fbpx
Sibirya Kurdu Eğitimi ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Eğitimi ve Özellikleri

Sibirya kurtları kendi ırklarından diğer köpeklerle çok iyi anlaşırlar bu doğalarında var olan bir özelliktir doğal yaşamlarında birlik içinde sürü halinde yaşarlar. Diğer hayvanlarla iyi anlaşmaları için iyi bir köpek eğitimi süreci atlatmaları gerekir aksi halde çok gergin olacaklardır. Çocuklara karşı sevgi dolu ve sabırlıdırlar. Eğer bir Sibirya kurdu beslemek istiyorsanız iki adet köpek almanız yada sahiplenmeniz önerilir çünkü yalnızlık onları depresyona sokacaktır. Kafaları yuvarlaktır ve gözleri badem şeklindedir. Kulakları ise tüylü ve v şeklindedir. Burunları buldukları ortamın sıcaklığına göre renk değimi yaşar. Sibirya kurtlarının bazılarında göz renklerinin ikisi de farklı olabilir bu özelliği ile pek çok köpekten ayırt edilirler.


İlgili Yazı! Köpek eğitimi maltepe yazısını okuyarak köpekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Sibirya Kurdu Eğitimi

Sibirya kurdu eğitimlerinde her zaman sabırlı ve sevgi dolu olmak gerekir, özgürlüğüne düşkün olan bu hayvanlara bazen emirlerinizi dinletmek çok zor olur ancak uzman bir köpek eğiticisi bunun üstünden kolayca gelebilir. Komut ve itaat eğitimleri konusunda başarı kolayca eğitilir çünkü görev köpeği olan Sibiryalar tembellikten hoşlanmaz.

Sibirya Kurdu Eğitimi ve Özellikleri
Sibirya Kurdu Eğitimi ve Özellikleri

Sibirya Kurdu Bakımı

Yaşamları genel olarak bakılınca 14 sene ortalamaya sahiptir. Büyük oranda sağlıklıdır ancak yaşlanınca kanser gibi hastalıklara yakalanabilirler. Göz problemleri konusunda sık sık kontrol edilmesi gerekir ayrıca obur bir ırk olduğu için dengeli beslenmelidir. Veteriner kontrolünde uygun bir diyet uygulanırsa sağlıklı bir yaşam sürebilir, balık yağı çok önemlidir. Bir tarak ile taranması tüylerinin daha parlak olmasını sağlar.

Sibirya Kurdu Karakter Yapısı

Macera düşkünü, zeki bazen inatçı bırak karakter yapısı vardır. İnsanlarla iyi geçinmek isterler bundan dolayı koruma köpeği ya da bekçi köpeği olamazlar. Yürümeyi çok severler, enerji dolu ve özgürlük düşkünü bir köpek olarak tanımlanabilir. Sahibi ve ailesi ile oyunlar oynamak isteyecektir.

Sibirya Kurdu Yaşam Ortamı

Sıcak ortamlarda ve iklimlerde yaşaması mümkün değildir. Yaz dönemlerin uyuması için serin alanlara ihtiyaç duyar. Apartman yaşamı için asla uygun değildir.

Sibirya Kurdu Egzersiz İhtiyacı

Doğal ortamında kilometrelerce kızak çekebilen bir ırktır. Bundan anlayabileceğiniz gibi bu ırkın yoğun egzersize ihtiyacı vardır. Tabi ki ülkemizin şartlarında kızak çektiremeyiz ama günde en az 1-2 saat yürüyüş yaptırmalıyız. Yeterli egzersiz yapamazsa asla mutlu olamaz ancak sıcak mevsimlerde çok egzersiz yapmamalıdır.

Sibirya Kurdu Karakter Özellikleri

Enerji DüzeyiOrta
Egzersiz ihtiyacıYüksek
Oyunculukİyi
Başka köpeklerle geçinmeOrta
Başka petlerle geçinmeDüşük
Çocuklarla anlaşmaİyi
Yabancılara davranışOrta
EğitebilirlikDüşük
Koruma özelliğiDüşük

Daha önce ele aldığımız köpeklerde davranış bozuklukları sorunu yazısını okuyarak köpekler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz ayrıca köpek eğitimi ile ilgili destek almak için iletişime geçebilirsiniz…

 

Hemen Ara
Whatsapp Destek