En Popüler Süs Köpeği; Pekinez Eğitimi ve Özellikleri

En Popüler Süs Köpeği; Pekinez Eğitimi ve Özellikleri

Pekinez ırkı köpekler, süs köpeği olarak sınıflandırılmaktadır. Görüşünüşleri çok asil ve sevimlidir bundan dolayı da kadınlar tarafından çok fazla tercih edilirler. Eğer Pekinez köpek ırkından bir köpeği sahiplenmek istiyorsanız mutlaka safkan olduğuna dikkat etmelisiniz ayrıca köpek sahiplenirken mutlaka sağlıklı bir köpek bulabilmek için veterinerlerden yardım almalısınız.

Popüler olan ırklar çok fazla kontrolsüz üretildiği için sağlıksız köpekler ortaya çıkmakta ve bu köpekler hem kendileri için acılı bir şekilde yaşarken hemde sahiplerini oldukça üzmektedirler.

Eğer iyi bir köpek eğitimi süreci geçirirse diğer köpekler, diğer hayvanlar ve yabancı insanlarla iyi anlaşırlar ancak her zaman şüpheci köpeklerdir. Çok fazla bunaltılmak istemezler bundan dolayı bebekli ve çocuklu aileler için çok fazla önerilmezler. En fazla görülen renkleri ise; kırmızı, altın, samurdur.

Pekingese Köpek Eğitimi
Pekingese Köpek Eğitimi

Pekingese Köpek Eğitimi

Köpek eğitimi konusunda profesyonel insanlardan eğitim alması en doğru olanıdır. Köpek eğitimi ile daha uyumlu daha iyi bir aile köpeği olacaktır. Bu ırk köpekler eğitilirken öncelik sabır ve sevgidir. Tüm köpeklerde olduğu gibi pozitif köpek eğitimi tercih edilmelidir. Çünkü diğer köpek eğitimi türleri köpeklerin psikolojik sağlığını olumsuz yönde etkiler. Pekinez,rahatına düşkün bir köpek ırkı olduğu için köpek eğitimi sırasında bunaltılmamalıdır.


  • Yaşam Süresi: 13/15 yıl
  • Köken: Çin
  • Ağırlık: 6-7 kg
  • Boy: 13-15 cm
  • Kullanım: Süs Köpeği

Pekingese Karakter Yapısı
Pekingese Karakter Yapısı

Pekingese Karakter Yapısı

Yabancılarla pek arası yoktur, her zaman havalı tavırlar sergiler ancak sahibi ile ayrıca bir dostluk kurar. Sahibi ile özel bir iletişim şekli vardır ama diğer insanlarla iletişim kurmak istemeyebilir. Pek çok küçük ırk köpekte gözlemlenen tek bir kişiye bağlanma eğilimi vardır. Çin İmparatoriçesi Dowager Cixi’nin dediği gibi “içinden geldiği gibi oynamasına; kendini tehlikeye atmamasına, diğer hayvanlarla iyi geçinmesine, şeytanları ısırmasına izin verin  ” Ayrıca bilmelisiniz ki bu ırk köpekler horlamaktadır.

Pekingese Nerede Yaşayabilir?
Pekingese Nerede Yaşayabilir?

Pekingese Nerede Yaşayabilir?

Pekinez (Pekingese) ırkı köpeklerin çok fazla egzersiz ihtiyacı duymaz bundan dolayı apartman yaşamı onlar için çok uygundur. Bahçeli bir eviniz var ise onu bahçede serbest bırakmanız halinde çok mutlu olacaktır ama güvenliğinden emin olmalısınız. Sıcak havalara direk olarak maruz kalmaması gerekir. Sıcak mevsimlerde sık sık su içmesi gerektiğini unutmayın.

Pekingese Bakımı
Pekingese Bakımı

Pekingese Bakımı

Gerçekten aşırı derecede bakım gerektiren bir ırktır. Küçük olduğu için zahmetsizdir yanılgısına asla düşmeyin çünkü tüy bakımı, diş ve tırnak bakımı ve pek çok konu da bakıma ihtiyaç duyar. Karın, bacak arasında yer alan tüyleri fırçalanmalıdır. Patilerinde ki fazla tüyler sık sık temizlenmelidir. Kürkü ve tüylerinin sağlığı için gerekli ve yeterli şekilde beslenmelidir. Küçük bir ırk olduğu için ömrü pek çok ırka göre daha uzundur ortalama olarak 15 sene yaşamaktadırlar. Ayrıca solunum problemleri ve diğer kalıtsal hastalıklara karşı kontrol için veterinere götürülmelidir.

Pekingese Egzersiz İhtiyacı

Pekinez (Pekingese) ırkı köpekler az egzersiz ihtiyacı ile bilinirler. Evet, az olan egzersiz ihtiyaçlarını ev içerisinde kendi kendine ya da sahibi ile oynayarak geçirebilir.

Pekingese Terrier Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Düşük
Koruma özelliği Düşük

Daha önce ele aldığımız Samoyed eğitimi ve özellikleri isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz, ayrıca köpek eğitimi konusunda bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.