Köpeklerde Titremenin Sebepleri

Köpeklerde Titremenin Sebepleri

Hayvan sahipleri, hayvanları ile alakalı sağlık bilgilerini bilmeleri gerekir. Köpeklerimizi gözlemleyerek pek çok problemi erkenden keşfedebilir ve erken teşhis ile tedavinin hızlı ve olumlu sonuçlanmasını sağlayabiliriz. Köpeklerde titreme davranışı pek çok köpekte görülüyor. köpeklerde titreme davranışı pek çok hastalığın habercisi olabilir ancak olmayadabilir. Buna en net cevabı veterinerler verecektir ama biz yine de konu hakkında sizleri aydınlatmak isteriz.  Titreme ile birlikte, kusma, ishal veya topallama görülüyorsa vakit kaybetmeden uzman bir veteriner hekime başvurulmalıdır.


İlgili köpeğim neden kusuyor? yazısını okuyarak köpekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Köpeklerde Titremenin Sebepleri

Bulantı

Köpeklerde mide bulantısı varsa eğer bu köpeğinizin titremesine neden olabilir. Köpeğinizi gözlemlediğinizde eğer fazla salya akıntısı, normalden fazla yutkunma, esneme ve saklanma davranışları görüyorsanız bulantı sorunu yaşıyor olabilir. Bulantı probleminden kurtulmanız için öncelikle neden kaynaklandığını bulmalısınız. Bununda tek yolu uzman veteriner hekime gitmenizden geçmektedir.

Zehirlenme

Zehirlenme köpeklerde titreme şeklinde belirti verebilir. Birçok toksin madde köpeğinizi öldürmeyecek olsa da dikkat edilmelidir bazı toksin maddeler tehlikeli ve ölümcül olabilir. Toksin maddelere birçok örnek verilebilir. Soğan, çikolata, çiğ yumurta, kiraz çekirdeği, sarımsak, kuru ya da yaş kayısı, alkol, ksilitol, xylitol gibi maddeler köpeğiniz için toksin maddeler sınıfında olabilir. Köpeğin beslenmesin bu besinler yer almamalıdır. Beslenme konusunda uzman veterinerlerden destek almak köpeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Zehirlenme durumlarında köpeklerde titreme, ağız köpürmesi, katılaşma, salya akıtımı gibi farklı farklı belirtiler görülür. Zehirlenme vakaları çok tehlikeli olabilir. Köpeğinizin zehirlendiğini düşünüyorsanız eğer mutlaka en yakın veterinere başvurmanız gerek.

Yaşlılık

Köpeklerde yaşlandıkça değişir yavaş yavaş güç kaybı yaşamaya başlarlar bu değişimlerden biri arka bacaklarda hafif bir titreme olur. Bu arka bacak titreme olayı hareket kabiliyetini doğrudan etkilediği gibi yürümeye de zarar verir.

Üşümek

Köpeklerin bazı ırkları soğuk havalara fazla dayanamaz bu köpeklerde üşüme yüzünden titreme görülebilir. Biz köpek sahipleri olarak köpeğimizin sıcak olmasını üşümemesini sağlamalıyız. Ona sıcak bir yatak sunamıyorsak onun için biri bir ebeveyn değiliz demektir.

Daha önce ele aldığımız köpek hastalıkları yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpeklerle ilgili merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.