Bernese Dağ Köpeği Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri

Bernese Dağ Köpeği Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri

Bernese Dağ Köpeği, Uzunca eski bir tarihe sahiptir. Alp dağlarında büyük baş hayvan sürülerini gütmek amacı ile kullanılmış olan bu ırk Sennenhund ırk grubuna ait en büyük köpekler arasında yer alır.

Bernese köpek ırkı kendi içinde 4 farklı türe ayrılmaktadır. Günümüzde iş ya da görev köpekliğinden çok daha fazla aile köpeği olarak tercih edilmektedir. Eski zamanlarda ise sadece sürü köpekliği değil aynı zamanda süt arabalarını taşımak ya da kurtarma köpeği olarak da değerlendirilmiştir.

Çalışkan olması ile ünlenen bu özel ırk neredeyse tüm zorlu iklimlere uyum sağlamaktadır. Tüm engebeli arazilere uyumlayabilir. Çocuklarla çok iyi anlaşır tabi ki saygı ve sevgi bekler. Ailesine karşı her zaman şefkat ve sevgi beslemektedir. Çok zekidir, en zeki köpekler arasında yer almaktadır. Dünya üzerinde ki en pahalı köpekler arasında yer almaktadır.

Bernese Dağ Köpeği Karakteri
Bernese Dağ Köpeği Karakteri

Bernese Dağ Köpeği Karakteri

Bernese Dağ Köpeği çok zekidir bir köpektir. İnsanlarla özellikle de sahibi ile vakit geçirmekten keyif alır. Köpek eğitimi konusunda çok başarılıdır. Bu ırkın iyi bir aile köpeği olması için ona mutlaka temel itaat eğitimi ve erken dönemlerde sosyalleştirme uygulanması gerekir.

Köpek eğitimi tüm köpeklerde olduğu gibi Bernese Dağ Köpeğinde de çok önemlidir. Bedeni büyük olduğundan ona geniş egzersiz ve yürüyüş alanları sunmanız gerekir. Olgunlaşma süresi diğer köpeklere göre daha uzun sürdüğü için bakıma ihtiyaç duyar.

Bernese Dağ Köpeği

Bernese Dağ Köpeği Sağlığı

Bernese Dağ Köpeği düzenli beslenmesi ve uygun yaşam şartları sağlanırsa ortalama olarak 7-10 yıl yaşayabilir. Her zaman kaliteli bir köpek maması ile beslenmelidir. Diğer tüm köpeklerde olduğu gibi Bernese dağ köpeğinin de bazı sağlık sorunları yaşaması mümkündür.

Köpeğin sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edebilmesi için kişisel bakım uygulamaları ertelenmemelidir. Beslenme, bakım, egzersiz, temizlik ve veteriner kontrolü çok önemlidir.

Bernese Dağ Köpeği Eğitimi
Bernese Dağ Köpeği Eğitimi

Bernese Dağ Köpeği Eğitimi

Bernese Dağ Köpeği zeki bir köpek ırkı olduğundan gereli şartlar sağlanırsa köpek eğitimi konusunda büyük başarı elde eder. Özellikle itaat eğitimleri konusunda çok başarılı olduğu bilinmektedir. Bunun yanında görev köpekliği konusunda da eğitim alırsa sonucunda başarıya ulaşabilir.

Bernese Dağ Köpeği Özellikleri
Bernese Dağ Köpeği Özellikleri

Bernese Dağ Köpeği Özellikleri

 • Nazik, uyumlu ve akıllı köpeklerdir. Mükemmel bir aile köpeği olabilirler.
 • Sahibine ve ailesine karşı çok sadık olurlar.
 • İlk kez köpek sahiplenecekler için uygun bir ırktır.
 • Çocuklarla iyi anlaşır ama saygı bekler.
 • İlgi meraklısı değildir.
 • Ev içinde olmaktan da dışarıda olmaktan da mutlu olurlar.
 • Geç büyür.
 • Büyük bedenli olduğu için kısa ömürlüdür.
 • Bakımı ve beslenmesi büyük bir maddi sorumluluk getirir.
 • Uzun süreler yalnız kalamaz.
 • Sık sık veterinere gitmelidir. Kontroller onun için çok önemlidir.

Bernese Mountain Dog Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Düşük

Daha önce ele aldığımız Köpek Davranış Analizi  isimli blog yazısını mutlaka okumalısınız. Tüm köpek cinslerini okulumuzda bulabilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Comments are closed.