fbpx
Köpeklerde Eğitim Ne Zaman Başlamalıdır ?

Köpeklerde Eğitim Ne Zaman Başlamalıdır ?

Aslında insanlarda olduğu gibi köpeklerde de eğitimin yaşı yoktur ve özel bir dönemi yoktur. Ancak köpeklerde aynı bizler gibi yavruluk dönemin de iletişim başladığı andan itibaren eğitimin temelleri uygulamaya başlamak çok önemli ve gereklidir.  Evinize aldığınız yavru köpeğiniz sizinle birlikte belli sosyal kurallar dahilinde yaşayacağı için onlara iç güdü bakımından yabancı oldukları sosyal yaşantınıza adaptasyon sürecinde yardımcı olmalısınız ve her adımında ona rehberlik etmelisiniz. Bu her hayvan sahibinin sorumluluğudur.

Popüler Yazı => Köpeklerde Neden Agresiflik Olur? Çözümü Nedir?

Popüler Yazı => Köpeklerde Davranış Bozukluğu Eğitimi

Köpeklerde Ne Zaman Başlamalıdır ? | Köpek eğitimi istanbul
 Köpeklerde Ne Zaman Başlamalıdır ? | Köpek eğitimi istanbul

Köpek yavruları doğduklarında sadece koku duyuları aktiftir koku duyuları ile annelerinin memesini bulup beslenmeye başlarlar. 10 ila 17 ‘inci günlerden sonra koku, görme ve hareket yeteneklerinin gelişimi başlar ve bu zamandan sonra çevre iletişimi başlamış sayılır. Asıl hareketlilik genel olarak tüm köpek ırklarında 25. Günden itibaren başlar. 25. Günden itibaren sahibinin yavruyu yönlendirmesi çok ama çok önemlidir gelecekte ki sosyal davranışlar, saldırganlık, korku gibi davranışlar bu dönemde doğru eğitilmiş köpeklerde gözlemlenmemektedir. Bu önemli dönemde hayvan sahipleriyle doğrudan iletişime geçen, temas kuran, komut alan ve sesli iletişim kuran köpekler ileri dönemlerde yaşayabileceği durumlara hazırlıklı olur ve hangi durumlarda tepki vermesi gerektiğini öğrenmiş olur. En azından parkta köpeğinizi sevmeye çalışan çocuklara saldırmaz bu nedenlerden dolayı ilk iletişim oldukça önemlidir.


İlgili Yazı! Yavru köpekler için tasma eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca hizmetlerimizle alakalı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.


Köpekler 2. Ayını Doldurduğunda Ailesine Teslim Edilebilir

Minik dostumuz 2. Ayına ulaştığında artık anne ve kardeşlerinden ayrılarak yeni ailesine teslim edilmek için hazır halde olacaktır.  Yavru köpek eğitimi yavru eve geldiği anda başlaması gereken bir eğitimdir. Bu konuyu yavru köpek eğitimi yazımızda incelemiştik okumanızı öneriyoruz. Minik dostumuz eve geldiği andan itibaren eğitim hızlı bir şekilde başlamalı ve ilk olarak tuvalet eğitimine giriş yapılmalıdır.  İlk zamanlarda tuvalet alışkanlığını şekillendirmek çok önemli bir detay olacaktır.

Öncelik Her Zaman Tuvalet eğitimi

Tuvalet eğitimi ve ailenizin sosyal kurallarını minik dostunuza öğretme süreci başlatıldıktan sonra yavrunun yavaş yavaş tasmaya alıştırılması gerekir.  Yavru Köpekler İçin Tasma Eğitimi yazımızı okumanızı öneriyoruz. Tüm bu eğitimler en ince ayrıntısına kadar doğru uygulanmalı hayvan sahibi bu eğitimleri uygulayamıyor ise mutlaka profesyonel köpek eğitimcilerinden olarak destek almalıdır.

Köpek yavrumuz 3. Ayına ulaşınca artık Temel İtaat Eğitimi almaya başlamalıdır. Bu eğitim süreci hem riskli hem de çok önemlidir bu dönemde köpek ile aranızda ki bağın olumsuz yönde etkilenmesine izin vermemelisiniz. Temel komutları öğretme aşamasında pozitif yöntemler ve ödüllendirme yöntemi kullanılmalıdır.

Küçük dostunuz artık 7. Ayına ulaştığında ileti itaat eğitimi için hem fiziksel hem de ruhsal olarak hazır olmalıdır. İleri itaat eğitimi aslında birçok yönden temel itaat eğitimine benzer ama tam anlamıyla aynı değildir. Temel itaat eğitimini tamamlamış olan köpeğimizi sıkı ve daha zorlu bir eğitim beklemektedir.

Yetişkin olarak sahiplenilen köpeklerde adaptasyon ve oryantasyon algısı şekillendikten sonra eğer kötü davranışları varsa bu problemlerinin eliminasyonu başlanıp eğitim süreci ile devam etmek doğru olacaktır. Köpeklerde kesinlikle bir eğitim yaşı yoktur doğru bir iletişim ve sıkı bir eğitim ile her köpek sosyal çevresiyle iyi geçinir bir hale getirilebilir.

Daha önce ele aldığımız Yavru Köpekler İçin Tasma Eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca hizmetlerimizden faydalanmak adına bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Hemen Ara
Whatsapp Destek