Dev Bir Köpek! Mastiff Eğitimi ve Özellikleri

Dev Bir Köpek! Mastiff Eğitimi ve Özellikleri

Bu ırk büyük köpek ırklarındandır. Gerekli sosyalleştirmeler uygulanırsa eğer diğer hayvanlarla ve insanlarla iyi geçinirler. Asil bir köpektir, yalnız takılır, ağır ve büyüktür. 1989 senesinde 145 kile gelen bir İngiliz Mastiff Gines Rekorlar Kitabına girmiştir. Mastiff ırkı köpeklerin genelde kısa, yayvan bir ağız yapıları vardır. Büyük yapıda kafaları vardır ve V biçiminde kulaklara sahiptir. Patileri kocamandır. Dili her zaman dışarıdadır. Yüzü buruşuk olabilir.

Fiziksel yapıları yüzünden ilk olarak agresif, saldırgan bir köpek olarak görünseler de aslında çok iyi niyetli bir köpektir. Çok sakindir ailesi ile çok özel bir bağ kuracaktır.

Köpek eğitimi ile birlikte tüm Masstif ırkından köpeklerin çok iyi bir aile köpeği olduğu bilinir. Amerika ve Avrupa'da çok popüler bir köpektir.

Fransa'da ilk olarak sürü gütme ve sürü koruma görevlerinde kullanılmıştır. Ancak daha sonra avcılık faaliyetlerinde yer almıştır. Günümüzde ise koruma ve bekçilik görevlerinde sık sık rastlanmaktadır. Köpek Eğitimi ile her göreve entegre edilebilir bir köpektir.

Fiziksel Özellikleri

Mastiff büyük ırk bir köpektir. Dev bir yapıya sahip olan bu ırk kaçlı ve görkemli bir vücuda sahiptir. İlk izlenimlerde köpeğin çok saldırgan olduğu düşünülse de aslında çok iyi niyetli bir köpektir özellikle Köpek Eğitimi alırsa çok iyi bir aile köpeği olabilir.

Normal standartlara uygun olan bir Masstif'in omuzdan yere kadar mesafesi minimum 76 cm olmaktadır ve daha fazla uzayabilirler. Erkeklerde ise ortalama 69 cm.’dir  Ağırlığı erkeklerde 68-105 kg, dişilerde ise 54-77 kg ortalamasına sahiptir.


Dev Bir Köpek! Mastiff Eğitimi ve Özellikleri
Dev Bir Köpek! Mastiff Eğitimi ve Özellikleri

Mastiff Eğitimi

Sakin, yavaş, düzenli bir eğitim uygulanmalıdır. İtaat eğitimi çok önemlidir aksi halde kafasına buyruk bir köpek olabilir. Eğitim uzmanlar tarafından uygulanırsa eğer kolay eğitim alır. Bazı komutları kabullenmeleri çok zor olacaktır. Köpek eğitimleri, hakkında uzmanlar tarafından destek alırsanız köpek eğitimi süreçleri kolay ve verimli bir şekilde halledilebilir. Köpek eğitimleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir: Golden Retriever ırkı eğitimi ve özellikleri yazısını okumanızı öneriyoruz.


Dev Bir Köpek! Mastiff Eğitimi ve Özellikleri
Dev Bir Köpek! Mastiff Eğitimi ve Özellikleri

Mastiff Bakımı

Çok bakım istemeyen ırklardandır. Tüy dökme dönemlerinde ölü kılları fırçalar yardımı ile köpek üzerinden arındırılması gerekir. Diğer tüm köpekler gibi uyku için yumuşak bir yere ihtiyaç duyar. Ömür olarak 9 ila 11 yıl arasında değişen bir aralığa sahiptir. Öğünler gün içine yayılmalıdır birden çok fazla oranda mama tüketmemelidir. Obezite unsuru bu köpekler için her zaman söz konusu olabilir.

Mastiff Karakter Yapısı
Mastiff Karakter Yapısı

Mastiff Karakter Yapısı

Güven veren, kibar ve sevimli bir köpektir. Ailesini ve bölgesini korumak için elinden geleni yapar ama gereksiz yere havlamaz. İyi bir bekçi olabilir. Salya akıtma gözlemlenebilir. Ailesi ile birlikte yürüyüşler yapmaktan çok mutlu olur. Ailesinin ona yeterince vakit ayırması gerekir. İş köpeğidir, tembelliği ve işsizliği hiç sevmeyen ırklardandır.

Eskiden savaş köpeği olarak kullanılmış olan bu özel ırk günümüzde nazik yapısı ile pek çok ailenin özel bir dostudur. Sahiplerine çok güçlü bir bağ ile bağlıdır. Sahibi ile beraber olmaktan mutluluk duyar. Özellikle yanınıza gelip başını size yaslaması pek çok köpek sahibini mutlu edecek bir durumdur. Ama bazı durumlarda ağır cüssesi ile canınızı acıtabilir bu ve bunun gibi durumları engellemek için Köpek Eğitimi ile daha kontrollü bir köpek haline getirebilirsiniz.

Korumacı bir üçgüdüye sahiptir sadece sahiplerini ve ailesini değil bölgesini de korur. Bu ırkın genç üyeleri farketmeden küçük çocuklara zarar verebilir bu konuda dikkat edilmesi gerekir.


Daha önce yayınladığımız köpek eğitimi İstanbul yazısını okuyarak hizmetlerimiz hakkında ayrıntılı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz


Mastiff Tüy Yapısı
Mastiff Tüy Yapısı

Mastiff Tüy Yapısı

Kısa, kahve ve sarı bir tüy yapısı vardır. Gümüş ve kayısı sarısı tonlarında olabilirler. Yüzleri maskeli olmalıdır. Kulak ve ayak bölgesi siyahtır.

Mastiff Egzersiz İhtiyacı

Çok geniş bir bedene ve ağır bir kiloya sahip olsa da Mastiff ırkı köpekler yoğun egzersizler yapmazlar.
kısa yürüyüşler ve bahçede serbest kalmak onun için en ideal egzersizdir. Yavru mastifler egzersiz yapmamalıdır. Ekmek ve kemik gelişimine zarar verebilir. Apartman içinde daire içinde yaşaması pek mümkün değildir.

Dev Bir Köpek! Mastiff Eğitimi ve Özellikleri
Dev Bir Köpek! Mastiff Eğitimi ve Özellikleri

Mastiff Yaşam Ortamı

Büyük köpekler oldukları için bahçeli evlerde yaşamalılardır. Apartman dairelerinde yaşamak için uygun köpeklerde değillerdir. Yürüyüş yada çitli bir bahçe içinde koşmayı seven köpeklerdir özellikle aile bireyleri ile koşular yaparsa daha mutlu olur.

Mastiff Karakter Özellikleri
Mastiff Karakter Özellikleri

Mastiff Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Düşük
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Yüksek

Daha önce ele aldığımız Köpeklerde titreme nedenleri yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpeklerle ilgili merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.