Sibirya kurdu eğitimi ve özellikleri

Sibirya Kurdu (Husky) Eğitimi ve Özellikleri

Sibirya kurtları kendi ırklarından diğer köpeklerle çok iyi anlaşırlar bu doğalarında var olan bir özelliktir doğal yaşamlarında birlik içinde sürü halinde yaşarlar. Diğer hayvanlarla iyi anlaşmaları için iyi bir köpek eğitimi süreci atlatmaları gerekir aksi halde çok gergin olacaklardır. Çocuklara karşı sevgi dolu ve sabırlıdırlar, çocuklar için eşsiz bir oyun arkadaşı olacaktır.

Eğer bir Sibirya kurdu beslemek istiyorsanız iki adet köpek almanız yada sahiplenmeniz önerilir çünkü yalnızlık onları depresyona sokacaktır. Kafaları yuvarlaktır ve gözleri badem şeklindedir. Kulakları ise tüylü ve v şeklindedir. Burunları buldukları ortamın sıcaklığına göre renk değimi yaşar. Sibirya kurtlarının bazılarında göz renklerinin ikisi de farklı olabilir bu özelliği ile pek çok köpekten ayırt edilirler.


Sibirya kurtlarının Fiziksel Özellikleri
Sibirya kurtlarının Fiziksel Özellikleri

Sibirya Kurdu Husky Fiziksel Özellikleri


Sibirya Kurdu Renkleri:
Beyaz, Siyah, Agouti, Alacalı, Siyah ve Bronz, Samur
Bakır Rengi, Siyah Beyaz, Splash, Gümüş Rengi, Gri, Kahverengi, Kırmızı
Sibirya Kurdu Karakteri:
Zeki, Canayakın, Atik, Dost Canlısı, Nazik
Sibirya Kurdu Kilosu:
Dişi: 16–23 kg
Erkek: 20–27 kg
Sibirya Kurdu Boy:
Dişi: 50–56 cm
Erkek: 54–60 cm


Sibirya Kurdu olarak tanımlanan bu güzel köpeklerin vücut yapısı uzun gözükür ve orta boy köpeklerden biraz daha uzundur. Ancak orta boy köpek kategorisinde yer alırlar.

Sağlıklı bir şekilde yetişmiş olan Sibirya Kurdu ortalama olarak 54–60 cm. yerden yüksekliği olur. Dişilerde ise bu oran 50-56 cm. ortalamaya göre erkeklerden daha küçüktür. Ağırlıkları ise diyetlerine bağlı olarak olarak erkeklerde ortalama 20–27 kg. dişilerde ise 16–23 kg arasındadır.


sibirya kurdu eğitimi

Sibirya KurduHusky  eğitimi

Sibirya kurdu eğitimlerinde her zaman sabırlı ve sevgi dolu olmak gerekir, özgürlüğüne düşkün olan bu hayvanlara bazen emirlerinizi dinletmek çok zor olur ancak uzman bir köpek eğiticisi bunun üstünden kolayca gelebilir. Komut ve itaat eğitimleri konusunda başarı kolayca eğitilir çünkü görev köpeği olan Sibiryalar tembellikten hoşlanmaz.

Sibirya kurdu eğitimi ve özellikleri
Sibirya kurdu eğitimi ve özellikleri

Sibirya Kurdu Husky Bakımı

Yaşamları genel olarak bakılınca 14 sene ortalamaya sahiptir. Büyük oranda sağlıklıdır ancak yaşlanınca kanser gibi hastalıklara yakalanabilirler. Göz problemleri konusunda sık sık kontrol edilmesi gerekir ayrıca obur bir ırk olduğu için dengeli beslenmelidir.

Veteriner kontrolünde uygun bir diyet uygulanırsa sağlıklı bir yaşam sürebilir, balık yağı çok önemlidir. Bir tarak ile taranması tüylerinin daha parlak olmasını sağlar.

Sibirya Kurdu ırkından köpekler sıcak ortamlardan hiç hoşlanmaz.

Bedenleri soğuk havalar için yaratılmış özelliklere sahip olduğundan sıcak ortamlar sağlıklarını da olumsuz olarak etkileyecektir.

Sibirya Kurdu sahipleri soğuk havalarda köpeklerinin dışarıda olmasından mutlu olmadıklarını söylerler ancak bu ırk köpekler -60 dereceye kadar dayanıklıdırlar. Diğer ırk köpekler gibi gereksiz ve aşırı havlama özelliğine sahip değildir. Sadece gerekli durumlarda uluyabilirler.

Sibirya Kurdu Husky Karakter Yapısı

Sibirya Kurdu Karakter Yapısı
Sibirya Kurdu Husky Karakter Yapısı

Macera düşkünü, zeki bazen inatçı bırak karakter yapısı vardır. İnsanlarla iyi geçinmek isterler bundan dolayı koruma köpeği ya da bekçi köpeği olamazlar. Yürümeyi çok severler, enerji dolu ve özgürlük düşkünü bir köpek olarak tanımlanabilir. Sahibi ve ailesi ile oyunlar oynamak isteyecektir.

Sibirya Kurtları her zaman zeki ve güçlü köpekler olarak bilinirler. Köpek eğitimi konusunda başarı oranları iyidir. Komutları hızlı kavrar çabuk öğrenir ve asla unutmazlar. Zaten görev köpeği olan bu özel ırkın insanlarla arası çok iyi olması nedeniyle sahibinden yada Köpek eğitim uzmanından çok kolay konutları öğrenebilir.

Eğer bir Sibirya Kurdunuz varsa ona devamlı yorucu görevler verin aksi durumlarda bu köpekler işsiz boş kaldıkları zaman sağa sola zarar verirler.

Doğaları gereği liderlik düşkünü olan bu ırka karşı her zaman liderin siz olduğunu hatırlatın yoksa köpeğinizle evin içinde taht savaşları oynayabilirsiniz.

Kızak köpekleri olmaları ve yoğun kurt iç güdüleri yüzünden alfa lider arayacak olan köpeğinize alfa bir sahip olarak onu mutlu edin eğer bunu başarırsanız ilişkiniz sahip, köpek ilişkisinden baba oğul gibi özel aile ilişkisine döner. Eğer evinizin bahçesinde bu özel köpeği beslemeye kadar verdiyseniz mutlaka Köpek Eğitimi almasını sağlayın bu sayede birlikte daha uyumlu olacaksanız.

Sibirya Kurdu Yaşam Ortamı
Sibirya Kurdu Yaşam Ortamı

Sibirya Kurdu Yaşam Ortamı

Sıcak ortamlarda ve iklimlerde yaşaması mümkün değildir. Yaz dönemlerin uyuması için serin alanlara ihtiyaç duyar. Apartman yaşamı için asla uygun değildir. Eğer yaşam standartlarınız bu özel ırk için uygun değilse bu güzel köpeğin sağlığı ve mutluluğu için onu sahiplenmeyin onu daha uygun bir şekilde yetiştirecek olan insanlara önerin. Sizde size uygun köpekleri tercih edin.

Eğer önerimize uymazsanız köpek ve sizin için kötü bir süreçler yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. Eğer bir Sibirya Kurdu sahiplenmeye karar verdiyseniz öncesinde köpek eğitimi hakkında ayrıntılı olarak bilgi almanızı öneriyoruz. Çünkü aktif ve enerjik olan bu ırk zaman zaman sahiplerine farklı problemler yaşatabilirler. Bu noktada bizi arayarak sibirya kurdu eğitimi ile alakalı ayrıntılı olarak bilgi edinebilirsiniz.

Daha önce ele aldığımız temel itaat eğitimi nedir? yazısını okuyarak hizmetlerimiz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sibirya Kurdu Egzersiz İhtiyacı

Doğal ortamında kilometrelerce kızak çekebilen bir ırktır. Bundan anlayabileceğiniz gibi bu ırkın yoğun egzersize ihtiyacı vardır. Tabi ki ülkemizin şartlarında kızak çektiremeyiz ama günde en az 1-2 saat yürüyüş yaptırmalıyız. Yeterli egzersiz yapamazsa asla mutlu olamaz ancak sıcak mevsimlerde çok egzersiz yapmamalıdır.

Sibirya Kurdu Egzersiz Önerileri

Her köpekte olduğu gibi yürümek, koşmak, top oynamak gibi egzersizler Sibirya Kurtlarına da önerirler. Bununla birlikte diğer köpeklerle beraber koşmaktan da ayrıca keyif alırlar. Bu ırkın genel olarak içgüdüleri kızak çekmek üzerine olduğu için sokakta sizi sürekli çekiştire bilirler. Ancak köpeklerde tasma eğitimi ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Sibirya Kurdunun Sevdiği Oyun ve Egzersizler:

  • Küçük çocuklarla oyun (Kontrol Altında)
  • Yüzme (Kontrol Altında)
  • Frizbi ve top oyunlarından ayrıca keyif alır.
  • Ev içerisinde top getirme oyunu oynanabilir.
Eğer bir Sibirya Kurdunuz varsa bilmelisiniz ki pek çok köpekten daha fazla egzersize ihtiyacı olan bir köpeğiniz vardır

Sibirya Kurdu Husky Günlük Egzersiz İhtiyacı

Sibirya Kurdu ırkından köpeklerin gelişimi 1 yaşını doldurduğunda tamamlanır. Eğer bir Sibirya Kurdunuz varsa ve 1 yaşını doldurmamış ise ona koşu yaptırmanız önerilmez. Çünkü daha gelişmemiş olan iskelet ve kalça yapısı zarar görebilir. 1 yaşından küçük Sibirya Kurdunuz varsa eğer evde küçük oyunlarla birlikte egzersiz ihtiyacını karşılamanız daha doğru olacaktır. 1.5 yaşından sonra günlük egzersiz ihtiyacı yükselecektir. Dişi Sibirya Kurdu köpekleri erkeklere göre daha fazla egzersiz ihtiyacı duyarlar. Yaşlandıkça egzersiz ihtiyaçları azalacaktır.
  • 1 yaş ve altı Sibirya Kurdu köpekleri için yarım saat yürüyüş
  • 2-7 yaş arasında ki Sibirya Kurdu ırkından köpeklerin günde 2 kere olmak üzere 2 şer saat yürüyüş ancak tempolu koşma olacaksa daha kısa olabilir.
  • 7-11 yaş arası Sibirya Kurdu köpekleri için en fazla 3 - 3.5 saat uygun olacaktır.
  • 11-15 yar arası Sibirya Kurdu ırkından köpekler için ise 2 saat yürüyüş yetecek seviyededir.

Sibirya Kurdu Husky Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Düşük
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Düşük
Koruma özelliği Düşük

Daha önce ele aldığımız köpeklerde davranış bozuklukları sorunu yazısını okuyarak köpekler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz ayrıca Köpek Eğitimi ile ilgili destek almak için iletişime geçebilirsiniz.

 

Puanla!
[Toplam: 6 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.