Köpeklerde ergenlik dönemi

Köpeklerde ergenlik dönemi

İnsanlarda olan ergenlik dönemi hayvanlarda da yaşanmaktadır. Yanınıza geldiğinde küçücük olan o yavru zamanla büyüyerek sadece bedensel değil ruhsal değişimlerde gösterecektir. Köpeğimiz tıpkı bizler gibi ergenlik dönemi yaşarlar. Tıpkı bizler gibi huysuz, agresif, aşırı ve cinsellik merakı bu dönemlerde belirgin unsurlardandır. Bu yazımızda sizin için köpeklerde ergenlik süreci hakkında önemli bilgileri ele aldık.

Köpeklerde ergenlik dönemi
Köpeklerde ergenlik dönemi

Köpeklerde ergenlik dönemi ne zaman başlar?

Bu dönem için tam olarak zaman vermemiz mümkün değil ırk, cinsiyet, yaşam ortamı ve beslenme gibi pek çok farklı değişik unsur köpeklerde ergenlik dönemini etkilemektedir. Ancak bir genelleme yaparsak eğer 9 ve 12 aylık dönemlerde köpeklerimiz ergenlik dönemine girebilir diyebiliriz. Ama bu durumu her köpekte aynı olmadığını belirtmek istiyoruz.

Köpeklerde ergenlik dönemi
Köpeklerde ergenlik dönemi

Köpeğimin ergenliğe girdiğini nasıl anlarım?

Köpeğinizin ergenlik zamanları geçirdiğini hemen anlayamazsınız. Belli bir süreç komutlarınıza verdiği tepkiler, davranışlarında ki değişiklikler sayesine anlamanız mümkün ama iyi bir gözlemci olmalısınız. Bu zamanlarda dişi ve erkek köpeklerin verdiği tepkiler birbirinden tamamen farklıdır. Şimdi dişi köpeklerin ve erkek köpeklerin ergenlik tepkilerini gözlemleyelim

Köpeklerde ergenlik dönemi
Köpeklerde ergenlik dönemi

Dişi Köpeklerde Ergenlik

Dişi köpeklerde, erkek köpeklere göre daha net bir belirgin bir ergenlik belirtisi olur. Köpeklerde regl yılda 2 kere ve çoğu ırkta 20-21 gün kanama şeklinde sürmektedir.  Dişi köpekler bu dönemlerde kızgın olabilir ayrıca ilgi bekleyebilir bu durumlara hazır olmanız gerekir. Ergenlik zamanlarından sonra dişi köpeğinizin hamile kalması mümkün olacak böyle bir durumda ortalama olarak 4-5 yavru köpeğe sahip olacaksınız eğer bu sorumluluğu kaldıramayacağınızı düşünüyorsanız dikkatli olmanızı öneriyoruz.


ilgili yazı! Köpekler neden yüz yalar yazısını okumanızı öneriyoruz.


Dişi Köpeklerde Kısırlaştırma

Bu konuda en net bilgi veterineriniz verecektir, öyle ki her köpek farklı bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı köpeğinizle birlikte veterinere giderek en net bilgileri alabilirsiniz.

Erkek Köpeklerde Ergenlik

Erkek köpeklerimize değinecek olursak dişilere göre daha rahat bir ergenlik dönemi atlattıklarını söylememiz mümkün. Ancak elbette ki karakter değişiklikleri, agresif davranışlar, baskınlık gibi farklı özellikler bu dönemde edinilebilir. Köpeğinizin disiplinsiz hareketleri karşısında sakin ve sevgi dolu olmanız sürecin zora düşmesini engeller. Bu dönemlerde dişi köpeklerin hamile kalması sonucunda dişi köpek sahibi kadar sizde sorumlusunuz bundan dolayı dikkatli olmanızda fayda var.

Daha önce ele aldığımız Minyatür Pinscher Bakımı ve Özellikleri yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri hakkında destek almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.