Golden Retriever Irkı Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi

Golden Retriever Irkı Özellikleri

Türkiye’de ki en popüler ırklardan olan Golden sevecen olması ve şaşırtıcı zekası ile sahiplerini her zaman şaşırtmaya müsaittir. Golden Retriever ırkından köpekler aileleriyle kolay iletişim kuran, sahiplerinin sevgisine ihtiyaç duyan köpekler kategorisinde yer almaktadır.

Sevimli ve enerjiktir. Sahibinin ilgisizliği karşısında çok üzülecektir. Ve bu durumlarda agresif hareketler de sergileyebilir. Golden'a gerekli ilgiyi gösterirseniz dünyanın en mutlu köpeği olacaktır ve sizi de mutlu etmek için elinden geleni yapacaktır.

Golden Retriever ırkının günümüzde en popüler köpekler arasında olmasının en önemli nedenlerinden biriside Golden Retriever köpek eğitimi konusunda çok başarılıdır.

Golden Retriever Irkı Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi
Golden Retriever Irkı Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi

Goldenlar büyük bir bedene sahip olsalar da Apartman yaşamına adapte olabilirler. Ancak gerekli ilgi ve egzersizleri aksatılırsa üzgün ve agresif olabilirler. Sıcak, sevimli ve neşeli bir köpektir pek çok akrabasına göre daha zeki davranışlar sergileyebilirler.

Bir Golden Retriever sahiplenmeyi düşünüyorsanız eğer ona gereği kadar ilgi göstermelisiniz ayrıca egzersizlerini düzenli olarak gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca mutlaka köpek eğitimi konusunda bilgili insanlardan destek almalısınız.

Golden Retriever Irkı Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi
Golden Retriever Irkı Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi

Golden Retriever köpeği tarihçesi

İskoçya’da 19. Yüzyıl dönemlerinde ortaya ilk Golden Retriever ırkı çıkmış ve o dönemlerde avcılık faaliyetlerinde yardımcı olarak kullanılmış. Wavy Coated Retriever, Newfoundland ve Irish Setter ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkan bu ırk zaman içerisinde itaat yarışmalarında birincilikler aldıkça dünyanın en popüler köpekleri haline gelmiştir.

İlk dönemlerde avcı köpeği olarak kullanıldığı için genel olarak av oyunlarını çok severler. Bu ırk karada ve suda iyi bir avcıdır.

Golden Retriever Irkı Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi
Golden Retriever Irkı Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi

Golden Retriever köpeği özellikleri

Britanya kökenli olan bu ırk köpeklerde genelde erkekler 28 ila 37 kilo ağırlığında dişiler ise 24 ila 31 kilo ağırlığında olan köpek türleridir. Boyları ise zeminden omuz’a kadar erkeklerde 58 ila 62 cm arasında dişilerde 50 ila 55 cm arasında olmaktadır.

İngiltere kökenli olan Retriever köpeği, erkeklerde 27-36 kg. ağırlığı, dişilerde ise 25-32 kg. ağırlığında olan bir köpek türüdür. Boyları erkeklerde 56-61 cm. arasında değişmekte olup dişilerde yükseklik 51-56 cm. arasındadır. Ülkemizde de bir dönem polis köpeği ve av köpeği olarak kullanılmıştır günümüzde ise genel olarak aile ve bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır.

Yaşam süreleri ortalama olarak 10-12 sene civarındadır. İyi bir bakım ve sağlıklı yaşa şartları sağlanırsa bu süre birkaç uzatılabilir. Bu ırk köpekler çok zeki oldukları için Köpek Eğitimi konusunda aşırı derecede başarılardır.

En dikkat çekici özelliği tüyleri yüzünden tombul gözükür ama aslında çok atletik ve dinamik bir köpektir. Golden Retriever ırkından köpekler genel olarak krem renginden altın sarısı tonlarına kadar uzanan bir renk aralığında olurlar.

Goldenlerin bir diğer özelliği ise dış kürkleri su geçirmez ve iç astar kürkleri sık olduğu için dayanıklıdır. Büyük kafa yapıları burun ucuna doğru incelir ama bu onların asil ve güzel görüntüsünü zedelemez.

Pek çok yeteneği vardır, avcılık, polis köpekliği veya bekçilik gibi tüm bu alanlarda başarılı bir şekilde çalışabilse de aslında çok sevgi dolu bakıma muhtaç bir ırk olmasıyla bilinir. Sahibinin mutlu olması için elinden geleni yapacak ve onun için koruyucu olabilecektir.

Golden Retriever köpeği apartman dairesinde beslenir mi?

Çok enerjili, sevecen ve ilgi meraklısı bir köpektir, yabancılara karşı her zaman tetikte olduğu için onlara havlarlar bu nedenle bekçi olarak kullanılırlar. Apartman dairesinde beslemek için elbette uygun ama sosyalleştirme ve köpek eğitimleri almasında fayda olacaktır. Bunun haricinde ev içinde yaşaması için özellikle egzersiz ve spor vakitleri aksatılmamalıdır.

Uzun süre boyunca yalnız kalınca ev içinde ergen çocuklar gibi davranabilirler, huysuz ve mutsuzluklarını sizlere yansıtırlar. Dediğimiz gibi ilgi ve alakala onları mutlu etmektedir durdur yere gelip kucağınıza yattığında anlayın ki köpeğiniz sizden ilgi bekliyor

Golden Retriever köpeği bakımı

Tüyleri düz ve bakımı kolaydır bu ırk köpeklerin tüy bakımı günlük olarak yapılırsa parlak ve sağlıklı tüyler olmasını sağlar ve sağlıklı olurlar. Mevsim geçişinde çok fazla tüy dökeceklerdir bu konuda dikkat etmelisiniz. Düzenli bakım uygulanırsa tüy döküm dönemlerinde az tüy dökmesi sağlanır

Golden Retriever Irkı Tuvalet Eğitimi

Golden ırkı köpeklerde tuvalet eğitimi için en uygun zaman köpeğinizin eve girdiği vakittir. köpek tuvalet eğitimi konusunda işe hemen başlamak için evin bir odasının zeminini tamamen gazete kağıdı ile kaplayın. Ve yemeklerden sonra, egzersizlerden, oyunlardan sonra ortalama olarak 15 dakika sonra gelecek olan tuvaletini bu bölgede yapmasını sağlayalım.

Devam edecek 4-5 gün bu alan olduğu gibi kalsın sadece tuvaletini alıp atalım ancak tuvalet yaptığı gazeteyi aynı yere koyalım. Bir kaç gün daha geçtikten sonra ve sadece aynı kağıda yapıyorsa eğer odada ki gazete kağıtlarının sayısını düşürebiliriz.

Zaman içerisinde tuvalet konusunda nereyi tercih edeceğini hem sizin tuvalet eğitiminiz hemde köpek içgüdüleri ile daha farkında bir şekilde biliyor olacak.

NOT: Profesyonel hizmet almak sizler için doğru seçim olacaktır.

Golden Retriever köpeği beslenme

Golden ırkında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biride beslenmeleridir. Obur bir ırk oldukları için beslenmeleri düzenli olarak ayarlanmalıdır.

Köpekler için satılan mamaların pek çoğu besin değeri düşük mamalardır. Bazı durumlarda köpeklerimiz kötü mamaları yememek için isyan edebilir. Çünkü mamanın içinde yer alan kötü maddeler hoşuna gitmez.

Özellikle satın alacağınız mamalarda glikol, BHA, sodyum, Etoksikin ve propilon isimli maddelerin olmamasına mutlaka dikkat ediniz. Golden Retriever Beslenmesi konusunda yüksek protein içeren besinler ve mamalar tercih edilmelidir.

Kaliteli bir mama içerisinde minimum %30 oranında hayvansal kaynaklı protein olmalıdır. Bunun yanında minimum %18 oranında Omega 3 ve Omega 6 gibi önemli besin yağları olmalıdır.  Bu besin yağları köpeğin sağlıklı görünmesi için çok önemlidir. %30-40 seviyesinde karbonhidrat bulunması önemlidir.

 • Golden Retriever Beslenmesinde mamalarda bulunan yağların zararsız olduğuna önem gösterilmelidir.
 • Hayvansal proteinin, artıklardan elde edilmediğine dikkat edin.(kanat, ayak, toynak)
 • Golden Retriever Beslenmesi konusunda kaliteli ve bilinirliği yüksek mamalar tercih edilmelidir.
 • Golden Retriever Beslenmesi konusunda mutlaka bir veterinerden destek almanızı öneriyoruz.
Doru mama seçimi konusunda konuda profesyonel insanlardan destek almanız köpeğinizin konforlu bir yaşam sürmesi için çok önemli bir etkendir.
golden Retriever eğitimi istanbul

Golden Retriever  Eğitimi Nasıl Verilir?

Golden Retriever eğitimi diğer köpek eğitimleri gibi verilmelidir. Aslında köpek eğiticileri köpek ırklarına özel kendi verimli eğitim türünü zaten bulmuştur. Eğer Golden ırkından bir köpek sahiplenmek istiyorsanız öncelikle Köpek sahibi olmanını sorumlulukları isimli yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Golden Retriever Eğitimi  için köpek eğitimi tesisimiz iletişim bilgilerinden arayarak ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz.

Golden Retriever Eğitimi  söz konusu olunca mutlaka pozitif köpek eğitimi tercih edilmesi gerekir. Bu ırk köpekler sahibine çok bağlı olduğu için köpek eğitimi süreci boyunca mutlaka sahibi sık sık eğitime dahil olmalıdır. Golden ırkından köpeklerin geliştirilebilir pek çok yeteneği vardır. Geliştirilmek istenen özelliğine göre özel bir Köpek Eğitimi ile verim alınması kolaydır.

golden eğitimi

3 Aylık Golden Retriever Eğitimi 

Köpeklerin bebekliği bizim bebeklerimiz gibi uzun sürmez köpeklerimiz 3 aylık dönemleri bebeklik dönemi olarak isimlendirilebilecek bir dönemdir. Bu dönemde köpeklerimize ne öğretirsek gelecek dönemler de verimini alacağımızı bilmeliyiz. Ancak farkında olmalısınız ki köpeğimiz bu dönemlerde bebeklik dönemlerini yaşadığı için eğitim için ufak adımlar atılmalıdır.

Ödüllü bir sistem ile küçük kapsamlı eğitimlerin temeli atılabilir. Bu dönemde köpeğinize öğretmeniz gereken en önemli konu ise liderin sizin olduğunuz olacaktır. Çünkü köpekler sürü hayvanı olduğu için içgüdülerine lider ruhlu özellikleri yatmaktadır. Eğer bir kere bile liderlikten taviz verirseniz köpeğiniz her zaman liderlik için karşınıza dikilebilir.

Golden Retreiever Köpeği Hakkında Bilgiler
Golden Retreiever Köpeği Hakkında Bilgiler

Golden Retreiever Köpeği Hakkında Bilgiler

 • Öğrenmeye çok isteklidirler, bundan dolayı köpek eğitimi konusunda çok başarılı bir ırktır.
 • Çok enerjik bir ırktır; bir Golden Retriever sahiplenmeden önce gerekli egzersizler için yeterli vaktinizin olduğundan emin olmalısınız.
 • Yüksek sorumluluk sahibidir. Eğer bir görev verirseniz seve seve görevini yerine getirir.
 • Diğer tüm köpekler gibi yalnızlıktan nefret ederler eğer uzun süre yalnız kalırsa kendine ve eve zarar verebilir.
 • Eğer karnı tok ise dünyanın en mutlu insanıdır.
 • Sahiplerini ailesi olarak görür ve onları korumak için elinden gelen her şeyi yapar.
 • Tarihi 1800'lü yıllara ve İskoçya ülkesine dayanmaktadır.
 • Ataları kuş avında kullanılmıştır.
 • Koku alma duyuları ve itaat eğitiminde ki başarısı diğer köpeklerden daha iyidir.
 • Çok iyi yüzücü olan Golden Retriever aynı zamanda suyu çok sever.
 • Boyut ve renk farkı olan 3 farklı Golden Retriever türü vardır.

İyi eğitimli ve sosyal bir Golden sahibi olmanın keyfini çıkartın

Golden ırkı köpeklerin çok popüler olmasının başlıca nedeni kolay Köpek Eğitimi alıyor olmalıdır. Ancak sadece köpek eğitimi iyi bir Golden sahibi olmak için yeterli değildir. Aynı zamanda iyi bir şekilde sosyalleştirilmesi gerekir.

Eğitim konusunda ne kadar verimli olsa da bir Golden köpeğiniz varsa tüm eğitim boyunca disiplini elden bırakmanızı öneriyoruz. Eğer eğitimler arasında tavizler ve disiplin dışı davranışlar olursa gelecek dönemlerde sorunlar yaşamanız mümkündür. Sosyalleştirme konusunda ise mutlaka küçüklük dönemlerinde her şeyle tanışmasını sağlayın.

Otobüs sesi, uçak sesi, tren, yabancı insanlar, kediler ve köpeklere küçüklük döneminde alışması ilerde onun çok sosyal ve keyifli olmasını sağlayacaktır.

golden eğitimi Evinize Girdiği İlk Andan İtibaren Başlamalı

Eğer bir Golden sahiplendi iseniz bilmelisiniz ki çok güzel bir karar vermişsiniz çünkü bu akıllı köpek köpek eğitimi konusunda çok başarılı olduğu gibi ailesine çok bağlıdır.

Pek çok Golden sahibi köpeği ile zaman içerisinde özel bir iletişim dili oluşturduğunu söyler. Golden köpeğinize komutları öğretmek için şu adımları izleyebilirsiniz.

 • Eğitime başlarken çok aç olmasın ancak tam olarak tok olmasın.
 • Eğitim sürecinde dikkatini dağıtacak bir ortamda olmayın.
 • En sevdiği ödül mamalarını yanınızda tutun başarı anlarında vaktinde ödüllendirin.
 • Komutları verirken göz teması kurun.
 • Komutları başardığında bir kaç kez tekrarlayın.
 • Komut eğitimini uzun sürdürmeyin.

Daha önce ele aldığımız Pointer Köpek Irkı yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri konusunda ayrıntılı bilgi almak için iletişime geçebilrisiniz.

Pet Okulu Golden Eğitim Videoları

Golden Retriever Sık Sorulan Sorular

Golden Nasıl Eğitilir

Her köpek türünün farklı eğitim yöntemleri vardır. Bizler profesyonel olarak bakan onaylıklı ruhsatlı köpek eğitim merkeziyiz. Golden eğitimi bizim işimiz

Golden Isırma Sorunu

Köpeğiniz sürekli olarak arkadaşlarınızı veya sizi ısırıyorsa mutlaka bizlerle iletişime geçiniz.

Golden Tuvalet Eğitimi

Golden ırkı için genelde en çok gelen aramalar tuvalet eğitimi üzerine profesyonel hizmet için bizlerle iletişime geçiniz.

Puanla!
[Toplam: 5 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.