Dev Akbaş Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

Dev Akbaş Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

Akbaş; son derece asil ve bir o kadarda şefkat dolu köpeklerdir. Sürü korumacılığında üstün yetenekleri sayesinde isimlerini neredeyse her hayvan sevene duyurmuştur. Sadece ülke bazında kalmayıp en güçlü sürü koruma köpeklerinden biri olarak dünyada da birçok başarıya imza atmış köpeklerdir.

Akbaş eğitimi her zaman eğitime pozitif bakan ve son derece itaatkar olan bu ırk ile son derece hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bu köpeklerin eğitimin aşamaları ırkın getirdiği bir özellik olan çabuk kavrama yeteneği sayesinde son derece hızlı bir şekilde aşılmaktadır.

Akbaş yavruları en küçük hallerinden itibaren hızlı bir şekilde öğrenmekte ve görevlerini başarı ile yerine getirmektedir. Aynı zamanda muhteşem hafızaları sayesinde bu köpek ırkı ufak yaşlarında öğrendiklerini, üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin hiçbir şekilde unutmamaktadır.

Uzman eğitmenlerimiz ile akbaşlar tam anlamı ile profesyonel bir görev köpeği olmakta ve uyun alanlarda görevlerini en doğru şekilde yerine getirmektedir.

Akbaş Köpek Görünümü

akbaş eğitimi istanbul

Akbaş ırkı, eğitime ve sahibine sağladıkları itaat ile isimlerini duyursalar dahi görünüşleri ile de herkesin kalbinde taht kurmayı başarmışlardır.

Akbaşlar adından da anlaşılacağı üzere beyaz renkli tüylere sahiptirler. Bu noktada renk yapıları özellikle küçük baş hayvanlar ile birebir uyumlu olduğu için eşsiz birer sürü köpeği olurlar. Bununla birlikte yüksek omuzlara sahiptir.

Irkın erkek bireyleri dişilere oranda daha kilolu ve gösterişli bir yapıya sahip olabilir. Aynı zamanda Akbaş, kısa tüy yapısına sahiptir. Bu da bakımlarının diğer çoban köpeklerine oranla çok daha kolay olmasını sağlar. Akbaş eğitimi ile köpeğin görev alacağı alandaki pozisyonu köpeğe aktarmak ve sahip olduğu avantajları kullanmasını sağlamak mümkündür.

Akbaş Köpek Kişiliği

Akbaşlar kişilikleri ile ön plana çıkan köpeklerdir. Her zaman sahiplerine karşı içten bir bağlılık duygusu beslerler. Bununla birlikte herhangi bir tehlike sezdikleri zaman Akbaşlar son derece savaşçı bir kişiliğe bürünebilirler. Özellikle sürü köpeği olarak kullanılan Akbaş ırkı, sürü bir tehdit altında iken ya da söz konusu sahiplerini korumak olduğunda gözü pek birer aslana dönüşür. Ancak ortada herhangi bir tehdit unsuru bulunmadığı zaman bu köpekler şefkat dolu ve merhametli bir kişiliğe sahiptir.

Sosyalleştirmenin yapıldığı ortamlara bağlı olarak her canlı ile ve çocuklar ile iyi ilişkiler kurabilirler. Akbaş eğitimi sayesinde doğru sosyalleştirme işlemi gerçekleştirilebilir ve köpeklerin kişilik gelişimi desteklenebilir.

Akbaş Bakımı

Akbaş, diğer köpeklere göre bakımı nispeten kolay köpeklerdir. Özellikle tüy yapıları sayesinde bakımlarına çok fazla zaman ayırmaya gerek kalmaz. Ancak doğru beslenmeye ve enerji ihtiyacının doğru giderilmesine dikkat edilmelidir. Bu noktada Akbaşlar cüsselerine bağlı olarak iyi yemek yiyiciler olarak bilinirler.

Yediklerine mutlaka dikkat edilmeli ve doğru besinleri tükettiğinden emin olunmalıdır. Kısa tüy yapıları sayesinde çok fazla tüy bakımı gerektirmezler. Ancak özellikle mevsimler tüy değiştirmelerde tarama işlemi yapılması önerilmektedir.

Akbaş eğitimi ile köpeklerin bakım yapıldığı esnada nasıl davranması ya da durması gerektiği öğretilebilir.

Akbaş bakımı uygun fiziksel ortam ve doğru egzersizler sağlandığı zaman son derece kolay bir hal alacaktır. Ancak Akbaş için mutlaka doğru ortam sağlanmalıdır. Ufak alanlar bu ırka uygun olmadığı gibi köpeğin sürekli olarak kendisini stres altında hissetmesine sebep olacaktır. Aynı zamanda, kendilerini her zaman görevlerine adayan köpekler olarak bilinirler. Bu yüzden hayatlarını mutlu bir şekilde devam ettirebilmeleri için mutlaka bir göreve ihtiyaçları vardır. Bu görev bilinci Akbaşın daha stressiz bir yaşam sürmesine olanak tanır.

Akbaş eğitimi ile doğru görev bilinci köpeklere aktarılmaktadır.

Akbaş Önemli Özellikleri

akbaş özellikleri

Akbaşların en önemli özelliklerinin başında eşsiz bağlılıkları gelir. Sahibine ve kendisini adadığı sürüsüne eşsiz bir bağlılık duygusu besler. Bununla birlikte herhangi bir tehdit algıladığı durumda hiçbir zaman geri adım atmaz. Tehdit unsurunun yok edilmesi için mücadele etmeye her zaman hazır bir köpek ırkıdır. Akbaş eğitimi ile bu önemli özellikler pekiştirilirken, köpeğin koruma iç güdüsünü doğru zamanlarda kullanması sağlanmaktadır.

Akbaş ve Tüyleri

Akbaş ırkı köpekler bakımı kolay bir tüy yapısına sahiptir. Düzenli olarak yapılacak taramalar Akbaş türünün her zaman hoş bir görünüme sahip olmasına yeterli olacaktır. Aynı zamanda düzenli olarak yapılacak tarama işlemi akbaşın üzerinde bulunan ölü tüylerin de giderilmesine olanak tanımaktadır. Bu sayede akbaş hayatına daha rahat bir şekilde devam edebilmektedir. Bununla birlikte akbaşların altı ayda bir defa yıkanacak şekilde temizlenmeleri en doğru olacaktır. Ancak olumsuz bir durum ile karşılaşıldığında yıkansa dahi kısa tüy yapısı sayesinde kolaylıklar kuruyabilir. Akbaş eğitimi sayesinde yıkama ya da tarama işleminde yaşanabilecek olumsuz durumlar ortadan kaldırılır.

Akbaş Egzersiz ve Yürüyüş Gereksinimleri

yavru akbaş istanbul

Akbaşlar ciddi şekilde egzersiz ihtiyacı olan köpeklerdir. Bu noktada sürekli olarak egzersizlerini yapabilmeleri için bir göreve ihtiyaç duyarlar. Doğaları gereği sürekli olarak bir sürüye ait hissetme ya da koruma iç güdüleri vardır. Bu yüzden mutlaka doğru egzersizi yapabilecekleri ortamlarda bakılmaları gerekir.

Akbaşlar doğal ortamlarında neredeyse günün tamamını yürüyüş yaparak ya da koruma sağlayarak geçirirler. Bu yüzden uzun yürüyüşler akbaş ırkı için en iyi egzersizdir. Gün içerisinde olabildiğince uzun mesafeler hareket etmeleri gerekmektedir.

Güçlü ve kaslı yapıları sürekli hareket halinde olmaları için onları dürtüler. Aynı zamanda bir Akbaşın doğru gelişimi için uzun yürüyüşler önemlidir. Yürüyüş ve egzersizler

Akbaşın yavruluk döneminden itibaren gelişimini olumlu etkiler. Bunun yanı sıra yeterli egzersiz yapmadığında kendisini mutsuz hisseder ve stres oluşturur. Akbaş eğitimi doğru yürüyüş egzersizlerinin nasıl yapılacağını ve köpeğin nasıl daha mutlu bir hayat süreceğini gerek sahibine gerekse de köpeğin aklına aktarmak için en doğru yoldur.

Akbaş Apartmanda Yaşayabilir mi ?

Akbaş, gerek ihtiyaç duyduğu egzersiz ile gerekse de geniş alanlarda kendini daha mutlu hissetmesi ile mutlaka bahçeli evlerde beslenmesi gereken bir ırktır. Apartman ortamı Akbaşı çok fazla kısıtlayacağı için bu sorunun cevabı olumsuz olarak ortaya çıkmaktadır.

Her ne kadar Akbaş eğitimi ile köpeğin bulunduğu ortama uyum sağlaması amaçlansa da Akbaşlar doğaları gereği geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Akbaş ırkı köpekler, apartman ortamında ciddi şekilde mutsuz olurlar.

Akbaş Karakter Özellikleri

yavru akbaşlar

Akbaş ırkının başlıca karakter özellikleri sadık ve cesur olarak tanımlanabilir. Özellikle mutlu bir yaşam süren Akbaşların son derece sevecen oldukları, insanlar ile son derece mutlu ilişkiler kurdukları bilinmektedir. Sahiplerine karşı eşsiz bir itaat ve bağlılık duygusuna sahiptirler. Bu duygu sayesinde ömürleri boyunca sahiplerinin yanında olmak isterler. Aynı zamanda tam bir görev köpeği olduklarından kendilerine ait bir görevleri olduğunda hayatlarını daha memnun bir şekilde sürdürmektedir. Bu köpek ırkının gerek ülkemizde gerekse de dünyada ciddi şekilde tanınmasını sağlayan karakter özelliği ise cesaretidir.

Koruduğu şey uğruna hiçbir zaman geri adım atmayan bu köpekler bu özellikleri ile kendilerinden söz ettirmeyi başarmışlardır. Akbaşlar cesur ve bağlı olmalarının yanı sıra özellikle çocuklara karşı olan merhameti ile bilinmektedir.

İri ve korumacı görünen cüsseleri çocuklar ile temas ettiğinde son derece sevimli bir çocuk görünümü almaktadır. Akbaş eğitimi sayesinde köpeğin karakter olarak gelişimi en doğru şekilde sağlanır.

Puanla!
[Toplam: 14 Ortalama: 4.8]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.