Köpeğim Çok Fazla Havlıyor Ne Yapabilirim?

Köpeğim Çok Fazla Havlıyor Ne Yapabilirim?

Bazı ırklar içgüdüsel olarak çok fazla havlamaktadır. Ya da farklı nedenlerde dolayı sonradan havlama özelliğini geliştirmiştir. Biz köpek sahipleri köpeğimizin komşularımızı ve diğer insanları rahatsız etmemesini sağlamalıyız.

Köpeğimizin davranışlarından direk olarak biz köpek sahipleri sorumluyuz. Köpeğinizin havlamasını engellemek istiyorsanız öncelikle mutlaka onun sorununu yani havlama nedenini öğrenmeniz gerekir.

Öncelikle Köpeğiniz Sürekli Havlıyorsa Aşağıdaki Videoyu İzlemenizi Rica Edeceğiz. Köpek Eğitmeni Buğra Zinnur Demiral tarafından dile alınmıştır.

Köpeklerin Havlama Nedeni Nedir?

Köpeğinizde ki havlama sorununu çözmenizde ki ilk adım köpeğin neden havladığını öğrenmek olmalıdır. Bazen köpekler bir şey istediğinde bunu sahibine anlatmak için havlar. Acıkmış, susamış ya da yalnızca oyun istiyor olabilir. Köpekte havlama aşırı bir duruma geldiyse o zaman dikkatini toplayacak başka çözümler üretebilirsiniz. Köpek Eğitimi her zaman köpek problemlerinin önemli bir çözümüdür.

Havlamalı Engellemek İçin Çözümler Üretin

Tüm köpekler başka köpekleri gördüğünde onlarla oynamak için havlayabilir. Bu normal bir durumdur ama bu durum eğer köpeğiniz balkondan ya da pencereden diğer köpeklere havlaması şeklinde gerçekleşiyorsa hem sizi hem de komşularınızı büyük ihtimalle rahatsız edecektir. Bunu engellemek için köpeğiniz havlamaya başladığında favori oyuncağını ona sunabilirsiniz. komut eğitimi aldıysa eğer küçük bir komut ile onu pencereden ayırabilirsiniz.

evde-yalnız-kalan-köpek

Evde Yalnızken mi Havlıyor?

Evde yalnız başınayken havlıyorsa eğer havlaması normaldir. Ancak bu durumunda önüne geçebilirsiniz. Evde alışık  olduğu insan seslerini sağlamak adına radyo ya da televizyonu açık bırakabilirsiniz. Dışarıda olduğunuz zamanlarda vakit geçirebileceği oyuncalar alabilirsiniz.

Ayrılık endişesini tetikleyecek kadar uzun saatler yalnız bırakmamaya özen gösterin. Siz evde yokken ona sizin kokunuzun hala üstünde olduğu bir kıyafetinizi verebilirsiniz. Evden çıkmadan önce onu egzersizler ya da oyunlarla yorabilirsiniz böylece siz evde yokken mışıl mışıl uyuyacaktır.

çok havlayan köpek

Eğer Israrla Havlıyorsa Gerçekten Ciddi Anlamda Sizi Uyarmak İstiyor Olabilir!

Köpekler bildiğiniz gibi bizden daha iyi gözlemciler olurlar. Köpeklerin gelişmiş görme ve işitme yetenekleri sayesine yabancı, zararlı insanları ya da hayvanları kolayca fark edebilirler. Bu durumda size haber vermek için havlar ve asla pes etmeden sizi uyarmaya çalışırlar.

Köpeklerin geceleri ya da daha önce havlamadığı saatlerde ki havlamaları büyük ihtimalle uyarı havlaması olacaktır. Eğer evinize kedi, köpek ya da yabancı biri yaklaşıyorsa bu konuda sizi uyarmak isteyecek olmaları oldukça normaldir. Sizi lider olarak algılayan köpeğinizin tehdit olarak gördüğü şeylere karşı sizi uyarması normal değil mi?

Köpeğin bir süre havlamasına izin verin ve onu takip ederek etrafı kontrol edin. Muhtemelen susacaktır.

Bu durum bazı ırklarda daha fazla görülür. Geceler en ufak sese bile havlayarak tepki verirler böyle ırkların ev içinde huzurlu yaşamaları için mutlaka köpek eğitimi almaları gerekir.

Köpeğinize Havlamayı Kesmesi İçin Sus Komutu Öğretilebilir
Köpeğinize Havlamayı Kesmesi İçin Sus Komutu Öğretilebilir

Köpeğinize Havlamayı Kesmesi İçin Sus Komutu Öğretilebilir

Evet köpekler çok akıllı varlıklar oldukları için pek çok komutu öğrenebilirler. Bu komutlardan biriside sus komutu olabilir. Bu konuda eğitim almasını sağlamak da size kalmış bir durum. Köpek eğitimi konusunda her zaman profesyonel eğitim veren köpek eğitimi tesislerini tercih edin. Aksi halde köpeğiniz eskisinden daha fazla havlayabilir.

Kısaca Köpek Eğitimi her zaman köpeklerin davranışlarını çözümleyecek bir faktördür. Havlamak köpekler için doğal bir durumdur ama sahipleri için ve diğer insanlar için rahatsız edici olabilir.

Köpek havladığı için asla suçlu değildir. Ancak sahibinin sorumluluğu gereği mutlaka diğer insanları düşünmesi gerekir. Köpek çok havlıyorsa eğer mutlaka bir çözüm üretilmesi gerekir ve bunu en iyi çözecek olan kişiler profesyonel köpek eğitmenleridir. Konu hakkında çözüme ya da fikir almaya ihtiyacınız varsa mutlaka bizimle iletişim kurun

Puanla!
[Toplam: 7 Ortalama: 4]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.