Köpek oyunu

Köpeklerde Zeka Gelişimini Desteklen 10 Eğitici Oyun

Köpekler için eğitici oyunlar, köpeğin eğitimi için ve köpek ile sahibi arasındaki ilişkinin daha da sağlamlaşması için oynanması gereken oyunlardır.

Köpekler oyun oynamayı severler. Hem oyun oynayarak enerjilerini boşaltmalarını sağlamak hem de onların eğlenmesini sağlamak için aşağıda sıralayacağımız eğitici köpek oyunlarını rutin olarak oynayabilirsiniz.

Köpeklerin En Sevdiği 10 Eğitici Oyun

Köpeğinizle beraber oynayabileceğiniz birçok oyun bulunmaktadır. Köpeğinizle eğlenceli aktivite yaparken iki tarafı da mutlu eden harika oyunlara göz atalım.

köpek oyuncakları

İşte köpeklerin en sevdiği eğitici oyunlar;

1) Saklambaç

Köpeğinizin bir şeyleri bulması için de eğitmeniz gerekir. Bunu hem oyuna hem de eğitime çevirmek için saklambaç oynayabilirsiniz.

Evinizde, bahçenizde ya da köpeğinizle parka gittiğinizde , sosyalleştirme eğitimi, verilmişse kolaylıkla oynayabilirsiniz.

Nasıl Oynanır?

Evinizde iken koltuğun arkasına saklanın, dolabın içine gizlenin ya da köpeğinizin aşina olmadığı bir yere saklanın ve köpeğinize “gel” komutu ya da ismi ile hitap ederek çağırın.

Bazı köpekler, saklambaç oyununda sahibini bulmak için burunlarını kullanırken bazıları ise sadece gözle ararlar.

Hem eğlenceli hem de eğitici olan köpek saklambaç oyunu, köpek ile çocuklar arasında da oynanabilecek bir oyundur.

2) Hazine Bulma

Köpeklerin sevdikleri eğitici oyunlar arasında hazine bulma oyunu da yer almaktadır. Bu oyun eğitici olduğu kadar zevkli ve heyecanlı bir oyundur.

Nasıl Oynanır?

Köpek oyunuHazine bulma oyununu oynamak için köpeğinizle geniş bir bahçe ya da parka gidin. Ya da evinizin salonunda da bu oyunu oynayabilirsiniz.

Köpeğinizin sevdiği bir ödül maması, oyuncak ya da herhangi bir cismi, onun görebileceği şekilde bir yere saklayın. Daha sonra köpeğinizi etrafında biraz gezdirdikten sonra oradan biraz uzaklaşın.

Yeteri kadar uzaklaştıktan sonra köpeğinize “bul” “hani nerede?” gibi sorular sorarak onu heyecanlandırın.

Bunu birkaç defa tekrarladığınızda sevimli dostunuz hazine bulma oyununa adapte olacak ve bu da ilişkinizin ve eğitiminin daha etkili olmasını sağlayacaktır.

3) Baloncuk Yakalama

Köpekler için eğitici oyunlar arasında baloncuk yakalama oyunu da yer almaktadır. Özellikle avcılık için yetiştirilen köpeklerde eğitim için son derece ideal olan bu oyunu, evde besleyeceğiniz köpeğinizle de oynayabilirsiniz.

Nasıl Oynanır?

Köpeklerin boloncuklarla oynamasıHazır satılan baloncuk oyuncakları ya da evde biraz deterjan ve bir halka ile kolaylıkla oynayabileceğiniz bu oyun için biraz geniş bir alan tercih etmenizi öneririz.

Baloncukları üfleyerek çıkartın ve köpeğinize “patlat” ya da ““Yakala”, “” komutu vererek baloncukları patlatmasını söyleyin.

Bir süre bunu tekrarladığınızda hem köpeğiniz bu güzel oyuna alışacak hem de itaat eğitimi konusunda yardımcı olacaktır.

4) Engellerden Atlama

Özel bir amaç için yetiştirilen (ilk yardım, yangın eğitimi) köpeklerde engellerden atlama oyunu en eğitici köpek oyunlarından biridir.

Engellerden atlama oyunu, daha geniş arazilerde, evde ya da bahçelerde oynayabileceğiniz eğlenceli bir oyundur.

Nasıl Oynanır?

Köpeklerle atlama oyunuEvde ya da oyun için seçtiğiniz bir alana 5 cm eninde ve 1 metre uzunluğundaki bir engel koyun ve köpeğinizin engelden atlaması için onu teşvik edin.

Evde oynayacaksanız iki sandalye arasında engeli yükseltebilirsiniz ya da farklı cisimler kullanarak da gerekli yükseltiyi oluşturabilirsiniz.

Köpeğinize “atla” komutu vererek engelden atlamasını sağlayın.

Her başarılı atlayışından sonra sevimli dostunuzu ödüllendirmeniz onu daha da heyecanlandıracak ve eğitimine katkı sağlayacaktır.

5) Suyla Oynamak / Yüzmek

Köpeğinizin egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak ve eğitmek için suyla oynamak da iyi bir fikir olabilir.

Özellikle bahçeli ve havuzlu bir evde yaşıyorsanız suyla oyun oynamak daha kolay olacaktır. Bahçede tazyikli su ile köpeğinizi ıslatabilir, havuzdan bir şey getirmesi için komut verebilirsiniz.

Nasıl Oynanır?

Yüzen KöpekBahçeli evde yaşıyorsanız tazyikli su atan bir hortum temin edin ve köpeğinizi bununla ıslatın.

Özellikle sıcak yaz günlerinde hem eğlenmesini hem de serinleyerek egzersiz ihtiyacını gidermesini bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Eğer havuz imkanınız varsa havuza köpeğinizin sevdiği bir oyuncağı atın ve dostunuza “getir” komutu vererek havuza atlamasını sağlayın.

Her başarılı hareketinden sonra köpeğinizi mutlaka ödüllendirin.

6) İpli Top Oyunu

Özellikle köpeğinize zaman ayıramayacağınız zamanlarda hem eğlenmesini hem de eğitimlerini devam etmesi için ipli top oyunu oynatabilirsiniz.

Nasıl Oynanır?

İpli Top OyunuYerden yüksek bir yere topları ipe gererek bağlayın ve köpeğinizin topları yakalamasını sağlayın.

Topları edinmek için köpek oyuncakları satılan petshop mağazalarından temin edebilirsiniz.

Eğer bulamazsanız basit bir şekilde pelüş toplar kullanarak da bunu yapabilirsiniz.

Hem eğlenceli hem de eğitici olan ipli top oyunu, köpeğinizin hoşuna gidecektir.

Köpek oyuncaklarına göz atın

7) Yakalamaca Oyunu

Bazı cins köpekler yakalamaca oyununu oldukça fazla severler ve bunu hem eğlence hem de komut eğitimi vermek için oynayabilirsiniz.

Nasıl Oynanır?

köpek yakalama oyunuHazine bulma oyununda olduğu gibi geniş bir arazi, evinizin bahçesi ya da parkta bu oyunu kolaylıkla oynayabilirsiniz.

Köpeğinizin sevdiği bir top ya da herhangi bir oyuncağını uzağa fırlatın ve “yakala” ya da “getir” komutu vererek getirmesini sağlayın.

Birkaç defa bunu tekrarladıktan sonra köpeğiniz komutları yerine getirme konusunda daha aktif olacaktır.

Hem de egzersiz ihtiyacını oyun oynayarak giderecektir.

8) Frisbee

Köpek oyunları arasında sevimli patilerin en sevdikleri oyunların başında frisbee oyunu gelir. Bu oyun hem komut eğitimini tamamlamaları hem de eğlenmeleri için en ideal oyundur.

Nasıl Oynanır?

köpek Frisbee oyunuHenüz yeni başlangıç yapıyorsanız frisbeei çok uzağa atmayacak şekilde fırlatın ve köpeğinizin getirmesi için ona “hadi oğlum”, “getir oğlum/kızım” gibi komutlar vererek frisbeei getirmesi için heyecanlandırın.

Yeni başlarken bir de dikkat etmeniz gereken şey frisbee seçiminde yumuşak olmasına dikkat etmeniz olmalıdır.

Sert cisimler köpeğinize zarar verebilir bu nedenle kaçının.

9) Oyuncakları Toplama Oyunu

Evde çocuklarınızın oyuncaklarını toplamasını çok istersiniz değil mi? Aynı şeyi köpeğinizden de isteyebilirsiniz.

Oyuncak toplama oyunu, hem köpeğinizin daha disiplinli olmasını sağlar hem de eğlenerek zaman geçirmesine yardımcı olur.

Nasıl Oynanır?

köpeklerle oyuncakları toplama oyunuKöpeğinizin oyuncak sepetini boşaltın ve önceleri kendiniz toplayın ama bunu köpeğinize de gösterin. Daha sonra komut vererek köpeğinizin toplamasını isteyin.

Köpeğiniz her oyuncağını sepete koyduğunda “aferin”, “devam et oğlum/kızım” diyerek onu teşvik edin ve ödül maması ile ödüllendirin.

Son olarak da oyuncak sepetinin kapağını kapatmasını söyleyin.

Bunu da öğrendikten sonra köpeğinizin verdiğiniz komut eğitimine daha fazla alaka göstereceğini göreceksiniz.

10) Agility oyunları

Uzman köpek eğitmenlerinin de eğitimleri esnasında tercih ettikleri agility oyunları, köpek eğitiminde en etkili oyunlardan biridir.

Evde ya da bahçenizde köpeğinizin eğlenmesini sağlamak ve aynı zamanda eğitimine katkıda bulunmak için bu oyunları oynayabilirsiniz.

Nasıl Oynanır?

Köpeklerle zıplama oyunuEvde oynayacaksanız sandalye, ya da yükseklik oluşturabileceğiniz cisimleri yere koyun ve köpeğinize üzerinden atlaması için “atla” komutu verebilirsiniz.

Bahçede oynayacaksanız da yine engeller koyarak ya da diz üstü çökerek, bir bacağınızı 90 derece oluşturacak şekilde koyun ve köpeğinize dizinizin üstünden atlaması için komut verin.

Birkaç denemeden sonra köpeğiniz hem bu oyunu daha fazla sevecek hem de komut eğitimine katkıda bulunmuş olacaksınız.

Köpeklerle Neden Oyun Oynanır?

Köpekler, sadece bakımları ya da beslenmeleri yapılarak sahiplenebilecek varlıklar değildir. Onlar da tıpkı insanlar gibi eğlenmek ve sahibi ile yakın ilişki kurmak isterler.

Köpek oyunları, hem sevimli dostunuzla daha iyi zaman geçirmenizi sağlar hem de eğitim konusunda daha itaatkar olmalarını sağlar.

Köpeğinizle oynayacağınız oyuna karar verirken köpeğinizin yaşını, cinsini ve boyutunu göz önünde bulundurarak oyun seçmelisiniz.

Zorlanacakları ya da ilk zamanlarda yapamayacakları hareketlere sahip köpek oyunları, zamanla köpeğinizin sıkılmasına ve verdiğiniz komutları yerine getirmemesine neden olacaktır. Bu yüzden doğru oyunları seçmenizde yarar vardır.

Sonuç olarak; köpekler için eğitici oyunlar, sadece onların eğitimini desteklemeye yardımcı olmaz. Aynı zamanda günlük egzersizlerini yapmalarına ve enerjilerini daha güzel şekilde atmalarına da yardımcı olur.

Düzenli olarak köpeğinizle oyun oynarsanız ve onunla aktivitelerde bulunursanız, köpeğiniz ile daha iyi ilişki kurabileceğinizden emin olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Sütten Yeni Kesilen Yavru Köpekleri Kuru Mamaya Alıştırma

Uzman Tavsiyesi Eğitilmesi Kolay Köpek Irkları

Puanla!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]
Comments are closed.