en iyi diyet kedi maması

Kilo Alımını Durduran En İyi 5 Diyet (Light) Kedi Maması

Kedilerde yalnızca birkaç kilo fazlalığı bile sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Bakıldığı zaman 20 kg alan bir insanın 100 kg olması ile 2 kg alan bir kedinin 8 kg olması bir tutulabilir. Kedinin yaşı, günlük aktivitesi ve ırkına bakılarak normal kilo değerleri veteriner hekimler yardımıyla hesaplanabilir.

Eğer sizin de kedinizde kilosu ile ilgili ya da yediği besinlerle alakalı bir sorun ortaya çıkıyorsa diyet kedi maması tüketmesi gerekir.

Kedilerde tombulluk, görsel açıdan sevimli geliyor olabilir. Bu görünün dış kısımdır. İç kısma baktığımızda kedinin hareketlerinde zorlanmalar meydana gelmesi, solunum sıkıntısı çekmesi, kalp rahatsızlıklarının olması, yeme problemlerinin başlaması ve obezite aslında ciddi bir sağlık sorunudur.

Bunun önüne ancak light diyet kedi maması ile geçilebilir.

Kedinizin diyet mama kullanmasının sebebi yalnızca kilo problemi olmayabilir. Genellikle kısırlaştırma dönemi sonrasında veteriner hekimlerin önerileri ile de kedilere diyet kedi mamaları verilebilir. Bunun yanı sıra kedinin bir gıda alerjisi mevcutsa ya da besinlere karşı bir tolerans gösteriyorsa da bu mamadan kullanması doğru olacaktır.

Sizler için en iyi diyet kedi mamaları hakkında bir araştırma yaptık. Dünyaca ünlü markaların ürettiği ürünleri kategorimizden inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Pati Sağlığını Destekleyen En İyi 8 Kedi Tırmalama Tahtası

1- Orijen Tahılsız Kilo Kontrolü Diyet Kedi Maması

Orijen Fit-Trim Tahılsız Kilo Kontrolü için Diyet Kedi MamasıOrijen tahılsız diyet kedi maması, kedilerin vücut kondisyonunu en üst seviyede tutmak üzere özenle üretilen bir içeriğe sahiptir.

Protein bakımından son derece zengin ancak yağ ve karbonhidrat bakımından da sınırlı besin dengesinin sağlandığı bu mama kedinizin kolay kilo vermesini destekleyecektir.

İçerisinde bulunan %44 zengin besleyici protein sayesinde kediniz sağlıkla kilo verir.

Orijen diyet kedi maması, kedilerin hem evrimsel hem de biyolojik besin ihtiyaçlarına göre hazırlanmıştır.

Taze hindi, taze tavuk ve balıktan gelen etlerin üçte birinin suyu sadece besin değerleri korunarak kurutulup hazırlanmaktadır.

Tüm aroma ve lezzetini doğal üretimden alan Orijen diyet kedi mamaları, yemek seçen kediler için bile vazgeçilmez bir lezzete sahiptir.

Ürünü Ayrıntılı İncele

2- Sanabelle Light Tahılsız Kümes Hayvanlı Diyet Kedi Maması

Sanabelle Light Tahılsız Kümes Hayvanlı Yetişkin Diyet Kedi MamasıSanabelle light tahılsız kümes hayvanlı diyet kedi maması hem diyet yapan hem de kısırlaştırılan kedilerin tüketebilecekleri içerikte bir mamadır. İçerisinde yoğunlaştırılmış ham lif içeriği mevcuttur.

Bu sayede kedinizin dengeli ve kalıcı kilo kontrolünde olmasını destekler.

Kemik, eklem ve dolaşım sistemi üzerinde baskı kilo verme sayesinde kendiliğinden azalmaya başlar ve kediler sağlıkla yaşamlarını sürdürebilirler.

Sanabelle diyet kedi maması %20 taze kümes hayvanı eti içermektedir.

Hidrolize protein, keten tohumu ve bezelye içerikleri ile de vücudun diğer besin ihtiyaçlarını karşılar.

Fosfor, lif, potasyum, sodyum ve magnezyum sayesinde kedilerin sağlıklı ve dengeli kiloda kalarak yaşam sürmelerini destekler.

Kısır kediler için özel olarak üretilen mamalardan bir tanesi olduğu için kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Ürünü Ayrıntılı İncele

3- Hills Light Tavuklu Yetişkin Diyet Kedi Maması

Hills Light Tavuklu Yetişkin Diyet Kedi MamasıHills tavuklu yetişkin diyet kedi maması, 1-6 yaş arası bulunan kediler için özel olarak üretilen içeriklere sahip bir mamadır. Tüylü dostlarımızın kilosunu korumak için benzersiz bir kilo kontrol sağlar.

Böylece kedilerin hem ideal kiloya gelmeleri desteklenir hem de yaşam standartlarını ve sağlıklarını koruyabilecekleri düşük kaliteli besinleri tüketmeleri sağlanır.

Hills tavuklu yetişkin diyet kedi maması sahip olduğu yüksek kaliteli protein ve doğal lifler sayesinde sindirim sistemi dostudur. Üstelik bununla da kalmaz, sağlıklı ve deri ve tüy sağlığını da destekler.

Omega 6 yağ asitleri sayesinde tüylerin parlak olmasını sağlar. İçerisindeki magnezyum ile üriner sistem hastalıkları önlenirken, L-karnitin ile de yağlar kasa çevrilir ve aşırı yağlanma  engellenir.

Yoksa siz hala Hill's kedi mamalarından denemediniz mi?

Ürünü Ayrıntılı İncele

4- Royal Canin Light Weight Care Yetişkin Diyet Kedi Maması

Royal Canin Light Weight Care Yetişkin Diyet Kedi MamasıRoyal Canin Light Weight Care Yetişkin Diyet Kedi Maması, premium içerikler ile üretilen, en çok tercih edilen diyet kedi mamalarının başında geliyor.

Bir yandan kedilerin kilo dengesini koruyup, sağlıklı kilo vermelerini desteklerken bir yandan da onların tüy sağlığını korumak için yağ asitleri ile besleyicilik görevi sunar.

Aynı zamanda içerisinde vitamin ve aminoasitler vardır. Bu da tüy yumağı sorununun azalmasının etkisini arttırır.

Royal Canin Diyet Kedi Maması kedinizin ideal vücut yapısını ve kas kütlesini korumak için özel olarak formüle edilmiştir. Hassas formül sayesinde kedilerin sindirim sistemine de faydalı olur. 1-12 yaş arası kediler için üretilmiştir.

Bir yandan kedinizin günlük alması gereken besin ihtiyacını karşılar  diğer yandan da sağlıkla kilosunu korumasını ve kilo almamasını destekler.

Ürünü Ayrıntılı İncele

5- Dr. Clauders Senior Sterilised Tavuklu ve Balıklı Diyet Kedi Maması

Dr.Clauders Senior Light Sterilised Tavuk ve Balıklı Yaşlı Diyet Kısırlaştırılmış Kedi MamasıDr. Clauders Senior Sterilised Tavuklu ve Balıklı Diyet Kedi Maması kedilere kısırlaştırılmış dönemlerinde en iyi desteği vermek üzere özel olarak formüle edilen bir mamadır. Bu tahılsız kedi maması kediler için ideal besinleri sunar.

Beslenmelerini en uygun seviyede desteklemek adına hem yetişkin hem de yaşlı kediler için özenle formüle edilmiştir.

Dr. Clauders Senior Diyet Kedi Maması kümes hayvanları ile üretilen bir içeriğe sahiptir. Sahip olduğu taurin ile kedilerin kalp sağlığını destekler.

Sindirimi kolay olduğu için kedilerinizin rahat ve kolay sindirebileceği bir üründür.

İçerisinde optimal şekilde karıştırılmış doğal bileşenler mevcuttur.

Kedilere ihtiyaç duydukları yüksek proteini ve enerjiyi verir.

Bunun dışında dengeli lif ve doğal yağlar ile de sağlıklı olmalarını destekler.

Ürünü Ayrıntılı İncele

Kediler Neden Diyet Yapmalıdır?

Kediler için de kilo sağlığı olumsu etkileyebilecek en büyük etkenlerden bir tanesidir. Hatta bu durum göz önünde bulundurulmaz ve ihmal edilirse kedilerin bir takım sağlık sorunları sebebiyle operasyon geçirme riskleri artar.

İlginizi Çekebilir: Tüylerin Kolaylıkla Atılmasını Sağlayan En İyi 4 Kedi Macunu

Aşırı kilolu ve obez kedi dostlarımızda ne kadar erken önlem alınması gerektiği önemlidir. Bunun için kedilerin düzenli hareket etmesi ve tavsiye edilen diyet kedi maması çeşitlerinden tüketmesi gerekir. Aksi taktirde kedilerde meydana gelebilecek sağlık sorunları şöyledir;

  • Kalp hastalığı,
  • Solunum sıkıntısı,
  • Yeme bozuklukları,
  • Bazı kanser türleri,
  • Yüksek kan basıncı oluşması,
  • Eklem yaralanmaları ve ağrıları,
  • Hareketsizlik,
  • Osteoartrit,

Kedilerde fazla kilo olması ya da diyet yapmaması onların ömürlerinin de kısa olmasına yol açar.

Sağlıklı ve fit bir kediye göre daha kısa süre yaşam sürerler. Fiziksel olarak da çevre ile az etkileşimde bulunduklarından bazı psikolojik problemler de devamında onlara eşlik edebilir.

Bu yüzden kedilerin mizacına göre uyuşuk olmalarını ya da hareketsiz olmalarını desteklememek gerekir.

Onlarla düzenli oyun oynayıp, gün içerisinde en az birkaç saat egzersiz yapmalarını sağlamak da diyetleri için önemlidir.

Light Diyet Kedi Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kediler için besin türü kadar besinin içeriği de çok önemlidir. Bu yüzden diyet dönemi ya da normal beslenme dönemi, dönem ne olursa olsun mutlaka besinin kalitesine bakılması gerekir.

Kediler etoburdur. Mamaları içerisinde bulunan protein katkılı ürünlerin, etlerin mutlaka gerçek etten olması gerekir. Bu da vücutlarına doğru proteini almaları ve sağlıklı olmaları anlamına gelir. İşlenmiş etten ziyade gerçek etin kullanılması diyetleri için de olumludur.

Çünkü kilo verirken de vücut en fazla proteine ihtiyaç duyar. Kas gelişimi ve enerjileri protein ile sağlanır.

Dengeli beslenme hayvan ya da insan her canlı için önemlidir. Rutin saatlerin belirlenmesi ve doğru içerikli besinlerin kullanılması gerekir. Bu yüzden kedi vitamin, mineral ve protein bakımından zengin, karbonhidrat ve yağ bakımından düşük oranlı diyet mamalar seçilmelidir.

Kilo veren kediler için lif de önemlidir bu yüzden kedilerin mamalarında lif oranının da dengeli olması gerekir. Sindirimi arttıran lifler aynı zamanda doyurucudur.

Kilosu fazla olan ve diyet mama tüketmesi gereken kediler, gıda maddelerine karşı daha duyarlı olabilir. Bu yüzden mamanın içeriğinde koruyucu, renklendirici ve tatlandırıcı madde bulunmaması, alerjiyi tetikleyecek gıda maddeleri içermemesi kontrol edilmelidir.

Tahıllar da bu gruba dahildir. Mamaların son kullanma tarihinin yeni olması önemlidir.

Kediler Neden Diyet Yapmak Zorunda Kalır?

Kedilerin diyet yapmasını gereken pek çok faktör vardır. Bunlar başlıca obezite, kısırlaştırma ve besin alerjisi olarak söylenebilir. Çeşitli sebepler yüzünden kilo almaya elverişli olan kedilerde obezite kaçınılmaz bir sorundur.

Bu yüzden veteriner hekim kontrolü ile birlikte uygun bir diyet mama kediye önerilir ve bazı talimatlara uyulması gerekir.

Kısırlaştırma hem erkek hem de dişi kediler için söz konusu olan bir operasyondur. Bu operasyon sonrasında kedilerin hareketlerinde kısıtlanma olabileceğinden vücutta fazla besin depolanabilir.

Bunun sonucunda da kedilerde kilo fazlalığı ortaya çıkabilir. Kısırlaştırma sonrasında diyet kedi maması tüketimi ile bu kiloların önüne geçilmesi mümkündür.

Besin alerjileri, kedilerin yemek yemesi başta olmak üzere vücutta tüy dökülmesi, kaşıntı, deride yaraların oluşması, kusma ve ishal gibi pek çok sorun ile gözlemlenebilir.

Öncelikle yapılacak veteriner hekim kontrolü sonrasına kedileri neye alerjisi olduğu tespit edilir ve ona göre diyet mama kullanılmaya başlanır.

Diyet mama gerektiren bir diğer durum da ikramlıkların ve atıştırmalık ödül mamalarının kedilere fazla verilmesinden kaynaklanır. Bu durum aslında kedilerde kilo alımı ile sonuçlanır. Çünkü atıştırmalıklar içerisinde yüksek kalorili içerikler mevcuttur.

Kontrollü ve dengeli verilmediği sürece onlarda ekstra kiloya yol açar. En iyi diyet kedi mamaları vererek kedinizin kilosunu dengeleyebilir ve onun sağlıkla yaşamasını destekleyebilirsiniz.

Obeziteye Yatkın Kedi Irkları Hangileridir?

Ragamuffin, Sphinx ve Persian ırkı gibi bazı ırktan kedilerin obeziteye yatkın olduğu beslenme uzmanları tarafından gözlemlenen bir araştırma sonucuna göre söylenebilir.

Kediler Diyet Döneminde Az mı Beslenir?

Diyet yapmak demek az besin tüketmek demek değildir. Kedilerde de bu durum aynıdır. Diyet dönemindeki kedilerin kaloriyi dengeli alması gerekir. İçerisinde yüksek oranda protein, düşük oranda yağ ve karbonhidrat bulunan içerikteki diyet mamaları günde 2-3 öğün olarak tüketmesi gerekir.

En Çok Tercih Edilen Diyet Kedi Maması Markaları Nelerdir?

En çok tercih edilen diyet kedi mamaları Orijen Tahılsız diyet Kedi Maması, Hills Light Diyet Kedi Maması, Dr. Clauders Senior Sterilised Diyet Kedi Maması, Sanabelle Light Tahılsız Diyet Kedi Maması, Royal Canin Diyet Kedi Mamasıdır.

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 3]