Köpeğimizi Ne Kadar yalnız Bırakabiliriz?

Köpeğim evde ne kadar yalnız kalabilir ?

Hayvan severler olarak biliyoruz köpeklerimiz bizim her gittiğimiz yer gelemezler bu nedenle köpeğinizi uzun bir süre evde tek başına bıraktığınızda onun iyi olacağından emin olmak isteriz. Köpeğinizin evde ne kadar yalnız kalabileceğini öğrenmek istiyorsanız eğer yazımızın devamını dikkatle okuyunuz…

evde-yalnız-kalan-köpek-1
evde-yalnız-kalan-köpek

Köpekler Ne Kadar Süre Yalnız Kalabilir

Bu soruya köpeğinizin ırkını, karakterini ve diğer bazı özelliklerini bilmeden cevap vermemiz mümkün değildir. Her ırktan köpek farklı bir biçimde yaşam sürmektedir ve farklı ihtiyaçlara sahiptir. Köpeğim evde ne kadar yalnız kalabilir sorusunu sormadan önce her köpeğin insanlar gibi eşsiz bir karaktere sahip olduğunu bilin mesela; başka bir Golden 11 saat yalnız kalabilir ama sizin sahip olduğunuz Golden ırkı köpek sadece 6 saat yalnız kalabilecek bir karaktere sahip olabilir. Bu durum birazda köpeğin nasıl yetiştirildiğiyle doğru orantılı.


ilgili! Daha önce ele aldığımız köpek oteli yazısını okumanızı öneriyoruz.


Köpek uzmanları, veterinerler ve köpek eğitmenleri genel olarak köpeklerimizin yalnız kalma sürelerini 6 yada 7 saat olabileceğini söylüyorlar.

Köpeğinizin evde yalnız kalma zamanı pek çok farklı faktöre bağlıdır aslında, sağlık durumu, yaşı, eğitim biçimi, yetiştirilme biçimi, ırkı bunun gibi pek çok faktör sayabiliriz ve her biri önemli bir şekilde rol oynamaktadır.  Bu konuda yavru köpekler ve yaşlı köpekler için ayrıca parantez açmamız gerekiyor çünkü bu bahsettiğimiz dönemlerde köpekler özel bakıma ihtiyaç duyduğu için duygusal problemler yaşayabilirler.

Köpeğinizin Evde Yalnız Kalabilmesi İçin Eğitilmesi Gerek

Her köpek yalnız kalmayı kaldırabilir ama bunun için eğitilmesi gerekir. Yalnız kaldığında yanlış hareketler sergilememek adına önceden bu durumda neler yapabileceğini öğrenmesi gerekir. Biz köpek sahipleri de onların yalnız kaldığında kendilerine zarar verebilecekleri eşyaları ortadan kaldırmalıyız.

Bir köpeğin evde yalnız kalabilme süresi onun sahibi olmadan yaşayabileceği süreden çok farklıdır. Köpekler sahipleri olmadan uzun bir süre yaşayabilir ama bu köpekler uzun zaman evde yalnız kalabilir demek değildir. Yalnız kalmak tüm ırklardan köpekleri hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkileyecektir. Bazı duygusal ırklarda ise terk edilme psikolojine sokacak kadar büyük problemlere yol açabilecektir.

Bizler bir köpek sahiplendiğimiz zaman onlara en iyi şartları sağlamak zorundayız bu bizim köpek beslemek için ilk kabul etmemiz gereken sorumluluklardan. Köpeği sahiplenmeden önce yaşam standartlarını ve yaşam şekliniz bir köpeğe annelik veya babalık yapmaya uygun mu bunu araştırmalısınız. Bir köpeğe bakamayacak bir yaşama sahipseniz ama yine de bir evcil hayvan istiyorsanız sorumluluğu daha az olan hayvanlara yönelmenizi öneriyoruz.

Köpeğimizi Ne Kadar yalnız Bırakabiliriz?
Köpeğimizi Ne Kadar yalnız Bırakabiliriz?

Köpeğimizi Ne Kadar yalnız Bırakabiliriz?

Daha önce söylediğimiz gibi köpekleri gün içerisinde en fazla 6-7 saat yalnız bırakmanız önerilmektedir bu zaman aralığının üzerinde yalnız kalması köpeğinizi psikolojik olarak kötü etkileyebilir.

Köpeklerde aynı çocukların beklediği ilgi ve sevgiyi beklemekte ve en az onlar kadar sahiplerine muhtaç bir yaşam sürmektedirler çünkü dünyaya gözlerini açtıktan bir süre sonra tanıştığı insanları ailesi olarak kabul eden köpekler yaşamları boyunca onların yanında olmak ve onların sevgisini hissetmek isteyecektir ve bu köpeklerin en doğal hakkı.

Köpekler için duygusal temaslar her zaman önemlidir sizin yüzünüzü yaladığı an veya kucağınızda yattığı an onlar için en mutlu anlardır. Sizinle beraberken çok mutlu olan köpeğinizin siz yokken aşırı derecede mutsuz olması olası bir durumdur. Uzun süre yalnız kalacak bir köpek sosyal olarakta farklı problemler yaşayacaktır. Diğer hayvanlarla oynamayı tercih etmez ve zaman daha içine kapanık bir hal alır. Köpeğinizin bu şekilde depresyon yaşamasını eminim istemezsiniz.

Bunların haricinde ev içinde çok fazla yalnız kalan köpekler hareketsiz zamanlar geçirdiği için ve egzersizlerinden uzak kaldığı için fiziksel olarak güçsüzleşir ve obezite hastalığı yaşayabilir. Fazla kilo alımı ise minik dostunuzda diyabet, kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Köpeğinizin yalnız kalması haricinde sağlıklı bir ortamda yaşamıyorsa eğer fiziksel ve zihinsel hastalıklar yaşayabilir. Bu köpeklerde köpek depresyonu görülme ihtimali çok yüksektir.

Daha önce ele aldığımız Collie Eğitimi ve Özellikleri yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile alakalı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

 

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.