Av Köpeği Eğitimi

Av Köpeği Eğitimi

Av Köpeği Eğitimi, sadece günümüzde değil yüzyıllar öncesinden bu yana devam eden, insan ve köpeğin birlikte hayatta kalmasını sağlayan iş birliği olarak tanımlanır.

Avcılık sporu olarak adlandırdığımız olgu insan, av ve köpek üçgeninden meydana gelir. İnsan ve köpek arasındaki ilişki 7 bin yıllık geçmişe dayansa da avcılığın gelişimi ile birlikte av köpeği eğitimi de söz konusu olmuştur. Avcılık faaliyeti, ancak avcı ile av köpeğinin koordineli bir şekilde çalışması sonucunda başarılı olabilir. Bu yüzden av köpeği eğitimi sanıldığı kadar basit ve göz ardı edilebilecek bir eğitim olarak görülmemelidir.

İyi eğitim almamış av köpeği, avı çekilmez hale getirir. Avcılık faaliyetinin kapsamına göre yardımı alınacak köpek sayısı belirlendiği bu takım oyununda herkes kendi görevini tam olarak ve eksiksiz biçimde yerine getirmesi gerekir. Bu yüzden av köpeği eğitim merkezi sayesinde avcılık faaliyetlerinde başarılı sonuçlara ulaşabileceğiniz eğitimleri köpeğinizin almasını sağlayabilirsiniz. Aksi halde av köpeğinizin yeterince destek olmaması durumunda avcılık faaliyetleri hem zorlu hem de başarısız bir şekilde geçebilir.

Av Köpeği Eğitimi Nedir?

Günümüzde köpek eğitimi konusunda yetkinlik sertifikasına sahip ve bu alanda deneyimli uzmanların desteği ile av köpeği eğitimleri verilebilmektedir.

Av köpeği eğitiminde farklı yöntemler ve görüşler mevcut olsa da hedeflenen nihai amaç aynıdır. Tüm eğitimlerin temeli itaat ve köpeğin yakınlığına yönelik yapılmalıdır. Bu yüzden köpeğin doğasına uygun olmayan teknik ve yöntemlerin tercih edilmesi durumunda, bütün çabanız boşa gidecektir. Eğer av köpeğinin mizacına yönelik başarılı ve kanıtlanmış eğitim teknikleri uygulamazsanız, ne yaparsanız yapın asla istediğiniz takım oyuncusuna sahip olamazsınız.

Köpeklerin size verebilecekleri yetenekleri kısıtlı olduğu için avcılık konusunda da profesyonel seviyede eğitim almaları şarttır. Av köpeği eğitim merkezleri arasında yer alan Pet Okulu sayesinde siz de avcılık sporunu gerçekleştirirken çok başarılı sonuçlara ulaşabilmek adına sağlam bir takım oyuncusuna sahip olabilirsiniz.

Köpeğinizin size verebileceği tüm yeteneklerden ve hizmetlerden maksimum fayda sağlayabilmeniz için bu alanda deneyimli ve uzman köpek eğitim uzmanlarından profesyonel destek almanız tavsiye edilir.

Hangi Irklar Av Köpeği Olabilir? Av Köpeği Cinsleri

Av köpeği türlerinin yüz yıllar boyunca avcılık sporunda ve insanın hayatta kalma savaşında öne çıktığı bilinir. Yavru köpekler ilk doğduklarında anneleri ve kardeşleri tarafından eğitim sürecine başlarlar. İşte bu noktada genlerinde yani doğasında avcılık için gerekli özellikleri taşımayan köpeklerin av köpeği olarak eğitilmesi mümkün olmayacaktır.

Günümüzde en çok tercih edilen av köpeği cinsleri arasında şunlar yer almaktadır:

Görüldüğü üzere farklı coğrafyalarda yaşayan insan toplulukları avcılık sırasında başarılı bir takım arkadaşına ihtiyaç duyduklarında farklı ırktaki köpekleri bu süreçte eğitmeyi başarmıştır. Bu köpekler doğuştan gelen özellikleri sayesinde avcılık faaliyeti sırasında avcıya maksimumu verim sağlayacak şekilde hizmet verebilirler.

Av Köpeği Eğitimi Ne Zaman Verilir?

Av köpeklerinin beyin gelişimi, beden gelişimi, öğrenme içgüdüsü ve avcılık konusunda deneyim kazanması farklı şekillerde tetiklenebilir. Fakat köpeğin doğası yani fiziki özelliklerinin yanı sıra mizacı yani karakteri avcılık hususuna müsait değilse onun av köpeği olmasını beklemek yanlıştır.

Pet Okulu bünyesinde deneyimli ve başarılı köpek eğitim uzmanları sayesinde av köpeği eğitimleri de istenen sonuçlarla tamamlanabilmektedir. Fakat bu eğitimlerde köpeklerin yavruluk döneminde olması çok önemlidir.

Yavru köpekler ilk doğduklarından sonra anne ve kardeşleri ile yakın iletişime girer ve oyunlar oynar. İşte bu oyunlar köpeklerin mizacını ve doğuştan gelen özelliklerini ortaya çıkardıkları ilk gelişim evreleri ile eğitimlerdir. Doğanın koyduğu kanunlar kapsamında gelişmeye başlayan köpekler öğrenmeye açtır ve hayatta kalmak için öğrenmek zorundadır.

Av köpeği  eğitimi de yavru köpeklerin bu öğrenme heveslerinin pozitif şekilde değerlendirildiği ve gerçeğe dönüştürüldüğü bir dönemdir.

Temel Av Köpeği Eğitimi

Köpeklerin av köpeği veya gösteri köpeği olması fark etmesizin, temelde alması gereken bazı eğitimler mevcuttur. Dolayısıyla insanla olan ilişkide hakimiyetin insanda olduğunu bilmesi ve bunu sıkı bir şekilde öğrenmesi için köpeklere verilen ilk eğitimler, temel av köpeği itaat  eğitimi şeklindedir.

İtaat eğitiminin profesyonel bir şekilde yapılmaması durumunda bırakın avcılık faaliyetlerini, sağlıklı bir şekilde köpek ile sahibi arasındaki iletişimi kurmak bile problemler yaşatacaktır. Bu yüzden temel itaat eğitimlerinin sekteye uğraması, ilerde sorun yaratması da genellikle yavruluk döneminden itibaren başlamaktadır.

İnsan köpek ilişkisinde köpeğin itaat etmesi gerektiğini iyi bilmesi gerekir. Bu sebepler sertifikalı ve alanında deneyimli köpek eğitim uzmanlarının desteği ile temel av köpeği eğitimleri de başarılı şekilde verilmektedir.

Köpek sahibini alfa yani lider olarak görmek zorundadır. Eğer ortamda itaat edilecek bir alfa yoksa, içgüdüsel olarak köpeğin kendisinin alfa olması söz konusu olacaktır. Bu yüzden köpeklerin dünyasında lider boşluğu asla olmayacağı için ya sahibi ya da kendisi lider statüsüne geçecektir.

Profesyonel Av Köpeği Eğitimi Yöntemleri

Tüm köpek eğitimlerinin temel basamağında köpeğin insana itaat etmesi yer almaktadır. İtaat eğitimlerinin yanında hizmet edeceği av alanında karşılaşılabilecek olayların da av köpeği tarafından bertaraf edilmesi gerekir.

Silah sesinden korkan ve sağa sola kaçışan av köpeği ile koordineli bir şekilde çalışmak mümkün olmayacaktır. Bu yüzden pointer av köpeği  eğitimi konusunda deneyimli uzmanlardan destek alınması şarttır. Bu süreçte köpeklerin 15 günlük olmasından sonra silah sesine aşina olması sağlanmalıdır.

Belirli bir yaşa geldikten sonra köpeğin yanında silah sesine aşina olması için düzenli olarak her gün, silah, kuru sıkı tabanca veya mantar tabancası sıkılarak eğitilmeye başlanır. Bu eğitimlerde av köpeğinin yanında silah ateşleyerek hedeflenen, hayatı boyunca hizmet edeceği av sahalarının en önemli özelliklerinden birisine hazır olmasını sağlamaktır. Köpeğin silah sesinden korkmaması için bu süreçlerin profesyonel eğitmenler tarafından yapılması önemlidir.

Güvenilir Av Köpeği Eğitimi Merkezi

Av köpeği eğitiminde aport ve zorunlu aport eğitimleri de av köpekleri 6 aylık dönemdeyken başlanacak eğitim metotları arasında yer alır. Fakat bu süreç öncesinde av köpeğini hırslandırmak, hızlandırmak, itaat etmesini sağlamak gibi eğitimlerin de mutlaka devam ettirilmesi yani av köpeği 6 aylık olana kadar sürecin boş geçirilmemesi gerekir.

Eğitimli av köpeği fiyatları bakımından da bu süreçlerin eksiksiz biçimde tamamlandığı köpeklerde daha farklı seviyeler söz konusu olabilmektedir. Öte yandan av köpeği eğitimi dışındaki köpeklerde de uygulanan beslenme düzeninin av köpeği eğitimlerinde büyük bir önem taşıdığı unutulmamalıdır.

Uygun Fiyatlı Av Köpeği Eğitimleri

Profesyonel köpek eğitim merkezinde av köpekleri eğitilirken diğer köpekler ile birlikte yemek eğitimlerine tabi tutulması gerekir. Yemeğin uzun süre önünde kalıp yememesi av köpeğinde çok önemli bir süreçtir. Bu özelliklerin kusursuz biçimde av köpeğine kazandırılması için uygun fiyatlı eğitimler sunan merkezimizi tercih edebilirsiniz.

Av Köpeği Eğitimi denildiğinde alanında uzman köpek eğitmenleri ve profesyonel yöntemler kullanarak istediğiniz sonuçlara en kısa sürede ulaşmanız mümkün hale gelecektir.

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 3.7]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.