fbpx
Akita Inu Eğitimi ve Özellikleri

Akita Inu Eğitimi ve Özellikleri

Bu köpek türü oldukça akıllı ve korkusuzdur. İnsanlara çok iyi dostluk yapacak cinslerin başında gelir. Genelde iç mekan köpeğidir ama serin iklimlerde dışarıya uyum sağlayabilirler. Koruma iç güdüleri yüksektir. Başka köpeklerle iyi anlaşma konusunda problemleri vardır. Koruma iç güdüsünden dolayı eğer başka pet ve köpeklerle yaşayacaksa kesinlikle köpek eğitimine tabi tutulmalıdır. Kendilerine ait olan özel bir alan olması gerekir. Yabancılardan pek hoşlanmazlar. Çocuklarla özellikle biraz büyük çocuklarla iyi anlaşırlar. Ayak yapıları sayesinde iyi yüzebilirler. Gözleri küçük ve üçgen bir haldedir. Kafatasları düzdür. Sırtları Yassı ve kulakları köşelidir.

Akita Inu Eğitimi

Akita Eğitim konusunda dikkatli yaklaşılması gereken bir hayvandır. Tuvalet eğitimi kolay verilirken İtaat eğitimleri daha zor verilebilir. Sosyalleşme konusunda ne kadar erken davranılırsa o kadar daha sosyal bir köpek yetiştirilebilir.

Akita Inu Bakımı

Kalça Displazisi, göz ve diz hastalıklarına yakalanma eğilimi gösterirler. Ölmüş tüylerden kurtulmak için hafta da bir kere fırçalanmalıdır. Akita Inu tüy sağlığı için yumuşak şampuanlarla yıkanmalıdır. Patileri üzerinde ki tüyler ara sıra kırpılmalıdır. Bu tür bir seferde 5 ila 7 arasında yavru doğurabilir. Akita Inu köpeğinin  genel olarak ömrü 9-12 senedir.

Akita Inu Bakımı

Akita Inu hareketli bir köpekti egzersiz ve yürüyüşleri tasma ile gerçekleştirilmelidir ya da kapalı alanlarla gerekli egzersizleri gerçekleştirilmelidir. Düzenli egzersiz onun hem psikolojik hem de fiziksel gelişimini tamamlamasına yardımcı olacaktır.

Akita Inu Binada Yaşayabilir mi ?

Akitalar sahipleriyle vakit geçirmeyi çok severler eğer ona gerekli vakti ayırırsanız apartmanlarda yaşayabilir.

Akita Inu Tüy Yapısı

Akitanın genel olarak renkleri kırmızı, beyaz ve çizgili yapıdır. Akitalar tüylerini 2 senedir bir dökerler. Tüylerinin dış kısımları düz ve kalın kıldan oluşurken iç kısımları yumuşak ve gürdür. Amerikan türlerinde bazı bölgelerde benekler bulunabilir ama japon asıllı türlerde bu benekler bulunmamaktadır.

 

Akita Inu Karakter Özellikleri

Enerji DüzeyiOrta
Egzersiz ihtiyacıYüksek
OyunculukOrta
Başka köpeklerle geçinmeOrta
Başka petlerle geçinmeOrta
Çocuklarla anlaşmaİyi
Yabancılara davranışOrta
EğitebilirlikOrta
Koruma özelliğiYüksek

 

Akita Inu eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz ve daha önce ele aldığımız köpek eğitimleri ile alakalı olan bloğumuza göz atmanızı öneriyoruz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek