Doberman Eğitimi ve Özellileri

Doberman Eğitimi ve Özellileri

İyi bir köpek eğitimi alırlarsa eğer insanlarla, köpeklerle ve çocuklarla iyi anlaşabilecek bir köpektir.
küçüklük dönemlerinden itibaren sosyalleştirilmelidir. Yabancılarla araları pek iyi değildir ve yabancı insanlara havlayabilirler. Sahibi bu ırka mensup köpeklerden daha baskın bir karaktere sahip olmalıdır. Cesur ve aktif bir köpektir.

Halk arasında Doberman köpek ırkının labarotuvar çalışmaları sonucu üretildiğine inanılmaktadır. Ama bu iddia asla doğru değildir. Mesleği vergi tahsil etmek üzere olan Alman Karl Friedrich Louis Dobermann tehlike içeren işinde kendini korumak için bir kaç köpek ırkını birleştirerek. Kendi adını verdiği Doberman ırkını ortaya çıkarttı. Zaman içerisinde popülerliği artan bu ırk başta tüm Almanya daha sonra ise tüm Dünyaya yayıldı.

Doberman ırkından köpekler, ilk kez köpek sahiplenecek olan insanlar için asla uyumlu bir köpek değildir. Sahibine çok düşkündür, diğer köpekler tüm aileye aynı derecede sevgi besleyebilir ancak Doberman bir sahibe çok sevgi besler ancak beraber yaşadığı tüm ailesini çok sever. İlgi odağı olmak hoşuna gider, ilgisizlik durumlarında üzgün olabilir.  Eğer bir Doberman besliyorsanız yanına aynı ırk bir köpek almak daha mantıklı olur diğer ırk köpekler yerine kendi ırkından köpeklerle daha iyi anlaşabilirler. Doberman ırkından köpekler için en önemli konu Köpek Eğitimi dir çünkü büyük bir köpektir, agresif ve saldırgan olabilir. Eğer itaat eğitimleri almazsa büyük sorunlar yaşamanıza neden olabilir.


Irk Boyutu :
Büyük Boy

Yükseklik :
Erkek 56 – 61 cm Dişi 51 – 56 cm

Ağırlık
Erkek 27 – 36 Kg Dişi 25 – 32 Kg

Ortalama Yaşam :
11-14 yıl


Doberman Eğitimi
Doberman Eğitimi

Doberman Eğitimi ( Yavru - Yetişkin )

Doberman köpek eğitimi konusunda dikkat edilmemesi gerekilen bir köpektir. pozitif köpek eğitimi uygulanmalıdır. Sert tepkilerden, şiddetten kaçınılmalıdır. Köpek eğitimleri konusunda çok fazla baskıcı olmamalısınız. Köpek eğitimi konusunda aklınıza takılan soru veya destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Doberman Bakımı
Doberman Bakımı

Doberman Bakımı

Patilerinde bulunan tırnakları gerektiğinde uzman pet kuaförleri tarafından kesilebilir. Dişleri tartara karşı fırçalanmalıdır. Tüy dökme dönemlerinde tüyleri fırça yardımı yada kauçuk eldiven yardımı ile temizlenmelidir.  Ortalama olarak 12 sene ömürleri vardır ve bir kerede 3 ila 8 yavru arasında yavru verebilir.

Dobermanlarda sık sık görülebilen genetik bir hastalık vardır. Bu hastalığın ismi wobbler sendromudur. Bu ırkın en çok yakalandığı hastalık budur. Yaşlandıkları zaman hızlı bir şekilde kilo alabilirler. Bundan dolayı uzman bir veteriner tarafından arada bir kontrole gidilmesi önerilir. Bu durumların haricinde kalça displazisi ve konjenital kalp defektleri gibi köpek hastalıklarına da yakalanabilirler.


 

Doberman Karakter Yapısı
Doberman Karakter Yapısı

Doberman Karakter Yapısı

Bir insana çok bağlanır ve aşırı kuvvetli bir sevgi besler. Zeki, korkusuz ve çok akıllı bir karakteri vardır. İyi bir bekçi köpeği olabilir.  İç güdüsel olarak biraz saldırgan ve vahşi olabilirler. İlgisiz bırakıldıklarında dikkat çekmek için farklı yollara başvurabilirler. Eğer köpek eğitimi alırsa sosyal çevresi ile daha sağlıklı bir iletişim halinde olur. Köpek eğitimi hizmetimizden faydalanmak yada bilgi almak için bizimle istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.


Doberman Tüy Yapısı
Doberman Tüy Yapısı

Doberman Tüy Yapısı

Doberman kısa, sert ve düz tüyleri vardır. Siyah, kahve gibi renklerde olabilir. Siyah ve ten renk olanlar daha çoktur. Bu karışım bölgeleri ise bacaklar, ağız, ayak, ve göğüste olur. Çok yoğun tüy dökümü yaşanmaz.

Doberman Egzersiz İhtiyacı
Doberman Egzersiz İhtiyacı

Doberman Egzersiz İhtiyacı

Doberman, çevik ve büyük bir ırktır bundan dolayı yoğun egzersize ihtiyaç duyacaktır. Eğer egzersizleri ertelenirse diğer tüm köpeklerde olduğu gibi farklı zihinsel problemler yaşayabilir. Eğer bir Doberman sahiplenecekseniz öncesinde mutlaka bu köpeğin sizin yaşamınıza uyumlu olup olmadığını araştırın.

 

Doberman Yaşam Ortamı
Doberman Yaşam Ortamı

Doberman Yaşam Ortamı

Ilık iklimlerde daha fazla mutlu olabilecek bir köpektir. Soğuk iklimlerde yaşamak için pek uygun değildir. Eğer düzenli ve yeterli egzersiz uygulayabilirlerse ev içinde yaşayabilirler. Sıcak dönemlerde ise geniş bir bahçe Doberman ırkı köpekler için yeterli olacaktır. Eğitim ile bir Doberman yaşam alanında daha kontrollü bir köpek haline dönecektir. Böyle büyük ve korkutucu bir köpeğin köpek eğitimi ile kontrol altına alınması çok önemlidir. Özellikle İtaat eğitimleri çok önemlidir.

Doberman Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Yüksek

Daha önce ele aldığımız köpek hastalıkları ile ilgili yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca köpeklerle ilgili bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 5 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.