En Zeki Köpeklerden! Border Collie Eğitimi ve Özellikleri

En Zeki Köpeklerden! Border Collie Eğitimi ve Özellikleri

Akıllı köpeklerden olan Border Collie diğer petler ve küçük çocuklarla iyi anlaşırlar. Özgüven problemleri yaşayabilen bu ırk genelde yetişkinleri ısırabilirler. Karşı cins köpeklere daha uyumlu davranışlar sergileyebilirler.
Border Collie aslen İskoçya’da bulunan Northumberland bölgesine ait bir köpektir. Eskiden çobanların hayvanlarını gütmek için sık sık tercih ettiği bu türün en belirgin özelliği çalışkan olmalarıdır. Kolay öğrenebilmesi ve diğer pek çok ırka göre daha zeki olması nedeniyle köpek eğitimi nde çok başarılıdır. 1977 senesinde Amerika Kennel Kulübü tarafından kabul edilmiştir. Dünyanın pek çok bölgesinde bu ırka rastlanabilir. Günümüzde aynı zamanda hem bekçi köpeği olarak hemde aile köpeği olarak kullanılabiliyor.

En zeki köpek olarak bilinen Border Collie, aktif olarak sahada görev alabilir. Çok hassas koku duyularına sahiptir. Eğitimlerine göre karakteri hızlı bir şekilde değişim gösterebilir. Köpek eğitimi konusunda her zaman profesyonel insanlar tarafından destek alınmalıdır.  Ailesine ve sahibine her zaman sadık bir biçimde yaklaşım gösterir.


Daha önce ele aldığımız köpek isimleri isimli yazısını okuyabilirsiniz ayrıca köpek eğitimi konusunda bilgi almak adına hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Border Collie Eğitimi

Border Collie Eğitimi
Border Collie Eğitimi

Akıllı olmaları ve azimlileri ile eğim süreçlerini kolay bir hale getirebilirler. Sahiplerini mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Oyuncu ve meraklıdır. Birçok komutu öğrenebilir. Border Collie pek çok köpek gösterisinde yer alan köpektir. Oldukça zeki olması köpek eğitimi konusunda başarılı olmasını sağlar. Diğer pek çok köpeğe göre itaat eğitimlerine daha kolay adapte olur başarı oranı da daha yüksek olur.


Köpek eğitimi konusunda yardım almak veya soru sormak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Border Collie Bakımı

Border Collie Bakımı
Border Collie Bakımı

Haftalık olarak tüyleri taranmalıdır. Tüy döküm zamanlarında taranma ihtiyacı artabilir. Sadece çok kirlendiğinde banyo yaptırılmalıdır. Ortalama olarak 15 sene ömürleri vardır. Bir seferde 5-7 yavru doğururlar. Tüm köpeklerde olduğu gibi eğer güzel şartlarda bakımı gerçekleşirse ömürleri daha uzun olabilir. Çok aktif bir köpek olduğu için her zaman kulakları tozlara karşı temiz tutulmalıdır. Ayrıca ağız ve diş sağlığı konusunda özel bakım gerekebilir.  Border Collie ırkından köpeklerin sağlıklı yaşaması adına her zaman kaliteli mamalar tüketmesi gerekebilir.


Popüler Yazı => Danua Irkı Köpek Eğitimi ve Özellikleri
Popüler Yazı => Köpeğim Evde Ne Kadar Yalnız Kalabilir
Popüler Yazı => Köpeklerde Sık Görülen 15 Köpek Hastalığı


Border Collie Karakteri

Border Collie Karakteri
Border Collie Karakteri

Akıllı ve kararlı yapısıyla fazlaca cesurdur. Ailesi olarak tanıdığı insanlara bağlılık sergiler. Oyuncu ve meraklı karakteri ile çocuklarla birlikte iyi vakit geçirebilir.  Enerjik ve sevimli bir ırktır. Bu ırk diğer pek çok köpek ırkına göre daha fazla görev aşkına sahiptir. Verilen görevleri yerine getirmekten memnuniyet duyar eğer birde görev sonlarında motivasyon için ödüllendirilirse eğer dünyanın en mutlu köpeği olacaktır. Köpek eğitimi konusunda başarısı ile pek ülkede nam salmıştır.  Border Collie pek çok alanda aktif olarak kullanıldığı gibi aile köpeği olarak da sıklıkla tercih ediliyor. Bu ırka otur, kalk, gel, git, hadi, koş, getir, götür gibi bir çok komutu kolayca öğretebilirsiniz.


Chow Chow Eğitimi ve Özellikleri

İngiliz Bulldog Eğitimi ve Özellikleri


Border Collie Tüy Yapısı

Bu ırk birden fazla renge sahip olabilir. Tek renk veya birkaç renk birlikte olabilir. Beyaz üstüne koyu lekelerle veya samur rengine sahip şekilde olabilirler.  Ama beyaz olmaları kabul edilmemektedir. Tüyleri parlak ve orta uzunlukta iken alt katmanı kalındır.


Daha önce ele aldığımız köpekler nasıl yıkanmalıdır yazısını hemen okumanızı öneriyoruz


Border Collie Egzersiz İhtiyacı

Border Collie Egzersiz İhtiyacı
Border Collie Egzersiz İhtiyacı

Bir iş yapmadığında olumsuz hareketler sergilemesi mümkün olan bu ırk. Çoban köpekliği yaptığında çok verimli çalışır. Sürekli görev başında olduğunda mutlu olur. Yakalama, top ve frizbi oyunlarından keyif alır. Önemsenmediklerini hissederse ve yeteri kadar egzersiz yapmazsa saldırgan olacaktır.


Köpek eğitimi ile alakalı 3 önemli öneri yazısını inceleyerek konu hakkında ayrıntılı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz


Border Collie Yaşam Alanı

Border Collie Yaşam Alanı
Border Collie Yaşam Alanı

Apartmanda yaşamaları çok fazla tavsiye edilmez. Sıcak ve soğuk tüm iklimlere ayak uydurabilirler bu yüzden dünyanın her yerinde rastlanabilir. Arkadaşlıklar önem verir, ailesine bağlıdır bu yüzden aileye yakın yaşamalıdır.


Köpeğim kusuyor nedeni ne olabilir? yazısını inceleyerek konu hakkında ayrıntılı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz


Border Collie Karakter Özellikleri

Enerji DüzeyiYüksek
Egzersiz ihtiyacıYüksek
OyunculukÇok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinmeİyi
Başka petlerle geçinmeDüşük
Çocuklarla anlaşmaİyi
Yabancılara davranışMesafeli
EğitebilirlikYüksek
Koruma özelliğiOrta


Ayrıca -> Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir ? Yazısını okumanızı öneriyoruz…

Daha önce ele aldığımız Briard Hakkında Bilgiler  yazısını okumanızı öneriyoruz ve Köpek eğitimi ile alakalı destek almak için iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek