Köpeklerde Davranış Bozuklukları Sorunları

köpeklerde davranış bozuklukları sorunu

Pek çok köpek sahibi köpekleri büyüdükçe, davranışları değiştiğinin farkına varmaktadır.  Zaman içerisinde bu durum daha büyük davranış bozukluklarına sebep olabilir. Bu sorunun tabi ki tek çözümü köpek eğitimi.

Köpeklerimizde, ırk, yaş fark etmeksizin pek çok davranış problemi gözlemlenebilir. Bu yazımızda köpeklerin hayatlarında yaşayabileceği köpek davranış bozukluklarını ele aldık. Ayrıca köpek davranış bozukluklarını nasıl engelleriz konusunda bilgiler vereceğiz. Bu yazı umuyoruz ki köpeğinize yardımcı olabilir.

Köpeklerde Davranış Bozuklukları Sorunları
Köpeklerde Davranış Bozuklukları Sorunları

Köpeklerde Davranış Bozukluğu Hakkında Genel Bilgiler

Eğer bir köpek sahibiyseniz şunu bilmelisiniz ki köpekler duygusal hayvanlardır. Tüm psikolojik sorunların altında köpeklerin terk edilme korkusu, ayrılık korkusu, yalnızlık anksiyetesi gibi nedenlerden kaynaklanır. Pek çok yanlış, istenmeyen davranışının nedeni aslında köpek ile sahibi arasında yaşanan iletişim eksiklikleri ya da köpeğin terk edileceğini düşünmesinden dolay kaynaklanır.

Köpeğinizi ödüllendirirken kontrollü olan, köpeğinizi ödüllendirme konusunda veterinerinizden bilgi alınız aksi halde köpeğiniz her mama istediğinde kötü davranışlar sergileyebilir.

Eğitimler En İyi Çözüm

Köpeklerde olan davranış bozuklukları genelde eğitimsizlikten dolayı kaynaklanmaktadır. Köpeğiniz eğer erken dönemlerde itaat eğitimleri alırsa eğer gelecek dönemlerde yaşayacağı pek çok sorunun önüne geçeceğiniz gibi davranış bozukluklarının da önüne geçilebilecek. Eğer ki bu yazıyı okuyorsanız, erken dönem itaat eğitimleri için geç kalmış olabilirsiniz ancak insanlarda olduğu gibi köpeklerimizde de eğitimin yaşı yoktur Köpek eğitimleri, hakkında bilgi almak için iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Köpeğiniz üzerinde kontrol sahibi olun, onun sınırlarını siz belirleyin ilk başlarda bu konuda çok isyankar olacaktır ancak zamanla alışacaktır. Bu konuda ödül mamaları ve oyuncakları kullanabilirsiniz. Köpeğiniz sizin patron olduğunu anlasın bu onun ve sizin sağlığınız için önemli. “Hayır” komutu ile birlikte onun yanlış hareketlerinde onu uyarın bu komutu zaman içerisinde öğrenecek ve yanlış davranışlar yaptığını anlayacaktır. Bu konuda ısrarcı ve kontrollü olun.

Köpeğinizin alışkanlık edinmiş olduğu her yanlış hareket sizin hatanızdır bu hatalarınızdan dolayı köpeğinizi terk etmeyin. Köpekler sokaklarda yaşayamaz, her zaman bir sahibinin bakımına muhtaçtır. Davranış bozuk eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Köpeklerde Araba Kovalamak

Köpeğiniz, bisikletleri, koşanları ve arabaları kovalayabilir bunun nedeni onların avcılık içgüdüleridir. Böyle bir davranışı varsa eğer onu asla tasmasız dışarı çıkarmayın ve tasma olarak boğaz tasması yerine vücut tasması kullanın. Bırakın tasmanın sonuna kadar koşsun sonuna gelince hayır komutu ile durdurun

Köpeklerde Aşırı Havlama

İnsanların konuşmasını nasıl engelleyemezsek, köpeklerde de havlamayı engellememiz mümkün değildir. Köpeklerde bulunan korumacı iç güdü onları havlamaya iter bu konuda davranış bozukluğu eğitimi alması gerekecek. Eğer havlamalar aşırı derecede ise mutlaka bir köpek eğitimi merkezi ile iletişime geçin

Köpeklerde Isırma ve Havlama Sorunu

Köpeğiniz yavruyken hırlama, ısırma davranışı gösteriyorsa maalesef gelecekte de bu davranışı sergileyecektir. Yavruluk döneminde davranış bozukluğu eğitimi ya da temel itaat eğitimi almalıdır. Köpekler eğer insanı ısırabilerek korkutacağını öğrenirse bu davranışı her zaman gösterebilir ve güvenilemez bir köpek olur

Puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Comments are closed.