Veteriner Seçimi

Veteriner Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 6 Önemli Madde

Hayvanlarla birlikte olmak, onların ihtiyaçlarını karşılamak, zor durumda olanları hayata döndürmek çok anlamlı bir mesleğin hediyesidir: Veterinerlik. Bir hayvan sahiplendiğiniz zaman ilk olarak ona veteriner hekim arayışı içerisine girersiniz.

Veteriner seçimi tüylü dostlarımızın sağlığını doğrudan etkileyen bir unsurdur. Dostlarınızın yaşam kalitesini iyileştiren bu kahramanları seçerken de bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Evcil dostlarımızın da tıpkı insanlar gibi pek çok kazalar, yaralanmalar ve hastalıklar ile karşı karıya kalması söz konusudur. Bunun dışında belli periyotlarda sağlık kontrolüne götürülmesi de şarttır.

Bu sayede hem evcil dostunuzda bulunan bir takım rahatsızlıkların önceden tespit edilmesini sağlamış olursunuz hem de rutin kontrollerinin yapılmasını desteklersiniz. Bunun için size uygun bir veteriner seçimi yapmalısınız.

Veteriner kliğinin eve yakın bir alanda bulunması, hayvan sahiplerinden alınan öneriler, veteriner hekiminin tecrübesi ve hayvana yaklaşımı gibi hususlar size yol gösterici olacaktır. Aşılarının takibinin düzenli yapılacağı ve herhangi bir acil durumda güvenle gidebileceğiniz bir yer olması önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Köpeğinizin Doğum Gününü Kutlamanın 10 Yolu

1) Veteriner Hekiminiz Ne Kadar Tecrübeli?

Veterineriniz bu sektörde ne kadar zamandır mesleğini sürdürüyor? Onun bu alandaki tecrübesi sizin dikkat etmeniz gereken bir nedendir. Çünkü dostunuzu ona emanet edeceksiniz.

Aşıların yapılması bile kendi alanında önemli bir adımken tüylü dostunuzun herhangi bir sağlık problemi olduğunda sorunun doğru tespit edilmesi ve doğru iyileştirme yöntemlerinin uygulanması da gerekir.

Veterinerler meslek sahibi olmadan önce belirli bir eğitimden geçerler. Bu alanda aldıkları eğitim dışında teknoloji ile yakından ilgilenmeleri onların tecrübesini arttıran en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Tıbbi alanda ilerleyen teknolojik gelişmeler, tedaviler için kullanılan yeni yöntemler, müdahaleler için geliştirilen malzemeler ve güncel gelişmelerin takibi mutlaka yapılmalıdır.

Klasik yöntemlerden faydalanan bireyler, gelişimden uzakta yeni fikirler üretmeden, yetersizlikleri ile bilinirler. Öğrenmenin zamanı ve sonu yoktur.

Bu yüzden son teknolojiden faydalanmak hem eğitimsel açıdan veteriner hekimin gelişmesini destekler hem de güncel olaylar ve gelişmeler ile yeni çözüm üretmesini, kalıcı ve kesin sonuçlar bulabilmesini destekler.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde Ağrı Belirtileri ve Neden Olan Hastalıklar

2) İletişim Dilinin Tecrübedeki Etkisi

İnternet ya da sosyal çevre üzerinden yapılan araştırmalar, eve yakın lokasyondaki veteriner kliniklerinin belirlenmesi genel olarak anlık araştırılabilecek noktalardır. Eğer iyi bir veteriner kliniğinden fayda almak istiyorsanız mutlaka önce onun bu sektördeki tecrübesine ve kurduğunu iletişime dikkat etmeniz gerekir.

Veteriner ile iletişim kurarken ona çekinmeden her türlü soruyu sorabilmelisiniz. Siz hayvanlar konusunda ondan daha eksik bilgiye sahip olabilirsiniz. Sizin merak ettiğiniz bir şey veteriner hekimin çok hakim olduğu bir konu olacaktır. Bu gibi durumlarda size karşı olan üslubu çok değerlidir. Önce siz iyi ilişkiler kurun ki sonrasında dostunuzu ona emanet edebilin.

Veteriner hekimin hayvanla kurduğu ilişki de burada çok önemlidir. Özellikle kediler ile uyumlu çalışabilmek pek çok veterinerin hayali gibidir. Kediler korkunun ve tedirginliğin verdiği stresi doğru yönetemez ve saldırganlık gösterebilir.

Kendini savunmak zorunda hisseder, altında yatan sebepleri anlayamadığı için gözü hiçbir şeyi görmez. Bu yüzden veteriner hekimler ve diğer çalışanların olumsuzluk karşısında pozitif olmasında fayda vardır.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerle Yapabileceğiniz 10 Eğlenceli Aktivite

3) Duygusal Tecrübe: Empati

Veterinere korkuyla giden dostlarımızı sakinleştirmenin yolu, onların davranışlarına ve doğasına uygun olarak empati ile yaklaşmaktır. Çünkü onların sosyal yapıları insanlara göre biraz farklıdır.

Veteriner hekim onlara karşı sakin ve sabırlı davranmalı, ikna edici konuşmalar yapmalı ve daha öncesinde ortamı onların yadırgamayacağı, kendilerini tehdit altında hissetmeyeceği bir alana çevirmelidir.

Veteriner hekimler ve ekibi, kliniğe gelen hayvan dostlarına ve sahiplerine yürüyecekleri bu yolu daha az stresli hale getirebilmek adına gerekli tavsiyeleri doğru bir dille vermelidir. İletişim her iki taraf için de önemlidir.

Klinik ortamında çalışan diğer kişilerin de tüylü dostlarınız ile iletişim konusunda eğitim almış olması büyük bir artıdır. Bu sayede herkes dostlarınızı daha az rahatsız edebilecek teknikleri doğru yöntemler ile bulabilir. Belki de muayene süresi beklenenden daha kısa sürer.

Doğru iletişim kurarken onlarla bulunulan ortamın kedi dostu bir alana dönüştürülmesi de harika bir fikirdir. Kliniğin içerisinde bulunan bekleme alanında hayvanların birbirlerinden etkilenmemeleri adına perdeler konulması, negatif elektriği azaltır.

Böylece hekim ve diğer çalışanların tutum ve davranışları hayvanlar üzerinde daha çok etkili olur. Belki ayrı bekleme alanları bulunması, birden fazla muayene odası olması da tüylü dostunuzun kendini daha rahat hissetmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde En Çok Görülen 9 Davranış Bozukluğu

4) Uzmanlık Sertifikası Önemli

Gerekli eğitimleri alan veteriner hekimlerde uzmanlık sertifikaları bulunur. Ancak eğitimde öğrenmenin asla sonu yoktur. Bu tecrübe için de sürekli yeniliklerden faydalanmak gerekir. Bazı veteriner hekimler eğitim sonrası mesleklerini icra ederken aynı zamanda kendilerini geliştirmeye ve alanda yapılan yeniliklerden faydalanmaya devam ederler.

Uzmanlıklarını farklı bir alanda da yapabilecekleri gibi yeni eğitimler alarak uzmanlıklarını ilerletebilirler.

Doğru veteriner seçimi

5) Uzman Olduklarını Gösteren Kriterler

Uzmanlık yalnızca akademik alanda kendini geliştirmiş ve belli sertifikaları bulunan bir veteriner demek değildir. Uzman olmak bunu kliniğin her alanında hissettirilmesini sağlamaktır.

Hayvan dostlarınıza göre kliniğin dizayn edilmiş olması, çalışanların tutum ve davranışları ve hatta kliniğin çalışma saatleri bile bu uzmanlığın bir göstergesidir.

Kliniğin düzenli ve temiz olması seçimi etkileyen bir kriterdir. Aynı zamanda hem siz hem de hayvan dostunuz için de konforlu olmalıdır. Evcillerin muayene edildikleri alanın sade dekor edilmesi, kullanılması gereken araç ve malzemelerin doğru alanlara yerleştirilmiş olması bile oranın tercih edilebilirliğini arttırır.

Muayene alanlarının ne sıklıkta dezenfekte edildiği, tedavi altında olan canlıların nasıl şartlarda orada bulunduğunu size gösterir.

Orası sadece rutin aşılar için kullanılmayacak. Ani bir komplikasyon gelişen dostunuz için de acil durum alanı olmalıdır. Klinikte çeşitli test ve muayeneler uygulanmalı, gerektiğinde ameliyatın yapılabilmesi için uygun alanları olmalıdır.

Görüntüleme cihazlarının son teknolojiye sahip olması, ultrason cihazlarının varlığı ve hatta yapıla tahlillerin gönderilebileceği bir labaratuar ile anlaşmalarının olup olmadığı da önemli ayrıntılardır. Tüm bunlar kliniğin uzmanlık niteliği taşıyıp taşımadığını doğrudan etkiler.

Uzman klinikler hem gündüz hem de gece yoğun olur. Tıpkı hastaneler gibi veteriner kliniklerinin de 7/24 çalışan acil servisleri vardır. Düzene oturmuş, herkes tarafından güvenle tercih edilen, ameliyat yapabileceği alanı bulunan bir klinik kimse tarafından reddedilemez.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerin Sağlıklı Kalabilmesi İçin Yapması Gereken Egzersizler

6) Veteriner Fiyatları Nedir?

Veteriner tercih ederken bakmanız gereken en önemli kriterlerden bir tanesi de şüpheniz fiyattır. Her kliniğin ücretlendirme politikası birbirinden farklı olur. Sunabilecekleri imkanlar, kullandıkları malzemeler, tercih edilebilirlikleri ücret belirlerken dikkat edilen noktalardan bazılarıdır.

Yapılan rutin kontroller ve aşılar, kullanılan düzenli ilaçlar ya da yapılan tetkikler gibi klinik masraflarının kolay karşılanmadığı bilinmelidir. İlaçların ve pek çok malzemenin ithal olması da masrafı etkiler. Evcil ya da süs hayvanlarının tedavi ve aşıları bir muayene ücreti alınmasını gerektirir. Daha sonra yapılacak ekstra bir işleme göre de fiyatlandırma yapılabilmektedir. Planlanan ücret her şehirde ve hatta bölgede aynı değildir.

Veteriner kliniğinin küçük ya da büyük olması, gelen evcil hayvan sayısı gibi etkenler veteriner kliniği fiyatlarını doğrudan etkileyen unsurlardandır. Ulaşımı kolay olan, doğru hizmet politikası ile çalışan, her zaman hayvanlar ile iletişimi kuvvetli olan, doğru teşhis ve tedavi yöntemi uygulayıp evcil dostlarının rutin aşı ve muayene tarihlerini hatırlatan uygun fiyatlı veterinerler bulmak mümkündür.

Veterinerler Evcil Hayvanlar Konusunda Uzmanlaşabilir mi?

Veterinerler de arzu ettikleri her hayvan üzerinde uzmanlaşabilirler. Sertifika alabilecekleri uzmanlık dersleri alabilir, güncel konuları takip edebilir, çeşitli araştırmalar ile uzmanlıklarını yapabilirler.

Veteriner Değiştirmek Doğru mudur?

Ücreti, konumu, tutum ve davranışları, iletişimi, tedavi yöntemi ya da kalitesi sebep her ne olursa olsun eğer evcil dostunuzu götürdüğünüz veterinerden memnun değilseniz değiştirmeniz yanlış olmaz. Önemli olan dostunuzun sağlığıdır. Doğru olduğunu düşündüğünüz farklı bir veterinere götürebilirsiniz.

Veterinere Nasıl Güveniriz?

Veteriner hekime güvenebilmenizde onunla kurduğunuz iletişim, uzmanlık derecesi, bu alandaki tecrübesi, kliniğin yeterlilik durumu ve evcil dostunuza yaklaşımı önemlidir. Tüm bunlar sizin açınızdan olumlu ise ona güvenebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]