Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?

Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?

Her hayvanın sevgisini gösterme yolu farklıdır, köpeklerde sevgilerini gösterme yöntemlerinden birisi de yüz yalamak şeklindedir. Bu yüz yalama işlemi aslında insanlar tarafından engellenmesi gereken bir hareket değil ama bazı köpek sahipleri bu durumdan çok rahatsız olduğu için köpeğine engel olmak istiyor. Öncelik olarak köpeğinizin bu davranışı neden gerçekleştirdiğini öğrenmelisiniz ve bunu engellemek için kendi yöntemlerinizi geliştirebilirsiniz.

Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?
Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?

Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?

Köpekler söz konusu olduğunda iletişim şekillerinden biride yüz yalamaktır. Sahiplerinden ilgi bekleyen köpeklerin yada mama, su isteyen köpeklerin sahiplerinin yüzünü yalaması olası bir durumdur. Aslında köpekler sadece sahiplerinin değil, diğer köpeklerinde yüzünü yalayabilir. Bu davranış genel olarak “bana vakit ayır”, “açım”, “arkadaş olmak istiyorum” anlamların olabilmektedir. Evcil hayvanlarınızda karşılaştığınız bu davranış genel olarak yavru köpeklerde görülürken yetişkin köpeklerde zaman zaman yüzümüzü yalayabilir.


İlginizi Çekebilir: Köpekler Neden Kemirir? yazısını okumanızı öneriyoruz.


Evcil hayvanınız olan köpeğiniz sadece iletişim kurmak ve sizinle vakit geçirmek için yüzünüzü yalıyorsa eğer bu durumda onu sevmek ve ona vakit ayırmak dışında yapacak bir şey yapmanıza gerek yok demektir. Hayvanınızın sizi sevme yöntemi olan yüz yalama davranışını engellemek ne kadar doğru tartışılır. Ancak bu durum köpeğinizin yaptırmak istediği şeyler için bir koz haline dönüştüyse yani ne zaman bir şey istese yüzünüzü yalayacak bir durumdaysa müdahale etmeniz gerekebilir.

Böyle bir durum köpeğiniz bu hareketi yapmaya niyetlendiğinde ona “hayır” diyerek tepki verebilirsiniz. Her yüzünüzü yaladığında istediğini alırsa bu hareketi her zaman yapmaya devam edecektir. Ancak daha öncede dediğimiz gibi köpeğiniz sevgi ya da ilgi bekliyorsa böyle bir durumda ona vakit ayırmanız en doğru olanı olacaktır.Köpeklerin salyalarında bakterileri öldüren ve ölü dokulardan arındıran enzimler bulunur bundan dolayı kendilerini ve sizi yalamalarında hiçbir problem yoktur!

Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?
Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?

Sevgi göstermek

Pek çok insan zaten "Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?" sorusuna vereceği ilk yanıt bu gerçekten de doğru bir bilgi. Köpekler bize karşı sevgilerini göstermek için yüzümüzü yalıyorlar. Tabi ki sevgilerini pek çok farklı yolla gösterebiliyorlar ancak köpekler neden yüzümüzü yalamaları da onlardan biri.

Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?
Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?

Korktuğu İçin Yapıyor Olabilir

Bazı durumlarda köpekler sahiplerini lider ve ebeveyn olarak gördükleri için korkunca onlara sığınır ve korkularını gidermek için sahiplerinin yüzlerini yalarlar. Bu hareketi zaman zaman oynadıkları bir oyuncaktan korkunca ya da herhangi bir eşyadan korkunca onu yalayarak korkularını gidermek isterler böyle bir durum gözlemlerseniz eğer onu sakinleştirmek için çaba sarf etmelisiniz. Sizin yanınızda güvende olduğunu hissedecektir. Eğer durum gerçekten ciddi boyutlarda ise uzman bir veteriner hekime gitmenizi daha sonrada köpek eğitimi konusunda araştırmalar yapmanızı öneririz.

 

Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?
Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?

Temizlenmek İçin Yapıyor Olabilir

Genelde kedilerin dilleri ile kendilerini temizledikleri bilinir ama köpeklerde kediler gibi bazı dönemlerde kendilerini yalayarak temizlerler. Köpeklerinizi gözlemlerseniz eğer kollarını, patilerini, genital alanlarını yaladıklarını görebilirsiniz. Bu hareket köpeklerde içgüdüsel olarak var olan bir harekettir bazı durumlarda köpeklerin başka köpeklerin kollarını, patilerini veya yüzlerini yaladığına şahit olabilirsiniz.

Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?
Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?

Tadımızı Seviyorlar

Biraz ilginç gelebilir ama köpekler derimizde ki tuzu yalamaktan hoşlanabilirler. Mamalarını bitirince mama kabını yalayan köpeklerimiz çok sevdikleri bizlerin derisini yalaması da beklenebilir bir hareket olacaktır. Tabi ki bu durum sizi rahatsız ediyorsa başarılı bir köpek eğitimi ile bu davranışısından onu kurtarabilirsiniz.

Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?
Köpekler Neden Yüzümüzü Yalar?

Sevilmek İçin Yapıyor Olabilir

Köpeğim neden yüzümü yalıyor? Köpeğiniz yalama davranışı sergilediğinde aslında ne olursa olsun sizden ilgi ve sevgi beklemektedir.  Bu nedenle de sahiplerinin yüzünü yalar, üstüne zıplat, kucağına çıkar bir yolunu bulur sahibinin ilgisini çekerek onunla vakit geçirmesini sağlar. Eğer bir köpeğiniz varsa ve yüzünüzü yalamak istiyorsa şanslı bir köpek sahibisiniz demektir.

Daha önce ele aldığımız Köpekler evde ne kadar yalnız kalabilir?  yazımızı okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimleri ile alakalı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 6 Ortalama: 3.7]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.