Güzelliğiyle Kendine Hayran Bırakan Köpek; Samoyed Eğitimi ve Özellikleri

Kendine Hayran Bırakan Köpek; Samoyed Eğitimi ve Özellikleri

Samoyed ırkı köpeklerin kökenleri batı Sibirya'dır. Samoyed ırkı tüm Dünya'ya buradan yayılmıştır. Uzun yıllar boyunca kızak çekerek sahiplerine yardımcı olmuştur, tam bir iş köpeğidir. Bundan dolayı Samoyed ırkı köpekler için  egzersiz ve oyunlar çok önemlidir. Özgürlüklerine düşkündür, başına buyruk davranabilir.

Başlıktan da anlayacağınız gibi Samoyed ırkı köpeklere bakan insanlar ilk öncelikle köpeğin çok fazla güzel olduğunu düşünmektedir. Aynı zamanda oldukça kibar ve asil bir köpektir, insanlarla çok iyi anlaşabilir.

Yeterli seviye de egzersiz yaptırılırsa eğer ailesi ile ev içerisinde mutlu bir yaşam sürebilir.

Serin ortamlarda yaşamak isteyecektir. Görüntüsü çok güzel olduğu için son zamanlarda daha fazla popülerleşmeye başlamıştır. Ancak bir Samoyed ırkı köpek sahiplenmeden önce onun sizin yaşamınıza uyumlu ya da uyumsuz olduğundan emin olmalısınız.

Ayrıca! Samoyed ırkı köpeklerin çok güçlü avlanma türlüleri ve yetenekleri vardır. Avlanma oyunları ile eğlenceli vakit geçirirler. Köpeklerle arası pek iyi değildir çünkü köpeklere karşı liderlik tavrı sergiler ve liderliğini kabul etmeyen köpeklerle kavga etmek isteyebilir. Dişi Samoyedler erkeklere göre daha uyumludur.

Çocuklarla olan ilişkileri gerçekten iyidir tek beklentileri saygıdır sonrasında çok iyi arkadaş olacaktır. Köpek eğitimi Samoyed ırkı köpeklerin aileleri ile mutlu bir yaşam sürmesi için çok önemlidir.


Evde beslenebilecek köpek ırkları isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz


Samoyed Karakter Yapısı
Samoyed Karakter Yapısı

Samoyed Karakter Yapısı

Samoyed ırkı köpekler oldukça akıllıdır. Sahiplerini zekaları ile yaşam boyunca bir çok kez şaşırtabilir ve sahipleri onları zekaların hayran kalabilir. Sinirli olduğu zamanlar aşırı derece agresiftir ancak agresifliği iyi bir köpek eğitimi ile ortadan kaldırılabilir bir sorundur. Uyumlu bir köpektir ama daha iyi bir köpek olması için iyi bir sosyalleştirme süreci geçirmelidir.

Apartman'da yaşamak için uyumlu demiştik ancak çok fazla havlamaktadır bundan dolayı bir eğitim alması gerekir. Aksi halde ailesini ve komşularını rahatsız edebilir.

Samoyed Apartmanda Beslenir Mi
Samoyed Apartmanda Beslenir Mi

Samoyed Apartmanda Beslenir Mi

Orta boy olan bir köpektir, sürekli gezinmeyi ve keşfetmeyi sever. Apartman Da yaşam sürebilir ama bahçeli evde yaşaması daha uygun olacaktır. Apartman dairesinde yaşayacaksa eğer o zaman ona uygun geniş bir alan ayarlamanız onu mutlu eder.

Enerjik ve oyuncu bir köpek olduğu için egzersizlerini asla ertelemeyin. Önemli uyarı; Samoyed ırkı köpekler aşırı derecede havlayarak sizi ve komşularınızı rahatsız edebilir bundan dolayı mutlaka köpek eğitimi almaları gerekir.

Samoyed Karakter Özellikleri
Samoyed Karakter Özellikleri

Samoyed Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitilebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük
Samoyed Irkı Köpek Eğitimi
Samoyed Irkı Köpek Eğitimi

Samoyed Irkı Köpek Eğitimi

Samoyed ırkı köpekler özgürlüğüne düşkün köpekler oldukları için yavruluk döneminde köpek eğitimi almaları gerekir. En azından Tuvalet Eğitimi ve temel itaat eğitimi yavruluk döneminde alırsa gelecek dönemlerinde daha uyumlu bir köpek olacaktır. Eğer eğitim sırasında sıkıldığını fark ederseniz onu üzerine fazla gidilmemesi gerekir çünkü böyle durumlarda sert tepkiler verebilir. Eğitimleri olabildiğince eğlenceli kılmalısınız ayrıca dikkatinin dağılmayacağı ortamlar tercih edilirse daha iyi olabilir.

Samoyed Irkı Köpeklerin Yatkın Olduğu Hastalıklar
Samoyed Irkı Köpeklerin Yatkın Olduğu Hastalıklar

Samoyed Irkı Köpeklerin Yatkın Olduğu Hastalıklar

Tüm köpeklerde görülebilen kalça çıkıklığı hastalığı Samoyedler De de görülebilir. Şeker hastalığı da bu ırk köpeklerde sık sık rastlanabiliyor. Sağlıklı bir Samoyed ırkı köpek yetiştirmek için kaliteli mamalar tüketmesini sağlayın, egzersizlerini asla ertelemeyin ve periyodik olarak bir köpek veterinerine kontrole gidin.

Daha önce ele aldığımız Pembroke Welsh Corgi isimli Blog yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimi konusunda destek ya da bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]
Comments are closed.