Köpeğe Al Getir Komutunu Öğretmek

Köpeğe Al Getir Komutunu Öğretmek

Biz köpek sahipleri köpeklerin bazı davranışları bizi aşırı derecede mutlu eder. Hatta bu davranışları komut ile biz tetikliyorsak o zaman hem köpek için hemde bizim için durum daha fazla keyif verir. Köpeklere verilen al ve getir komutu olarak isimlendirilen Köpek Eğitimi türü ile köpekle sahip arasında ki iletişim güçlenmekte ve aynı zamanda köpek için alternatif bir oyun türü ortaya çıkmaktadır.

Köpekler için çok iyi bir egzersiz türü olan al ve getir komutu ile köpek ve sahibi eğlenceli vakitler geçirebilir. Bu aktivite sahip için yorucu olmadığından pek çok köpek sahibinin çok hoşuna gitmektedir. Bu davranışı köpeğe kazandırmak için köpek sahibinin ona iyi bir rehberlik etmesi şarttır. Zaman içerisinde köpeğin topu ya da oyuncağı sahibine getiriyor olması sahip için çok mutlu edici bir durum olacaktır.

Peki bu köpek eğitmeni kurslarda neler öğretilir

Köpek Al ve Getir Komutu Eğitimi

Köpek al getir eğitimi doğru bir şekilde uygulanırsa başarı kaçınılmaz olur. Bu eğitimi bir kaç adımda sizlere anlatacağız. Köpek eğitim sonunda alıp getirmesi için attığınız şeyi getirip önünüze bırakacaktır.

Köpek Al Getir Komut Eğitimi 1. Adım

Köpek eğitimlerinin tamamında olduğu gibi köpeği süreç boyunca asla sıkmamanız gerekir. Eğer eğitimden sıkılırsa dikkati hemen dağılır ve eğitim verimsiz geçer. Dikkatini dağıtacak ögelerden arındırılmış bir ortamda köpekle yere oturun. Bir elinize oyuncağı diğer elinize ise ödül maması alın. Bu eğitimde en iyi oyunca köpeğin favori oyuncağı olabilir. Oyuncağı köpeğin hemen getireceği ancak çokta yakın olmayacak bir noktaya fırlatın.

Köpeğin oyuncağı almak için çaba sarf etmediğini görürseniz öncelikle köpeği teşvik edin eğer köpeğin oyuncağa ilgisi hiç olmuyorsa oyuncağı değiştirin. Köpek eğer oyuncağı aldıysa onu aferin, iyi köpek gibi iltifatlarla ödüllendirin ancak oyuncağı size vermemek için direniyorsanız obur arkadaşımıza ödül maması ile rüşvet verin. Ödül mamasını burnuna yaklaştırıp koklatın ağzından oyuncağı bırakınca siz oyuncağı alın ve onu severek ödül mamasını verin. Günde bir kaç kere bu oyunu tekrar edin.

Köpek Al Getir Komut Eğitimi 2. Adım

Köpek al getir komutunun 2. adımında aynı 1. adımda olduğu gibi eğitime devam edeceğiz. Ancak bu adımda köpekten oyuncağı sizin yanınıza bırakmasını sağlamamız gerekir. Direk olarak 1. adımda bunu yapması oldukça zordur. Ancak 1. adımı tamamen bilen köpek ödül mamasının geleceğini bildiği için eğitime daha yatkın olacaktır. Bu adımda köpek oyuncağı getirdiğinde değil size verdiğinde ya da oyuncağı yere koyduğunda ödülü alacak. Ödül mamasıyla iltifatları unutmayın.

Bu eğitim adımlarını iyi bir şekilde çalışmanız ve köpeğin oyuncağı kendi isteğiyle size vermesini sağlamalısınız. Bunu ödül maması ile güçlendirin. Aynı zamanda köpeğe söylediğiniz iltifatlar ile köpek bu yaptığının iyi ve eğlenceli bir şey olduğunu anlayacak.

Köpek Al Getir Komut Eğitimi 3. Adım

Bu eğitim aşamasında ise köpeğin sahibine gelmesini sağlayacağız. İlk başta mesafe kısa iken şimdi mesafe daha uzun olacak ve yavaş yavaş daha fazla artırılacaktır. Köpeğimiz oyuncağı aldığında sonucunda ödül alacağını biliyor olduğu için size gelmesi ve oyuncağı vermesi gerekir. Kontrollü ve yavaş yavaş mevcut mesafeyi artırın.

Bu eğitim aşamasında köpek size oyuncağı getirmiyorsa ya da vermiyorsa ona bağırmayın bu eğitimi daha fazla zora sokacaktır. Köpek eğitimlerinde en önemli konu her zaman sabırlı olmaktır. Köpek ile daha sağlıklı bir ilişkiniz olsun isterseniz mutlaka köpeğe saygı duyun. Aranızda ki sevgi daima güçlü olmalı aksi halde sağlıklı bir köpek yetiştiremezsiniz.

Köpek Al Getir Komut Eğitimi 4. Adım

Bizlerde olduğu gibi köpek eğitimlerinde de tekrar çok önemlidir. Tekrar edilmeyen eğitimler hemen unutulabilir. Bu aşamada artık egzersizlerin ve alıştırmaların yapıldığı ortam değiştirilmelidir. Günlük hayatta çıkılan park, bahçe ya da diğer oyun alanları tercih edilebilir.

Köpek Al Getir Komut Eğitimi 5. Adım

Al getir davranışını aslında bu eğitim kadar tamamen inşa etmiş durumdayız. Şimdi çalışmalara bazı tetikleyici komutlar ekleyeceğiz. Örnek olarak oyuncağı atmadan önce getir şeklinde komut vermeye başlamalıyız. Bir süre bu şekilde komutu verdikten sonra köpek komutu duyunca tetik bir halde size bakacaktır. Sizin bir ürünü atmanızı bekleyecektir. Zamanla yavaş yavaş ödül maması beklentisini azaltın. Ödül maması olmadan da komuta tepki vermesini sağlayın.

Daha önce ele aldığımız engelli köpek eğitimi nasıl yapılır? isimli blog yazısını okumanızı öneriyoruz

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.