En Zeki Köpeklerden! Border Collie Eğitimi ve Özellikleri

En Zeki Köpeklerden! Border Collie Eğitimi ve Özellikleri

Akıllı köpeklerden olan Border Collie diğer petler ve küçük çocuklarla iyi anlaşırlar. Özgüven problemleri yaşayabilen bu ırk genelde yetişkinleri ısırabilirler. Karşı cins köpeklere daha uyumlu davranışlar sergileyebilirler.

Daha önce ele aldığımız köpek isimleri isimli yazısını okuyabilirsiniz.

Border Collie Eğitimi

Akıllı olmaları ve azimlileri ile eğim süreçlerini kolay bir hale getirebilirler. Sahiplerini mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Oyuncu ve meraklıdır. Birçok komutu öğrenebilir. Köpek eğitimi konusunda yardım almak veya soru sormak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Border Collie Bakımı

Haftalık olarak tüyleri taranmalıdır. Tüy döküm zamanlarında taranma ihtiyacı artabilir. Sadece çok kirlendiğinde banyo yaptırılmalıdır. Ortalama olarak 15 sene ömürleri vardır. Bir seferde 5-7 yavru doğururlar.

Border Collie Karakteri

Akıllı ve kararlı yapısıyla fazlaca cesurdur. Ailesi olarak tanıdığı insanlara bağlılık sergiler. Oyuncu ve meraklı karakteri ile çocuklarla birlikte iyi vakit geçirebilir.  Enerjik ve sevimli bir ırktır.

Border Collie Tüy Yapısı

Bu ırk birden fazla renge sahip olabilir. Tek renk veya birkaç renk birlikte olabilir. Beyaz üstüne koyu lekelerle veya samur rengine sahip şekilde olabilirler.  Ama beyaz olmaları kabul edilmemektedir. Tüyleri parlak ve orta uzunlukta iken alt katmanı kalındır.

Border Collie Egzersiz İhtiyacı

Bir iş yapmadığında olumsuz hareketler sergilemesi mümkün olan bu ırk. Çoban köpekliği yaptığında çok verimli çalışır. Sürekli görev başında olduğunda mutlu olur. Yakalama, top ve frizbi oyunlarından keyif alır. Önemsenmediklerini hissederse ve yeteri kadar egzersiz yapmazsa saldırgan olacaktır.

Border Collie Yaşam Alanı

Apartmanda yaşamaları çok fazla tavsiye edilmez. Sıcak ve soğuk tüm iklimlere ayak uydurabilirler bu yüzden dünyanın her yerinde rastlanabilir. Arkadaşlıklar önem verir, ailesine bağlıdır bu yüzden aileye yakın yaşamalıdır.

Border Collie Karakter Özellikleri

Enerji DüzeyiYüksek
Egzersiz ihtiyacıYüksek
OyunculukÇok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinmeİyi
Başka petlerle geçinmeDüşük
Çocuklarla anlaşmaİyi
Yabancılara davranışMesafeli
EğitebilirlikYüksek
Koruma özelliğiOrta

Ayrıca -> Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir ? Yazısını okumanızı öneriyoruz…

Daha önce ele aldığımız Briard Hakkında Bilgiler  yazısını okumanızı öneriyoruz ve Köpek eğitimi ile alakalı destek almak için iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek