Köpeklerle Yapabileceğiniz 10 Eğlenceli Aktivite

Köpeğinize eğitim verirken aynı zamanda eğlenceli numaralar öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Her ne kadar Köpek Eğitimi verilirken temelde “otur”, ”kalk”, “getir” komutları öğretilse de bunun haricinde öğretebileceğiniz eğlenceli numaralar da var.

Köpeğinize farklı numaralar öğretmeniz, sevimli patilinizin daha zeki olmasını sağlamakla birlikte eğitimini daha rahat kavramasına da yardımcı olur.

Aşağıda sizlere sunacağımız köpekler için eğlenceli numaraları öğretmeye başlayarak daha güzel vakit geçirin.

Köpeklerin Rahatlıkla Öğrenebilecekleri Numaralar

1- Havla

köpeklerde havlama sorunuKöpeklerde davranış problemleri arasında sıklıkla görülen havlama, uzman eğitmenler tarafından terapi edilirken ““havla”” komutu verilerek yapılır.

Nasıl Öğretilir?

Köpeğinize “havla” komutu ile havlamasını “sus” komutu ile susmasını öğrettiğinizde ve bunu tekrar ettiğinizde son derece eğlenceli olmaya başlayacaktır.

Apartman dairesinde köpek besleyenler için de hem eğlenceli hem de çevredekilerinin rahatsız olmasını engellemek için oldukça geçerli bir numaradır.

İlginizi Çekebilir: Eğitilmesi En Kolay 10 Köpek Irkı

2- Öpücük Ver

öpücük veren köpekKöpekler için en eğlenceli numaralardan biri de “öpücük ver” komutunun öğretilmesidir. Tabi ki köpek salyasından tiksinenler için değil!

Çocuklar, köpeklerle daha fazla vakit geçirirler ve onlara isteklerini yaptırmayı büyüklerden daha fazla isterler. Köpeğinize “öpücük ver” numarasını öğretmeniz üstelik çok kolay.

Nasıl Öğretilir?

Yanağınıza bir ödül maması bırakın ve köpeğinizi alıştırmak için ödül mamasına yanaştırın ama almasına izin vermeyin. “Öpücük ver” komutu ile köpeğinizin almasını sağlayın. Bu şekilde devam ederek öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeğinize “öpücük ver” komutunu öğretmenizin bir başka faydası ise istenmeyen yalamaları önlemektir.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde Sosyalleştirme Eğitimi

3- Geri Çekil

köpek geri gitBazı cins köpekler, başına buyruk hareket etmeyi severler. Bahçeli bir alanda yaşarken dışarı çıkmak isteyebilir, evin zili çalındığında dışarı çıkmak ister.

Bu tür davranışlarını engellemek için ona “geri çekil” komutunu öğretebilirsiniz. Bu komutu öğretmeniz hem zamanınızı almaz hem de köpeğinizde istemediğiniz davranışları sergilemesini engelleyebilirsiniz.

Nasıl Öğretilir?

Bu eğlenceli komutu köpeğinize öğretmeniz çok zaman almayacaktır. bekle komutunu biliyorsa, bir ödül maması alın ve “bekle” komutu verin. Daha sonra “geri çekil” komutunu öğretmeye başlayın. İlk zamanlarda biraz zor olsa da zamanla köpeğiniz buna alışacaktır.

İlginizi Çekebilir: Yavru Köpek Kuru Mamaya Nasıl Alıştırılır?

4- Pati Ver

pati veren köpekKöpekler, içgüdüsel olarak patilerini kullanmayı severler. Siz de bunu eğlenceli bir numara haline getirebilirsiniz.

Genellikle ilk temel itaat eğitiminde verilen bu komut, bir tür pati ile selamlama komutudur.

Nasıl Öğretilir?

Kısa eğitim seansları ile öğretebileceğiniz “pati ver” komutunu öğretmek için patisini tutun ve “Pati ver” komutunu uygulayın. Kısa sürede köpeğinizin bu eğlenceli numarayı kaparak sadece size değil arkadaşlarınıza da yaptığını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerin En Sevdiği 10 Eğitici Oyun

5- Pati Salla

pati sallamaköpeklerde , sosyalleştirme eğitimi,, insanlar ve diğer canlılarla iletişimde kalabilmesini sağlar. Bu eğitimi verirken “pati salla” eğitimi de verebilirsiniz.

Misafirleriniz evinize gelip gittiklerinde “pati salla” komutunu vermeniz halinde köpeğiniz patisini sallayarak “güle güle” yapar.

Nasıl Öğretilir?

“Pati ver” komutu ile aynı şekilde öğretilebilecek “pati salla” eğitimi, kısa eğitim seansları ile öğretilebilir.

Köpekler için eğlenceli numaralar arasında yer alan bu komutu da öğretmenizi öneririz.

İlginizi Çekebilir: Yavruluktan Yetişkinliğe Köpeklerin Aylık Gelişim Evreleri

6- Dön

köpek dönme eğitimiKöpeğinize “sağ” ve “sol” yönlerini öğretirken kullanabileceğiniz eğlenceli bir komut olan “dön” komutu da eğlenceli köpek numaraları arasında yer alır.

Köpeğinizin komutları algılamasında da yardımcı olacak bu komut ile patili dostunuz daha sevecen bir hal alacaktır.

Nasıl Öğretilir?

“Dön” komutunu köpeğinize öğretmek için bir ipe ödül maması asın ve köpeğinizin burnunun ucuna getirin. İpi döndürün ve köpeğinize “dön” komutu verin. Kısa seanslar şeklinde bunu yaptığınızda köpeğiniz artık sağına soluna dönmeyi öğrenecektir.

İlginizi Çekebilir: Dişi ve Erkek Köpeklerde Kısırlaştırma: Bunları Mutlaka Bilmelisiniz

7- Yuvarlan

yuvarlanan köpekSon derece eğlenceli köpek numaraları arasında yer alan “yuvarlan” komutu, diğer komutlardan biraz daha zor olsa da zamanla bunu öğrenmeleri kolaylaşacaktır.

Yuvarlan komutu, özellikle de küçük çocukların hoşuna giden bir komuttur ve alışkanlık haline geldiğinde köpeklerin de sevdiği eğlenceli numara haline gelir.

Nasıl Öğretilir?

“Yuvarlan” komutunu parçalı eğitimler şeklinde öğretebilirsiniz. Önce Yat komutunu öğretin, daha sonra “yuvarlan” komutunu öğretin. Biraz zaman alabilecek bu komut ile sevimli patili dostunuz güzel zamanlar geçirebilir.

İlginiz Çekebilir: Sokak Köpekleri Mama Dışında Hangi Yemekleri Yer?

8- Ölü Taklidi Yap

ölü taklidi yapan köpekKöpeğinizle eğlenceli zaman geçirmenize yardımcı olacak ölü taklidi yapma, genellikle sahiplerinin parmakla silah işareti yapması ile köpeğin ölü taklidi yapması sağlanır.

Arkadaşlarınıza köpeğinizle hava atmak için ya da çevredekilerin dikkatini çekmek için bu numarayı öğretebilirsiniz.

İleri itaat eğitimi

Nasıl Öğretilir?

Köpeğinize önce Yat komutu verin, yattığında bir ödül maması verin ve daha sonra sırt üstü yatmasını sağlayın ve “öl” komutu verin. Biraz zorlayacak bir komut olsa da zamanla bu numarayı çok iyi şekilde yapmaya başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Yavru Köpekler Nasıl Büyütülmeli ve Yetiştirilmeli?

9- Yere Eğil

otur eğitimiKöpeklerin birbiri ile oynarken sürekli yere eğildiklerini görebilirsiniz. Eğitmenler, bu oyunu daha da pekiştirmeleri için “yere eğil” komutu kullanırlar.

Yere eğil komutu, biraz zor gibi görünse de zamanla köpeğiniz buna alışacak ve kolaylıkla komutunuzu yerine getirmeye başlayacaktır.

Nasıl Öğretilir?

Bu komutu öğretmek için öncelikle Yat komutu verin. Köpeğiniz kafası ve göğsü ile birlikte arka tarafını da yere eğilecektir. Tabi bunu her başarılı şekilde yaptığında ödül maması ile ödüllendirin. Zaman içinde daha kolay şekilde yapmaya başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerin Sağlıklı Kalabilmesi İçin Yapması Gereken Egzersizler

10- Yeri Kaz

yeri kazan köpekKöpekler için eğlenceli numaralar arasında yer alan “yeri kaz” komutu da hem zaman geçirmek hem de köpeğinizi eğitmek için verebileceğiniz eğitimlerden biridir.

Yeri kaz komutu, özellikle de bir görevde çalışan köpeklere öğretilmesi gereken önemli komutlar arasında yer alır.

Nasıl Öğretilir?

Hazine bulma oyununda olduğu gibi köpeğinizin sevdiği bir oyuncağını saklayın ve bulmasını söyleyin. Ancak burada komut olarak “yeri kaz” komutunu vermeniz gerekecek. Kısa sürede öğrenebileceği bu numara da son derece eğlencelidir.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerde En Çok Görülen 9 Davranış Bozukluğu

Köpeğe Komut Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeğinize komut eğitimi öğretmek, ilk defa sahiplendi iseniz biraz zor olabilir. Bunu kendi başınıza öğretmek yerine bir köpek eğitmeni uzmanından destek almanız daha doğru olur.

Köpekler, erken dönemde eğitilmeye başlandıklarında komutlara daha rahat öğrenebilirler. Köpeğiniz 6 haftalık olduktan sonra artık eğitime başlayabilirsiniz.

Tuvalet Eğitimi, sosyalleştirme eğitimi, temel itaat eğitimi ile ileri itaat eğitimi ile birlikte bir de eğlenceli köpek numaraları öğretirseniz köpeğiniz daha da sosyal olacaktır.

Komut Eğitimi Vermek Zor mu?

Köpeğinizle daha iyi bir ilişki kurmak ve daha fazla sosyalleşmesini sağlamak için bazı komutları öğretebilirsiniz. Köpekler, zeki ve öğrenmeye açık varlıklardır. Bu onların kısa sürede verdiğiniz komutları yerine getirmelerini kolaylaştırır.

Köpek eğitmenliği konusunda eğer bilgi sahibi değilseniz bir uzmandan destek almanız daha doğru olacaktır.

Köpeğinize erken dönemde komut öğrenmesini sağlamanız gerekir. Ortalama 3-6 ay arasındaki köpeklere artık eğitim verilmesi gerekir.

Hem aile hayatına uyum sağlaması hem de sizinle olan iletişiminin daha kuvvetli olabilmesi için komut eğitimlerine de erken dönemde başlamanız önerilir.

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Comments are closed.