border collie eğitimi

En Zeki Köpeklerden! Border Collie Eğitimi ve Özellikleri

Akıllı köpeklerden olan Border Collie diğer petler ve küçük çocuklarla iyi anlaşırlar. Özgüven problemleri yaşayabilen bu ırk genelde yetişkinleri ısırabilirler. Karşı cins köpeklere daha uyumlu davranışlar sergileyebilirler.

Border Collie ırkı yeteneklerinden sebep ve zekalarından dolayı tüm eğitim türlerine açıklardır. Örnek: temel itaat eğitimi Tuvalet Eğitimi, alan koruma eğitimi, ileri itaat eğitimi ve sosyalleşme eğitimi vb. eğitimleri Border Collie cinsine zorlanmadan öğretebilirsiniz.

Border Collie aslen İskoçya'da bulunan Northumberland bölgesine ait bir köpektir. Eskiden çobanların hayvanlarını gütmek için sık sık tercih ettiği bu türün en belirgin özelliği çalışkan olmalarıdır.

Kolay öğrenebilmesi ve diğer pek çok ırka göre daha zeki olması nedeniyle köpek eğitiminde çok başarılıdır. 1977 senesinde Amerika Kennel Kulübü tarafından kabul edilmiştir. Dünyanın pek çok bölgesinde bu ırka rastlanabilir. Günümüzde aynı zamanda hem bekçi köpeği olarak hemde aile köpeği olarak kullanılabiliyor.

En zeki köpek olarak bilinen Border Collie, aktif olarak sahada görev alabilir. Çok hassas koku duyularına sahiptir. Eğitimlerine göre karakteri hızlı bir şekilde değişim gösterebilir. Köpek Eğitimi konusunda her zaman profesyonel insanlar tarafından destek alınmalıdır.  Ailesine ve sahibine her zaman sadık bir biçimde yaklaşım gösterir.


border collie eğitimi

border collie eğitimi
border collie eğitimi

Akıllı olmaları ve azimlileri ile eğim süreçlerini kolay bir hale getirebilirler. Sahiplerini mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Oyuncu ve meraklıdır. Birçok komutu öğrenebilir. Border Collie pek çok köpek gösterisinde yer alan köpektir. Oldukça zeki olması köpek eğitimi konusunda başarılı olmasını sağlar. Diğer pek çok köpeğe göre itaat eğitimlerine daha kolay adapte olur başarı oranı da daha yüksek olur.


Border Collie Bakımı

Border Collie Bakımı
Border Collie Bakımı

Haftalık olarak tüyleri taranmalıdır. Tüy döküm zamanlarında taranma ihtiyacı artabilir. Sadece çok kirlendiğinde banyo yaptırılmalıdır. Ortalama olarak 15 sene ömürleri vardır.

Bir seferde 5-7 yavru doğururlar. Tüm köpeklerde olduğu gibi eğer güzel şartlarda bakımı gerçekleşirse ömürleri daha uzun olabilir. Çok aktif bir köpek olduğu için her zaman kulakları tozlara karşı temiz tutulmalıdır. Ayrıca ağız ve diş sağlığı konusunda özel bakım gerekebilir.  Border Collie ırkından köpeklerin sağlıklı yaşaması adına her zaman kaliteli mamalar tüketmesi gerekebilir.


Border Collie Karakteri

Border Collie Karakteri
Border Collie Karakteri

Akıllı ve kararlı yapısıyla fazlaca cesurdur. Ailesi olarak tanıdığı insanlara bağlılık sergiler. Oyuncu ve meraklı karakteri ile çocuklarla birlikte iyi vakit geçirebilir.  Enerjik ve sevimli bir ırktır. Bu ırk diğer pek çok köpek ırkına göre daha fazla görev aşkına sahiptir.

Verilen görevleri yerine getirmekten memnuniyet duyar eğer birde görev sonlarında motivasyon için ödüllendirilirse eğer dünyanın en mutlu köpeği olacaktır. Köpek eğitimi konusunda başarısı ile pek ülkede nam salmıştır. Border Collie pek çok alanda aktif olarak kullanıldığı gibi aile köpeği olarak da sıklıkla tercih ediliyor. Bu ırka otur, kalk, gel, git, hadi, koş, getir, götür gibi bir çok komutu kolayca öğretebilirsiniz.


Border Collie Tüy Yapısı

Bu ırk birden fazla renge sahip olabilir. Tek renk veya birkaç renk birlikte olabilir. Beyaz üstüne koyu lekelerle veya samur rengine sahip şekilde olabilirler.  Ama beyaz olmaları kabul edilmemektedir. Tüyleri parlak ve orta uzunlukta iken alt katmanı kalındır. Border Collie cinsi Köpekler Nasıl Yıkanır?

 

Border Collie Egzersiz İhtiyacı

Bir iş yapmadığında olumsuz hareketler sergilemesi mümkün olan bu ırk. Çoban köpekliği yaptığında çok verimli çalışır. Sürekli görev başında olduğunda mutlu olur. Yakalama, top ve frizbi oyunlarından keyif alır. Önemsenmediklerini hissederse ve yeteri kadar egzersiz yapmazsa saldırgan olacaktır.


Border Collie Yaşam Alanı

Border Collie Yaşam Alanı
Border Collie Yaşam Alanı

Apartmanda yaşamaları çok fazla tavsiye edilmez. Sıcak ve soğuk tüm iklimlere ayak uydurabilirler bu yüzden dünyanın her yerinde rastlanabilir. Arkadaşlıklar önem verir, ailesine bağlıdır bu yüzden aileye yakın yaşamalıdır.


Köpeğim Kusuyor Nedeni Ne Olabilir? yazısını inceleyerek konu hakkında ayrıntılı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz


Border Collie Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme Düşük
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Orta

Profesyonel köpek eğitim merkezi olarak "Border Collie" cinsi köpeğinizi eğitebiliriz. İletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

[icon name="phone" prefix="fas"] +0 530 399 63 53
Puanla!
[Toplam: 4 Ortalama: 4]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.