, Erkek: 7–10 kg

15-) Bedlington Terrier Köpeğinin Özellikleri

İngiltere kökenli Bedlington Terrier, ilk zamanlarda dövüş köpeği ve porsuk, tavşan, sıçan vs. avcısı olarak kullanılıyorken günümüzde evde kolaylıkla beslenebilen bir türdür. Bu ırkın karakter özellikleri yavruluk döneminde şekillenmeye başlar. Yani, bu köpek cinsini yavru olduğu dönemlerde ne şekilde yetiştirmişseniz büyüdüğünde de o yönde bir karakteristik özelliklere sahip olurlar. Ortalama 12-14 yıl arası yaşayabilen bu köpekler, koyuna benzeyen garip bir görünüşe sahiptirler. Tüy dökmeyen köpekler arasında en çok sevilenlerden biri olan Bedlington Terrierlar, nadir fırçalanmak isterler ve tüyleri çok hızlı uzamaz.

 • Ortalama yaşam süresi: 12–14 yıl
 • Köken: İngiltere
 • Mizaç: Sevecen, Zeki, Spirited, Good tempered
 • Renkler: Karaciğer Rengi, Mavi, Mavi ve Ten, Sandy, Liver & Tan, Sandy& Tan
 • Boy: Dişi: 38–42 cm, Erkek: 41–44 cm
 • Kilo: Dişi: 7,7–10 kg, Erkek: 7,7–10 kg

Sevimli görünümleriyle sahiplerini kendine kolaylıkla sevdirebilen bu canlıların bakımı oldukça kolaydır. İnce yapılı tüylere sahip olmalarının avantajı sayesinde sahiplerini temizlik konusunda uğraştırmazlar. Aranızdaki bağı kuvvetlendirmek için onlarla bol bol vakit geçirerek uzun vadede güzel bir dost kazanabilirsiniz. Unutmayın, onlar koşulsuz seven bir canlılardır. Bu nedenle sevginizi çok fazla belli ederek aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz.

Sitemiz üzerinden diğer tüm köpek cinsleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 9 Ortalama: 4.4]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.