Akita Inu Eğitimi ve Özellikleri

Akita Inu Eğitimi ve Özellikleri

Bu köpek türü oldukça akıllı ve korkusuzdur. İnsanlara çok iyi dostluk yapacak cinslerin başında gelir. Genelde iç mekan köpeğidir ama serin iklimlerde dışarıya uyum sağlayabilirler.

Koruma iç güdüleri yüksektir. Başka köpeklerle iyi anlaşma konusunda problemleri vardır. Koruma iç güdüsünden dolayı eğer başka pet ve köpeklerle yaşayacaksa kesinlikle köpek eğitimine tabi tutulmalıdır.

Kendilerine ait olan özel bir alan olması gerekir. Yabancılardan pek hoşlanmazlar. Çocuklarla özellikle biraz büyük çocuklarla iyi anlaşırlar. Ayak yapıları sayesinde iyi yüzebilirler. Gözleri küçük ve üçgen bir haldedir. Kafatasları düzdür. Sırtları Yassı ve kulakları köşelidir.

Akita Inu Eğitimi ve Özellikleri
Akita Inu Eğitimi ve Özellikleri

Akita Inu Eğitimi

Akita Eğitim konusunda dikkatli yaklaşılması gereken bir hayvandır. Tuvalet Eğitimi kolay verilirken İtaat eğitimleri daha zor verilebilir. Sosyalleşme konusunda ne kadar erken davranılırsa o kadar daha sosyal bir köpek yetiştirilebilir.

Köpek eğitimi profesyonel kişiler tarafından uygulanırsa eğer çok fazla verim alınabilecek bir köpek sınırlarını zorlaması için doğru köpek eğiticiler tarafından eğitilmelidir. Unutulmamalıdır ki köpek eğitimleri her zaman dikkatle ve sevgi ile uygulanması gerekilen özel bir eğitim sürecidir.

Köpek eğitimlerinde köpeklerin bizlerden çok farklı olan algıları insan beklentilerini karşılayacak şekilde değiştirilir. Köpeklerimizin de bu değişimden mutlu olduğunu belirtmek isteriz çünkü köpeklerimiz her zaman sahiplerini mutlu etmek isteyecek olan canlılardır.Akita Inu ırkı köpeklerin çok hassas bir eğitime ihtiyacı vardır.

Görünüşleri kadar hassas bir kalpleri olan Akita ırkı köpekler tam bir kuzeyli karakterine sahiptir. Sürü köpeğinin olması yanında ısrarcı ve inatçı olabilir bu durum Köpek Eğitimi konusunda bazen köpek sahiplerini zor duruma sokabilir.


Daha önce ele aldığımı Alabai Eğitimi ve Özellikleri yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri konusunda bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.


Akita Inu Bakımı

Kalça Displazisi, göz ve diz hastalıklarına yakalanma eğilimi gösterirler. Ölmüş tüylerden kurtulmak için hafta da bir kere fırçalanmalıdır. Akita Inu tüy sağlığı için yumuşak şampuanlarla yıkanmalıdır. Patileri üzerinde ki tüyler ara sıra kırpılmalıdır. Bu tür bir seferde 5 ila 7 arasında yavru doğurabilir.  Akita Inu köpeğinin  genel olarak ömrü 9-12 senedir.

Akita Inu Bakımı

Akita Inu hareketli bir köpekti egzersiz ve yürüyüşleri tasma ile gerçekleştirilmelidir ya da kapalı alanlarla gerekli egzersizleri gerçekleştirilmelidir. Düzenli egzersiz onun hem psikolojik hem de fiziksel gelişimini tamamlamasına yardımcı olacaktır.

Akita Inu Apartmanda Yaşayabilir mi ?

Akitalar sahipleriyle vakit geçirmeyi çok severler eğer ona gerekli vakti ayırırsanız apartmanlarda yaşayabilir. Akita Inu ırkı bir köpek ile apartman dairesinde yaşam sürmek keyifli olacaktır.

Evinize geldiğinizde sizi selamlayarak içeri alan bir köpeğe sahip olmak her köpek seven insanın hayalidir ancak onu evde saatlerce yalnız bırakmanız pek mümkün olmayacaktır eğer sürekli evde yalnız kalacak bir köpek olacaksa bu onun psikolojisini bozacaktır. Çünkü Akitalar sürü köpekleridir yalnızlık konusunda çok yetersiz sayılırlar.

İçgüdüleri onların birlikte toplu bir yaşam sürmeleri konusunda tetikler. Aksi durumlarda evinize zarar verebileceği gibi kendisi içinde çok büyük zararlara sebep olabilir.

Apartmanda yaşamlarının daha sağlıklı olması için mutlaka köpek eğitimi almalarını öneriyoruz çünkü sadece kendi ailesi ile yaşamayacağı için yabancılara karşı tepkileri kontrol altında alınmalıdır aksi durumlarda komşularınız için bir tehdit oluşturabilir.

Akita Inu Tüy Yapısı

Akitanın genel olarak renkleri kırmızı, beyaz ve çizgili yapıdır. Akitalar tüylerini 2 senedir bir dökerler. Tüylerinin dış kısımları düz ve kalın kıldan oluşurken iç kısımları yumuşak ve gürdür. Amerikan türlerinde bazı bölgelerde benekler bulunabilir ama japon asıllı türlerde bu benekler bulunmamaktadır.

Akita Inu Eğitimi

Akita Inu Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Yüksek

Akita Inu Eğitimihakkında ayrıntılı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz v daha önce ele aldığımız Köpek eğitimleri, ile alakalı olan bloğumuza göz atmanızı öneriyoruz.

Puanla!
[Toplam: 7 Ortalama: 4.3]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.