Pug Eğitimi Özellikleri ve Bakımı

Pug Eğitimi Özellikleri ve Bakımı

Pug ırkından köpekler küçük bedenleri ve sevimli hareketleri ile birlikte pek çok insanın hayatına dahil ettiği bir köpek türüdür. Pug'un en sevilen özelliklerinden birisi çocuklarla gerçekten iyi anlaşıyorlar. Çocukla çocuk olabildikleri gibi orta yaşlı insanlara da aynı hassasiyeti gösterebiliyorlar.

Aşırı derecede ısırma eğilimi gösterdiği gözlemlendiği için temel itaat eğitimi alması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Aşırı derecede yüksek bir egzersiz ihtiyacı olmadığından ev içinde yaşamak için en uygun köpekler listesine yer alıyor.

Pug ırkından köpekler oldukça hassas hayvanlardır. Ev yaşamı harici yaşam ortamların ayak uyduramazlar. Aşırı derecede sıcak ve soğuk ortamlarda sağlıklı yaşayamazlar. Güçlü bir yapıları vardır. Yüzleri ve beden derileri buruşuk olduğu için yaşlı görüntüsüne sahip olabilir. Gün içinde uzun saatler yatmaya, uyuma ve dinlenmeye zaman ayırırlar.

Dönemsel olarak tüy dökme zamanları yaşayabilirler. Ayrıca Pug ırkından köpeklerde en fazla dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de beslenmedir. Bu ırka üye köpekler çok fazla oburlardır. Bundan dolayı beslenme konusunda uzman bir veterinerden bilgi alınması en doğrusu olacaktır.

Köpek Eğitimi konusunda Pug ırkı köpekler başarılı olabilirler ancak çok çabuk sıkıldıkları için bizim gibi profesyonel köpek eğitimi tesislerine emanet edilmeleri en doğru olandır. Eğer köpek eğitimi konusunda hiç bilginiz yoksa ise bizi arayarak konu hakkında detaylı bir biçimde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Köpek bakımı

Pug Irkı Köpek Bakımı

Pug ırkından köpeklerin ölü tüyleri sık sık fırça yardımı ile arındırılmalıdır. Yüzleri buruşuk olduğu için özel köpek losyonları ile araları tahrişe karşı korunmalıdır. Obezite gibi sağlık sorunlarına yakalanabilir bir önce ki paragrafta yazdığımız gibi uzman bir veterinerle beslenme çizelgesi ayarlamanızı öneririz.

Pug ırkı köpeklerin sıcak ortamlarda yada soğuk ortamlarda sağlıklı bir şekilde yaşaması mümkün değildir. Bundan dolayı ortamın sıcaklığını iyi ayarlamanız gerekir. Sıcak havalarda ters hapşırma gözlemlenir bu durumda endişelenmeyin boğazını kaşımalısınız. Pug köpekleri ortalama olarak 15 sene civarında yaşarlar ama bu kadar uzun ömürlü olması için kilit nokta mutlaka ona uygun yaşam şartları sağlanması gerekir.

Pug Köpeklerinde Mevsimlere Özel Bakımlar
Pug Köpeklerinde Mevsimlere Özel Bakımlar

Pug Köpeklerinde Mevsimlere Özel Bakımlar

Pek çok farklı sağlık sorunun tehditi altında olan Pug köpeklerinin hava sıcaklığına göre farklı önlemlerle sağlığı kontrol altına alınarak sağlıklı kalması sağlanabilir.

Yaz Ayları Pug Bakımı
Yaz Ayları Pug Bakımı

Yaz Ayları Pug Bakımı

Nefes darlığı gibi farklı solunum problemlerini yaşayabilecek olan Pug köpekleri egzersizlerini gündüz sıcaklığında yapmaması gerekir. Günün erken saatleri yada akşamları serin havalarda egzersiz veya oyun saatleri yapılabilir. Yaz önemlerinde pek çok köpeğe göre daha fazla su içmeye ihtiyacı vardır.

Gün içinde sık sık çok soğuk olmayan su içmesini sağlayın. Aynı zamanda dondurulmuş sulu meyvelerde gün için enerjisini tamamlamaya yarayabilir. Bu köpeklerin soğuk ve sıcak havalara dayanıklılığı olmadığı için yaz sıcağından korumak adına soğuk köpek minderi almanızı öneririz. Bu özel köpek minderleri vücut sıcaklığını normal seviyeler indirince kendi kendine kapanır.

Kış Ayları Pug Bakımı

Kış aylarında aynı yaz aylarında olduğu gibi egzersiz ve oyun saatlerini hava durumuna göre yada evin sıcaklığına göre ayarlamanız gerekir. Pug ırkı köpekler çok soğuk havalarda hipotermi geçirebilir. Kalın tüyleri vardır ama kış aylarında sokağa çıkmamak için elinden geleni yapacaktır.

Yüz Bakımı Pug Köpekleri İçin Çok Önemli;
Yüz Bakımı Pug Köpekleri İçin Çok Önemli;

Yüz Bakımı Pug Köpekleri İçin Çok Önemli;

Yüz derisi buruşuk olan Pug için yüz ve deri bakımı çok önemlidir. Bu buruşuk deri arasına yiyecek kırıntıları, ağız sıvısı, kir ve pislik birikerek zamanla mantar gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu durumda köpeğimiz hem kötü görünür hemde kötü kokar. Aynı zamanda tahriş yüzünden canı yandığı için sürekli huzursuz olur. Bundan dolayı köpeğinizin deri ve yüz bakımını ertelemeden düzenli olarak yapmanı gerekir.

  • Haftada bir kere düzenli olarak buruşukları özel köpek losyonları ile temizleyin.
  • Eğer ki köpeğiniz kirlendiyse temizleme işlemini daha erkene alın.
  • Tahriş olma gözlemliyorsanız veterinerinizin önerdiği krem ve losyonlar ile bölgeyi dezenfekte edin.
  • Temizleme işleminde nemli ve pamuklu bezler kullanın.
  • Burun delikleri ve gözlerinin sağlıklı kalması için yüz bakımını düzenli olarak yapın ve iyi bir gözlemci olun.
Pug Irkı Köpek Eğitimi
Pug Irkı Köpek Eğitimi

Pug Irkı Köpek Eğitimi

Köpek eğitimi tüm köpeklerde olduğu gibi Pug ırkı köpeklerde de çok önemlidir. Pug ırkı köpekler eğitim konusunda çok zorluk çıkartabilen köpeklerden biri olarak bilinse de bizim köpek eğitimi tesisimize gelen tüm Pug ırkı köpeklerin üstün başarı ile ayrıldığını söylememiz de fayda olacaktır.

Pug Irkı Tuvalet Eğitimi

Pug ırkı köpeklerde tuvalet eğitimi için en uygun zaman köpeğinizin eve girdiği vakittir.

Köpek tuvalet eğitimi konusunda işe hemen başlamak için evin bir odasının zeminini tamamen gazete kağıdı ile kaplayın. Ve yemeklerden sonra, egzersizlerden, oyunlardan sonra ortalama olarak 15 dakika sonra gelecek olan tuvaletini bu bölgede yapmasını sağlayalım. Devam edecek 4-5 gün bu alan olduğu gibi kalsın sadece tuvaletini alıp atalım ancak tuvalet yaptığı gazeteyi aynı yere koyalım. Bir kaç gün daha geçtikten sonra ve sadece aynı kağıda yapıyorsa eğer odada ki gazete kağıtlarının sayısını düşürebiliriz.

Zaman içerisinde tuvalet konusunda nereyi tercih edeceğini hem sizin tuvalet eğitiminiz hemde köpek içgüdüleri ile daha farkında bir şekilde biliyor olacak.

Tuvalet eğitimi konusunda daha ayrıntılı bilgi almak adına => köpeklerde tuvalet eğitimi

Pug Karakter Özellikleri
Pug Karakter Özellikleri

Pug Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Çok İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük

Daha önce ele aldığımız Pomeranian Boo Eğitimi , Bakımı ve Özellikleri yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimi konusunda bilgi almak adına bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 5 Ortalama: 4.4]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.