Newfoundland Eğitimi

Newfoundland Eğitimi

Newfoundland oldukça zeki ve çevik bir köpek ırkı olup Newfoundland Eğitimi, hakkında yüksek standartlarda beklenti oluşturmaktadır. Bu beklentinin temelini Newfoundland ırkının yüksek becerileri oluşturmaktadır. Yardımseverlikleri ve insancıl yaklaşımlarıyla tanınan bu özel ırk, aynı zamanda başarılı yüzme kabiliyetiyle bilinmektedir.

Bilhassa bu yetenekleri konusunda geliştirilme potansiyeline sahip Newfoundland cankurtaran köpekler olarak birçok istihdam sahasında boy göstermektedir. Söz konusu alandaki eğitimleri boyunca sadece hızlı yüzmeyi değil ek olarak, doğru hedeflere taktiksel bir şekilde ulaşmayı öğrenmektedirler.

Newfoundland

Atalarının yüzyıllar önce Avrupa'nın soğuk denizlerinde sergilediği yüksek performans seviyesini genlerinde taşımaktadırlar. Bunun yanı sıra her köpek eğitimde olduğu gibi yavruluk döneminden itibaren çeşitli tuvalet, beslenme ve davranış kontrolü öğretimlerine tabi tutulmaktadırlar.

Günlük hayatta sempatik yaklaşımlarına ek olarak hızlı öğrenme becerileriyle de sahiplerine ayrıcalıklar yaşatan bu benzersiz tür, kısa zamanda büyük işler başararak eğitim konusunda adından söz ettirmektedir.

Newfoundland Eğitimi, birçok önemli incelik gerektirmektedir. Bu ayrıntıların farkına varabilmek adına öncelikli olarak bu hayvanların anatomik yapıları ve dış görünüşleri incelenmelidir. Ardından bakım incelikleri ve karakter özellikleri belirlenmelidir. Tüm bu prosedürlerin gerçekleştirilmesinin ardından bu tür üzerinde nasıl bir eğitim rutinin uygulanacağı belirlenir.

Yüksek anlama kabiliyetleriyle donatılmış bu köpeklere eğitim kolay gelse de ihtiyaç duyulan bazı ayrıntılar süreci ister istemez köpekten bağımlı ya da bağımsız uzatacaktır. Eğitmenin bu süreçte izlediği tavır çok önemlidir. Newfoundland türleri zekidir. Ancak, eğitmen karşısındaki hayvanın bir köpek olduğunu asla unutmamalı ve ondan yapabileceğinin fazlasını beklememelidir.

Eğitmen daima tutarlı komutlarla, doğru ve tok bir ses tonuyla, sert harfleri yerinde kullanarak donanımlı bir eğitim sunmalıdır.

Eğitici sabırlı ve özverili olmalıdır. Kendilerini sevdirmekten çok hoşlanan bu türler için taktir edilmek en büyük motivasyon kaynağıdır. Bu nedenle, eğiticiden daima duyarlı, sevgi dolu ve gerektiğinde taktir edebilen bir tavır beklenmelidir. Bu doğru bir Newfoundland eğitimi için anahtar rol oynamaktadır. Firmamız, köpek türlerinin eğitiminde tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmaktadır.

Newfoundland Köpek Görünümü

Newfoundland

Newfoundland köpek görünümü, dikkat çekici özellikleriyle ilgi odağı olan bir  cinstir. Newfoundland Eğitimi türün görünümü ile bağlantılı özel bir rutin gerektirmektedir. Bu  eğitim kapsamında firmamız, köpek türünün anatomik ve fizyolojik özelliklerini de ele alarak özel bir eğitim çizelgesi oluşturmaktadır.

Newfoundland türü, soğuk iklim hatta özellikle soğuk su habitatlarına uygun uzun kabarık tüyleriyle oldukça sevimli gözükür. Ancak, bu sevimli görünümlerinin altında oldukça güçlü bir kas yapısı ve gelişmiş kemik yapısı yatar.

Ense yapısı adeta yüzücü insanlarda gözlemlendiği gibi geniştir. Bu, onu sert dalgalara ve soğuk iklime dayanıklı hale getirir. Ayrıca kemik ve kaslara geniş bir mekan sağlayarak fiziksel oluşumu ve bağlantılı olduğu güçlü çene yapısını desteklemektedir.

Ancak, tüm bu güçlü anatomisi Newfoundland türlerini hantal yapmaz. Bu nedenle, eğitim kapsamında bu köpeklerin hacimsel boyutları ve aktiflik oranlarının değerlendirilmesi ve  eğitimden sonraki aşamada köpeklerin hem insanlarla hem diğer hayvanlarla olan iletişiminin düzenlenmesi hedef alınmaktadır.

Miktarına kıyasla hafif ve hava geçirgen olan tüyler, hareket ve yüzme esnasında oldukça kullanışlı bir avantaj sunmaktadır. Nispeten büyük ve geniş burun derinliklerine sahip yuvarlak siyah burunlar, uzun süre nefeslerini tutabilmelerinin yanı sıra aynı zamanda keskin koku alma becerisi sağlamaktadır.  Bu nedenle Newfoundland Eğitimi, söz konusu türün fiziksel avantajlarını ve görünümünü ele alarak firmamızın uzman ekibi tarafından özveriyle gerçekleşmektedir.

Newfoundland köpeklerin tüyleri genellikle koyu renklidir. Bu tüyler, göz üstünde fazlalaşmasına rağmen görüş alanını daraltmamaktadır.

Yine etrafı tüylerle kaplı geniş sayılabilecek ayakları, palet görevi görerek çeşitli yaşam koşullarında hem yüzmeyi hem koşmayı daha kolay hale getirmektedir. Newfoundland köpek görünümü,  koyu renk, uzun ve kürkümsü tüylerle, iri yapılarıyla ve bir çift siyah gözle oldukça sevimli olarak tanımlanmaktadır.

Newfoundland Köpek Kişiliği

İri ve güçlü yapılarına rağmen sahip oldukları bu gücün pek de farkında olmayan ve insancıl yaklaşımlarıyla tanınan Newfoundland eğlenceli ve oyunbazlardır. Bu türler için uysal tanımı pek de doğru olmaz. Bu nedenle köpeklerin  Newfoundland Eğitimi  kampına tabi tutulmaları gerekmektedir.

Bu eğitimin köpeğin kişiliği ile olan bağlantısı, köpeğin daimi hareketliği ve oyuncu kişiliğinin, hareketi ve oyunu doğru zamanda bekleyen yapıya uyarlanması esasına dayanır. Newfoundland köpek kişiliği, en çok yardımsever özellikleriyle tanımlanmaktadır.

Sadık ve yardımsever kişiliklerine eklenen zeka becerileri ile oluşturdukları kombinasyonla bebek ve yaşlı bakımı gerçekleştirilen ailelerde sahiplenilme yüzdesi oldukça fazladır. Bu sayede alanında uzman bir ekiple köpeklerin bu becerileri özellikle yardıma muhtaç (engelli, özel gereksinimli vs.) bireyler için faydalı olmak adına geliştirilebilmektedir.

Genellikle dışa dönük, eğlenceli ve oyun sever yapılarıyla dikkat çeken Newfoundland köpekler konu rekabete ya da korumacılık politikasına geldiğinde iri cüsselerinin tüm avantajlarını kullanmaktadırlar.

Sahiplenildiği aile bireylerine karşı son derece mutlak bir bağlılık ve sadakat gösteren bu tür herhangi bir tehdit esnasında oldukça hırçınlaşabilmektedir. Bu agresif tutumunun altında tamamen masum bir korumacılık politikası yatmaktadır. Ancak bu tutumları, üzerinde çalışılarak Newfoundland Eğitimi yardımıyla düzenlenebilmektedir.

Kimi zaman ise anlaşılabilir şekilde rekabet olduğu sayılmaktadır.  Genel olarak Newfoundland köpek kişiliği, zeki, sevecen ve gerektiği bazı istisna durumlarında savunmacı olarak tanımlanabilmektedir.

Newfoundland Bakımı

Newfoundland türleri yüksek zekalarıyla her ne kadar kolay eğitilebilir olsalar da aynı kolaylığı bakımlarında beklemek pek mümkün değildir.

Özellikle sıcak iklimlere alışkın olmayan yapılarıyla bu tür yüksek tüy dökümü göstermektedir. Bu anlamda Newfoundland bakımı, rutin olarak gerçekleştirilen tüy bakımlarını ve vitamin takviyelerini içerebilmektedir. Çok sık yıkanmanın önerilmediği bu hayvanlarda kullanılan şampuanlar sıklıkla özel olup karakteristik tüy yapısını bozmamaya yönelik ve ağırlaştırıcı olmayan yapıdadırlar.

Oyun oynamayı çok seven ve enerjik bir yapıda olan Newfoundland türü, bu enerjisini atmak adına günlük bir yürüyüş rutini gerektirmektedir. Aksi taktirde, bu enerjisinin atılamaması Newfoundland sahipleri için daha yorucu sonuçlar doğuracaktır.

Newfoundland Eğitimi kapsamında, bu bakımların en önemli unsurlarından biri olan tuvalet eğitimi verilmektedir.

Beslenme ve tuvalet eğitimindeki itaat öğretimleriyle her türlü bakım rutini kolaylaşmakta ve hem köpek hem de köpek sahibi için büyük bir zaman tasarrufu sağlanmaktadır.

Newfoundland-egitimi

Newfoundland Önemli Özellikleri

Newfoundland önemli özellikleri, bu türün orijinal anatomik yapısı, enerjik ve arkadaş canlısı yapısı ya da yüzmek gibi spesifik yeteneklerle karakterizedir. Bu önemli özellikleri belirlemek sahiplenici bireyler için fikir verici olmaktadır. Bu türlerin en önemli özelliklerinden biri diğer hayvanlarla oldukça iyi anlaşabilmesidir.

Genel olarak iyi iletişim becerilerine sahip Newfoundland kendileri gibi karakter özelliklerine sahip insan ve hayvanlarla oldukça iyi anlaşabilmektedir. Newfoundland türünün bu özellikleri, Newfoundland eğitimi sürecinde türe özel bir yol haritası çizilmesi kapsamında büyük önem taşımaktadır.

Newfoundland Ve Tüyleri

Tüyler, belirtildiği gibi ince, uzun ve kürkümsü yapıdadır. Bu tüyler, soğuk hava koşullarına adapte oluşu kolaylaştırmakta ve bu türü çok avantajlı bir konuma sokmaktadır.

Koyu renkli ve havadar tüy yapıları başta yüzme aktivitelerinde olmak üzere günlük hayatın her aşamasında bu türe artı sağlamaktadır. Ayrıca bu tüyler Newfoundland türüne ilgi çekici ve sevimli bir görünüş katmaktadır.

Newfoundland Egzersiz ve Yürüyüş Gereksinimleri

Bu türler oldukça enerji doludur. Oyun oynamayı, yüzmeyi ve koşmayı çok seven Newfoundlander genellikle iri görünüşlerinin ve güç potansiyellerinin farkında değildir. Bu nedenle, söz konusu enerjisinin egzersiz ve yürüyüşlerle dışarı boşaltılamaması bu tür için yıkıcı olabilmektedir. Bu nedenle Newfoundland egzersiz ve yürüyüş gereksinimleri, günlük yarım saatlik yürüyüşleri ve oyun içerikleriyle harmanlanmış egzersizleri barındırmaktadır. Bu egzersizlerin ve yürüyüş gereksinimi kapsamında gerçekleştirilen tuvalet ihtiyacının tüm incelikleri Newfoundland Eğitimi tarafından sağlanmaktadır.

Newfoundland Apartmanda Yaşayabilir mi?

İri yapılarıyla apartman yaşamına pek uygun görülmeyen Newfoundland türleri, cüsseleri ve hareketli yapılarıyla bu teoriyi doğrulmaktadır. Bahçeli evlerde daha uygun bir yaşam öngörülmektedir. Ancak, arkadaş canlı yapıları ve yüksek zekalarıyla apartman yaşamına da ayak uydurabildikleri görülmüştür. Bu nedenle Newfoundland bakımının apartman yaşamında gözlemlenip gözlemlenememesi daha çok apartmanda yaşayan diğer bireylerle ilişkilendirilmelidir.

Daire büyüklüğü, komşu dağılımı ve apartman konumu bu türlerin apartman yaşamı için büyük önem arz etmektedir. Ayrıca, apartman yaşamı gibi çoklu konut barınmalarının bu türlerin temel itaat eğitimleri açısından önemi büyüktür. Başta tuvalet, itaat ve davranış eğitimi olmak üzere pek çok sıra dışı eğitim, Newfoundland Eğitimi ile sağlanmaktadır. Bu türlerin apartman yaşamına ayak uydurup uyduramayacağı bu eğitim sonuçlarına göre belirlense de genel olarak başarılı geri dönütler elde edilmektedir.

Newfoundland Karakter Özellikleri

  • Bu türler sadakatleri ile  dikkat çekmektedir. Bilhassa bünyesinde bulundukları aile bireylerine bağlılıklarıyla bilinen Newfoundland türleri, daima koruyucu bir politika izlemektedir.
  • Özellikle bebek gelişiminin gerçekleştiği ailelerde önerilen Newfoundland bakımı, bu türlerin kişisel özelliklerinin avantajlarının altını çizmektedir.
  • Sıcakkanlı ve dışa dönük yapılarıyla hem insanlara hem diğer hayvanlarla oldukça iyi anlaşmaktadırlar.
  • Zekaları bu türleri diğer pek çok türden ayırmaktadır. Yüksek IQ  seviyeleri gösteren bu köpekler, ani tehlikeler esnasında oldukça stratejik davranabilmektedir. Bu anlamda, birçok farklı tür köpeğin özelliklerini aynı potada buluşturmaktadır.
  • Newfoundland eğitimi kapsamında firmamız her bir köpeğe paket bir eğitim programı sunmak yerine türlere hatta tür içindeki farklı karakter özelliklerine özel, işlevsel ve donanımlı bir özel eğitim sunmaktadır.
Puanla!
[Toplam: 5 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.