Tam Bir Avcı! Jack Russell Eğitimi

Tam Bir Avcı! Jack Russell Eğitimi

Ülkemizde günden güne daha fazla popüler bir hale gelen Jack Russell iyi bir köpek eğitimi süreci geçirmelidir. Çünkü içgüdüsel olarak agresif tavırlar sergileyebilir bunu engellemek için Köpek Eğitimi ve sosyalleştirme süreci geçirmelidir. Bu ırk diğer köpeklerin boyutuna bakmaksızın çok daha büyük köpeklere karşı saldırgan olabilir, korkusuz olmaları ile bilinirler. Çok iyi bir avcıdır ve av oyunları ile vakit geçirmekten keyif alır.

Köpeklerin pek çoğu toprak kazmayı sever ancak Jack Russell ırkı köpekler pek çok ırktan daha iyi bir kazıcıdır. Enerjik ve tatlı olan ırk kazmak için doğmuş kadar bu konuda yeteneklidir.

Çok kalabalık bir ırk grubu olan Terrier grubunun üyesi olan Jack Russell ülkemizde yeni yeni ünlü olmakta ama Dünya'da ve Amerika'da uzun zamandır ünlü bir köpek konumundadır. Hatta Maske filminde Maske’nin köpeği Milo gibi rollerde oynamıştır.

Jack Russell'in bazı özellikleri
Jack Russell'in bazı özellikleri

Jack Russell'in bazı özellikleri

 • Sosyal köpeklerdir. Farklı aktivitelerle çok mutlu olurlar.
 • Sevgi dolu yetiştirilirlerse sürekli mutlu olurlar.
 • Boyları ortalama olarak 36 Cm kadar uzar. Sağlıklı bir Jack Russell ırkı 15 seneye kadar yaşam sürebilir.
 • İyi bir av köpeğidir. Bundan ötürü av oyunları oynamayı severler.
 • Jack Russell Terrier diğer köpeklerle çok iyi anlaşamaz.
 • Apartman yaşamana pek fazla uyumlu değildir. Apartman yerine bahçeli bir ev onun için daha uygun bir ev olacaktır.
 • Köpek eğitimi almamış olan Jack Russell ırkı köpekler aşırı derecede çok havlayabilir.
 • Ona saygı ve sevgisini gösteren köpeklerle aşırı derecede iyi anlaşır.
 • Kedilerle iletişim kurmaz genelde onlara saldırır.
 • Yabancılar eğer onlara kötü davranmazsa saldırmaz ve hemen yakında davranmaz.
 • Zekası ile pek çok kez sahibini şaşırtacaktır.
 • Sahibini ve ailesini çok sever ve onlara karşı her zaman korumacıdır.
 • Jack Russel Terrierler kendi bölgerini işaretleyip, korumak isterler. Bekçi köpeği olarak çok iyi bir tercih olabilirler ancak köpek eğitim almaları şarttır.
Jack Russell Terrier Bakımı
Jack Russell Terrier Bakımı

Jack Russell Terrier Bakımı

Jack Russell ırkı köpeklerin tüyleri çok sık ve kısadır. Bundan dolayı tüy bakımı için tüylerini tımarlamak yeterlidir. Sağlıklı bir yaşam sürmeleri için beslenmeleri ve egzersizleri kaliteli bir biçimde sağlanmalıdır. Bu konuda uzman köpek veterinerlerinden destek alabilirsiniz. Eğer iyi bir yaşam sürerse 15 ile 20 yıl arasında bir yaşam sürebilirler. Her gün düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekir.

Jack Russell Terrier Sağlık Sorunları
Jack Russell Terrier Sağlık Sorunları

Jack Russell Terrier Sağlık Sorunları

Bu ırkta tüm köpek hastalıkları gözlenebilmektedir ancak bu durum bu ırkın sağlıksız bir ırk olduğu anlamına gelmemektedir. Bu ırkta kalıtsal bir hastalık yoktur ama kalıtsal olmayan köpek hastalıklarına yakalanma ihtimalleri vardır. Bu duruma iyi bir bakım ile engel olunabilir. Jack Russel terrier ırkı köpeklerin en sık karşılaştığı sağlık sorunu ise sağırlıktır.

Amerika Jack Russell Klubünün web sitesinde yer alan u bilgiye göre doğuştan tak taraflı ya da çift taraflı sağır olabiliyorlar. Bunun haricinde ise gözlerinde katarak ve glokom görülebiliyor.

Jack Russell Terrier Karakter Yapısı
Jack Russell Terrier Karakter Yapısı

Jack Russell Terrier Karakter Yapısı

Bazı durumlarda aşırı olsa da cesur bir ırktır. Gözlemci, avcı ve enerjik bir yapıya sahiptir. Sahibi onunla birlikte vakit geçirirse o dünyanın en mutlu köpeği olacaktır. Sahibine karşı sevgi dolu ve kibar olacaktır. Ama eğer kötü bir davranış görürse o zaman karşısında ki çocuk dahi olsa cevap verir.

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Düşük
Başka petlerle geçinme Düşük
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük

jack rusell

Jack Rusell Terrier Eğitimi

Bu ırk eğitimlerde bazen inatçı bir tutum gösterebilir. Ancak profesyonel köpek eğitmenleri bu işin üstünden başarı ile gelir. Köpek Eğitimi konusunda her zaman profesyonel köpek eğitim merkezlerini tercih etmelisiniz. Jack Russell ırkı köpekler eğitim süreci boyunca asla sıkılmamalıdır. Aksi halde eğitim verimli geçmeyecektir.

Jack Russell Terrier Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi söz konusu olunca insanlar genelde iki tercih arasında kalmaktadır. İçeride tuvalet eğitimi ya da Dışarıda tuvalet eğitimi. Bu konuda eğer evinizin bahçesi varsa ya da gün içinde sık sık tuvalet için dışarıya çıkabilecekseniz o zaman dışarıda tuvalet eğitimini tercih edebilirsiniz. Eğer Tuvalet Eğitimi konusunda başarı elde etmek istiyorsanız mutlaka bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Jack Russell İtaat Eğitimleri

İtaat eğitimleri köpekler ve sahiplerinin bir arada mutlu bir biçimde yaşamaları için oldukça önemlidir. İtaat eğitimleri iki aşamadan oluşmaktadır birinci aşama temel itaat eğitimidir ikinci ve devam aşaması ise ileri itaat eğitimidir. Bu eğitimleri köpeğinize uygulatmadan önce mutlaka Profesyonel Köpek Eğitimi firmaları ile çalışmanızı öneriyoruz. İtaat eğitimleri hakkında bilgi almak ya da destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sitemiz üzerinden diğer köpek türleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 4 Ortalama: 4.3]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.