Bullmastiff Bakımı

Bekçi Köpeği Eğitimi

Bulunduğu yeri yani kendine ait alanı koruma içgüdüsü taşıyan köpekler, Bekçi Köpeği Eğitimi alarak çok daha başarılı ve istenen sonuçlara ulaşabilirler. Bir köpeğin önündeki yiyeceği alırsanız hırlayarak tepkisini gösterir. Yattığı yere elinizle uzanmak istediğinizde de bu durumdan hoşlanmadığını bir şekilde belli eder.

Akita Inu Eğitimi ve Özellikleri
Akita Inu Eğitimi ve Özellikleri

Dolayısıyla köpeklerde benimseme ve sahiplenme duygusu doğuştan gelir. Köpekler kaldıkları yeri ve alanı kendi eşyası gibi koruma eğilimindedir. Bu alanı korumak için ekstra çaba sarf edebilir ve gereğinde risk alabilirler.

Köpeklerde doğuştan gelen koruma içgüdüsünü destekleyerek bekçi köpeği haline getirmek mümkündür. Bu içgüdü köpeğin ırkına ve mizacına göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden Bekçi Köpeği Eğitimi nasıl verilir sorusunun yanıtı olarak her köpekte farklı yöntem ve metotlar uygulanması söz konusu olabilir. Eğitimler, köpeklerde hali hazırda var olan doğal eğilim ve içgüdülerin denetim almasını sağlarken, geliştirip yönlendirmede de fayda sağlayacaktır. Bu alanda deneyimli ve sertifikalı eğitmenlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bullmastiff Karakter Yapısı
Bullmastiff Karakter Yapısı

Profesyonel Bekçi Köpeği Eğitimi

Bekçi veya koruma köpeklerinde güven kaybı yaşamamak adına eğitimler mutlaka köpeğin bu davranışlarında daha üstün geleceği şekilde yapılması gerekir. Köpek, eğitimler sırasında hiçbir şekilde fiziksel müdahaleye maruz kalmamalı ve dövülmemelidir. Bu yüzden köpeğin üstünlük duygusu da sarsılmamalıdır.

Alman Kurdu Eğitimi
Alman Kurdu Eğitimi

Profesyonel bekçi köpeği  eğitimi sayesinde köpeklerin koruma duyguları istenen şekilde yönlendirilip amaçlanan sonuçlara ulaşılabilir. Temel komutları tam olarak almamış yani temel itaat eğitimlerini tamamlamamış köpeklerin saldırganlık veya koruma köpek eğitimlerinin verilmemesi gerekir.

Bazı köpek ırkları veya cinsleri, doğuştan gelen özellikleri sebebiyle çok sinirli yapıda olabilirler. Köpeklerin mizacı farklılık gösterebilir. Bu tür köpeklerin çok iyi koşullarda ve deneyimli köpek eğitmenleri tarafından itaat eğitimleri almamış olması durumunda istenmeyen problemlerle karşılaşılabilir. Dolayısıyla önce sertifikalı köpek eğitmenlerinden temel itaat eğitimi başarıyla verilmeli, bunun ardından da saldırganlık eğitimlerine geçilmelidir. Köpek ilk olarak “dur, gel, otur, bekle” gibi komutları itaat edecek seviyeye getirilmelidir.

En Meşhur Köpek Irklarından Rottweiler; Eğitimi ve Özellikleri
En Meşhur Köpek Irklarından Rottweiler; Eğitimi ve Özellikleri

En İyi Bekçi Köpek Türleri

Bekçi Köpeği Eğitiminin Amaçları

Doberman Tüy Yapısı
Doberman Tüy Yapısı

Bekçilik yapacak köpeğe verilen profesyonel eğitimin bazı belli başlı amaçları bulunmaktadır. Bu sayede köpeklerin daha verimli bir şekilde eğitilebilmesi mümkün olacaktır:

  • Köpeğin koruyucu davranışlarının güçlenmesi
  • Alanı veya kişiyi koruyan köpeğin saldırgan davranışlarının yönetilmesi
  • Köpeğin yabancı kişilerle dostluk kurma alışkanlığının ortadan kaldırılması
  • Köpeğin saldırma içgüdüsünün tetiklenmesi

Görüldüğü üzere bu tür eğitimler sayesinde köpek saldırganlık eğitimi sonucunda istenen koruma ve bekçilik özellikleri köpeklere kazandırılabilmektedir. Her köpeğin sahip olduğu saldırganlık duygusu birbirinden farklıdır. Bu yüzden köpeklerin mizacına göre saldırganlık eğitimleri aşılanmalı ve gerçekleştirilmelidir.

Korkusuz! Cane Corso Eğitimi ve Özellikleri
Korkusuz! Cane Corso Eğitimi ve Özellikleri

Bekçi Köpeği Saldırganlık Eğitimi

Bekçi köpeklerine profesyonel seviyede eğitim verilirken, uysal ve barışçıl karaktere sahip köpeklerden seçilmemelidir. Bu yapıda olan köpekler, doğuştan gelen özellikleri nedeniyle bekçilik ve koruma görevi için uygun görülmemektedir.

Kangal Eğitimi

Bekçi köpeği saldırganlık eğitimleri sürecinde sertifikalı eğitimcinin dışında köpeğe yabancı bir yardımcıya ihtiyaç duyulur. Çünkü bu yardımcı eğitim türüne göre köpeği kışkırtmalı ve hedef konumunda üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.

Doğuştan saldırgan yapıda olan köpeklere profesyonel seviyede saldırganlık eğitimi verildiğinde yabancılara karşı adeta bir canavara dönüşürler. Bu tür saldırganlık kandırma eğitimlerinde eğiticinin dışındaki yardımcı kişinin de hareketleri önemlidir. Zaman zaman bu yardımcı elemanları değiştirerek köpeğin sadece bir kişiye karşı değil, güvenliği tehdit edebilecek bütün kişilere karşı benzer saldırganlık tutumunu göstermesi bekledir. İşte bu tür bekçi köpeği eğitimi sürecinde, deneyimli ve sertifikalı köpek eğitim uzmanlarının belirlemiş olduğu metotlar kullanılmalıdır.

Hangi Cinsler Bekçi Köpeği Olabilir?

Dogo Argentino Eğitimi
Dogo Argentino Eğitimi

Halk arasında genellikle alman kurdu olarak biline çoban köpeğinin kullanıldığı bazı özel alanlar vardır. Bu köpekler doğuştan sahip oldukları üst düzey özellikler sayesinde arama kurtarma, uyuşturucu operasyonları ve bekçilik gibi görevlere tam olarak adapte olabilen bir ırka mensuptur. Bu köpeklerin dikkat ve özverisi yüksektir. Yüksek odaklanma kapasitesine sahip oldukları için eğitmenleri tarafından verilen bekçilik görevini de en ideal şekilde gerçekleştirebilirler.

Orta Asya’dan günümüze kadar varlığını sürdürebilen kangal ırkı köpekler de aslan kadar güçlü olmalarıyla nam salmıştır. En güvenilir şekilde eğitilebilen bekçi köpeği ırkları arasında kangallara da mutlaka yer vermek gerekir. Çocuklarla çok iyi anlaşan kangal köpeklerinin koruma ve sahibine karşı sadakati en yüksek seviyede olduğu için bekçilik görevine uygun şekilde tercih edilebilirler.

Heybetli ve güçlü görünüme sahip doberman ırkı köpekler de koruma köpekleri olarak görev yapabilir. Korkutucu bir görünüşe sahip olan bu köpeklerin sahiplerine karşı üst düzey sadık oldukları bilinir.

Bekçi Köpeği Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru yaklaşım benimsendiğinde insanın en iyi dostu ve yardımcısı olabilen köpekler, profesyonel koşullarda da eğitildiği zaman bekçilik görevini başarıyla yansıtabilirler. Sevgi, ilgi ve bol egzersiz de köpeğin kendi duygusal ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir. Dolayısıyla bekçi köpeği eğitim yöntemleri tercih edilirken, köpeği sevgisiz bırakmamak ve ona kötü davranmamak gerekir. Aynı zamanda beslenmesine ve diğer bakım durumuna da gerekli önem verilmeli, köpeği bütüncül bir yaklaşımla eğitmek gereklidir.

Saldırganlık eğitimlerini alan köpek, bu eğitimler sonucunda yabancılara karşı saldırgan bir davranış içine girecektir. Bu yüzden köpek salındığı zaman tehditkar kişiler için ne yapacağı yani sahibini dinleyip dinlemeyeceği mutlaka garanti altına alınmalıdır. Çünkü köpeğin saldırganlık hareketlerinin tamamen sahibinin kontrolü altında olması gereklidir. Deneyimli ve sertifikalı köpek eğitim uzmanı desteği ile köpeğin saldırganlık eğitimleri de istenen sağlıklı seviyeye getirilebilir.

Dev Bir Köpek! Mastiff Eğitimi ve Özellikleri
Dev Bir Köpek! Mastiff Eğitimi ve Özellikleri

Hızlı ve Pratik Bekçi Köpeği Eğitim Metotları

Bekçi köpeği genellikle yabancılar tarafından yakınlaşılmaması gereken bir canlıdır. Buna rağmen bazı kişiler köpeğe yaklaşarak onu kandırmak isteyebilir.

Örneğin köpeğe yiyecek vererek onu kandırmak isteyenlere karşı köpeğin de iyi eğitilmiş olması gerekir. Eğitici yardımcısı sayesinde köpeğin önüne sevdiği yiyecekler attırılır. Ancak buna rağmen köpeğin bu yiyecekleri yemeyip hedefe kilitlenmesi gerekir.

İşte bu tür durumlarda köpek yiyeceği yemeye başlarsa sertifikalı eğitim uzmanı onu azarlar ve profesyonel yöntemler uygulayarak bu yiyeceklere karşı kanmaması gerektiğini öğrenir. Köpek eğitimler sırasında istenmeyen bir davranışı yapmadığı zaman eğitici tarafından sevilir ve ödüllendirilir. Bu sayede profesyonel yöntemler kullanılarak köpek eğitiminde saldırganlık seviyesinin en ideal şekilde kurgulanması tamamlanabilir. Güvenilir ve kesin sonuç veren yöntemler sayesinde köpeğin saldırganlık eğitimi tamamlanır.

Bully Kutta Eğitimi

Güvenilir Bekçi Köpeği Eğitim Merkezi

Evinizde veya iş yerinizde bekçilik görevini üstlenecek köpeklerin profesyonel anlamda eğitilebilmesi için bu alanda deneyimli uzmanlara ihtiyaç vardır. Köpek eğitiminde en kaliteli sonuçlara ulaşabilmek için bekçi köpeği eğitim merkezi desteğimizden yararlanabilirsiniz. Bekçi köpeği olabilecek ırka mensup köpeklerin küçük yaştan itibaren veya yetişkinlik dönemlerinde en ideal şekilde eğitilebilmesi için siz de güvenilir adrese başvurabilirsiniz.

Bütçe dostu fiyat seçenekleri ile her türlü bekçilik durumu için ideal eğitimler merkezimizde verilmektedir. Uygun fiyatlı eğitimler sayesinde köpeğinizin güvenli bir şekilde bekçilik yapmasını sağlayabilir gözünüz arkada kalmadan evinizi veya iş yerinizi güvendiğiniz köpeğinize emanet edebilirsiniz. Ancak bunun için deneyimli ve sertifikalı uzmanlardan bekçi köpeği eğitimi almayı unutmamanız gerekir. Uygun fiyatlı ve kaliteli eğitimler için hemen bize ulaşabilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Yorum Yap

Mail adresin yayınlanmayacak.