Nasıl Köpek Komut Eğitimi Verilir

Köpeğe Nasıl Komut Eğitimi Verilir?

İstanbul Köpek Eğitimi firması olarak köpek sahipleri bizlere köpeğime komutları nasıl öğretirim şeklinde sorular yöneltmektedir.  Köpek eğitimlerinin tamamında köpeğinize hassas ve sevgi dolu yaklaşmanız gerekir. Algıları bizimkinden çok farklıdır, algılarını, davranışlarını bizim isteklerimiz doğrultusunda değiştirmemiz gerekir eğitimler sonucunda köpeklerimiz sadece komutları öğrenmiyor ayrıca sosyal yaşamımızda bizlerin başını ağrıtmayan, akıllı köpekler oluyorlar.

Aslında köpek sahiplerinin köpeklerine eğitim uygulaması onların sorumluluğudur. Sokaktayken köpeğinize başka köpeklerin saldırması ne kadar yanlış bir durum olsa da bu diğer köpeklerin değil köpeklerin sahiplerinin suçu bizde bu bilinçte olarak köpeklerimize diğer insan ve hayvanlara zarar vermemesi için Köpek Eğitimi uygulamalıyız

Nasıl Köpek Komut Eğitimi Verilir
Nasıl Köpek Komut Eğitimi Verilir

Köpek İtaat Eğitimleri; Otur Komutu

Köpeklerin itaat eğitimleri sırasında en kolay öğrenebildiği köpek komutu otur komutudur. Kendisi zaten sizden bir talepte bulunduğunda karşınıza geçerek oturacaktır. Siz köpeğin oturacağını anladığınızda otur komutunu uzatarak ona söyleyiniz "otttuuuurrrrr" şeklinde. Sonrasında hemen ödül mamasını köpeğe vererek onun zaman içerisinde bu komutu duyunca oturabilmesini sağlayacaksınız.


ilgili yazı! Köpeklere nasıl tuvalet eğitimi verilir yazısını okuyarak köpekler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


Köpek İtaat Eğitimleri; Yat Komutu

Köpeğinize otur komutunu öğrettikten sonra ona yat komutunu öğretebilirsiniz. Bu komut sırasında ilgisini çekecek bir oyuncak yada bir mama tanesi kullanabilirsiniz. Köpeğinizi otur komutu ile karşınıza oturdun. Elinizdekini dikkatini çekmesi için gösterin ve elinizde bulunan şey odak noktası olunca patilerine doğru uzatın bu sırada yavaş yavaş hareket edin elinizde ki ürünü incelemek için uzanmış bir pozisyona geçecektir. Yine bu pozisyon başlangıcında ve pozisyon sırasında uzatarak yat diyoruz ”yyyaaaaattt”. Aslında tüm komutları öğretirken köpeğin hafızasına alabilmesi için uzatıyoruz.

Köpeğe Nasıl Komut

Köpek İtaat Eğitimleri; Bekle Komutu

Köpeğimize verebileceğimiz zorlu eğitimlerden biri bekle komutu öğretmektir. Çünkü köpeklerin pek çoğu enerji doludur. Bu eğitim için bir top ile işe başlayabilirsiniz. Elimizde ki topu köpeğimiz oturur pozisyonda yanımızda duruyorken köpeğin önünden ileri doğru yuvarlıyoruz.

Köpeğimiz topuna koşmak için hamle yaparken komutla birlikte tasmasından tutarak ona bekle komutunu veriyoruz tahmin edersiniz ki bu komutu da uzatarak söylüyoruz. O durunca ödül maması verip biraz o şekilde topa fokuslanmış olarak bekleyip daha sonra birden tut komutu ile köpeğimizin topa gitmesine izin verelim. Bu işlemi birkaç kere tekrar edebilirsiniz.

Eğitimin ilerisine ise elimize ödül maması alıp köpeğimize mamayı gösterip daha sonra bekle bekle bekle komutunu peş peşe vererek onun beklemesini sağlıyoruz bu sırada onun etrafında dolanabiliriz. Komutumuz sırasında bekleme pozisyonunda kaldıysa gel diyerek vererek ona hak ettiği ödülü verebiliriz.

Köpek İtaat Eğitimleri; Gel Komutu

İnatçı pek çok köpek ırkında köpeklere gel komutunu öğretmek zor olmaktadır. Pek çok köpek ırkı kafasına buyruk hayvanlardır eğer ki yanınıza gelmek istemiyorsa yanınıza gelmesi pek mümkün değildir. Şimdi gel komutu öğretme yöntemine gelecek olursak eğer köpeğiniz size doğru gelmeye niyetlendiğinde diğer komutlar gibi uzatarak gel komutunu söyleyin ve geldiğinde ona ödül maması verin bu işlemi tekrarlayın ve köpeğin gel komutunu duyduktan sonra ödül maması alacağını bilmesini sağlayın.

köpek eğitimi nedir?

 

Köpek Eğitimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek eğitimlerinde en önemli faktörlerden birisi köpeğin ırkı, ırk özellikleri, köpeğin kendi karakteridir. Önem sırasında göre ilk sıralarda olan diğer unsur ise sizin devamlılığınız, kararlılığınızdır çünkü köpeklerin algısı bizimkinden tamamen farklıdır. İstediğiniz şeyi anlaması zor olabilir. Bundan dolayı o anlayana kadar sabretmelisiniz ancak bu konuda sizde amatör olduğunuz için doğru yapıyor olduğunuzdan emin olmalısınız yada bizim gibi köpek eğitim firmalarından destek alabilirsiniz.

Eğitimler maksimum 15 dakika olmalı. Köpeği eğitimlerden korkacak ve sıkılacak seviyeye getirmeyin, eğitimler konusunda ölçülü olun.

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.