Köpekler Ne Yer? Köpeğimi Ne İle Besleyebilirim?

Köpekler Ne Yer? Köpeğimi Ne İle Besleyebilirim?

Dostluğu ve sadakatiyle birçok insandan bize daha yakın olabilen köpek dostlarımız bin yıllardır insanlara her alanda hizmet etmiştir ve etmektedir. Tarihin nasırlı yollarında insanların en iyi dostu olan köpekler, günümüzde de bu ünvanının hakkını vermektedirler.

Geçmişten günümüze savaşlarda, tarımda ve koruma da kullanılan köpeklerin günümüzde daha çok arkadaşlığından ve gösterişinden yararlanılmaktadır. Hemen hemen tüm apartmanlarda en az 1 komşumuz köpek bakmaktadır. Bu derece insanlarla özdeşmiş canlıların elbetteki hayat hikayeleri de insanların oldukça ilgisini çekmiştir ve çekmeye devam etmektedir.

Köpekler Ne Yer?

Yüzlerce rengi, cinsi ve boyutları olan köpek dostlarımızın bakımındaki en önemli faktör beslenmedir. Tüm sağlıklı köpeklerin elbetteki bilinçli bir diyet listesi mevcuttur. Bilinçli köpek sahipleri, köpeklerinin günlük besin ihtiyaçlarını ve mineral desteklerini karşılayacak köpek mamaları kullanarak, dostlarına en iyi şekilde bakmayı amaçlarlar.

,

1) Köpek Maması

📌  Köpek beslenmesinde en önemli gıda maddesi içeriği zenginleştirilmiş kaliteli köpek mamalarıdır. İnsanların tükettiği ve köpeklerinde tüketebileceği hiçbir yiyecek asla köpek mamalarının yerini tutamaz. Bundan dolayı köpek sahibi her insan köpeğinin sağlıklı kalabilmesi adına mutlaka Köpek maması alması gerekir.

Köpek Maması Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

📍 İnsanlarda olduğu gibi mama seçimlerinde ilk önceliğimiz köpeğimizin damak zevkidir. Her köpeğin sevdiği ve ihtiyaç duyduğu besinler farklılık gösterir. Köpeklere sevmedikleri bir mamayı zorla yedirmek büyük işkence olacaktır. Bu nedenle köpeğinizin damak zevkine uygun kuru köpek mamaları yada konserve köpek mamalarını tercih etmeniz gerekir.

📍 Köpeklerin yaşı gereği ihtiyaç duydukları mineraller ve besinler değişeceği için ikinci önceliğimiz köpeğin yaşına uygun köpek mamaları almak olmalıdır.

  • Yavruyken daha aktif olan köpeklerin diş gelişimleri zayıftır ve buna istinaden daha yumuşak mamaları tüketmelidir.
  • Yetişkinlik çağında daha durgun olan köpekler için diş sağlığını koruyucu kaliteli kuru mamalar tercih edilmelidir.
  • Yaşlılık döneminde köpeklerin dişleri keskinliğini ve direncini kaybeder bu nedenle onlara en uygun mamayı almak gerekir.

📍 Köpeklerin aktivite ve egzersiz düzeyleride köpeklerinizi beslemedeki üçüncü önceliğimizi oluşturacaktır. Köpeğinizin cüssesi çok büyük bir Mastif olabilir ancak gün içinde aktif hareket etmiyorsa hareketli bir Kaniş köpeği mastiften daha çok besine ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca egzersizlerin sıklığı ve uzunluğuna bağlı olarakta mama miktarları değişiklik göstermektedir.


2) Havuç

Hem çiğ hemde pişmiş havuçlar köpeklerinizin yemesi için güvenlidir.

Düşük kalorili, vitamin, mineral ve lif bakımından zengin olması köpeğinizin atıştırmalık olarak kullanacağı sağlıklı bir besin maddesi olacaktır.

Köpeğiniz yavruysa yada dişleri bütün havucu parçalayamacak kadar küçükse, havucun küçük parçalara bölünüp verilmesi gerekir.

Köpeklerin çok sevdikleri havuçlu köpek kurabiyeleri köpeğiniz için harika atıştırmalıklar olacaktır.


3) Yumurta

Pişmiş yumurtalar köpeklerin yiyebileceği sağlıklı yiyecekler arasındadır.

Orta boy bir yumurta hemen hemen tüm minerallerden ve vitaminleri içerdiği gibi ayrıca çok sağlam protein deposudur. Köpeklerde mide bulantısına da iyi gelmektedir.

Köpeklere asla çiğ yumurta vermemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Köpeğiniz zaten çiğ yumurtayı yemekten hoşlanmayacaktır ancak Salmonella gibi bakteriler hem köpeklerde hemde insanlara bulaşabileceği için insanlarda da enfeksiyonlara neden olacaktır.

İçerisinde tam kurutulmuş yumurta bulunan yumurtalı köpek maması köpeğiniz için harika besin değerleri taşıyan lüx bir mama tercihi olacaktır.


4) Somon

Somon balığı içinde bulundurduğu yüksek kaliteli yağ ve proteinle köpekler için harika besin kaynaklarıdır. Birçok köpek mamasının içeriğinde bulunan ve lezzetine hiç bir köpeğin hayır diyemeyeceği somon balığı kılçıklarından iyice arındırılmış ve iyi pişmiş olarak köpeklerinize verebilirsiniz.

Deri iltihaplarının azalmasına yardımcı olan somon balığı, ayrıca köpeğinizin derisini ve tüylerini sağlıklı tutmaya yarayacak Omega 3 yağ asitlerini de içermektedir.

Çiğ somon balığı kesinlikle köpeklere verilmemelidir. Somon zehirlenmelerine neden olabilecek bazı zararlı parazitleri içerebilir ve bu da köpeğinizin ölmesine dahi neden olabilir.

Köpeğiniz için lezzetli somon balıklı köpek maması almanız iştahını daha da çok arttıracaktır.


5) Peynir

Peynir az miktarlarda tüketildiğinde köpekleriniz için herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak miktarın çoğalması köpeğinizde mide ağrılarına ve ishale neden olabilir.

Peynirde ve peynir altı suyunda bulunan proteinler köpeğinizin kemik gelişimde yararlı olacaktır.

Hoş olmayan durumları önlemek için öğünlerde köpek mamasına bir çay kaşığı büyüklüğünde konularak alıştırma yapılabilir. Yine de köpeğinizde olağan dışı bir durum fark ederseniz veteriner hekiminize danışmalısınız.


6) Yaban Mersini

Yaban mersinleri köpeğiniz için güvenli ve besleyicidir.

Yaban mersini, hastalıklarla savaşan zengin bir antioksidan kaynağıdır. Önemli miktarda vitamin, mineral ve lif içermektedir. Bunların hepsi köpeğinizin sağlığına yararlıdır.

Hem sağlıklı olması hem de küçük olması köpeğinize vereceğiniz miktarın kontrolünde önemli rol oynar. Çok sık olmamakla beraber mevsiminde verilmesi tercih edilmelidir.

Köpeklerinizin genel sağlığını olumlu yönde etkileyecek yaban mersinli köpek mamasını veterinerlerde tavsiye etmektedir.


7) Patlamış Mısır

Köpekler herhangi bir ek olarak baharat yada başka bir şey eklenmediği sürece çok az ve arada ödül niyetine patlamış mısırlardan yiyebilirler.

Genelde patlamış mısırlara tuz eklenir. Fazla tuz tüketimi köpeklerde ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Tere yağ ve sıvı yağda genellikle patlamış mısır yaparken kullanılan diğer malzemelerdir. Bunlarında aşırı tüketilmesi köpeklerde pankreatit neden olabilir.

Köpeğinize patlamış mısır verecekseniz havayla pişirilenleri tercih etmelisiniz. Ayrıca tamamen patlamış olanlarını vermeniz köpeğinizin diş sağlığı açısından sorun yaşamamasını sağlayacaktır.


8) Kaju Fıstığı

Kaju fıstığının tadı her ne kadar köpeklerin çok hoşuna gitse de gözetim altında az miktarlarda verilmelidir.

Sade, tuzsuz ve kavrulmuş olsa dahi kaju fıstığı içeriğinde oldukça fazla yağ ve kalori bakımından yüksek elementler bulundurur. Fazla tüketilmesi durumunda köpeğinizde kilo alma ve pankreatite yol açabilir.

Verilebilecek eser miktar gün içinde ne fazla 1 yada 2 adet kaju fıstığı olmalıdır.


9) Badem

Badem içinde bulundurduğu yağ ile köpek tüylerinin parlak ve canlı görülmesine neden olur. Ancak köpeğiniz için badem tüketimini sınırlamalı ve gözetim altında vermelisiniz.

Sade ve tuzsuz bademleri köpeğinizin az miktarda tüketmesinde hiçbir sorun yoktur. Fazla badem tüketimi köpekler için sindirim sel sorunlara yol açabilir kusmalara ve ishale neden olabilir.

Bademler ayrıca yağ bakımından zengin olduklarından yüksek kalori içerirler. Köpeklerin asgari yeme miktarını aşması durumunda pankreatite yakalanma ve kilo alma potansiyeline yol açabilir.

Eğer köpeğinize badem vermek istiyorsanız günlük en fazla 3-4 adeti geçmeyecek şekilde ödül niyetine vermelisiniz.


10) Tuz

Tuz insanlarda olduğu gibi köpeklerde de aşırı tüketimi sağlık sorunlarına yol açacaktır. Bu nedenle köpeğinizin tuz tüketimini sınırlandırmalısınız.

Aşırı tuz alımı köpeklerde tuz zehirlenmesine veya susuzluğa yol açarak kusma, ishal, kusma ve nöbetlere neden olabilir. Ağır vakalarda yüksek miktarda tuz ölümcül olabilir.

Olumsuz etkileri önlemek için, köpeğinize cips veya tuzlu kraker gibi tuzlu yiyecekleri çok az miktarda ve kontrollü olarak vermelisiniz. Dahası, köpeğinizin su yoksunluğunu önleyebilmesi için su içtiğinden daima emin olmalısınız.


11) Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi şekersiz ve doğal olduğu sürece köpeklerin yemesinde sağlık sorunu oluşturmayacak bir gıdadır.

İçeriğinde bulunan aşırı yağ köpeğinizin kilo almasına neden olabileceğinden dolayı az miktarlarda verilmesinde bir sakınca yoktur.

Ayrıca köpeğinizi sade ve tuzsuz fıstık ezmesiyle beslediğinizden emin olmalısınız. Ev yapımı olarak yapılan fıstık ezmeleri her zaman hazır satılanlardan daha sağlıklı olacağını aklınızda bulundurmalısınız.

Fıstık ezmesinin içerisindeki tuz oranı da önemlidir. Çok tuzlu ezmeler verilecekse 1 çorba kaşığı fıstık ezmesi 1 gün için yeterli olacaktır.


12) Ananas

Taze ve mevsiminde toplanmış, dondurulmamış yada depolanmamış ananaslar köpeklerinize az miktarlarda verilmesi sağlık açısından sorun oluşturmayacaktır.

Ananas bünyesinde birçok vitamin, mineral ve lifler bulundurur. Köpeğiniz için keyifli ve sağlıklı bir atıştırma olacaktır.

Diğer yiyeceklere benzer şekilde, köpekler çok fazla ananas yediklerinde mide bulantısı ve ishal gibi rahatsızlıklar yaşayabilir. Bu nedenle, köpeğinize bir seferde az miktarda ananas vermek en iyisidir.

Köpeklerin asla hayır diyemeceği ananaslı köpek konserve mamasını mutlaka denemelisiniz.


13) Karpuz

Mevsiminde ve taze olan karpuz çekirdeklerinden ve kabuğundan ayrılarak köpeklere verilmesi sağlıklı ve güvenlidir.

Karpuzun kabuğu ve çekirdekleri köpeğinizin boyutuna göre boğulmaya yada sindirimsel sorunlara neden olabilir.

Bunlarla birlikte, karpuz meyvesi, düşük kalorili olduğu için ve A vitamini, C vitamini gibi besinlerle dolu olduğu için köpeklere verilebilecek sağlıklı bir atıştırmalık olacaktır.


14) Süzme Peynir

Tuzsuz ve yağsız olan yani diyet süzme peynirlerden köpekler az miktarda tüketebilirler.

Az miktarda tüketmiş olsalar bile bazı köpek cinslerinde sindirim sorunları ve ishal gibi olumsuzluklar yaşanabilir. Köpeğinizde bu sorunlara yol açtığını düşünüyorsanız süzme peynir vermeyi kesmelisiniz.

Sadece günlük 1 kaşık kadar köpeklere verilip gözlenmesi önemlidir. Köpek mamaları dışında hiçbir yemek veya yiyecek köpekler için öğün teşkil etmez ve besleyici değeri yoktur.


15) Ekmek

Sade beyaz ve tam tahıllı olan ekmekler köpeklerinizin tüketmesi için sağlıklı besindir.

Köpeğinize vereceğiniz ekmeğin kuru üzüm yada kuş üzümü gibi sağlığına zararlı olan maddeler içermemesine dikkat etmelisiniz.

Ekmeğin diğer yemeklerle beraber verilmesi köpeğinize extra yağ ve kalori kazandıracak ve bu da daha çok kilo almasına neden olacaktır.


16) Böğürtlen

Böğürtlenler köpeğiniz için harika lezzetli, doğal ve sağlıklı bir atıştırmalık olacaktır.

Taze veya dondurulmuş böğürtlen, köpekler için sağlıklı bir ikramdır. Düşük kalorilidirler ve vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindirler. Ayrıca, böğürtlen harika bir lif kaynağıdır.

Köpeğiniz böğürtlen yemekten gerçekten hoşlanıyorsa günlük atıştırmalık olarak 1 avuç verebilirsiniz.


17) Mısır

Mısır diğer tahıllara göre köpeklerin daha fazla tüketebileceği sağlıklı yiyecektir.

Birçok köpek mamasında içerdiği zengin mineral ve vitaminler nedeniyle mısırlar kullanılmaktadır.

Sade ve tamamen pişmiş mısır taneleri köpeğiniz için güvenlidir. Ancak mısırı koçanıyla beraber köpeğinize ikam etmeniz tehlikeli olabilir. Mısır koçanı sindirilmesi zor olduğu için köpeklerde kabızlığa neden olabilir.

Köpeğiniz için ideal mısır yeme kapasitesi günlük max 100 gr olacak şekilde konserve olmayan doğal mısırlardan oluşan atıştırmalık olacaktır.

Köpekler için özel olarak üretilmiş mısırlı köpek bisküvileri lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklar olacaktır.


18) Domates

Domatesler taze ve tamamen kırmızı renkte olgun oldukları sürece köpeklerin az miktarda tüketmelerinde sorun teşkil etmezler.

Öte yandan yeşil domatesler, toksik bir glikoalkaloit olan az miktarda tomatin içerebilir. Yeşil domatesler insanlar için zehirli olmasa da, anekdot niteliğindeki kanıtlar bunun köpeklere zarar verebileceğini öne sürmektedir.

Domateslerden çok fazla tomatin tüketen köpekler mide bulantısı, anormal kalp hızı, kas güçsüzlüğü ve nefes almada güçlük yaşayabilir.

Günlük yada atıştırmalık olarak değil de bazı yemeklere suyunu ve lezzetini katan domateslerin aşırıya kaçmadan verilmesi gerekir.


19) Bezelye

Köpekler için bezelye tüketimi genel görüş olarak güvenlidir.

Birçok köpek mamasında bezelyeler kullanılmaktadır.

Köpekler bezelyeleri lezzetli bulmasının yanında, yeşil bezelyelerin kalorisi düşüktür ve birçok besin maddesi bakımından yüksektir. Bu da onları köpeğiniz için sağlıklı bir besin haline getirir.

Bununla birlikte, köpeğinizi konserve bezelyelerle değil, sadece taze veya dondurulmuş bezelyeler ile besleyin. Konserve bezelyeler genellikle büyük miktarlarda köpekler için zararlı olan tuz içerir.

Köpekler için özel olarak üretilen bezelyeli köpek maması lezzetli ve besleyici bir öğün olacaktır.


20) Yulaf Ezmesi

Sade yulaf ezmeleri köpeklerinizin tüketmeleri için sağlıklı ve güvenlidir.

Yulaf ezmeleri bol miktarda vitamin, mineral ve lif içerir.

Tüm yiyeceklerde ve mamalarda olduğu gibi köpeklere çok miktarda yulaf ezmesi verilmesi köpeğinizin sağlıksız şekilde kilo almasına neden olabilir.

Marketlerde satılan aromalı yulaf ezmeleri köpeğinizin sağlığına uygun olmayan bileşenler içerebilecekleri için verilmesi sakıncalıdır.

Sağlıklı bir sindirim için gerekli olan %10 yulaf içeren yulaflı köpek maması köpeğinizin boşaltım sisteminede katkı sağlayacaktır.


21) Elma

Mevsiminde toplanan, taze ve dilimlenmiş elmalar köpeğinizin tüketmesi için sağlıklı besin maddesidir.

Elmalar önemli miktarda antitoksidanlar, vitaminler, mineraller ve lifler içerir. Köpeğinizin sindirim ve bağışıklık sistemine oldukça yararlıdır.

Ayrıca elma çekirdeklerinin insanlar için zehirli olmayan ancak köpekler için tehlikeli olan kimyasal bir madde olan siyanür içerdiği için köpeklere kesinlikle verilmemesi gerekir.

Harika besleyiciliği ve vitamin deposu olan elmalı köpek maması köpekleriniz için iyi bir seçim olacaktır.


22) Brokoli

Köpekler pişmiş yada çiğ brokoliyi ölçülü olarak tüketebilirler.

Brokoli çok düşük miktarda kalori içerir ve birçok vitamin ve minerallerce zengin olması nedeniyle köpekler için lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıktır.

Ayrıca brokoli köpeğinizin çok fazla yerse sindirim sistemini tahriş edebilecek bileşiklerden olan izotiyosiyanatları içerir. Bu nedenle az miktarlar verilmesi önemlidir.

Brokolinin sağlıklı dokunuşlarını içeren brokolili köpek maması köpeğiniz için iyi bir tercih olacaktır.


23) Tavuk

Pişmiş tavuklar hemen hemen tüm köpeklerin yemesi sağlıklı olan bir yiyecektir.

Tavuk, köpeğinizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu mükemmel bir protein kaynağı olduğu gibi köpek mamalarında kullanılan en yaygın bileşenlerden biridir. Köpeğinizi tavuk kendi başına besleyebilir veya normal yemeğiyle birleştirebilirsiniz.

Köpeğinizi beslemeden önce tavuğu her zaman kemikten çıkarmanız gerektiğini belirtmekte fayda var. Tavuk kemikleri boğulma tehlikesi oluşturur ve sindirim sistemini delebilir.

Ayrıca salmonella enfeksiyonlarının önüne geçebilmek için köpeklere kesinlikle çiğ tavuk verilmemesi gerekir.

Köpeğinizin bayılarak yiyeceği tavuklu köpek maması yavru köpekler içinde tercih edilebilecek köpek mamasıdır.


24) Tatlı Patates

Tatlı patates, köpeklerin tüketmesinde hiçbir sorun olmayan harika besleyici sağlıklı gıdadır.

Köpeklerin sindirimini ve bağışıklık sistemini destekleyen, göz sağlığı için gerekli olan A vitaminiyle yüklüdür.

Arada ödül olarak verebileceği gibi tatlı patatesler köpeklerin mamalarına eklenerek öğünlere ek gıda olarak da verilebilir.

Çok fazla A vitamininin köpeklerde kemik problemlerine ve kas zayıflığına yol açabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle köpeğinizi aşırı miktarda tatlı patatesle beslemekten kaçınmalısınız.

Besleyici ve doyurucu özelliğiyle tatlı patatesli köpek maması köpekleriniz için kaliteli tercihtir.


25) Hindistan Cevizi

Hindistan cevizleri köpekler için tüketilebilen gıda listesinde yer almaktadır.

Köpeklerin hindistan cevizi içi yada yağı tüketmesi deri ve tüy sağlığına da iyi geldiği bilinmektedir.

Hindistan cevizinin bulundurduğu yağ oranı yüksek olduğu için köpeklerde aşırı tüketimi kiloya neden olacaktır.

Günde 1 çorba kaşığını geçmeyecek porsiyonlarla köpeğe sunulması, tercih edilebilecek sağlıklı bir atıştırmalık olacaktır.

İçeriğinde kaliteli hindistan cevizi yağı bulunan hindistan cevizli köpek maması köpeğinizi severek tüketeceği besin olacaktır.


26) Domuz Eti

Tüm baharatlardan, soğandan ve sarımsaktan uzak olarak ızgarada yada tencerede pişirilen domuz eti köpeklerin yemesi için uygundur.

Çiğ ette bulunan ve köpeğinizin sağlığına zarar verebilecek olan bir takım bakteriler olduğu için kesinlikle çiğ olarak verilmemelidir.

Ayırca jambon ve pastırmaya dönüştürülmüş ve işlenmiş domuz etleri kesinlikle köpeklere verilmemelidir. Bu yiyecekler bünyesinde aşırı tuz içermesi nedeniyle köpeklerin sağlığı açısından uygun değildir.

Domuz eti bir öğün yerine geçmemek kaydıyla köpeğinizin yaşına ve boyutuna göre küçük porsiyonlar şeklinde verilmelidir.

Tam bir besleyici öğün yerine geçebilecek domuz etli köpek maması köpeğinizin iştahını arttıracaktır.


27) Mango

Aşırıya kaçmamak ve arada bir olmak şartıyla köpekler mango yiyebilir.

Mangoların, bol miktarda lif içermesinin yanı sıra birkaç vitamin ve mineral de sağladıkları için küçük miktarlarda köpeklere verilmesi çok sağlıklıdır.

Köpeğinize mangolarını ikram etmeden önce, derisinin sindirimi zor olabileceğinden, onları güzelce soymalısınız. Ayrıca boğulmayı önlemek için çekirdeği çıkarılmalıdır.


28) Bal

Şeker oranı yüksek olduğu için çok az miktarda balı köpekler yiyebilir.

Balın yüksek şeker içeriği vardır ve köpeğiniz çok fazla yerse kilo alımına katkıda bulunabilir. Ayırıca köpek diyabetleri gibi tehlikeli şeker hastalıklarına yakalanma riski artacaktır.

Köpeğinize arada bir ikram etmek istiyorsanız, ona sadece çok küçük bir miktar vermek en iyisidir.


29) Süt

Çok fazla olmamak ve suyla açmak şartıyla köpeğinize süt verebilirsiniz.

Köpeklerde yaygın hastalıklardan biri olan Laktoz Intoleransı aşırı süt tüketimiyle oluşabilir. Bu da köpeğinizde kusma, ishal, gevşek dışkı, mide ağrısı ve gaz birikmesine neden olabilir.

Bazı köpekler ara sıra tedavi olarak küçük miktarlarda sütü tolere edebilir, ancak günde birkaç çorba kaşığı sütten fazla içmemelidirler.


30) Hindi Eti

Köpeklerin çoğu herhangi baharat ve çeşni ekleri olmadan sade hindi etini yiyebilir.

Soğan ve sarımsak gibi potansiyel olarak zararlı malzemeleri yemesini önlemek için baharatlaymış ve doldurulmuş hindiyi köpeğinize vermekten kaçının.

Hindi eti iyi pişmeli, kemiğinden ve derisinden arındırılmış olarak verilmelidir.

Hindi etinin muhteşem lezzetini içeren hindi etli köpek maması köpeklerin afiyetle tüketeceği öğünler olacaktır.


31) Pirinç

Köpekler sade olacak şekilde beyaz ve ya kahverengi pirinçleri afiyetle tüketebilir.

Lifli yapısıyla köpeklerin sindirim sistemine yardımcı olan pirinç mide rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Köpeğinize karbonhidrat değeri yüksek olan pirinci sade olarak ta verebilirsiniz yada protein eklemesi açısından hindi yada tavuk etiyle birlikte de verebilirsiniz.

Köpekler için bu kadar yararı bulunan pirinçli köpek maması köpeğiniz için sağlıklı bir seçim olacaktır.


32) Kırmızı Et

Yağsız ve sinirlerinden ayıklanmış kırmızı etler köpeklerin yemesi için uygundur.

Aslında sığır eti, birçok köpek mamasının ortak bir bileşendir. Köpeğinizin genel sağlığı için ihtiyaç duyduğu mükemmel bir protein, birçok önemli vitamin ve mineral kaynağıdır.

Köpeğinize verdiğiniz sığır eti, ilave sos veya baharat içermeden sadece et olacak şekilde olmalıdır.

Kırmızı etlere asla hayır diyemeyen köpeğiniz için sığır etli köpek maması tercih edebilirsiniz.


33) Muz

Köpekler gerçekten severek muz yiyebilirler

Lifler, birçok vitamin ve mineraller bakımından zengin olan muzun köpeklerde mide bulantısını gidermeye yardımcı olduğu da bilinmektedir, ancak bu bilimsel kanıtlarla dayanmamaktadır.

Biraz ezilmiş muzu köpeğinizin mamasıyla karıştırabilir veya ara sıra atıştırmalık olarak bir veya iki dilim verebilirsiniz.

Lezzetiyle köpeğinizi cezbedecek muzlu köpek ödül maması eğitimlerde ve söz dinlemede köpeğinizi itaatkar yapacaktır.


34) Çilek

Köpekler çok severek tükettiği çilekleri güvenle yiyebilirler.

Çilekler, kalorileri düşük ancak besin maddeleri, antioksidanlar ve lif bakımından yüksek oldukları için köpekler için çok sağlıklı atıştırmalıklar olurlar.

Köpeğinize çilekleri ikram etmeden önce boğulmayı önlemek için küçük parçalara ayırdığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca boğaza takılmaları engellemek için de üst çöpünü de çıkarmalısınız.


35) Portakal

Köpekler küçük miktarlarda da olsa portal tüketebilirler.

Portakallar, kalori bakımından düşük oldukları ve vitamin mineraller bakımından zengin oldukları için köpeklere verilebilecek sağlıklı ikramlardır.

Bazı köpeklerde portakalın içinde bulundurduğu asit nedeniyle mideleri rahatsız olabilmektedir. Bu nedenle portakalı ölçülü vermeniz ve köpeğinizi gözlenlemeniz gerekir.

%1 oranında portakal suyu ve kurusu içeren portakallı köpek maması köpeğinizin seveceği bir mama olacaktır.


36) Fıstık

Sade, tuzsuz yer fıstıkları köpeklerin az miktarda tüketmeleri koşuluyla verilebilir.

Diğer kuruyemişlere benzer şekilde, yer fıstığı da yağ oranı yüksektir ve köpeğiniz çok fazla yerse kilo alımına ve pankreatite neden olabilir.

Yer fıstığı genellikle köpekler için zararlı olabilecek tuz gibi ilave maddeler içerir. Köpeğinizi fıstıkla beslerseniz, ona bir seferde sadece birkaç sade fıstık vermek en iyisidir.


37) Mantar

Marketlerden satın alınan mantarlar köpeklerin tüketmeleri açısından güvenlidir.

Köpeğinizi, köpeklerde olumsuz etkileri olabilecek sarımsak ve soğan gibi ekstra malzemelerle birleştirilmemiş sade mantarlarla beslemelisiniz.

Ayrıca, bazı yabani mantarların köpeğiniz için toksik olduğunu ve mantar zehirlenmesine neden olabileceğini belirtmek gerekir.


38) Patates

Köpekler pişirilmiş sade patatesleri yiyebilirler.

Köpeğinize asla çiğ patates vermemelisiniz. Çiğ patates, köpekler için toksik olan solanin içerir. Patates pişirmek solanin seviyelerini düşürür.

Patatesler, yüksek karbonhidrat içerdiği için köpeklerin büyük miktarlarda yediklerinde kilo almalarına neden olabileceğinden, köpeklere yalnızca küçük miktarlarda verilmelidir.

Köpeklere özel besleyici ve lezzetli olan patatesli köpek maması harika bir tercih olacaktır.


39) Kereviz

Az miktarlarda verilen kereviz köpekler için sağlıklı atıştırmalık olabilir.

Ayrıca kereviz, köpekler için sağlık bilinçli bir diyettir. Düşük kalorilidir ve birçok vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır.

Köpeğinize kerevizini vermeden önce boğulmayı önlemek ve sindirmesini kolaylaştırmak için ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesmeyi unutmayın.


40) Kiraz

Sınırlı miktarlarda çekirdeğinden ayıklanmış kirazları köpeğinize ikram edebilirsiniz.

Kiraz çekirdeklerinde büyük miktarlarda tüketildiğinde köpekler için zehirli olan siyanür bulunur. Ek olarak, kiraz çekirdeklerinin boğulma tehlikesi vardır.

Kiraz ayrıca köpeklerde çok fazla yenmesi mide rahatsızlığına ve ishale neden olabilir. Köpeğinizi kirazla besleyecekseniz, onu bir seferde bir veya iki kirazla sınırlamalısınız.


41) Karides

Sade, soslardan arındırılmış ve baharat bulunmayan karidesleri güvenle köpeğinize verebilirsiniz.

Karides, mükemmel bir protein kaynağı olduğundan, önemli miktarda vitamin ve mineral sağladığından köpekler için sağlıklı bir yemektir.

Bununla birlikte, köpeğinizi hasta edebilecek zararlı bakteriler içerebileceğinden, köpeğinize çiğ karides yemekten kaçınmalısınız. Köpeğinizin boğulmasını önlemek için her zaman karidesten kabuğu çıkardığınızdan emin olmalısınız.

Karidesin tüm besleyici değerlerini taşıyan karidesli köpek maması gerçekten güzel bir seçim olacaktır.


42) Balık

Izgara yada az yağda kızartılmış balıklar köpeklere verilebilir.

Balıklar kaliteli yağlar ve aminoasitler içerir. Özellikle sardalya ve somon balıkları bu açıdan daha zengindirler.

Köpeğinizi hiç bir zaman az pişmiş yada pişmemiş balıklarla beslemeyin. Balığı iyice pişirdikten sonra soğutmalısınız ve köpeğinize öyle ikram etmelisiniz. Balıktan kılçıkların iyice ayıklandığına emin olmalısınız. Kılçıklar boğaza batabilir ve sindirim sorunları yaşatabilir.

Köpeğiniz balık yemekten hoşlanıyorsa onlar için balıklı köpek maması güzel bir seçim olacaktır.


43) Jambon

Az miktarda tadımlık olarak köpeklere jambon verilebilir.

Genellikle işlenmiş ürünler köpeklerin sindirimini zorlaştırır. Bu nedenle aşırı jambon ve ya pastırma gibi ürünleri tüketmek hem çok tuzlu olmaları hem de işlenmiş ürün olmaları nedeniyle köpeklerin aşırı tüketmeleri sonucu bazı problemlere yol açabilir.

Jambon sodyum ve yağ bakımından yüksektir, bu nedenle küçük bir parçayı paylaşmak sorun değil, sürekli bir alışkanlık olmaması gerekmektedir.

Köpeklerin yemekten keyif aldıkları jambonların tadını ve kalitesini içeren jambonlu köpek ödül maması köpeğinizin eğitimleri gönüllü olarak yapmasına katkı sağlayacaktır.


44) Ton Balığı

Az miktarda ton balığı köpeğiniz için sağlıklı bir atıştırmalık olacaktır.

Taze ton balığı içerdiği yağ ve aminoasitlerin yanı sıra köpeklerin göz ve kalp sağlığına iyi gelen Omega 3 asitlerince zengindir.

Konserve ton balıklarında köpekleriniz için zararlı olabilecek az miktar da olsa civa ve sodyum bulunur. Diyet konserve ton balıkları iyice suyundan ve yağından arındıralarak az miktarda verilebilir.

Ton balığının lezzetini seven köpekler için ton balıklı köpek maması ödül niteliğinde tercih olacaktır.


45) Yoğurt

Köpeklerin yoğurt yemesi hem güvenli hem de sağlıklıdır.

İçeriğinde birçok aminoasit ve mineral bulunan yoğurt köpeklerin sağlığına önemli katkıda bulunur. Kusma ve ishal gibi durumlarda köpeğin bir miktar yoğurt yemesi problemin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca mide yanmaları ve zehirlenme semptomları gösteren köpeklere de yoğurt yedirilmesi gerekir.

Köpeğinizin boyutuna göre normal durumlarda haftada 1 kez yoğurt yedirmek genel sağlığını koruma altına almasında yardımcı olacaktır.


46) Kabak

Sade kabak köpeklerin tüketmesi için güvenilir bir yiyecektir.

Herhangi soslama ya da baharatla işlem görmemiş kabağın köpeklerin öğünlerine az miktar katılarak verilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Kabak içerdiği lifler ve vitaminler sayesinde köpeğinizin bağışıklık ve sindirim sistemine destek olacaktır. Kabızlık sorunu için etkili yiyecek yine kabaktır.

Kabağı haşlayarak ve dış kabuğu soyularak sade olarak köpeklerinizin atıştırması için sunabilirsiniz.

Özellikle yavru köpekler için besleyici ve lezzetli olan olan bal kabaklı köpek maması öğünlerin iştahlı olmasını sağlayacaktır.

 

Köpekler Kemik Yer Mi?

Çocukluğumuzdan beri kemiklerle beraber anılan köpekler hemen hemen tüm çizgi filmlerde ve karikatürlerde kemik sevdiği ve yediğini görmekteyiz. Kemik aslında küçük ırklara hiç uygun olmayan bir yiyecek olabilir.

Her ne kadar içeriğinde bol protein ve ilik gibi genel sağlığa iyi gelen maddeler bulunsa da, kemik kırıkları küçük ve orta boy ırklar için tehlikelidir. Köpeklerdeki sindirim sistemi çok hassas ve güçlü olmadığı için kemik parçaları boğaza takıp yırtabilir yada bağırsaklara zarar verebilir.

Sürekli kemirme içgüdüsü olan küçük ırk köpekler için kıramayacakları büyüklükte bir kemik vermeniz diş sağlığına yararlı olacaktır.

Büyük ırk köpeklerde kangal, Pitbull, Buldog yada Rottweiler gibi cinslerde kemik tüketimi sorun olmayacaktır. Kısacası agresif köpeklerin kemik yemeye daha uygun olduklarıdır.

yavru köpekler ne yer?

yavru köpekler ne yer?

Evlerde köpek beslemeye karar verdiğimizde ilk yapacağımız iş bir yavru köpek sahiplenmektir. Yavru köpekler yaklaşık 1 yaşına kadar süt dişlerini kullanır. Bu nedenle tam olarak gelişmemiş hassas olan dişleri tam keskinlik ve sağlamlık açısından olgunlaşmamış olur.

Köpeğinizin rutin bakımlarını yaptırırken veterinerinizin köpeğinizin cinsine ve yaşına göre size mama tavsiyesi vermesini isteyin. Böylece köpeğinizin günlük alması gereken besin değerlerini taşıyan mamalarla hem diş sağlığını hem de genel sağlığını korumuş olursunuz.

İlk defa köpek sahiplenecekseniz köpek sahiplenme ve yeni köpekler için gerekli malzemeler listesi yazılarımıza da bir göz atmalısınız.

Yavru köpeklere asitli yiyeceklerin verilmesi kesinlikle sakıncalıdır. Baharatlı ve soslu yemeklerden de yemeleri henüz gelişmemiş sindirim sistemlerine oldukça olumsuz etkisi olacaktır.

Çikolata, soğan ve sarımsak içeren yemekler ve kemik verilmesi oldukça zararlıdır.

Köpek mamalarına alternatif olamayacak ama az miktarda yemelerinde sorun olmayacak yavru köpeklerin sağlığına uygun yiyecekleri şöyle listeleyebiliriz.

Yağsız et Havuç
Brokoli Bal kabağı
Muz Karpuz
Ekmek Yoğurt
Yulaf Ezmesi Pirinç
Puanla!
[Toplam: 28 Ortalama: 4.4]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.