sokak köpekleri

Sokak Köpekleri Mama Dışında Hangi Yemekleri Yer?

Sokak köpekleri de evcil hayvanlar gibi bakım isteyen, düzenli beslenme gerektiren canlılardır. Eğer bu sevimli dostlarımız için üzülüyor ve onlar için bir şeyler yapmak istiyorsanız, rehber niteliğindeki bu yazımızı okumaya devam edin.

Sokak köpeklerinin eğitimi için bir şeyler yapmak isteyenler için oldukça fazla alternatif var. Köpek maması kampanyalarını takip ederek onlara bir iyilik yapabilir, sokak hayvanlarını koruma üzerine kurulmuş derneklere mama bağışı yaparak destekleyebilirsiniz. Eğer bu konularda yeteri kadar maddi güce sahip değilseniz, ev yemeklerinden mama yaparak da sokak köpeklerini besleyebilirsiniz.

Sokak Köpekleri Nasıl Beslenmelidir?

Sokak köpeklerini beslemek için aslında en uygun yöntem mama ile beslemektir. Ancak sayıca çok fazla oldukları için ve her yerde ulaşmak mümkün olmayacağı için köpek maması yerine onların beslenmesine yardımcı olacak diğer alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Mesela ev yemekleri ile yaş mama ya da kuru mama karıştırarak maliyeti düşürebilir ve onların sağlıklı beslenmelerine destek sağlayabilirsiniz.

“Sokak köpekleri ne yer?” sorunu etraflıca incelediğimizde, sonuç olarak sağlıklarını koruyacak besinler, mamalar ya da ev yemekleri olduğunun kanısına varıyoruz. Ama bunu yaparken de dikkat edilmesi gereken önemli hususlar var. Yazımızın sonunda sokak köpeklerini beslerken dikkat edilmesi gerekenler bölümünden bunu inceleyebilirsiniz.

Köpekler Ne Yer?

Sabit bir yer seçimi

Sokak köpeklerini beslerken onları da beslenme yerlerine alıştırmak gerekir. Gelişi güzel bir yere mama bırakmak, onların aç kalmalarına neden olabilir. Bu yüzden sabit bir yer seçmeniz gerekir.

Örneğin oturduğunuz sokakta insanları rahatsız etmeyecek bir nokta belirleyin ve buraya mama ya da ev yemekleri bırakın. Bir süre sonra sokak köpekleri burada yemek bulabileceklerini öğrenecekler ve acıktıklarında buraya gelecekler.

Ev yemeklerinde dikkatli olun

Sokak köpekleri ne yer konusunda araştırma yaptığınızda illa karşınıza çıkacak seçeneklerden biri ev yemekleri olacaktır. Elbette ev yemekleri, patili dostlarımız için uygundur fakat bunu yaparken özellikle kemikli yemeklerin içinden kemiklerini ayırmaya özen göstermelisiniz.

Ev yemeğini sokak köpeklerine verecekseniz, etlerin ya da patates gibi köpeklerin yiyebilecekleri sebzeleri çiğ vermemeye, haşlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü çiğ besinler, sindirim sistemlerini olumsuz etkiler.

Zararlı Yiyeceklerden Kaçının

“Sokak köpekleri ne yer” sorusuna yanıt ararken, köpeklere zarar veren yiyecekler konusunu da incelemeniz gerekir. Çünkü köpekler, kediler ya da insanların yiyecekleri yiyecekler, birbirinden farklıdır ve insanlara zarar vermeyen yiyecekler, onlara zarar verebilir.

Köpekler, etobur hayvanlardır. Her ne kadar sebze ya da tahıl ürünleri tüketseler de ağırlıklı olarak et ile beslenmeleri gerekir. Mesela çikolata, süt ve süt ürünleri, çiğ yumurta, çiğ hayvansal ürünler gibi yiyecekler, köpeklerin sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle ev yemekleri ile sokak köpeklerini beslerken bu yiyeceklerin olmamasına özen gösterin.

Köpek Maması Dışında Sokak Köpekleri Ne Yer?

Sokak köpekleri ya da evcil köpekler fark etmeksizin, köpek maması dışında da alternatif yiyeceklerle beslenebilirler. Eğer bu konuda nasıl davranmanız gerektiği konusunda fikir sahibi olursanız, daha az maliyetler sokaklardaki dostlarınızı besleyebilirsiniz. Peki, köpekler mama dışında ne yer?

1) Ev Yemekleri

Her evde mutlaka günlük yemek pişer. Misafiriniz gelir daha kaliteli yemekler pişer. Bu yemeklerin bir kısmı mutlaka arta kalır. Bunları çöpe atmak yerine köpeklere ayırabilirsiniz.

Etli yemekler, sokak köpeklerinin yiyebilecekleri yemekler arasındadır. Ama etli yemek verirken, yemeğin içinde kemik ya da kemik parçaları varsa, boğazlarına zarar vermemesi için bunları ayıklayarak verin.

Sokak hayvanlarıı

Köpekler, ekmek de yiyebilirler. Evinizde arta kalan ekmekleri de yine çöpe atmak yerine sokak köpeklerine verebilirsiniz. Ama bunu yaparken de ekmeğin kuru olmamasına dikkat edin, suyla ıslatarak yumuşamasını sağlayın.

UYARI: Sokak hayvanları ev yemeklerini yeseler de sizin yiyebildiğiniz yemekleri verin onlara. Aşırı tuzlu, şekerli, yanmış ya da küflenmiş yemekleri sokak köpeklerine vermeyin, zehirlenmelerine neden olursunuz.

2) Kemiksiz Kırmızı Et & Tavuk Eti

et yiyen köpekKöpekler, etobur hayvanlar oldukları için en sevdikleri yiyecekler de haliyle et ürünleridir. Kırmızı et ya da tavuk eti, köpeklerin en sevdikleri yiyeceklerdir.

Evinizde tavuk ya da kırmızı et pişirirken, baharat koymadan önce bir miktar haşlanmış eti, sokak köpekleri için ayırabilirsiniz.

Tabi bunu yaparken belirttiğimiz gibi haşlanmış olmasına özen göstermeli ve kesinlikle acı biberli ya da baharatlı olmamasına dikkat etmelisiniz.

3) Makarna ve Pirinç Pilavı

makarna yiyen köpekKonserve köpek maması ile pilav ya da makarna karıştırarak sokak köpeklerini besleyebilirsiniz. “Köpekler mama dışında ne yer?” sorusuna yanıt verirken ilk sırada belki de makarna ve pilav gelmesi gerekir.

Köpeklerin sevdikleri yiyecekler arasında yer alan makarna, doyurucu olması sebebiyle de köpekler için uygun bir besleme yöntemi olabilir.

Aynı şekilde pirinç pilavı da patili dostlarımızı beslemek için ideal bir besindir. Ancak her ikisini de dengeli vermeye çalışın. Köpek yaş mama ya da kuru mama karıştırarak vereceğiniz pilav ve makarna, dostlarımızın sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

4) Haşlanmış Tavuk Eti

tavuk yiyen köpekKöpeklerin sevdikleri yiyecekler arasında yer alan haşlanmış tavuk eti de onlar için besleyici yiyecekler arasında yer alır.

Evinizde bir kap yemek pişirirken sokaktaki dostlarımızı da unutmayın. 250 gram fazla almanız, cebinizi çok zorlamaz ama patili dostlarımızın doymasına katkıda bulunur.

Sokak köpeklerine haşlanmış tavuk verirken kemiklerinden ayırmayın, tuzlu olmamasına ve baharat içermemesine dikkat edin.

5) Balık

Somon Balığı Yiyen KöpekKöpekler, balık yemeyi özellikle de ton balığı yemeyi çok severler. Balık sezonunun açılmasından sonra her evde mutlaka balık pişer ve bunun bir bölümü mutlaka arta kalır.

Eğer evinizde düzenli olarak balık besliyorsanız, bunun bir kısmını sevimli dostlarımıza ayırmanız, insani olarak görevinizdir. Onların beslenmesine katkıda bulunmak için az biraz daha fazla para harcamanız, kesinlikle karşılıksız kalmayacaktır. Çünkü beslediğiniz her sokak köpeği size sadık bir dost olacaktır.

6) Muz

muz yiyen köpekKöpekler, et dışında meyve de yiyebilirler ama oranına dikkat etmeniz önemlidir. Muz, protein ve vitamin açısından zengin bir meyvedir ve köpekler için son derece besleyicidir. Ama bunu verirken oranını doğru şekilde belirlemeniz gerekir.

Fazla miktarda muz vermeniz, sindirim sisteminin bozulmasına neden olabilir.

Muz dışında köpekler, elma, armut, çilek, balkabağı, yaban mersini ve karpuz gibi meyveleri de yiyebilirler. Bunları da yoğurt ile karıştırarak sokak köpeklerine verebilirsiniz.

Yavru sokak köpeği ne yer?

Yavru sokak köpekleri, yetişkin köpeklere göre daha farklı beslenir. Özellikle emzirme döneminde annesinden ayrılmış yavru köpeklerin süt tozu ile beslemeleri gerekir.

Yavru köpekler 2 aylık olduktan sonra yaş mama ile beslenebilirler. Bunun haricinde ev yemekleri de yavru köpekler için uygun olabilir.

Diyet döneminin başlaması ise biraz daha ilerleyen zamanlarda olur. Yani direkt olarak mama ile beslemek doğru değil.

Elbette sokak köpeklerine bu kadar aşırı ilgi göstermek mümkün olmayabilir. Ancak elinizden geldiğince sağlıklarını bozmayacak, yaşam kalitelerini düşürmeyecek şekilde beslemeniz daha doğru olacaktır.

Yavruluktan Yetişkinliğe Köpeklerin Aylık Gelişim Evreleri

Sokak Köpeklerini Beslerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sokak köpeklerini beslerken vereceğiniz ev yemeklerinin bozulmamış olmasına, küflenmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

Günlük olarak evinizde tükettiğiniz yiyecekleri sokak köpeklerine verebilirsiniz. Taze olmasına dikkat edin.

Sokak köpeklerine yemek verirken içerisinde soğan-sarımsak olmamasına dikkat edin. Soğan ve sarımsak, köpeklerin sindirim sistemine oldukça zarar verir.

Sokak köpeklerine mama verirken, yanında mutlaka bir kap su da bırakın. Özellikle yaz dönemlerinde sevimli dostlarımızın su ihtiyacı çok daha yüksek olur.

Sokak köpekleri ekmek yer mi?

Köpekler ekmek yerler ancak ekmek verirken kuru olmamasına dikkat edin. Ekmek kuru ise su ile ıslatın öyle verin.

Sokak köpekleri hangi mamayı yer?

Tarihi geçmemiş, kuru ya da yaş mama ile sokak köpeklerini besleyebilirsiniz.

Sokak köpekleri pilav yer mi?

Sokak köpekleri, makarna ve pirinç pilavı yerler. Fakat baharatlı ve çok tuzlu olmamasına dikkat edin.

Sokak köpekleri salam yer mi?

Salam, köpeklerde kusma ve ishale neden olduğu için verilmemelidir.

İlginizi Çekebilir:

Sütten Yeni Kesilen Yavru Köpekleri Kuru Mamaya Alıştırma

Köpeklerde Zeka Gelişimini Desteklen 10 Eğitici Oyun

Yavruluktan Yetişkinliğe Köpeklerin Aylık Gelişim Evreleri

Dişi ve Erkek Köpeklerde Kısırlaştırma

Uzman Tavsiyesi Eğitilmesi Kolay Köpek Irkları

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Comments are closed.