Köpeklerde En Sık Görülen 15 Hastalık

Köpeklerde En Sık Görülen 15 Hastalık

Köpekler, insanlar için çok iyi bir arkadaştır. Irkların karakter özellikleri ne kadar farklı olsa da tüm köpeklerin sevgiye ve ilgiye ihtiyacı vardır. Gün içerisinde dışarıda veya farklı mekanlarda gördüğümüz köpekler bizler için aşırı derecede sevimli olabiliyorlar. Ancak maalesef ki bu sevimli hayvanlarda bazı hastalıklar yaşayabilmektedirler. Biz köpeklerimize ne kadar iyi baksak da köpeklerimiz görmediğimiz bakterilerden ötürü hasta olabiliyorlar.

Onların hasta olduğunuzu fark ettiğiniz zaman onların iyiliği için bir veterinere götürmeniz büyük önem taşımaktadır. Hatta bazı hastalıklar hayvanlardan sizlerede bulaşabilir bu konuda dikkatli olmanız gerecektir.

Her köpek sahibinin dikkatli olması gereken köpek hastalıklarını listeledik; işte o hastalıklar.

 • Deri ve Cilt Sıkıntıları

Neredeyse her ırktan köpeğin farklı bir şekilde deri hastalıkları yaşama ihtimali vardır. Bu deri hastalıkları aşırı kaşına şeklinde başlamaktadır. Şişlik, kızarıklık gibi belirtiler meydana gelebilir. Köpeklerinizin derisinde olması gerekmeyen kızarıklık, renk kaybı, şişlik ve aşırı kaşınma gibi farklı durumlar fark ederseniz bir veterinere göstermeniz en sağlıklısı olacaktır.

 • Raşitizm

Köpeklerde gözlemlenen raşitizm gelişmekte olan köpeklerde daha fazla görünen bir köpek hastalığıdır. Köpeklerde gelişim problemlerinden ortaya çıkan bu hastalık ilerleyen dönemlerde ise daha büyük deformelerle gözle görülür bir hal alır. Kemiklerin güçsüz olması, kemik kırıklarının yaşanması gibi farklı problemler yaşanabilir.

 • Aşırı Zayıflık

Mide ve bağırsak organlarının gereğinden fazla dolu olması, zararlı cisimlerin yutulmadı, tümör ve hatta korku, stres gibi nedenlerle gelişen iştah eksikliği, dikkat edilmesi gerekilen riskli bir durumdur.
zayıflık, enerjisizlik, kas eksikliği, kansızlık gibi sorunlara yol açacak olan bu problem konusunda köpeğinizi gözlemlemeli şüphe duyarsanız eğer veteriner hekiminize başvurmalısınız.

 • Toksoplazma

Bu hastalık köpeğinizin dışarıdan oral yol ile aldığını parazitler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu bakteriler beden içinde çoğalarak, kan, lenf yolu ile beyin ve akciğere kadar ulaşabilmektedir.

 • Kisthiydatik

Sakatat gibi gıdalardan geçebilen bu hastalık Echinocock  isimli parazitin sebep olduğu bir hastalıktır.
Kisthiydatik rahatsızlığı yaşayan tüm köpeklerde belirgin bir belirtisi olmamakla birlikte genel olarak dışkı testi sayesinde fark edilebilir.

 • Uyuz

Bu hastalığa en çok kötü yaşam şartları, sıcak yaşam ortamı ve kalitesiz beslenme neden olur. Sokakta diğer köpeklerle etkileşime geçmesiyle, tasma ve tarama fırçası gibi ortak kullanılan eşyalardan bulaşabilir. Uyuz gibi bir hastalıklar karşı karşıya kalırsanız köpeğinizi acil bir şekilde veterinere götürmelisiniz.

 • Köpeklerde Zehirlenme

Sağlıklı, düzenli bir beslenme biçimine sahip köpeklerde bile görülebilir köpeğinizin beslenme ihtiyacı için uzman veterinerlerden destek almanız sayesinde zehirlenmelerin önüne geçebilirsiniz.

 • Köpeklerde Artrit

Aslında eklem şişkinliği de denilen bu hastalık genel olarak ileri dönem hastalığı olarak bilinir.
Bu hastalıkla alakalı şüpheleriniz varsa veteriner hekiminizle görüşmeniz gerekecektir.

 • Köpeklerde Obezite Hastalığı

Köpekler genel olarak obur hayvanlardır ve önüne ne koysanız anında bitirirler bu nedenle gerekli egzersiz takvimine uymalı, köpeğinizin sağlıklı beslenmesi konusunda bilgili olmanız onun hasta olmasını engelleyecektir. Bu konuda veteriner hekiminizden destek almanız sağlıklı bir köpek sahibi olmanızı sağlayacaktır.

 • Köpeklerde Ağız ve diş sağlığı

Genel olarak tüm köpeklerde ağız kokusu olmaktadır. Bu durum köpeğinizin diş rahatsızlığı yaşadığının belirtisi olabilir. Köpeğinizin ağzı iltihap kapmış olabilir, bu köpeğinizin zor günler geçirmesine neden olabilir. Sürekli köpeğinizin ağzını kontrol ettirerek onun daha konforlu bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca köpeğinize kemik veriyorsanız kemik vermeyi artık kesmelisiniz bunun nedeni kırdıkları kemikler ağız içinde kesiklere neden olarak mikropların kan yolundan ilerlemesine olanak sağlar.

 • Köpeklerde Parazit

Parazitler sadece köpeklerde değil biz dahil tüm hayvanlarda görülmektedir. Köpeklerin asalaklardan arınması için aşıları vaktinde yaptırmalısınız. Görülmeyen canlılar olsalar da onlardan kurtulmak çok zor değil ama bu konu hakkında her zaman tetikte ve gözlem halinde olmalısınız.

 • Köpeklerde İshal

Eğer ishal durumu uzun sürmüyorsa kısa süreli bir problem demektir ancak uzun sürüyorsa uzman bir veteriner’e gözükmeniz gerekecektir.

 • Köpeklerde Kusma

Köpek rahatsızlıkları arasında en fazla yaşanan problemlerden biri kusmadır. Köpeklerde kusma’nın nedeni farklı olabilir. Özellikle zehirlenme, sindirim problemleri yada farklı parazitler nedeniyle olabilir. Aslında bu tam anlamıyla hastalık değil hastalıkların uyarısı olarak görülebilir.  En ufak kusma durumunda veteriner hekimini aramanızda fayda olacaktır.

 • Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Köpek hastalıkları arasında en çok görülen hastalıklardan biridir. Köpeğiniz idrarını kontrol edememeye başladıysa eğer idrar yolu enfeksiyonu yaşıyor olabilir.  Böyle bir durumda köpeğinizi mutlaka uzman bir veteriner hekime götürmeniz gerekir.

 • Köpeklerde Kulak Enfeksiyonu

Köpeğiniz patileri ile kulak bölgesini çok kaşıyorsa ve başını sürekli sallıyorsa büyük ihtimalle kulak enfeksiyonu yaşıyordur. Köpekler kulak enfeksiyonu çok ağrılı bir rahatsızlıktır. Düzenli bakım gerektirir ve aşı olması gerekir.

Puanla!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.