English Cocker Spaniel Eğitimi ve Özellikleri

English Cocker Spaniel Eğitimi ve Özellikleri

İngiliz Cocker Spaniel akıllı, canlı, uyumlu ve sevimli bir köpektir. Sevimli olmalarının yanında uzun süre yalnız kalmaya çok dayanamayan köpeklerdir. İngiliz Cocker Spaniel genel olarak aile içinde bir insana çok bağımlı olur.

İngiliz Cocker Spaniel ırkından köpekler özgür ruhlu, kafalarına buyruk oldukları için eğitim konusunda biraz zorluk çıkartabilirler. Bu ırk mensubu köpekler herkes tarafından sahiplenilecek köpeklerden değildir inatçı ve gururlu bir yapıları vardır. İngiliz Cocker Spaniel ırkından köpekler sert bir disipline diğer köpekler gibi yumuşak tepki vermez.

English Cocker Spaniel Fiziksel Özellikleri
English Cocker Spaniel Fiziksel Özellikleri

Köpek eğitimi uygulanırken dikkatli, stabil ve düzene uygun eğitimler tercih edilir. Bu ırk köpekler iki türe ayrılır biri görev köpekleri diğeri ise gösteri köpekleridir.

  • Bu özel ırk çok neşeli olarak bilinir. Bunun haricinde çok uyumlu bir köpek olduğunun altını çizmek gerekir.
  • İngiliz Cocker ırkından köpeklerin ailesine düşkünlüğü yüksektir.
  • Meraklı yapısı bazen onun başını küçük belalara sokmasına neden olabilir bundan dolayı köpek eğitimi asla ertelenmemelidir.
  • İpek gibi tüylere sahiptir bazı dönemler aşırı derecede tüy dökebilir bu durumu engellemek için düzenli olarak kürk bakımı yapılmalıdır.
  • Kafa yapısı kubbeli bir biçimdedir.
  • İngiliz Cocker'in avlanma yeteneği çok gelişmemiştir.
  • Hiperaktif bir köpektir bundan dolayı egzersizleri asla ertelenmemelidir.
  • Tüylerinden çok belli olmasa da atletik ve çevik bir vücudu vardır.
  • Zekası ile sahiplerini sık sık şaşırtabilir
  • Çok iyi bir aile köpeğidir

English Cocker Spaniel Fiziksel Özellikleri

Irk Boyutu : Orta boy

Yükseklik : Erkek 38 - 43 cm Dişi 36 - 41 cm

Ağırlık Erkek 13 - 16 Kg Dişi 12 - 15 Kg

Ortalama Yaşam : 12–15 yıl

 


 

English Cocker Spaniel Eğitimi ve Özellikleri
English Cocker Spaniel Eğitimi ve Özellikleri

English Cocker Spaniel Eğitimi

İngiliz Cocker Spaniel doğaları gereği öğrenmek için istekli ve meraklı köpeklerdir. Kendisinden istenileni hızlıca anlar ve ona göre tepki verirler. Eğitim zamanlarında tutarlılık ve sevgi çok önemlidir aksi halde inatçılık özellikleri olduğundan eğitim zora girebilir.İngiliz Cocker Spaniel ırkından köpeklerin eğitiminde her zaman baskın tarafın eğitici olması gerekir aksi durumlarda eğiticinin rolünü çalabilir. Köpek eğitimleri konusunda bizimle iletişime geçerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

English Cocker Spaniel Bakımı

İngiliz Cocker Spaniel kürklerinde olan tüyleri birbirine karışmaya müsai olduğundan sık sık fırça ile tüy bakımı yapılması gerekecektir. Bacak ve kulak tüyleri dikkatle taranmalıdır. Profesyonel köpek kuaförleri tarafından gerekli zamanlar tüyleri kırpılmalıdır. Kulak bakımı bu ırk için önemlidir.

English Cocker Spaniel Eğitimi ve Özellikleri
English Cocker Spaniel Eğitimi ve Özellikleri

English Cocker Spaniel Karakter Yapısı

İngiliz Cocker Spaniel çocuklarla ve ailesi ile iyi anlaşır. daha önce de yazdığımız gibi bu ırk köpekler genelde aileden bir kişiye çok bağlı olacaklardır. İngiliz Cocker Spaniel genelde çok havlayan bir köpek olarak bilinir bu özelliğinden kurtulmak için iyi bir köpek eğitimi alabilir.

İngiliz Cocker Spaniel ırkından köpekler diğer köpekler ve insanlarla kolay tanışır. Sosyalleştirilmesi gerekir yoksa yabancı insanlara karşı aşırı ve şüpheci olabilir. Diğer hayvanlar ve yabancı insanlarla sağlıklı bir iletişim kurabilmesi için mutlaka sosyalleştirilmesi gerekir.

Köpeklerin kedilere saldırdığı bilinir ama İngiliz Cocker Spaniel kedilerle iyi anlaşabilir. Eğer bir İngiliz Cocker sahiplenecekseniz mutlaka temel itaat eğitimi ve tuvalet eğitimi almasını öneriyoruz. Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

English Cocker Spaniel Egzersiz İhtiyacı
English Cocker Spaniel Egzersiz İhtiyacı

English Cocker Spaniel Egzersiz İhtiyacı

İngiliz Cocker Spaniel’in mutlu bir yaşam sürmesi için günde 3 kere kısa veya uzun yürüyüşler yapması gerekir. Bu sırada tuvalet ihtiyacını da karşılayacaktır. Onu en çok mutlu edecek şey ise geniş bir bahçede serbest kalmak olacaktır.

Koşma ve yakalama oyunlarını çok sever. Ayrıca pek çok köpek yüzmeye alışık olmasa da İngiliz Cocker Spaniel’in ırkından köpekler yüzücü bir içgüdüye sahiptir. Bir İngiliz Cocker sahiplenecekseniz öncesinde mutlaka onun sizin hayatınız için uygun bir köpek olduğundan emin olmalısınız. Eğer onun için yeterli geniş vakitleriniz yoksa bu özel ırk doğru tercih olmayacaktır. Çünkü uzun süreli yalnızlık durumlarında psikolojik sorunlar yaşayabilirler. Ayrılık anksiyetesi olarak isimlendirilen bu durum pek çok İngiliz Cocker  ırkında köpek için büyük bir tehdit içermektedir.

English Cocker Spaniel Eğitimi ve Özellikleri
English Cocker Spaniel Eğitimi ve Özellikleri

English Cocker Spaniel Yaşam Ortamı

İngiliz Cocker Spaniel ırkından köpekler için apartman yaşamı uygun olabilir ama bunun için tek önemli şart egzersizleri zamanında ve düzenli bir biçimde yapılmalıdır. Köpek Eğitimi almış olan İngiliz Cocker Spaniel köpeğiyle apartman yaşamı daha uygun olacaktır. Orta veya büyük bir bahçede yaşamak onu daha fazla mutlu edecektir.


İlgili Daha önce ele aldığımız Evde beslemek için en uygun ırklar yazısını okumanızı öneriyoruz.


English Cocker Spaniel Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok İyi
Başka köpeklerle geçinme Çok İyi
Başka petlerle geçinme Çok İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Düşük

Daha önce ele aldığımız Mastiff ırkı köpekler yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpeklerle ilgili merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]