Merak Edilen Köpek! Toy Poodle Köpek Cinsi Hakkında Bilgiler

Merak Edilen Köpek! Toy Poodle Irkı ve Eğitimi Hakkında Bilgiler

Bu ırk köpek olduğunu fark etmeyenler tarafından oyuncak olarak görülebilecek bir köpektir. Sevimli, enerjik ve akıllı bir köpek olan Toy Poodle ırkı günümüzde apartman yaşantısına uyumu sayesinde çok fazla insan tarafından tercih ediliyor. Piyasası olduğu için pek çok sahtekarlıklar yapılmaktadır örnek olarak toy Poodle olmayan bir köpekleri boyayarak Toy Poodle diye satıldığı bile görülüyor.


İlginizi Çekebilir:

Yavru köpeklerde tasma eğitimi
Köpeklerde eğitim ne zaman başlamalıdır?
Akita İnu Irkı Eğitimi ve Özellikleri?
Köpeklere uygulanan pozitif köpek eğitimi nedir?


Toy Poodle diğer köpeklere göre daha kaliteli bir kürke ve zekaya sahip olmasının yanında ilk görüşte kıvırcık tüyleri ile pelüş bir görüntüye sahip. Poodle cinsinin en küçük üyeleri olan Toy Poodle oyuncak boylarında kıvırcık tüy yapısı ile çok ön planda sosyal bir cins. Standart ve minyatür türleri kadar uzun buruna sahip olmasalar da diğer oyuncak ırklar arasında uzun burunları hemen fark ediliyor. Uzun burunlarının görüntüsünü engellemek için bazı toy Poodle sahipleri burunlarını sağ ve sol yanındaki tüyleri tıraş etmiyorlar. Cins uzun bacak yapısına sahip olduğundan oyuncak türünde de boyutlarına nazaran uzun bacakları ile atletik bir görünümü ile dikkat çekiyor.

toy poodle eğitimi istanbul

Köpek sahiplenmeden önce merdiven altı köpek üreticilerinden uzak durmanız gerekmektedir.

Toy Poodle ırkından bir köpek sahibi olmak istiyorsanız bilmeniz gerekiyor ki bu köpekler görebileceğiniz en eğlenceli, oyuncu ve hareketli köpeklerdendir. Sosyal hayatları onların en önemli mutluluk kaynağıdır ve eğer yeterince sosyalleşmezse ev için depresyona girebilir. Bundan dolayı bir Toy Poodle sahiplenmeden önce mutlaka ona yeterince sosyal eğlence ortamı sağlayacağınızdan emin olun. Yaşadığınız şehirde bulunan köpek aktivitelerini araştırın köpekler için yapılabilecek tüm etkinliklere gitmeniz gerekebilir. Toy Poddle diğer insanlarla kolay iletişim kurar, sokağa çıktığınızda tanımadığı inşalara kolay selam verebilir. Ama doğru bir köpek eğitimi bile bunun yanlış olduğunu öğrenecektir.

Poodle Karakter Özellikleri
Poodle Karakter Özellikleri

Toy Poodle Irkı Korumacıdır

Şaşırtıcı oranda zekâya ve bir o kadar korumacılığa sahip olan Toy Poodle sahiplerini korumak için elinden geleni yapar. Bilmeniz gereken diğer bir özellik ise bu ırk köpekler çok fazla havlar mesela telefon sesine, zil sesine, gelen misafirlere havlar. Bu duruma önlem almak için köpek eğitimi her zaman çözüm olacaktır. Toy Poodle ırkının agresif davranışlarını engellemek için temel itaat eğitimi almasını öneririz. Eğer temel itaat eğitimi hakkında bilginiz yoksa bizi arayarak ayrıntılı olarak bilgi alabilirsiniz.


Stress’e Dayanamazlar

Toy Poddle
Toy Poddle

Toy Poodle ırkından köpekler çok duygusal bir yapıya sahiptir, geçimsiz bir aileniz varsa eğer bu köpeklerin strese girip hasta olmalarına neden olabilirsiniz.  Çok gürültülü alanlarda bulunmak ona zarar verecektir. Çok hassas bir yapıları vardır. Mutluluğu ve sağlığı için huzurlu, sakin bir ortam sağlanmalıdır.

Toy Poodle Yaşam Süresi

Toy Poodle ırkından köpekler en az 12 yıl yaşarlar ve iyi şartlar sağlanırsa 16 yıl kadar yaşayanlar görülmüştür. Sağlık kontrolleri aksatılmamalıdır. Bu sayede daha uzun yaşayabilir. Çok hızlı kilo alabilirler bundan dolayı egzersizleri aksatılmamalıdır.


İlgili Köpeğim ne kadar evde yalnız kalabilir ? yazısını okumanızı öneriyoruz.


Toy Poodle Yaşam Alanı
Toy Poodle Yaşam Alanı

Toy Poodle Yaşam Alanı

Çok küçük yapılı olduğu için Toy Poodle ırkı için en rahat yaşam ortamı ev içi ve apartman daireleri olacaktır ama bahçeli bir ev daha mutlu bir yaşam sürmesini sağlar. Küçük, atik ve enerjiktir bu özellikler gözünüzü korkutmasın komşulara zarar vermez.

  1. Sadece sinirlenince havlarlar. Doğru bir köpek eğitimi ile havlama oranı azaltılabilir.
  2. Ev içinde sıcaklık oranı çok önemlidir. Serin ortamlarda yaşamak isteyen köpeklerdendir.
  3. Bahçeli evlerde mutlu olurlar ama sağlıkları gereği çok uzun saatler bahçede kalmamalıdır.
  4. Sık tüyleri vardır ama buna rağmen kış dönemlerinde kazak giydirilmesi önemlidir.
Poodle Karakter Özellikleri
Poodle Karakter Özellikleri

Poodle Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok iyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitilebilirlik Yüksek
Koruma özelliği İyi


Daha önce ele aldığımız Köpeklerde ergenlik dönemi yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri hakkında destek almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz

Puanla!
[Toplam: 12 Ortalama: 4.6]