Köpeğim Neden Kusuyor Olabilir ?

Köpeğim Neden Kusuyor Olabilir ?

İnsanların yaşadığı gibi hayvanlarda ishal ve kusma problemleri yaşayabilir. Böyle bir durumlar karşı karşıyaysanız öncelikle köpeğinize verdiğiniz mamayı kesmeniz gerekecektir. 24 saat içinde yapılması gereken en önemli konu ise köpeğe sık sık su vermeniz. Fazla fazla su vermek yerine sık sık su vererek köpeğimizin su ihtiyacını karşılamamız gerekecektir.

İshal, su kaybına neden olur bu yüzden ishal olan köpeğinize düzenli ve sık bir şekilde su vermelisiniz. İlk 24 saat gözlemleyerek köpeğinizin ishal durumunda değişiklik olmuyorsa veterinere başvurmanız çok önemlidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Köpeğinizin ishal, kusma gibi sindirim problemleri yaşıyorsa eğer ve özellikle aşağıya listeleyeceğimiz sorunları yaşıyorsa beklemeden veterinere gitmelisiniz.

 1. Köpeğinizin göbek bölümü şişmeye başladıysa,
 2. Köpeğinizin diş etlerinde farklılık, şişme, kuruluk görünüyorsa,
 3. Depresif, üzgün ve enerji kabı varsa,
 4. Eğer ilaç kullanıyorsa ve ilaç yüzünden olduğunu düşünüyorsanız,
 5. Eğer köpeğiniz çok yaşlı bir köpekse,
 6. Eğer köpeğiniz çok küçük bir köpekse,
 7. Köpeğimizde kronik şeker hastalığı varsa

Bu sıraladığımız durumlarda yapmanız gereken hızlı bir şekilde veterinere gitmek olacak. Vakit kaybetmeniz halinde üzücü olaylarla karşılaşabilirsiniz. Köpeğiniz 24 saat içinde düzelmiş olsa bile veterinerinizden ayrıntılı olarak bilgi almak için iletişime geçmelisiniz.

Köpekler neden kusar:

Köpekler obur hayvanlardır bazen önlerine ne gelirse yiyebilirler ve çoğu kusma vakası bu oburluktan kaynaklanmaktadır. Köpeklerimiz yedikleri şeylerin onlara zarar verip vermeyeceğini bilmedikleri için vücutlarının kusmasına neden olacak ürünleri yiyebilirler. Bazı durumlarda ise yemekten hemen sonra ağır ve yüksek tempolu yapılan egzersizler yüzünden köpekler kusabilir.

Yemekle egzersiz arasına bir süre koymanızı öneriyorum. Genel olarak çoğu kusma vakası büyük bir problem değildir ama bu tüm vakaların sorunsuz olduğu anlamına gelmez. Kontrollü olmakta fayda var. Köpeğimiz hasta ise, yaşlı ise, kusma kanlıysa ya da köpeğimizin bedeninde, karnında şişkinlik var ise, köpeğimiz eskisine oranla daha az enerjiliyse dikkat etmeniz gerekir ve en yakın veterinere gitmeniz de fayda olacaktır. Şimdi aşağıya köpeğinizin kusmasına neden olacak unsurları listeliyoruz.

Köpekler neden kusar:

 1. Herhangi bir şey yutmuş ve bu şey mide ya da bağırsağında takılı kalmışsa,
 2. Köpeğiniz enfeksiyon kapmış olabilir,
 3. Köpeğiniz zehirlenmişse,
 4. Köpeğiniz herhangi bir parazit kapmışsa,
 5. Köpeğinizde mide ülseri varsa,
 6. Beslenme düzeninde herhangi bir değişiklik varsa,
 7. Bağırsak iltihabı varsa,
 8. Köpeğinizde mide ekşimesi varsa,
 9. Köpeğinizde tümör oluşmuşsa

Bu durumların çoğu basit bir problem gibi görünse de köpeğiniz için hayati tehlike içerebilir. Bu ve bunun gibi durumlarda uzman bir veterinere gitmenizde fayda olacaktır. Daha önce ele aldığımız köpek hastalıkları yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpeklerle ilgili merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]
Comments are closed.