Erkek kedi kısırlaştırma

Erkek Kedi Kısırlaştırma Öncesi ve Sonrası - Davranış ve İyileşme

Erkek kedilerin kısırlaştırılması da sağlık ve kontrolsüz üreme açısından önemli bir operasyondur. Kısırlaştırma, en sade haliyle doğumu engellemeye denir. Belli bazı cerrahi yöntemler kullanılarak erkek kedi kısırlaştırma işlemi yapılır.

Dişi kedilerde olduğu gibi erkek kedilerde kısırlaştırma süreci de kedi sahiplerinin dikkat etmeleri gereken bir dönemdir.

Erkek kedilerin kısırlaştırılması, dişi kedilere nispeten daha kolay bir operasyon ile yapılmaktadır. Erkek kedi kısırlaştırma operasyonuna başlamadan önce kısırlaştırma bölgesi tıraş edilir ve operasyona hazır hale getirilir.

Kısırlaştırma operasyonu anestezi yapılarak uygulandığı için kedinin herhangi bir ağrı çekmesi durumu söz konusu olmaz.

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma Nedir, Neden Yapılır?

Kedi sahiplerinin en önemli görevlerinden biri de sahip oldukları petlerin kızgınlık dönemine girmesi ile birlikte kedilerini kısırlaştırmalarıdır. Erkek kedilerde kısırlaştırma da dişi kedilerde kısırlaştırma kadar önemli bir konudur.

Erkek kedilerde kısırlaştırma, kısa ve öz anlatımı ile kontrolsüz üremenin önüne geçmek için cerrahi operasyon ile doğumun önüne geçilmesidir. Tabi ki tek amacın bu olmadığını da belirtmek gerekir.

Kedinin daha sağlıklı kalması, erkek kedilerde görülen testis kanserinin önüne geçmek ve FIV virüsü bulaşması riskini ortadan kaldırmak için de yine erkek kedilerin kısırlaştırılması önemlidir.

Erkek Kedi Nasıl Kısırlaştırılır?

Kedilerin kısırlaştırılması, sanıldığının aksine kedilerin sağlığı açısından daha doğrudur. Hem kontrolsüz üremeyi engellemek hem de kızgınlık döneminde olan kedilerin evden kaçması gibi durumların daha aza indirgenmesi açısından önemlidir.

Erkek kedi kısırlaştırılması operasyonuna başlamadan önce kısırlaştırılacak bölge tıraş edilir ve kediye anestezi yapıldıktan sonra operasyon başlatılır.

Dişi kedilerde kısırlaştırma operasyonu dikiş gerektirirken erkeklerde dikiş de gerekmez. Bu nedenle erkek kedilerin kısırlaştırılması daha kolaydır.

Operasyonda testislere bağlı olan damar ve kanallar bağlanarak işlem bitirilir.

Son derece basit olan bu işlemden sonra kedinin birkaç gün halsizlik, bitkinlik gibi durumlar yaşaması normal olarak kabul edilir.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Operasyonu Sonrası

Erkek kedilerin kısırlaştırılması, yukarıda da anlattığımız gibi kısa sürede yapılan bir işlemdir. Operasyondan sonra pet sahibinin en çok dikkat etmesi gereken konu, kedinin anestezinin etkisinden kurtuluncaya kadar yiyecek ve içecek vermemesine dikkat etmesidir.

Kısırlaştırılmış kedilere mama ya da su verilmesi durumunda kedide kusma görülür. Bu yüzden veteriner uzmanlar, bir süre beklenmesinin daha uygun olduğunu belirtmektedir.

Kısırlaştırma operasyonu geçiren kedinin eve geldikten sonra doğru şekilde dinlenmesi önemlidir. Bunun için özellikle kedinin kaldığı ortamın sakin olması ve kalabalık olmaması, iyileşme sürecini doğrudan etkiler.

Kısırlaştırma operasyonundan sonra bölgede yaraların meydana gelmesi olağan bir durumdur. Fakat kediniz buna alışık olmadığı için yaralı bölgeyi yalamak isteyecektir. Bu durumda onu engellemek için kedi Elizabeth yakalığı kullanılması gerekir.

Kedinizi eve getirdikten sonra veteriner hekimin yaranın daha erken sürede iyileşmesi için önerdiği antibiyotik tedaviyi aksatmadan devam ettirmeniz gerekir. Bunu yapmanız, kedinizin daha erken sürede kendini toparlamasına yardımcı olacaktır.

Kısırlaştırılmış kedilerde metabolizma yavaşlaması söz konusu olur. Bu da kontrolsüz şekilde beslenmeleri halinde kedilerde aşırı kilo almaya yol açar. Bu yüzden operasyondan sonra kedinin beslenmesinde değişikliğe girilmesi ve kısır kedi maması kullanılması önerilir.

En İyi Kısırlaştırılmış Kedi Maması Önerileri

Kedinizin daha sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmesi için seçtiğiniz mamanın kedinize uygun olması önemlidir. En iyi kısırlaştırılmış kedi maması kullanarak kedinizin operasyon sonrasında sağlıklı şekilde beslenmesine yardımcı olabilirsiniz.

erkek kedi kısırlaştırma ameliyat

Kullanıcı deneyimi yüksek ve kedilerin sağlığını korumaya yardımcı olan en iyi kısırlaştırılmış kedi maması önerilerinden bazıları şunlardır;

Kedinizin sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesini sağlayan ve kilo almasını engelleyen en iyi kısırlaştırılmış kedi maması ile kedinizi beslemeniz, kısırlaştırılma operasyonundan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntıların başında gelir.

Yukarıda saydığımız kısırlaştırılmış kedi mamaları, özel olarak üretilmiş, düşük tahıllı kedi mamalarıdır. Kısırlaştırılan kedilerin beslenmelerine önemli oranda yardımcı olan bu mamalar, kedinizin günlük besin ihtiyacını karşılamasına yardımcı olurken istemsiz kilo alma gibi durumların önüne geçmeye de yardımcı olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Kedi Tırmığı Hastalığı Nedir?

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma İçin En Uygun Zaman Nedir?

Kedilerin kısırlaştırılması, hem erkek kediler hem de dişi kediler için aynı dönemlerdir. Bu dönem, veteriner uzmanların görüşüne göre ilk kızgınlık dönemidir. Yani kediniz ortalama 8 aylık olduktan sonra kısırlaştırmak için veteriner hekime götürmeniz gerekir.

Kızgınlık dönemine girmemiş kedilerin kısırlaştırılması, böbrek hastalıkları ya da idrar yolu hastalıkları gibi ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle veteriner uzmanlar, bu dönemin beklenmesi gerektiğini bildirmektedir.

İlginiz Çekebilir: Her Zaman Yavru Gibi Kalacak 6 Büyümeyen Küçük Kedi Cinsi

Erkek Kedi Kısırlaştırmanın Faydaları

Zaman zaman internet sitelerinde ya da farklı platformlarda kedi kısırlaştırmanın zararlı olduğu söylense de bu söylemlerin herhangi bir bilimsel dayanağı yoktur. Bununla birlikte veteriner uzmanlar, erkek kedi kısırlaştırmanın birçok yönden faydalı olduğu söylenmektedir.

İşte erkek kedi kısırlaştırmanın faydaları…

  • Erkek kedilerde sıkça karşılaşılan testis kanseri riski ortadan kalkar.
  • Kısırlaştırılmayan erkek kediler, kızgınlık dönemine girdiklerine agresif davranabilirler, evden kaçabilirler. Bu yüzden ilk kızgınlık döneminde kısırlaştırılmaları önemlidir.
  • Kızgınlık dönemine giren kedilerin çiftleşememesi gibi durumlarla karşılaşması depresyona girmesine neden olabilir.
  • Kısırlaştırılmayan erkek kediler, kızgınlık dönemine geldiğinde kötü bir koku yayarlar. İşaretleme amacı ile bıraktığı bu koku, kedinin beslendiği ortamda kötü kokuların oluşmasına neden olur.
  • Kısırlaştırılan erkek kedilerin çiftleşme arzusu ortadan kalktığı için çiftleşme yoluyla bulaşan hastalıklardan korunur.
  • Kızışma döneminde kedilerin miyavlama isteği daha da artar. Ancak kısırlaştırılan erkek ve dişi kedilerde bu durum ortadan kalkar.

Kedilerde Testis Kanserini Önlemenin Yolu: Kısırlaştırma

Erkek kedilerde en sık görülen hastalıklardan biri de testis kanseridir. Bu hastalık, çiftleşme ile birlikte başlayan bir hastalıktır. Uzman veterinerler, bu durumun önüne geçmenin en iyi yönteminin kediyi kısırlaştırma olduğunu belirtmektedir.

Erkek kedilerde karşılaşılan testis kanserinin yanında FIV virüsü de genellikle viral yollardan bulaşan bir virüs türüdür. Yine bunu engellemenin en iyi yöntemlerinden biri de kızgınlık dönemine girmiş erkek kedilerin kısırlaştırılmasıdır.

Yapılan araştırmalara göre her doğan 100 kedi ve köpekten 70’i ölüme terkedilir. Özellikle de sokakta beslenen kedi ve köpeklerde bu durum daha fazla görülmektedir. Erkek kedi kısırlaştırmanın faydalarından bir diğeri de budur. Yani kontrolsüz üremelerin engellenmesi ve bu sayede daha az sahipsiz kedinin olmasını sağlamak…

Kısırlaştırılan erkek kedinin huyu değişir mi?

Halk arasında yaygın olan bir kanıya göre kısırlaştırılan erkek kedilerin huylarında değişimler meydana gelir. Ancak uzman veterinerlere göre bu sanının herhangi bir bilimsel dayanağı bulunmamaktadır. Aksine kısırlaştırılan kediler ve köpekler daha uysal ve sahipleri ile diğer evcil hayvanlarla daha uyum içinde yaşarlar.

Erkek kedi kısırlaştırması ne zaman yapılmalıdır?

Kedilerin kısırlaştırılma dönemi için en uygun zaman ilk kızgınlık dönemidir. 8 aylık olan kedilerde kızgınlık dönemi başlar. Bu dönemde kısırlaştırılan kedilerin evden kaçma, çiftleşme isteklerinden dolayı meydana gelen zararlı durumların ortadan kalkması daha rahat olur.

Erkek kedi kısırlaştırdıktan ne kadar süre sonra toparlanır?

Kısırlaştırma operasyonu, erkek kedilerde daha kolaydır. 2-3 gün gibi bir süre kedinin biraz huzursuz olması ve sakinlik istemesi olağan bir durumdur. Bu süreden sonra kediler normal hayatlarına yeniden dönerler.

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Comments are closed.