Afgan Tazısı Köpek Cinsi Özellikleri

Afgan Tazısı Köpek Cinsi Özellikleri

Afgan tazısı asil ve zarif görünümüyle en dikkat çeken köpek türlerinden biridir. Eğer sizde Afgan tazısı köpeği sahiplenmek istiyorsanız sizler için derlediğimiz bu yazı incelemenizde fayda var.

İpeksi, uzun tüyleriyle tanınan Afgan Tazısı diğer köpeklere nazaran spesifik görüntüsüyle köpek türlerinden ayrılır. Köklü bir tarihi olmasının yanı sıra aristokrat bir geçmişe sahip olduğunu belirtmeliyim. Asil görünümlü bu sevimli canlılar, neşeli hareketiyle kendini sahiplerine karşı sevdirmeyi başarır. Zamanla aralarındaki bu bağ daha da güçlenir ve her ne kadar  Süs Köpeği olarak bilinse de geçmişte av köpekleri olarak da kullanılmıştır. Bu nedenle sahiplerine karşı oldukça korumacı ve güven duygusunu hissettirebilecek türde canlılardır.

Diğer hayvanlarının yanı sıra köpekler en iyi insan dostudur. Bu dostlukları sonsuz kadar baki kalır ve sahiplerine düşkün olurlar. Afgan tazısı olarak bilenen süs köpekleri hakkında bu yazımızda tarihinden tutun nasıl bakılması gerektiğine kadar birçok açıdan inceledik. Zarafetleriyle ön plana çıkan bu köpeklerin hakkında detaylı bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

Afgan Tazısı Tarihçesi

Bazal ırk olarak kabul gören Afgan Tazısı,  Sighthound ailesinin eski bir üyesidir. İlk olarak çok eski zamanlarda Afganistan, Pakistan ve Kuzey Hindistan’ın göçebe hayatı yaşayan kişiler tarafından yetiştirilmeye başlanmıştır. Yani isminden de anlaşılacağı gibi kökeni Afganistan’a dayanır.

Bu cins Cengiz Han ve Büyük İskender dönemlerinde savaşlardan kaynaklı bir süre kaybolmuştur. Daha sonrasında Afgan tazısı gelişim göstermiş ve dağlık arazilerde oyun oynama ihtiyacıyla beraber tekrar gün yüzüne çıkmıştır.

Afgan Tazıları, İlk haclı seferlerinin başladığı dönemde yani 19. Yüzyılda İngiliz askerlerinin temel dayanağı haline gelmiştir. 1926 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından standartları kabul edilerek tanındı. İnsanları büyülemeyi başararak 1970’li yılların başlarında büyük bir üne ulaştı. Bu dönemde Afgan köpekleri, avcı köpeği olarak sahipleniliyordu. Korumacı bir içgüdüye sahip oldukları için sahipleri tarafından çok tutuluyordu. Kulaklarına kadar gelen uzun saçları ve asil tavırlarıyla günümüzde süs köpekleri olarak bilinse de son derece yetenekli bir avcı köpeğidirler.

Av sırasında Afgan tazıları, yetenekleriyle antiloptan tutun bir leoparla bile karşı karşıya gelebileceği söyleniliyor. Günümüz uzmanlarının yaptıkları araştırmaların çoğunda Afgan tazısının leoparın boynunu ısırarak öldürdüğü konusunda tespitleri vardır.

Bu köklü tarihini bitirdikten sonra günümüzde süs köpekleri olarak kullanılan Afgan Tazısının cinsi hakkında bilgi vereceğiz.

Afgan Tazısının Genel Özellikleri

Bu sevimli hayvanlar genel görüntü itibariyle kısa boyludurlar. Erkekleri 27 metre ,  dişileriyse 25 metre uzunluğundadır. Ortalama ağırlıkları 23 ila 27 kilo arasında değişkenlik gösterir. Muhteşem görüntüye sahip olan bu zarif canlı, ipeksi kürkü sayesinde tüm dikkatleri üzerine çeker. Yetenekleri oldukça fazladır. Güçlü kas yapısı, belirgin kalçaları, büyük pençeleriyle diğer cinslerinden ayırt edici derecede ayrılan bir profile sahiptir.

Dış görünüş itibariye kulakları uzundur ve kulaklarından da uzun tüyleri vardır. En yaygın olarak bilinen renkleri siyah, kahverengi, ten rengi, kırmızı, krem, mavi, domino veya beyazdır. Çok çeşitli renk skalasına sahip olsalar da en bilinen rengi krem rengidir. Bunun yanı sıra kısa, kabarık tüyleri yaklaşık bir yaşında dökülerek yeniden yenilenir ve yerine daha parlak, devamlı uzayan tüylere bırakır. Yerinde bir an olsun durmayan bu hareketli canlılar atik ve elastik hareketleriyle dikkat çeker.

 • egzersiz 40 dakika / gün
 • Enerji Seviyesi: Yüksek
 • Ömür Aralığı: 12–14 yıl
 • Horlama eğilimi: Düşük
 • Bark eğilimi: Düşük
 • İhtiyaçlarıDüşük
 • Sevgi Düzeyi: Orta
 • Dostluk Oranı: Yüksek
 • Çocuk Dostu: Orta
 • Hayvan dostu: Orta
 • Eğitilebilirlik Düşük
 • Zeka: Orta

Afgan Tazıların karakter özelliklerine yukarda bahsettim. Son derece uysal olan bu sevimli canlılar yüksek enerjileri ve sempatik halleriyle sahiplerini memnun edebilirler. Eğer sizde uzun vadede bir dost arıyorsanız Afgan tazısı ırkı tercihlerinizin başında olsun. Ortalama ömrü 12 ila 14 yıl olan bu hayvanların doğru bakım sağlandığında bu süreyi biraz daha yukarı çekebilirsiniz. Peki, Afgan tazılarının bakımı nasıl olmalıdır? cevabını öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

Afgan Tazısı Bakım

Tüylerinin ne kadar ipeksi ve şahane göründüğünden bahsetmiştik. Ancak bu şahane tüylerinin bakıma daa ihtiyaçları vardır. Bu tür cinse sahip olan hayvanlar için düzenli bakım oldukça önemlidir. İnce ve ipeksi tüyleri, tiftik haline gelmesini önlemek için düzenli olarak fırçalanmalıdır. Bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken nokta tüylerinin zarar görmemesidir İpeksi dokusunu korumak maksadıyla ve tüylerinin dökülmesini önlemek için haftada bir kez tüylerinin fırçalanması yeterlidir.

Düzenli fırçalamanın yanı sıra, Afgan tazısı tımarlanması da gerekir. Ayrıca tırnakları standart boyda kesilmeli ve düzenli olarak diş bakımın sağlanmalıdır. Kafasındaki tüyler kulaklarından uzun olduğu için kulak enfeksiyon riski taşıdığı anlamına gelir. Bu tip sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına, düzenli olarak veteriner hekime götürüp, kontrolleri yapılması önemli bir detaydır. Bu köpek ırkına sahip olan birçok kişi köpeklerinin kulaklarında bakteri oluşmaması adına saçlarını toplar. Sizde kendinizce bu tarz önlemler alarak sevimli dostlarınızın sağlığını güvende tutabilirsiniz.

Afgan tazıları, yüksek bir enerjiye sahip oldukları için düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle günlük 40 dakika uzun yürüyüşe çıkarmak bu tür köpekler adına faydalıdır. Yukarıda da bahsettiğim gibi Afgan tazıları zamanında av köpeği olarak eğitilmişdir. Atalarının genlerini taşıdıkları için günlük koşular yapmak ve hafta iki kez tasmasız bir şekilde boş bir alanda koşturmak tavsiye edilir. Ayrıca onlarla oyun oynayarak vakit geçirebilir ve aranızdaki dostluğu güçlendirebilirsiniz.

Zekâlarıyla nam salan Afgan Tazısını eğitmek sizi zorlayabilir. İnatçı bir karakter özelliğine sahip oldukları için itaat ettirmek oldukça meşakkat isteyen bir süreçtir. Bu zorlu süreçte köpeğinize karşı sevgi dolu ev sabırlı olursanız en iyi şekilde size ayak uyduracağına belirtmem gerek. Unutmayın!  Köpeğinize en güzel eğitimi sevginizi göstererek verebilirsiniz. Onların sevgisi çıkarsızdır ve size ihanet etmez. Bu nedenle sağlam bir dost kazanmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey sevginizi hissettirmektir.

Peki, bu sevimli hayvanların sahipleri dışında diğer hayvanlarla olan bağını merak ettiniz mi? Eğer merak ettiyseniz biz sizler için araştırdık…

Afgan Tazısı Görünümü

afgan tazısı istanbul

Afgan Tazı Köpeği Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İletişimi

Her ne kadar Afgan tazısı geçmişte avcı köpekleri olarak yetiştirilmişse de günümüzde çocuklu aileleri için uygun bir köpek türüdür. Birçok ailenin tercihler arasında olan bu asil canlılar sempatik davranışları çocukların gözdesi haline gelmesini sağlar. Genellikle Afgan tazıları çocuklara karşı saha sıcaktır ve bu nedenle onlarla iyi iletişim kurar. Ancak her ne kadar sevgi dolu olsa da hareketli kişiliğe sahip olduğu için istemsizce zarar verme olasılığı vardır ve ebeveynlerin gözü çocukların üzerinde olması dikkat edilmesi gereken hassas bir konudur.

Son derece uyumlu olan Afgan tazısı, diğer hayvanlara karşıda gayet iyimserdir. Çok fazla içli dışlı olmayı sevdiği için arkadaş canlısı bir yapıya sahiptir. Özellikle yavruyken alınıp eğitilen Afgan köpekleri diğer hayvanlarla birlikte büyüdükleri zaman adapte sürecine kolayca ayak uydurur ve iyi iletişim sergiler.

Sevimli can dostlarımızın, hayatımızdaki yerini anlatmak için bazen kelimeler kifayetsiz kalır. Hayatında köpeğe yer vermiş her insan,  bir köpekle yaşama duygusunu daha önce tattıkları için muhteşem bir his olduklarını bilirler. Unutmayın! Köpeğiniz dünya üzerinde sizi kendinizden bile daha çok sevecek tek canlıdır.

Afgan Tazısı Hakkında Bilgi

Diğer köpek ırklarına sitemiz üzerinden bakabilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 5 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.