Bichon Frise Irkı Eğitimi ve Özellikleri

Kucak Köpeği! Bichon Frise Irkı Eğitimi ve Özellikleri

Bichon Frise ırkı diğer insanlarla ve köpeklerle özellikle de çocuklarla çok iyi arkadaş olurlar. Havlamayı ve oyunlar oynamayı sever, oyunlar sırasında ufak ısırmalar gerçekleştirirler. Aile için çok iyi ev arkadaşı olurlar. Evin için sürekli hareketli ve heyecanlı bir olacaktır.  Kısa ve kabarık kürkü ile tatlı köpek ırklarındandır. Keskin dişlere, küçük ağza, uzun boyuna sahiptir. Burun ve dudakları koyu renklere sahiptir. Sevimli bir görüntüsü olan bu ırk, utangaç ve ürkek bir karaktere sahiptir her zaman narin ve yumuşak davranılmalıdır. Yüksek sesle ve sert bir şekilde müdahale etmek onu üzecektir. Uzun süre boyunca yalnız kalmaktan nefret eder, uzun yalnızlıklardan sonra psikolojik olarak ayrılık kaygısı çeker ve hasta olabilir. Yalnız kalmaya uygun değildir.

Popüler Yazı => köpek hastalıkları
Popüler Yazı => Ev içinde beslenebilecek köpekler
Popüler Yazı => Köpekler evde ne kadar yalnız kalabilir? 

Bichon Frise ırkından köpekler sevimli görüntüsü ile pek çok insanın yaşantısına bir şekilde dahil olmaktadır. Bu köpek pek çok ırkın sevmediği kucakta taşınma olayını çok sevmektedir. Her zaman ailesi ile birlikte vakit geçirmek isteyen bu ırk son zamanlarda ev içinde kolay beslenmesinden dolayı günden güne daha popüler olmaktadır.


Irk Boyutu ::
Küçük Boy

Yükseklik ::
Erkek 23 - 30 cm Dişi 23 - 28 cm

Ağırlık:
Erkek 3 – 5 Kg Dişi 3 – 5 Kg

Ortalama Yaşam ::
13-17 yıl


Bichon Frise Eğitimi
Bichon Frise Eğitimi

Bichon Frise Eğitimi

Çok akıllı olan Bichon Frise Eğitim konusunda pek zorlanmaz. Bir çok komutu öğrenebilirler. Erkek bireyler, dişilerden daha hızlı öğrenim sergiler. evde köpek eğitimi uygulamak zordur, bundan dolayı uzman köpek eğiticilerinden destek almak gerekecektir. Bu eğitim süreci yavruluk dönemlerinde başlatılmalıdır. Köpek Eğitimi konusunda her türlü soru için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dikkat! Tuvalet Eğitimi yazısını okumanızı öneriyoruz.

Bichon Frise Bakımı
Bichon Frise Bakımı

Bichon Frise Bakımı

Her ay tüyleri kesilmelidir, iki günde bir fırçalanmalıdır.  Ayak ve kulak bölgeleri arada sırada traş edilmelidir. Bitlere karşı alerjileri olabilir. Yaşam süreleri ortalama olarak 13-16 yıllar arasındadır. Tek seferde 4-5 yavru verecektir. Diğer tüm köpekler gibi köpek hastalıkları konusunda arada bir köpek veteriner tarafından kontrol edilmelilerdir.

Bichon Frise Karakter Yapısı
Bichon Frise Karakter Yapısı

Bichon Frise Karakter Yapısı

Bu ırk fazlaca hassas, sıcak, sevecen ve ortama uyumludur sahipleri ile oyunlar oynamayı seven Bichon Frise gerçekten hayat dolu ve mutludur. Onu mutlu etmek kolaydır sadece vakit ayırmanız gerekir. Bichon Frise köpeği sahiplenmeye karar verdiyseniz eğer köpek temizliği konusunda çok bilgili olmalısınız. Narin bir tüy yapısına sahip olan bu ırkın tüy bakımı çok önemlidir. Ayak sağlığı için ise köpek kuaförlerine bakım yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda kulaklarının temiz olması da çok önemlidir. Bichon Frise ırkından bir köpeğiniz varsa eğer onu temizlemek için zararlı kimyasallar kullanmayın çok hassas bir ırktır.

Bichon Frise Yaşam Ortamı
Bichon Frise Yaşam Ortamı

Bichon Frise Yaşam Ortamı

Apartman köpekleri kategorisinde yer alır, ev içinde yaşamalıdır, tüy dökmemektedir. İnsanların arkadaşlığı ve yol göstericiliğine çok gerek duyarlar.

Bichon Frise Egzersiz İhtiyacı
Bichon Frise Egzersiz İhtiyacı

Bichon Frise Egzersiz İhtiyacı

Günlük olarak egzersiz yapmaya ihtiyaçları vardır. Küçüklerdir ama dış mekanlarda oyunlar oynamaya meraklı ve isteklidirler. Yürüyüş arkadaşı olmak için ideal bir köpektir. Bahçe de sıçramaya bayılırlar. Apartman yaşamına adapte olmaları sayesinde pek çok hayvan sever onları ev arkadaşı olarak tercih eder.


Daha önce ele aldığımız Köpek tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir? yazısını okumanızı öneriyoruz ayrıca köpek eğitimi konusunda bilgi almak adına hemen iletişim kurabilirsiniz.


Bichon Frise Tüy Yapısı

Beyaz renkli ve iki katmanlı tüy yapısına sahip olan Bichon Frise alt katmanda ipek gibi yumuşak  tüylere sahipken üst katman kalın ve kıvır kıvır bir biçimdedir. Kabarık görünüşü olan tüyleri dokununca yaylanır. Renk olarak sarımtırak, krem gölgelere sahip olabilir daha sonra bu gölgeler solacaktır. Alerjisi olan insanların tercih edebileceği ırklardan olan Bichon, tüy dökmez. İki farklı türde tarama uygulanabilir; kaniş gibi kısa veya uzun, yuvalak bir görüntü sağlanacak kesimler uygulanabilir.

Bichon Frise Köpeğinin İletişimi

İnsanlara çok düşkündür. Bichon Frise ırkından köpeklerin genel olarak çok heyecanlı ve eğlenceli bir yapısı vardır. Çocuklarla iyi anlaşır. Bundan dolayı çocuklu aileler için iyi bir tercih olacaktır. Her zaman çocuklara karşı nazik ve ilgili olan bu ırkın çok küçük çocuklarla yalnız bırakılmaması önerilir çünkü küçük çocuklar ona oyuncak gibi davranabilir. Bu ırkın küçük evcil hayvanlara karşı bir zaafı vardır. İçgüdüsel olarak küçük evcil hayvanlara zarar vermesi mümkündür.

Bichon Frise Cinsi Köpek Özellikleri

 • Çok sevimli ve iyi bir ev hayvanıdır.
 • Enerjisi her zaman yüksektir.
 • Zeki olması nedeniyle pek çok kez sahibini şaşırtır.
 • Köpek Eğitimi konusunda çok başarılıdır.
 • Ortalama olarak 16-17 sene yaşayabilir, uzun ömürlü bir köpektir.
 • Ailesine karşı çok itaatkardır.
 • Yalnız kalamaz, yalnız kaldığı zaman ayrılık psikolojisine bürünebilir.
 • Alerjik hastalıklara karşı dikkat edilmelidir.

Bichon Frise Karakter Özellikleri

Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Düşük

Yavru Bichon Frise Eğitimi

Bu ırkın yavruları, çok sakin ve kendi halinde hayvanlardır. Yetişkinlik dönemine geçmeden bu özelliği korunmalı ve temel itaat eğitimleri 3 aydan itibaren verilmeye başlanmalıdır. 3 ayı beklemeden basit komut eğitimlerine de başlayabilirsiniz.

Eğitimi için geç kalındığı takdirde, gücü kendinde olarak düşünecek ve sadece kendi istediği şekilde hareketler sergilemeye başlayacaktır. Bu da daha sonra başlanılacak olası eğitimler için zorluk yaratır ve ev için yaşamda da uyumsuz olmasına sebep olur.

Bichon Frise Tuvalet Eğitimi

Yavruluklarından itibaren uzun tüylere ve süslü bir görüntüye sahip olan Bichon’ların tuvalet eğitimini olabilecek en erken zamanda alması gerekir. Tüylerinin uzunluğu, tuvalet eğitimi olmadığı takdirde sağlıksal sorunlar da yaratabilir.

Tuvalet eğitimi verilmesinin amacı dostunuzun, yaşam alanlarını kavrayıp buralarda tuvaletini tutması gerektiğini ve tuvaletini yapabileceği alanları öğreten bir eğitimdir.

Bunun için ilk önce dostunuzun nerede yaşayacağına karar verin. Evde ya da bahçede yaşayacaksa, bu ikisinin eğitimleri farklı şekillerde verilecektir.

Bichon Frise Temel İtaat Eğitimi

Bu oyuncak görünümlü ve sevimli dostunuzun aslında eğitimsiz olduğu takdirde tehlike oluşturduğunu söylesek yanlış olmaz. Sosyal alanlarda uyulması gereken temel eğitimlerini almadığı takdirde, en ufak bir aksilikte saldırma haline geçebilir.

Temel itaat eğitimiyle, sizin vereceğiniz komutlarla durması gerektiğini, ilerlemesi gerektiğini, susması gerektiğini ya da buna benzer basit komutları öğrenecektir. Bu eğitimlerin dışında tasma eğitimi e önem taşır. Bildiğiniz üzere bütün evcil hayvanlar tasma kullanılarak yürüyüşe çıkarılır.

Fakat Bichon’lar için bu durum oldukça zorlayıcı olabilir. Tasmada durmak istemeyecek ve özgür kalmak isteyecektir. Temel itaat eğitimlerinin içerisinde tasma eğitimi ve tasmada olduğu halde sizden gelen komutları uygulaması yönünde eğitimler verilir. Bichon Frise’larda temel itaat eğitimi süresi ortalama 4 haftadır. Farklı eğitimler eklendiği takdirde ya da başarısız bulunduğu takdirde bu süre birkaç hafta uzayabilir.

Bichon Frise Özellikleri

Görenleri kendine hayran bırakan Bichon Frise’lar, göründükleri kadar neşeli ve sevgi dolu hayvanlardır. Karakteristik özellikleri de genellikle yumuşak huylu olmaları ve sadık olmaları yönündedir. Bichon’lar pek çok özelliklerine göre tercih sebebi olabilirler.

 1. Ortalama yaşam süreleri 12 ile 15 yıl arasındadır
 2. İlk kez köpek sahiplenecekler için kolay bir karaktere sahip olan bu köpek çok uygundur.
 3. Küçük ırk köpekler arasında yer alırlar. Yetişkin bir Bichon ortalama 25-30 cm arasında boya sahiptir.
 4. Duygusal ve hassas hayvanlardır.
 5. Ortalama vücut ağırlıkları 3 ile 5 kilogram arasında değişkenlik gösterir.
 6. Havlamaya yatkın ve konuşkan canlılardır.

Daha önce ele aldığımız Biewer Yorkshire Terrier Eğitimi ve Özellikleri yazısını okumanızı öneriyoruz ve Köpek Eğitimi ile alakalı destek almak için iletişime geçebilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.