Fransa'nın Milli Köpeği; Kaniş

Fransa'nın Milli Köpeği; Kaniş

Köpek Cinsleri denilince ilk akıllara gelen ırklardan birisi kesinlikle Kaniş olacaktır. Dünya'da belki de en fazla bilinirliği olan ırkların başında gelen köpeklerden birisidir. Güzel ve sevimli görüntüsünün yanında çok zeki olan bu ırk Köpek Eğitimi konusunda çok başarılıdır. Dünyada ki en zeki köpekler listesinde Border Collie ırkından sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Kaniş ırkı köpeklerin kökeni tam olarak bilinmemektedir ancak Alman bir sanatçı 1500'lü yıllarda bu ırkı resmettiği için onun Almanya kökenli olduğu tahmin ediliyor. Fransa'da meşhur olan bu ırk, Fransa'nın milli köpeği olarak kabul görmektedir.

Kaniş eğitimi istanbul

Kaniş Köpek Eğitimi

Kaniş ırkı köpekler köpek eğitimi konusunda oldukça başarılı hayvanlardır. Bu özel ırk Dünya'da ki en zeki ikinci köpek olarak bilinmektedir. Bir Kaniş ırkı köpek eğitilecekse o zaman mutlaka Pozitif Eğitim kuralları ile süreç yönetilmelidir.

Kaniş ırkı köpeklerin mutlaka köpek eğitimi alması gerekir. Aksi durumlarda bu ırk kendini ailenin lideri sanabilir. Bu ırk köpeklerin ailesi ile iyi anlaşması için için mutlaka temel itaat eğitimi hatta gerekiyorsa ileri itaat eğitimi alması gerekir. Eğitimleri hızlı öğrenir, iyi bir öğrencidir. Ancak ona eğitimler profesyonel insanlar tarafından sunulmalıdır.

kanişlerde temel eğitim
Kaniş Eğitimi Kuralları

Kaniş Eğitimi Kuralları

  • Eğitimler köpeğin sıkılmaması için 15-20 dakikalık periyotlarda uygulanmalıdır
  • Eğitimin yapılacağı nokta da onun dikkatini dağıtacak hiç bir şey olmamalıdır.
  • Kesinlikle Profesyonel köpek eğitim firmaları tercih edilmelidir.
  • Eğitim boyunca asla şiddet ve azarlama gibi yollar tercih edilmemeli.
  • Tüm eğitim boyunca sabırlı olun köpeğin sevginizi hissetmesine izin verin.
Kaniş Temel İtaat Eğitimi
Kaniş Temel İtaat Eğitimi

Kaniş Temel İtaat Eğitimi

Kaniş köpek eğitimine köpek 3 - 4 aylık olduğunda başlanmalıdır. Köpek temel itaat eğitimi ile sizin liderliğinizi kabul edecek ve yaşamınıza uyum sağlayacaktır. Ve tüm bunları yaparken köpek mutlu ve istekli olacaktır. Ayrıca temel itaat eğitimi ile köpeğin daha önceden edindiği yanlış davranışlar varsa onlarda köpekten arındırılacaktır.

Temel itaat eğitiminde köpeğe tasmalı bir biçimde sol tarafınızda yürümesi, otur, bekle, yat, gel, hayır, aferin komutları öğretilir. Kaniş temel itaat eğitimi ortalama olarak 4 haftada sonuç verir.

Kaniş İleri İtaat Eğitimi
Kaniş İleri İtaat Eğitimi

Kaniş İleri İtaat Eğitimi

Tüm ırkların ileri itaat eğitimi alabilmeleri için öncelikle bir önceki itaat eğitimi aşaması olan temel itaat eğitimini başarı ile tamamlamalıdırlar. Bir önce ki aşamayı tamamlayamayan ırklar asla ileri itaat eğitimi alamazlar. Bu eğitim türünde köpek tasmasız olarak tüm komutlarınızı yerine getirir. Bundan sonra tasma olmadan da köpek sizin istediğiniz gibi davranacaktır.

Kaniş ileri itaat eğitimi ortalama olarak 4 hafta sürmektedir ama temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimi aynı anda verilecekse o zaman 6 ile 8 hafta arasında tüm eğitim süreci noktalanacaktır.

Kaniş köpeği bakımı
Kaniş köpeği bakımı

Kaniş köpeği bakımı

Kaniş ırkı köpekler, tüm özellikleri ile bakılmaya ve beslenmeye değecek köpeklerdir. Ancak bakımları biraz zordur,  kıvırcık bir tüy yapısı olduğu için tüylerini sürekli tımarlamak ve gerektiğinde yıkamak gerekir. Tırnak ve pati bakımı da oldukça önemlidir. Bu konuda direk olarak bir köpek kuaföründen destek almanız sizi pek çok konu da rahatlatacaktır. Ayrıca sağlık kontrolleri için sık sık köpek veterinerinize gidip kontrol ettirmeniz çok iyi olacaktır.

Kaniş köpek sağlığı
Kaniş köpek sağlığı

Kaniş köpek sağlığı

Diğer tüm ırklarda olduğu gibi Kaniş ırkları da bazı sağlık sorunları yaşayabilirler. Kaniş ırkı köpekleri sık sık veterinere götürerek yaşanabilecek sorunlarına erkenden önlem alabilirsiniz. Kaniş ırkı köpeklerde en fazla görülen hastalıklar;

  • Cushing sendromu
  • Hipertiroidi
  • Progresif retinal atropi
  • Kalça çıkığı
Kaniş köpeği beslenme
Kaniş köpeği beslenme

Kaniş köpeği beslenme

Beslenme söz konusu olunca Kaniş ırkı Dünya'da ki en iyi köpek ırklarından biridir. Uygun bir mama ile beslendiklerinde uzun ve sağlıklı bir yaşama sahip olurlar. Mama seçiminde oldukça dikkatli olmalısınız bu konuda uzman köpek veterinerlerinden destek almanızı öneriyoruz.

Daha önce ele aldığımız Shih Tzu eğitimi isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 3.5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.