Asyanın En Popüler Ev Köpeği Shih Tzu

En Popüler Ev Köpeği Cinsi; Shih Tzu

Shih Tzu ırkı köpekler pek çok insan için oldukça sevimli bulunmaktadır. Bu ırk köpekler çok ufak olmalarına rağmen oldukça enerji doludur. Bu ırk ilk kez köpek sahiplenecek insanlar için çok uygundur, bakımı kolaydır. Ancak tüm köpeklerde olduğu gibi önemli olan bazı hususlarda vardır.

Asya ırklarından olan bu köpek bir zamanlar Çin İmparatorluğunda çok popülerlerdi. Hatta o dönemlerde Çin dışına özellikle Avrupa'ya satışı kesinlikle yasaktı. İlk olarak 1930'lu yıllarda Çin dışına çıkarak dünyaya açılmıştır.

Shih Tzu Eğitimi ve Bakımı
Shih Tzu Eğitimi ve Bakımı

Shih Tzu Eğitimi ve Bakımı

Shih Tzu Fiziksel Özellikleri
Shih Tzu Fiziksel Özellikleri

Diğer tüm cinslerde olduğu gibi Shih Tzu(Şitsu) cinsinin eğitimi de okulumuzca yapılmaktadır. Küçük köpek cinsleri kategorisinde yer alan bu cinsin eğitimi daha hassastır. Aile köpeği olduğundan ev ortamına göre eğitim verilmektedir. Detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçmenizi öneririz.

köpek oteli tarafında Shih Tzu cinsi köpek sahibi müşterilerimiz , Genellikle bizi tercih etmekteler. Onlarla ev ortamında çok güzel vakit geçirmekteyiz. Youtube kanalımızdaki videolara bakabilirsiniz.

Shih Tzu Fiziksel Özellikleri

Tüm küçük beden köpeklerde olduğu gibi pek çok ırka göre uzun bir ömre sahiptir. Ortalama olarak 15 yıl yaşayabilen bu ırkın boyu dişilerde 23-26 erkeklerde 23-26cm'dir. Kilo olarak da dişi ve erkek arasında pek fazla bir fark yoktur. Ortalama olarak 4 ile 7 arasında olmaktadırlar.

Yaş 15
Dişi Boy 23-26
Erkek Boy 23-26
Dişi Kilo 3-7
Erkek Kilo 4-8
Eğitebilirlik Orta
Shih Tzu Sosyal Özellikleri
Shih Tzu Sosyal Özellikleri

Shih Tzu Sosyal Özellikleri

Bu ırk köpekler çok iyi bir aile köpeği olacaktır. Özellikle bazı ırklarda görülen sık sık havlama sorunu Shih Tzu ırkı köpeklerde çok az görülür. İyi bir sosyalleştirme süreci geçirirlerse misafirler, çocuklar ve kedi gibi diğer hayvanlarla çok iyi bir iletişim kurarlar. Havlamayı çok fazla tercih etmedikleri için iyi bir bekçi köpeği olamazlar. Ailesi ile vakit geçirip oynamaktan aşırı derecede keyif alır ve her zaman ailesi ile olmak ister.

Egzersizlerini küçük bir bahçe de ya da park yürüyüşünde kolayca karşılar. Vücutları aşırı derecede sıcak havalara dayanıklı olmadığı için sahipleri onları sıcaktan korumalıdır. Apartman yaşamına hemen uyum sağlar.

Shih Tzu (Şitsu) Eğitimi
Shih Tzu (Şitsu) Eğitimi

Shih Tzu (Şitsu) Eğitimi

Köpek eğitimlerinde başarı elde etmek için profesyonellik, disiplin ve süreklilik ön plana çıkar. Shih Tzu ırkı köpeklerin eğitim almaları özellikle ev içerisinde yaşayacaksa oldukça gereklidir. Eğitim sırasında eğitici çok sabırlı ve her zaman iyi niyetli olmalıdır. Shih Tzu iyi bir öğrencidir ancak eğitici de onun kadar iyi olmalıdır ki köpek eğitimi başarı ile sürdürülsün.

Shih Tzu tuvalet eğitimi nasıl verilir
Shih Tzu tuvalet eğitimi nasıl verilir

Shih Tzu tuvalet eğitimi nasıl verilir

Tüm ev köpeklerinde olduğu gibi tuvalet eğitimi Shih Tzu ırkı içinde çok büyük önem taşır. Küçük beden bir ırk olduğu gibi muhtemelen içeride tuvalet eğitimi alacak olan bu ırk köpeklerin tuvalet eğitimi süreci boyunca disiplini elden bırakmaması gerekir. Bunun için sahibi iyi bir lider olmalıdır. Eğer daha önce köpek yetiştirme deneyiminiz yoksa o zaman profesyonel köpek eğitimi firmalarından destek almanızı öneriyoruz.

Tuvalet Eğitimi, köpek ve sahibi arasında bağa zarar verebilir. Çünkü köpek defalarca hata yapabilir ama unutulmamalıdır ki köpek iç güdüleri ile hareket eder onların hatalarını büyük krizler haline dönüştürmeden soruna değil çözüme odaklanmalıyız.

Shih Tzu İçeride Tuvalet Eğitimi
Shih Tzu İçeride Tuvalet Eğitimi

Shih Tzu İçeride Tuvalet Eğitimi

İçeride Tuvalet Eğitiminde, ev içerisinde bir bölge ya da odanın tamamen tuvalet eğitimi için ayrılması gerekmektedir. Belirlenen bölgede tüm zemin gazete kağıtları ile kaplanmalıdır. Daha sonra ise iyi bir gözlemci olarak köpeğin tuvalet yapacağı zamanı beklemeliyiz. Köpek tuvalet için harekete geçtiğinde onu tuvalet alanına götürerek tuvaletini bu bölgede yapmasını bekleyeceğiz. Tuvaletini yapınca ona ödül maması vermeyi unutmayın. Süreç bu şekilde devam ettikçe köpek artık tuvalet alanına kendi gitmeye başlayacak. Ancak konu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için köpek tuvalet eğitimi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Shih Tzu İtaat Eğitimleri
Shih Tzu İtaat Eğitimleri

Shih Tzu İtaat Eğitimleri

Bildiğiniz üzere itaat eğitimleri; temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitim olarak ikiye ayrılmaktadır. köpek itaat eğitimleri özellikle aile köpekleri için bazen oldukça önemli olabiliyor. Köpeğin tek bir komutla istediğinizi yapması ya da yaptığı yanlış davranışı direk olarak bırakması oldukça önemlidir.

İtaat Eğitimlerine Temel İtaat Eğitimi ile başlanır. Bu eğitim türünde köpek pek çok  komutu öğrenirken edindiği yanlış davranışlardan da arındırılır. Eğer temel itaat eğitimi  ile alakalı bilgi ya da destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İleri İtaat Eğitimi ise bir önce ki aşama olan temel itaat eğitimini başarı ile tamamlayan köpeklere uygulanan bir eğitimdir. Aslında aynı komutlar öğretilir daha doğrusu komutlar pekiştirilir ancak bu noktada köpek için çok önemli olan bir detay vardır. Bu eğitim türü tamamen tasmasız bir biçimde uygulanmaktadır. Konu ile alakalı bilgi almak için ileri itaat eğitimi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Shih Tzu Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük

Shih Tzu (Şitsu) Cinsi Köpeklerin Fiyatları

Küçük ve dayanıklı bu ırkların fiyatları 2500 TL ile 7000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu fiyat aralığında olmasının en büyük nedenleri;

  • Yüzündeki tatlılık
  • Tam bir aile ev köpeği
  • Küçük Irk olması
  • Dayanıklı olması

Köpek satın almanız yerine sahiplenmenizi öneririz Pet Okulu olarak sizlere ,Köpek satın almayı düşünenlere tavsiyemiz sahiplenmeden önce sağlıklı olduğundan emin olunuz ve veteriner kontrollerini yaptırınız.

Shih Tzu Bakımı

Tüylerinin bakımı çok zor olabilir. Bunun için profesyonel köpek kuaförleri ile çalışmanız gerekebilir. Tüyleri çok uzadığında gözlerinin önünü kapatabilir bunu engellemeniz gerekir. Kulakları, yüzü ve gözleri düzenli olarak temizlenmelidir. Tırnak kesimi de ayda ya da 2 ayda bir gerekecektir.

Puanla!
[Toplam: 6 Ortalama: 5]
Comments are closed.