köpeklerle egzersiz

Köpeklerin Sağlıklı Kalabilmesi İçin Yapması Gereken Egzersizler

Köpekler doğduktan itibaren yaşamları boyunca egzersizlerinin yaptırılması gerekir. Patili dostlarınızın sağlıklı kalabilmeleri için, egzersiz temel ihtiyaçtır.

Köpeklerin evcilleştirilmesi çok uzun dönemler öncesine dayanır. İlk dönemlerde avlanma ve bekçilik amacı ile evcilleştirilmişlerdir. Bu dönemlerde köpeklerin egzersiz yapmaları daha rahattı.

Ancak günümüzde köpekler, daha çok arkadaş edinmek için evde beslendikleri için egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması zordur.

Apartman dairesinde beslenen köpeklerin mama ve su ihtiyaçları mama ve su kaplarında temin edildiği için köpekler ihtiyaçlarını kolaylıkla temin edebilirler bu da hareketlerinin kısıtlanmasına neden olur.

Eğer köpek sahiplendi iseniz egzersiz ihtiyaçlarını karşılamanız da gerekir.

Köpeğinize Yaptırabileceğiniz Egzersizler Nelerdir?

Köpeklerin sağlıklı kalabilmesi için temel olarak yaptırılması gereken egzersizler vardır.

Bunları rutin haline getirirseniz patili dostunuzla daha uzun zaman geçirebilirsiniz.

İşte köpeğinize yaptırabileceğiniz egzersizler.

1) Aerobik Egzersizler

aerobic yapan köpekKöpeğinizle hem daha iyi vakit geçirmek hem de onların egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için onlarla birlikte aerobik egzersizler yapabilirsiniz.

Yürüme, koşma, doğa yürüyüşü gibi egzersizler, köpeğinizin enerjisini atmasına ve aynı zamanda sağlıklı kalmasına yardımcı olacak egzersiz türleridir.

Bazı köpekler için 30-60 dakikalık yürüyüşler de yeterli gelebilmektedir.

Köpeğinizle aerobik egzersizler yaparken köpeğinizin cinsine göre davranmanız ve süreyi buna göre belirlemeniz gerekir.

Yavru ve Yetişkin Köpekler İçin Tercih Edilen 6 Köpek Oyuncağı

2) Çeşitli Oyunlar Oynayın

çocuklar ve köpeklerEgzersiz, sadece spor yapmaktan ibaret değil. Köpekler oyun oynamayı da çok severler. Bu onlar için hem bir aktivite hem de egzersiz ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacaktır.

“Yakala”, “getir”, “tut” komutları ile oynayabileceğiniz oyunları köpeğinizle birlikte oynayarak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Köpeklerin sağlıklı kalmaları için yapabileceğiniz oyun egzersizlerini de yine köpeğinizin yaşına, cinsine ve boyutuna göre süre belirleyerek her gün ya da haftanın belirli günlerinde yapabilirsiniz.

Köpeğe Al Getir Komutunu Öğretmek

3) Yakalamaca Oyunu

kovalamaca oynayan köpeklerÖzellikle yavru köpeklerin egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için yapabileceğiniz en iyi aktivite onlarla yakalamaca oyunu oynamaktır.

Köpek ile yakalamaca oyunu oynarken, önce siz kaçın patili sizi kovalasın, sonra siz onu kovalayın. Tabi bunu yaparken köpeğinizi ödüllendirmeyi, ona iltifat etmeyi de unutmayın.

Hem egzersizlerini tamamlamasına hem de iletişiminizin daha kuvvetli olmasını sağlayacaktır bu davranışınız.

Yavruluktan Yetişkinliğe Köpeklerin Aylık Gelişim Evreleri

4) Saklambaç Oyunu

köpeklerle saklambaç oynamaKöpeklerin sağlıklı kalabilmesi olabilmesi için egzersizler listesine yine hem köpeğinizi eğlendirecek hem de egzersiz ihtiyaçlarını karşılayacak saklambaç oyunu oynayabilirsiniz.

Saklambaç oyunu oynarken önce siz saklanın köpeğiniz sizi bulmaya çalışsın. Saklandığınız yerden ismi ile çağırarak sizi bulması için komut verin ama bunu yaparken asla kendinizi göstermeyin.

Köpeğiniz sizi bulmak için enerji tüketecektir. Bu da egzersiz ihtiyacını karşılamasına yardımcı olacaktır. Yavru köpeğinizin yaşına ve cinsine göre saklambaç oyununu uzatabilirsiniz.

Dişi ve Erkek Köpeklerde Kısırlaştırma: Bunları Mutlaka Bilmelisiniz

5) Frizbi Oyunu

köpek Frisbee oyunuDisk şeklindeki frizbinin ileri doğru atılarak köpeğin yakalanması sağlanır. Köpeklerin en sevdiği oyunlar arasında yer almasına ek olarak egzersiz ihtiyacını da en iyi şekilde karşılamaya yardımcı olacak bu oyun, köpeğinizin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Frizbi oyunu oynarken köpeğiniz yavru ve ilk defa bu oyunu oynuyorsa, frizbiyi çok uzak mesafeye atmayın. Bu şekilde yapmanız köpeğinizde özgüven kırılmasına neden olabilir.

Uzman Tavsiyesi Eğitilmesi Kolay Köpek Irkları

6) Su Oyunları

Yüzen KöpekKöpeğinizin egzersiz ihtiyacını karşılayacak bir diğer oyun ise su oyunlarıdır. Su oyunu, köpeklerin en sevdiği oyunlar arasında yer alır.

Havuzda yüzme ya da su ile ıslatma oyunu oynayarak köpeğinizin enerjisini dışa atmasını sağlayabilirsiniz. Bu aktiviteyi özellikle yaz dönemlerinde yapmanız hem serinlemelerini sağlar hem de vücut ısılarının yükselmesini engeller.

Köpeğinizin egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabilecek harika bir aktivite olarak değerlendirebileceğiniz su oyunları ile köpeğinizin daha güzel vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Sütten Yeni Kesilen Yavru Köpekleri Kuru Mamaya Alıştırma

7) Top Oyunları

köpek oyuncaklarıSpor yapma ihtiyacı köpeklerde de fazladır. Bunu en iyi şekilde karşılamanın yolu onlara düzenli egzersizler yaptırmaktır. Tabi bunu yaparken onların eğlenmesini de sağlamak gerekir. Top oyunları, köpekler için en ideal egzersizlerdir.

Yavru ya da yetişkin köpeğiniz ile düzenli egzersiz yapmanıza yardımcı olacak top oyunları, köpeğinizin enerjisini üzerinden atmasına yardımcı olurken aynı zamanda egzersizlerini de yapmasına yardımcı olacak.

Sevimli dostunuzun cinsine ve yaşına uygun şekilde haftanın belirli günlerinde top oyunları oynayarak egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

Köpeklerde Zeka Gelişimini Desteklen 10 Eğitici Oyun

8) Engelden Atlama Oyunu

Köpeklerle atlama oyunuKöpeğinizle hem güzel vakit geçirmek hem de sağlıklı kalabilmelerini sağlamak için engelden atlama oyunu da oynayabilirsiniz.

Eğer bahçeli bir eviniz varsa engel atlama oyunu harika bir fikir olacaktır. Böyle bir imkanınız yoksa evinizin çevresindeki bir parkta da bu oyunu oynayabilirsiniz.

Köpeğinizin üzerinden atlayabileceği yükseklikte engeller koyarak köpeğinizin atlaması için komut verin. Her başarılı hamlesinden sonra ona iltifat edin ve ödül verin.

Hem egzersiz ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacak hem de köpeğinizin eğlenmesini sağlayacak engel atlama oyunu, aynı zamanda köpeğinizin eğitimine de yardımcı olur.

Sokak Köpekleri Mama Dışında Hangi Yemekleri Yer?

9) Hazine Bulma Oyunu

ergen köpekHazine bulma oyunu da köpeklerin sağlıklı kalabilmeleri için yaptırılabilecek egzersiz oyunları arasında değerlendirilebilir.

Özellikle bazı cins köpekler hazine bulma oyununu çok severler. Avcılık içgüdüsüne sahip köpekler için özellikle bu oyunun egzersiz ihtiyaçlarını karşılaması için ideal olduğunu söyleyebiliriz.

Hazine bulma oyunu için bir park alanını ya da evinizin bahçesini seçebilirsiniz. Köpeğinizin sevdiği bir oyuncağı saklayarak bulması için komut verin. Köpeğiniz hazineyi bulmak için bir hayli enerji tüketecektir. Bu da egzersiz ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacak.

Yavru Köpekler Nasıl Büyütülmeli ve Yetiştirilmeli?

10) Baloncuk Oyunu

Köpeklerin boloncuklarla oynamasıKöpeğinizle hem güzel vakit geçirmek hem de egzersiz ihtiyacını karşılamak için baloncuk oyunu da oyamayabilirsiniz.

Baloncuk oyunu da köpeğinizin hareket etmesini sağlayacağı için egzersizlerini tamamlamasına ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Oyuncakçılarda hazır baloncuk oyuncaklarını bulabilir ya da köpüklü suyla bunu kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Son derece eğlenceli bir oyun olan bu oyun ile köpeğinizi eğlendirerek enerjisini dışa atmasını sağlayabilirsiniz.

En İyi Köpek Kuaförü

Köpekler Egzersiz Yapmazsa Ne Olur?

Egzersiz yapan köpekKöpeklerde egzersiz ihtiyaçları, insanlarda olduğu gibi önemlidir. Köpekler, kediler kadar hareketli evcil hayvanlar değiller. Bazılarının boyutunun büyük olması ve evde beslenmeleri hareket kabiliyetlerini kısıtlar. Bu da çeşitli bazı problemleri beraberinde getirir.

  • Köpeğiniz düzenli egzersiz yapmazsa kilo alır.
  • Enerjisini doğru şekilde tüketmediği için eklem ağrıları başlar.
  • Dikkat çekebilmek için aşırı havlamaya başlar.
  • Aşırı heyecan ve hiperaktiflik göstermesine neden olur.
  • İnsanların üzerine atlama ya da ısırma gibi durumlara neden olur.
  • İtaatsizlik ve kural tanımazlık yapmaya başlar.

Yukarıda saydıklarımız temel olarak karşılaşacağınız bazı sorunlardır. Bunlar haricinde birçok problem ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle köpek sahiplenecek iseniz hem sağlıkları açısından hem de sosyal kalabilmeleri açısından egzersizlerini düzenli olarak yaptırmanız gerekir.

Köpeklere Egzersiz Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Egzersiz yaptırmamanın zararları olduğu gibi yaptırılmasının da faydaları vardır. Temel olarak köpeğinize düzenli egzersiz yaptırdığınızda, yukarıdaki problemlerin hiçbirini görmezsiniz. Bunlar haricinde;

  • Köpeğiniz daha sağlıklı ve dinç kalır.
  • Köpeğiniz aşırı kilo almaktan kurtulur.
  • Sizinle olan diyalogu daha iyi olur.
  • Sosyalleştirme eğitimine katkı sağlar.

Köpeğin enerjisi nasıl atılır?

Köpeğin enerjisini atabilmesi için günlük olarak egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Engel atlama oyunu, su oyunları, saklambaç oyunları gibi oyunlarla köpeğinizin enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz.

Köpeğim çok hareketli ne yapmalıyım?

Köpeğiniz aşırı hareketli ise muhtemelen hiperaktif bir köpeğe sahipsiniz. Veteriner hekime danışarak bu durumu dizginlemek için önerdiği egzersizleri yaptırabilirsiniz.

Köpekler neden hiperaktif olur?

Köpeklerin hiperaktif olmasının birçok nedeni olabilir. Düzenli beslenmeme, egzersiz yaptırmama ve sosyalleştirme eğitimi vermemek gibi nedenler, köpeklerin hiperaktif olmasına neden olur.

Puanla!
[Toplam: 3 Ortalama: 3.7]