fbpx
İyi Bir Av Köpeği; Beagle Eğitimi ve Özellikleri

İyi Bir Av Köpeği; Beagle Eğitimi ve Özellikleri

Günümüzde hâlâ av köpeği olarak kullanılan Beagle bilinen en eski köpek ırklardandır. Kökeni hakkında pek çok var sayım vardır ancak net bir bilgiye sahip değiliz. Eski Yunanistan da benzer türlerin varlığı iddia edilirken diğer bir yandan ise İngiltere kökenli olduğunu iddia edenlerde vardır. Geçmişi gizemli olan bu köpek son dönemlerde görüntüsü sayesinde oldukça popüler olmuştur.


daha önce ele aldığımız Köpek eğitimi İstanbul yazısını okumanızı öneriyoruz


Beagle Köpek Sağlık Durumu
Beagle Köpek Sağlık Durumu

Avlanma konusunda her zaman tetikte olsa da ev yaşamına ayak uydurabilir. Köpek eğitimi ile iyi bir ev hayvanı haline gelebilen Beagle her zaman pozitif ve oyuncu bir karaktere sahiptir. Sahipleri ile vakit geçirmekten çok hoşlanır ayrıca zeka içeren hareketleri ile sık sık sahiplerini şaşırtacaktır.

Beagle Köpeği Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İletişimi
Beagle Köpeği Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İletişimi

Popüler Yazı => Köpeklerde Tuvalet Eğitimi İstanbul

Popüler Yazı => Köpek Oteli İstanbul


Beagle Köpek Kişiliği

Ev içerisinde çok hareketlidir. Eğer bir Beagle ırkından köpek ile yaşamayı tercih edecekseniz evinizde ki kırılacak eşyaların sayısını azaltmalısınız. Avcı iç güdüleri aşırı derecede gelişmiş olan bu küçük hayvan türüdür ve kaçmak için avcı yeteneklerini kullanabilir. Özgürlüğüne düşkün olan Beagle ırkından köpekler eğer köpek eğitimi almazlarsa çok şımarık ve disiplinsiz olurlar. Çocuklarla çok iyi dost olurlar aynı zamanda yetişkin insanlara da eşsiz bir dost olabilirler. Beagle ırkı köpeklerin temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimi alması çok önemlidir. Çünkü sokakta ve parkta aldığı kokuların peşine düşmeyi çok sever ve kaybolmasına neden olabilir.

Beagle Cinsi Köpek Özellikleri
Beagle Cinsi Köpek Özellikleri

Beagleların Özellikleri

  • Küçük bir bedene sahip olmasına rağmen geniş bir yaşam alanına sahip olan yerlere ihtiyaç duyar. Çok enerjik hayvanlardır bundan dolayı enerjilerini atmaları için geniş bir yaşam alanına ihtiyaç duyar.
  • Bu ırkta oyun ve egzersiz saatleri asla ertelenmemelidir.
  • Bazı Beagle ırkından köpeklerin eğitilmesi çok olabilir.
  • Koku alma konusunda çok güçlü hayvanlardır. Eğer bir Beagle sahibi olduysanız onu dışarı çıkarırken mutlaka bir tasma takın çünkü etraftan kokular alıp peşine düşebilir. Ancak kapalı olduğuna emin olduğunu alanlar olursa onları özgür bırakabilirsiniz.
  • Beagle ırkından köpekler iletişim kurma konusunda çok istekli hayvanlardır.
  • Ayrıca Beagle köpekleri çok iyi bir hırsızdır. Yemek masanızdan yemeğinizi çalmak için her zaman tetikte olacaktır.
  • Beagle ırkından köpekler hiç bir zaman yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Ailenin tek köpeği olmak ve her zaman ilgi odağı olmak onları mutlu edecektir.

Beagle Eğitimi

Bağımsız ve özgür bir ruhları olsa da ev yaşamına ayak uyduracak bir köpektir ancak sağlıklı bir birliktelik için köpek eğitimi almaları çok önemlidir. Temel İtaat Eğitimi ve İleri İtaat Eğitimi konusunda verimli sonuç verebilirler. Sahiplerini lider olarak kabul ederek onları mutlu etmekten keyif alırlar.

Beagle Köpeği Bakımı

Kulakları uzun olduğu için enfeksiyon riskine karşı devamlı temizlenmelidir. Sık sık kürk bakımı gerçekleştirilmelidir. Genelde sağlıklı olsalar da kalça displezyası yada omurlar konusunda sık sık gözetime ihtiyaçları olabilir. Beagle yaşam süresi ise genelde 12 ila 15 yıl arasındadır. Ayak sağlığı için tırnak bakımı ve tırnak kesimi gereklidir. Düzenli köpek egzersizleri gerekecektir. Bakteri ve mikroplardan arındırılmış temiz ortamlarda yaşamalıdır. Eğer bahçe gibi imkanlar varsa zehirli otlar ortamdan temizlenmelidir.

Beagle Karakter Yapısı

Bu köpek ırkı her zaman farklı aktiviteler gerçekleştirmeyi sever. Özgür karakterinin altında sağdık ve tatlı bir kalbe sahiptir. Çok zeki bir olmasının yanında zekası ile insanları sık sık şaşırtır. Yalnızlığı sevmez aile üyelerinden biri her zaman yanında olmalıdır. Köpek eğitimleri konusunda çok verimli bir süreç geçirebilir. Sadece profesyonel köpek eğiticiler tarafından eğitim görmelidir.

Beagle Egzersiz ve Yürüyüş

Sık sık egzersize ihtiyaç duyarlar, hızlı ve enerjilerini atacakları yürüyüşleri severler. Meraklı ve enerjik oldukları için tasma ile gezdirilmeleri gerekir. Apartmanda yaşayabilir ama dışarıya bağımlı, sosyal bir köpektir.

Beagle Apartmanda Yaşar mı ?

Apartmanda yaşaması zorlu olan köpeklerdendir ama her şeye rağmen uyum sağlayabilir. Gerekli egzersiz ve yürüyüşleri sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilirse eğer Beagle apartmanda yaşayabilir. Apartman yaşamı uygundur ama apartman dairesi içinde uzun saatler yalnız kalması gerekirse mutlaka bir köpek oteli tercih edilmelidir. Aksi halde psikolojisi yalnızlık yüzünden zarar görecektir. Eğer köpek eğitimi alırsa ev içinde daha rahat yaşayabilir.

Beagle Tüy Yapısı

Beagle ırkında beyaz, kahve, siyah sıklıkla görülen renkler olmakla birlikte sarı, turuncu, kırmızı gibi farklı renklerde görülebilir. Sıkı bir kürkü vardır.

Beagle Karakter Özellikleri

Enerji DüzeyiYüksek
Egzersiz ihtiyacıYüksek
OyunculukOrta
Başka köpeklerle geçinmeÇok iyi
Başka petlerle geçinmeİyi
Çocuklarla anlaşmaÇok iyi
Yabancılara davranışİyi
EğitebilirlikOrta
Koruma özelliğiOrta
 

Daha önce ele aldığımız Basset Hound Eğitimi okuyabilir, köpek eğitimi konusunda ayrıntılı bilgiye sahip olmak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp Destek