kedi oyuncakları

Eğlenceli ve Zeka Geliştiren Kedilerle Oynanacak 8 Oyun

Yaşam alanınızı paylaştığınız bir kediniz varsa çok şanslısınız demektir! Onunla vakit geçirmek çok keyifli olsa gerek. Kedinizle oyun oynamanız ve onunla ilgili sorumluluklarınızı yerine getirmeniz kuracağız bağ için son derece önemlidir. Kediler oyun oynamayı çok sevdiklerinden bu bağı kuvvetlendirmek hiç zor değildir. Belki biraz zaman gerektirebilir.

Gün içerisinde tek başına kalan kediler için tek kişilik oyunlar tasarlanması harika bir fikir olacaktır. Onlara bu oynama fırsatını vermeniz gelişimleri için önemlidir. Hem gün içerisinde dengeli egzersiz yapmış olurlar hem de tek başlarına sıkılıp strese girmekten kurtulurlar.

Yavru kediler keşfetmeye açık ve daha hareketli olduklarından oyun için teşvik edilmelerine ihtiyaç duyulmayabilir. Yetişkin kediler için de avlanmaya bağlı davranışları öne çıkarabilecek yaratıcı fikirler oluşturulabilir.

İlginizi Çekebilir: Antialerjenik ve Sağlam Clipsli En İyi 5 Kedi Tasması

Yavru Kedi ile Nasıl Oynanır?

Yavru kediler için evdeki her nesne birer oyuncak görevi görebilir. Onlar henüz ortamı tanımadıklarından ya da tanısalar bile daha çok şey öğrenmek istediklerinden keşifçi ruhları her daim aktiftir. Onun bir bebek olarak unutulmadan evin bazı alanlarına ilgisini çekebileceği nesneler konulabilir.

Evdeki objeler düşüp kırılmayacak yükseklikte olmalıdır ki kediler onu düşürdüğünde ona zarar gelmesini kimse istemez.

Keskin uçları olan, sert, kırılgan ya da minik cisimler ortalıktan kaldırılmalıdır.

Onun oyun oynayabileceği yumuşak, zararsız cisimler etrafta bulunabilir.

Dişlerini geçirebilecekleri ve çiğneyebilecekleri cisimlerle oynamayı severler. Yine de eşyanıza zarar gelmemesi için ona özel oyuncaklar alabilir ya da kendiniz tasarlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Ergonomik Tutuşa Sahip En İyi 6 Kedi Pire Tarağı

Yetişkin Kedi ile Nasıl Oynanır?

Yetişkin bir kedi kendi mizacı yerine oturmuş, ne istediğini bilen, nelerden hoşlandığını belli eden bir dönemdedir. Onlar için kurulabilecek oyunlar, onlara alınabilecek oyuncaklarda seçici olunması normaldir. Bir oyundan daha çabuk sıkılabileceğinden farklı oyunlar hazırlayabilirsiniz.

Kağıt parçaları, dergi yaprakları, gazete veya folyolar kediler için harika toplara dönüşebilir. Kağıt ve gazete gibi ürünler hışırtısı ile onların dikkati çekmeyi başarırken, folyo gibi parlak nesneler de ışığı yansıttığından dikkati üzerine toplayabilir.

Elinize geçen bir kağıdı buruşturmanız yeterlidir. Dilerseniz buna bir ip de dahil edebilirsiniz.

İpler de kedilerin en sevdiği oyunlardandır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir durum var.

İpler bazen tehlikeli olabiliyor. Siz de kedinizin dili üzerinde bulunan papilla isimli tırtıklı yapıya dikkat etmişsinizdir.

Kediniz iplerle oynarken bu tırtıklı yapı üzerine ipler takılabiliyor. Kolay kolayda dilden çıkmayabiliyor. Kediler de kurtulmak için ipi yutma eğiliminde bulunabilirler.

Bazen de ip kedinin diline daha çok dolanır ve siz yanında değilseniz bu durum son derece tehlikelidir. Tek başına bu gibi nesnelerle oynamasına izin vermemek en doğrusu olacaktır.

Kedinizin merak edebileceği bir nesneyi havaya kaldırın ve onu hareket ettirin. Ne kadar da dikkatle takip ediyor değil mi? Bu nesneyi saklayarak onlarla saklambaç oynamayı da tercih edebilirsiniz. Saklambaç onların en sevdikleri oyundur.

Bazen bir eşyayı saklayıp onun bulmasını isteyebilir bazen de onu saklayabilirsiniz.

Bir yastık, örtü parçası ya da sadece kitap saklambaç için kullanacağınız nesnelerden bazılarıdır.

Saklamak istediğiniz nesneyi bir kuş ya da fare gibi hayal ederek onun yakalamasını sağlayabilirsiniz. Böylece dostunuzun avlanma duygusu da törpülenir.

Kedi Oyun Çeşitleri

Kediler karanlığı severler. Onlarla oyun oynamak için karanlık bir alanı ya da geceyi de tercih edebilirsiniz. Aksiyon onun heyecanlanmasını sağlar. Bazen sizi bulmaya çalışır bazen de lazer gibi bir ışık yardımıyla onunla oynamayı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Karanlıkta avlanmayı seven kediler için bir nesne ile oynama ideal bir seçim olacaktır.

Tüylü dostlarınız için oyun bulmak aslında çok kolay. Çoğu zaman onu satın almak durumunda da kalmazsınız.

Bir süt kutusu, suyu biten pet şişe, kağıt keseleri torbalar bir kedi oyuncağına dönüştürülebilir.

Nesnenin yalnızca dikkat çekici bir renge sahip olması, hareket edebilmesi ya da ses çıkarabilmesi yeterlidir. Hayal gücünüzle birleştirebileceğiniz bu nesneler harika oyuncaklar olabilir.

Kedinizle oynarken onun dişlerinin geliştiğini ve patilerinin güçlendiğini unutmayın. Heyecanla sizin elinizi ısırabilir ya da patisiyle yakalamak isterken tırnak atabilir.

Kedi oyuncak

Bir balon! Evet kediler için balon çok sevilir. Balon hem uçucu bir şeydir. Hem de zıplar. Onu yakalamak için kediniz koşar, kovalar ve yükseğe uzanır. Balonu çok şişirmeden kullanmanız önemlidir. Çok gergin olduğunda alabileceği en ufak bir pati darbesi ile patlayabilir.

Renkli seçimlerle eve getirdiğiniz birkaç balon eğlenceyi arttırır. Kediniz balon için şekilden şekle girer. Emin olun bu durum sizi de çok eğlendirecektir.

Teknolojinin getirdiklerinden faydalanmak kedilerin de hakkı. Artık tablet ve telefonlara kedi oyunları da indirilebiliyor. Bir şeylerin kaçıştığı, ses çıkardığı ya da çoğaldığı oyunlar onun ilgisini çekebilir.

Hatta içinde fare ve kuş gibi hayvanların olduğu oyunları heyecanla oynamak isterler. Çok renkli görüntüler kısa süreli olmak kaydıyla kedinizi mutlu eder.

İlginizi Çekebilir: Pati Sağlığını Destekleyen En İyi 8 Kedi Tırmalama Tahtası

Kediler İçin Oyuncak Seçimi

Kediler için oyuncak seçimi tıpkı bir mama kabı, mama ve hatta tuvalet kabı seçimi kadar titiz bir şekilde yapılmalıdır. Arayacağınız ilk şey kedinizin sevebileceği, ilgisini çekebileceği ve ihtiyacı olan bir oyuncaktır.

Oyuncaklar onların alışkanlıklarına bağlı olarak sevebilecekleri nesneler diye de tanımlanabilir. Zamanla oynadıkları oyuncaklar konusunda seçici olabilirler. İşte en sevilen kedi oyuncakları:

1- Kedi Olta Oyuncakları

Kedi Olta OyunuKediler için en popüler oyuncakların başında olta oyuncaklar geliyor. Birbirinden farklı tasarımlara sahip olan kedi oltaları, onların dikkatini çekebilecek süslemelerle zenginleştirilmiştir.

Bir yandan onların içgüdülerini ön plana çıkarırken bir yandan da günlük hareket ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlar.

Kediler zıplama, kovalama, yakalama ve takip etme alanında uzmandırlar.

Olta oyunları ile de bu tür aktiviteler yapabileceklerinden oyuncağı severler.

Oltalar bazen kedi otuyla bazen de ödül mamaları ile birlikte kullanım için uygundur.

Kedi Olta Oyuncakları İncele

2- Kedi Otlu Oyuncaklar

kedi otlu oyuncaklarKedilerin hem eğitildikleri dönemlerde hem de oyun oynadıkları zamanlarda kedi nanesi, kedi otu sıklıkla kullanılır.

Kedi otu ya da kedi nanesi tüylü dostlarımızı sakinleştirmeye yarayan bir içeriğe sahiptir.

Aynı zamanda onların beynini uyarır ve mutlu olmalarını da sağlar. Kurutulan kedi nanesi oyuncaklar içerisine konulabilir.

Oyuncak kullanımını teşvik etmek için ideal bir üründür. Tırmanma tahtasına, oyuncaklara ve kedinizin kullanmasını istediğiniz nesneler üzerine kedi nanesi sürebilirsiniz.

Ancak bazı kediler bunu sevmeyebilir.

O yüzden küçük bir alanda sevip sevmeyeceğini denemenizde fayda var. Bu sayede ters tepki olmasından kurtulabilirsiniz.

Kedi Otlu Oyuncakları İncele

3- Peluş Kedi Oyuncakları

Peluş Kedi OyuncaklarıRenkli ve desenli kumaşlarla tasarlanan kumaş kedi oyuncağı ve peluş kedi oyuncağı çeşitleri, kedilerin en sevdiği oyuncaklardandır.

Fare, maymun, goril, aslan, kedi, köpek, kuş, flamingo, aslan, kaplan, kurbağa gibi pek çok tasarım figürden oluşan ürünler %100 sağlığa zararlı malzemelerden üretiliyor.

Bazıları ışıklı, bazıları ipli tasarımlardan üretilen oyuncakların bazıları da titreşimlidir.

Her biri kediler için ayrı özellikler taşır. Bu sesler ve uyarılar kedilerin ilgisini çeker.

Peluş Kedi Oyuncakları İncele

4- Kedi Tüneli Oyuncaklar

Kedi Tünel OyuncaklarıKediler gizlenebilecekleri oyun türlerini çok severler. Onları evde bir kova içerisinde y ada bir dolapta mutlaka görmüşsünüzdür.

Bunun için üretilen kedi tüneli oyuncaklar delikli, fileli ve kapılı gibi seçenekler ile sizlere sunuluyor.

Farklı renk ve boyutlarda hazırlanan bu oyuncaklar, katlanabilen, daralabilen pek çok yapıya sahiptir.

Bazı kedi tüneli içerisinde minderler mevcuttur.

Bazılarında ise çıngırak ve ışık gibi uyarıcılar vardır. Kediniz bu ürünler ile hem dinlenebilir hem de oyun oynayabilir.

Kolaylıkla temizlenebilen bu oyuncaklar onların hem fiziksel ve zihinsel gelişimini destekler hem de sağlığı için zararı yoktur.

Kedi Tünel Oyuncakları İncele

5- Plastik Kedi Oyuncakları

Plastik kedi oyuncaklarıPlastik kedi oyuncakları kediniz için fazlaca ürün çeşitliliğine sahiptir.

Çıngıraklar, ipli tasarımlar, toplar ve çok daha fazlası kaliteli plastikten üretilmiştir.

Onun daha çevik ve enerjik hareket edebilmesini destekleyen modeller, onlara verebileceğiniz harika bir hediye olabilir.

Onun dikkatini çekebilecek renk ve desenlerde plastik oyuncak tercih edebilirsiniz.

Komik ve eğlenceli oyuncaklar sizleri bekliyor.

Plastik Kedi Oyuncakları İncele

6- Zeka Oyuncakları

Kedi Zeka OyuncaklarıKediniz için muhteşem bir zeka oyunu almaya hazır olun! Hareket ve seslerle ilgili olan dostunuz için zeka oyunları oldukça faydalıdır.

Hem doğal avlanma davranışlarını geliştirebilecekleri hem de hareket ederek enerji atabilecekleri zeka oyuncaklar çok yönlü kullanıma sahiptir.

Kedi topu, kedi tüyü, kedi faresi ve çok daha fazlası zeka oyunları kategorilerinde!

Kedi Zeka Oyuncakları İncele

7- Ödül Hazneli Kedi Oyuncağı

Ödül hazneli kedi oyuncağıÖdül hazneli kedi oyuncağı çeşitleri içerisine ödül maması ya da kedi maması konulabilen oyuncaklardır. Top şeklinde ya da farklı modellerde ürünler vardır.

Özel tasarımlı oyuncaklar, kedilerin hem keyifle oyun oynamasını sağlar hem de ödül maması tüketebilmesini destekler.

Kediniz mamaları oyuncağın içinden çıkarabilmek için şekilden şekle girecek. Bu oyuncak sayesinde onun sağlıklı ve mutlu kalmasını sağlamak çok kolay!

Ödül Hazneli Kedi Oyuncakları İncele

8- Kedi Çiğneme Oyuncağı

Çiğneme kedi oyuncaklarıKediler için tasarlanan çiğneme oyuncakları onların diş sağlığı ön planda tutularak, her türlü ihtiyaca uygun modellerde bulunuyor.

%100 doğal ürünlerden elde edilen çiğneme oyuncakları, kedileri heyecanlandırır.

Bu ürünler yutulması halinde kediye zarar vermez, sindirilebilir özelliktedir.

Çok yönlü olması sebebiyle kedi sahipleri tarafından güvenle kullanılmaktadır.

Kediniz için çiğneme oyuncağı almak istiyorsanız onun eğlenmesine ek olarak diş sağlığınıza da katkıda bulunacağınızı bilmelisiniz.

Dişlerdeki tartar oluşumlarını azaltan, dişleri temizleyen ve plakları yok eden bu oyuncak çeşidi kedinizin zamanını faydalı kullanmasını destekler.

Kedi Çiğneme Oyuncakları İncele

Kediler En Çok Hangi Oyuncağı Sever?

Kediler en çok top ve lazer gibi hem hareket eden hem de yakalanabilen oyuncakları severler. Işık saçan, ses çıkaran ve hareket eden her şey onlar için bir avdır. Onu kovalamak ve yakalamak kedileri mutlu eder.

Kediler Günde Ne Kadar Oyun Oynamalıdır?

Kedilerin zihinsel ve bedensel gelişimleri göz önünde bulundurulduğunda günde iki veya üç kez oyun oynamaları gerekir. Bu süre olarak söylenecekse oyun sürelerinin 15-20 dakika olarak ayarlanması uygundur.

Kedi Oyuncakları Hep Ortada Durmalı mıdır?

Kedilerin oynamalarını istediğiniz oyuncakların sürekli ortada durması, onların oyuncaktan çabuk sıkılmasına yol açabilir. Bu yüzden oyun seanslarınız bittiğinde oyuncağı onun ulaşamayacağı ve göremeyeceği bir yere kaldırmak iyi olacaktır.

Puanla!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]