fbpx
Doberman Eğitimi ve Özellileri

Doberman Eğitimi ve Özellileri

İyi bir köpek eğitimi alırlarsa eğer insanlarla, köpeklerle ve çocuklarla iyi anlaşabilecek bir köpektir.
küçüklük dönemlerinden itibaren sosyalleştirilmelidir. Yabancılarla araları pek iyi değildir ve yabancı insanlara havlayabilirler. Sahibi bu ırka mensup köpeklerden daha baskın bir karaktere sahip olmalıdır. Cesur ve aktif bir köpektir.

İlgili! Evde yaşamaya en uygun ırklar yazısını okumanızı öneriyoruz…

Doberman Eğitimi

Doberman köpek eğitimi konusunda dikkat edilmemesi gerekilen bir köpektir. Pozitif köpek eğitimi uygulanmalıdır. Sert tepkilerden, şiddetten kaçınılmalıdır. Köpek eğitimleri konusunda çok fazla baskıcı olmamalısınız. Köpek eğitimi konusunda aklınıza takılan soru veya destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Doberman Bakımı

Patilerinde bulunan tırnakları gerektiğinde uzman pet kuaförleri tarafından kesilebilir. Dişleri tartara karşı fırçalanmalıdır. Tüy dökme dönemlerinde tüyleri fırça yardımı yada kauçuk eldiven yardımı ile temizlenmelidir.  Ortalama olarak 12 sene ömürleri vardır ve bir kerede 3 ila 8 yavru arasında yavru verebilir.

Doberman Karakter Yapısı

Bir insana çok bağlanır ve aşırı kuvvetli bir sevgi besler. Zeki, korkusuz ve çok akıllı bir karakteri vardır. İyi bir bekçi köpeği olabilir. İç güdüsel olarak biraz saldırgan ve vahşi olabilirler. İlgisiz bırakıldıklarında dikkat çekmek için farklı yollara başvurabilirler.

Doberman Tüy Yapısı

Doberman kısa, sert ve düz tüyleri vardır. Siyah, kahve gibi renklerde olabilir. Siyah ve ten renk olanlar daha çoktur. Bu karışım bölgeleri ise bacaklar, ağız, ayak, ve göğüste olur. Çok yoğun tüy dökümü yaşanmaz.

Doberman Egzersiz İhtiyacı

Doberman, çevik ve büyük bir ırktır bundan dolayı yoğun egzersize ihtiyaç duyacaktır.

Doberman Yaşam Ortamı

Ilık iklimlerde daha fazla mutlu olabilecek bir köpektir. Soğuk iklimlerde yaşamak için pek uygun değildir. Eğer düzenli ve yeterli egzersiz uygulayabilirlerse ev içinde yaşayabilirler. Sıcak dönemlerde ise geniş bir bahçe Doberman ırkı köpekler için yeterli olacaktır.

 

Doberman Karakter Özellikleri

Enerji DüzeyiYüksek
Egzersiz ihtiyacıYüksek
Oyunculukİyi
Başka köpeklerle geçinmeOrta
Başka petlerle geçinmeOrta
Çocuklarla anlaşmaOrta
Yabancılara davranışMesafeli
EğitebilirlikYüksek
Koruma özelliğiYüksek

Daha önce ele aldığımız köpek hastalıkları ile ilgili yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca köpeklerle ilgili bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek